ویروس  کوید-۱۹ چگونه انتشار می‌یابد؟

25 کشنده ترین بیماری جهان در طول تاریخ بشریت

 

هر چند بشر خودش نسبت به همنوعان خودش در طول تاریخ خشونت زیادی ورزیده، اما بزرگ‌ترین قاتلان نژاد بشر، بیماری‌های مرگبار بوده‌اند. خواه مرگ سیاه در قرن ۱۴ میلادی اروپا باشد و خواه بیماری ویروسی ابولا در آفریقای امروز، از دست دادن زندگی انسان و هزینه‌ای که برای جامعه داشته، بسیار عظیم بوده‌است. ۲۵ بیماری قید شده در این نوشتار، کشنده ترین بیماری جهان در طول تاریخ بشریت بوده‌اند. اگر دوست دارید در این رابطه کسب اطلاع کنید، با ما در این نوشتار همراه باشید!

کشنده ترین بیماری جهان در طول تاریخ بشریت

25وبا

این عفونت روده‌ی کوچک به واسطه مصرف آب یا خوردن غذای حاوی مدفوع یک فرد آلوده منتقل می‌شود. در سراسر جهان، حدود 5میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و سالانه بیش از 100 هزار نفر در اثر بیماری وبا جان خود را از دست می‌دهند.

24. آبله

بعد از کمپین واکسیناسیون قرن بیستم، آبله یکی از دو بیماری عفونی بود که گفته شد به طور کامل ریشه‌کن شده‌اند (بیماری دیگر طاعون گاوی بود). با این حال، بر اساس ادعاها قبل از واکسیناسیون، آبله 500میلیون نفر را تنها در قرن بیستم به کار مرگ کشاند.

23. تب زرد

این بیماری توسط نیش پشه‌های ماده در آفریقا و آمریکای جنوبی ایجاد می‌شودتب زرد معمولا شامل تب، لرز، بی‌اشتهایی عصبی، تهوع، درد عضلانی (با کمر درد شدید) و سردرد می‌شود، اما در بیش‌تر موارد علائم بیماری پس از چند روز کاهش می‌یابد. با توجه به جنگ و اختلال اجتماعی در سراسر آفریقا، از دهه‌ی 80 میلادی عود این بیماره مشاهده شده‌است.

22بیماری سل کشنده ترین بیماری جهان

بیماری سل که به طور معمول به ریه‌ها حمله می‌کند، توسط بزاق پخش شده در هوا منتشر می‌شود. علائم شایع عفونت سل فعال، سرفه‌ی مزمن همراه با خلط خونی، تب، تعریق شبانه و کاهش وزن است. امروزه بر اساس برخی از برآوردها تقریبا یک سوم مردم جهان به نوعی از سل مبتلا هستند.

21. آنفلوانزا

بیماری آنفولانزا مانند سل معمولا از طریق هوا منتقل می‌شود اما گاهی اوقات از طریق تماس مستقیم با سطوح آلوده نیز قابل انتقال است. با این حال،  از آن‌جایی که این ویروس را می‌توان با صابون غیرفعال کرد، شستن دست‌ها به طور مکرر خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد.

20. سرطان ریه

در مقیاس جهانی، سرطان ریه شایع‌ترین مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان است که مسئول مرگ و میر ۱.۳۸ میلیون نفر در سال است.

19. اسهال

یکی از علل شایع مرگ در کشورهای جهان سوم و دومین علت مرگ و میر نوزادان در سراسر جهان، از دست دادن مایعات بدن از طریق اسهال که می‌تواند باعث کم شدن آب بدن و اختلالات الکترولیتی مانند کمبود پتاسیم یا سایر اختلالات نمک شود.

18. عوارض پریناتال (کمی قبل و کمی بعد از زایمان)

هر سال حدود 500 هزار زن در سراسر جهان از عوارض مربوط به حاملگی و زایمان از جمله خونریزی شدید، عفونت، سقط جنین خطرناک، اختلال در وضع حمل و اکلامپسی جان خود را از دست می‌دهند. بیش از 90 درصد مرگ و میر مادران در اثر زایمان در آسیا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا رخ می‌دهد.

17. سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری به شدت عفونی است که در بعضی از کشورها به عنوان سرفه‌ی 100 روزه شناخته شده‌است. بر طبق برآوردها این بیماری سالانه 48/5 میلیون نفر را به طور سالانه مبتلا می‌کند که در نتیجه نزدیک به 395000 مرگ و میر را در سال شامل می‌شود.

16. بیماری ویروسی ابولا

نام این بیماری از رودخانه‌ی ابولا در جمهوری کنگو گرفته شده‌است، جایی که در آن اولین بار این بیماری دیده شد. قربانیان این بیماری معمولا از تب، ضعف عضلانی و برخی دیگر از علائم رنج می‌برند که در نهایت به خونریزی شدید هم به طور داخلی و هم به طور خارجی می‌انجامد و در نهایت سبب مرگ فرد مبتلا در اثر خونریزی می‌شود. متأسفانه هنوز درمانی برای این بیماری یافته نشده‌است. اکثر ما چند سال پیش را به یاد می‌آوریم، زمانی که یکی از بدترین همه‌گیری‌ها در تاریخ رخ داد، که حتی چند مورد در ایالات متحده نیز مشاهده شد.

15. آنفولانزای مرغی

اگر چه ما در حال حاضر به طور کلی آنفلوانزا را تحت کنترل درآورده‌ایم، گونه‌های خاصی با یک میزبان خاص، (در این مورد پرندگان) آداپته می‌شوند. بیش‌تر موارد ابتلای آنفلوانزای مرغی ناشی از تماس با پرندگان مرده‌ و آلوده یا تماس با مایعات آلوده است. به همین دلیل شیوع گسترده‌ی این بیماری در بخش‌های زیادی از آسیا و آفریقا رخ داد.

14. کزاز یا تتانوس

کزاز یا تتانوس اختلالی است که با انقباض طولانی مدت فیبرهای ماهیچه اسکلتی مشخص می‌شود. عفونت به طور کلی از طریق آلوده شدن زخم اتفاق می‌افتد و اغلب شامل بریدگی یا یک سوراخ بسیار عمیق است. در حین این‌که عفونت پیشرفت می‌کند، اسپاسم عضله در فک (به نام “قفل فک” شناخته می‌شود) و دیگر نقاط بدن توسعه می‌یابد.

13. بیماری مزمن انسدادی ریه

این بیماری که اغلب به اختصار COPD نامیده می‌شود، توسط ذرات یا گاز خطرناک و بیش‌تر در اثر سیگار کشیدن که موجب بروز واکنش التهابی غیرطبیعی در ریه می‌شود، رخ می‌دهد. پیش‌بینی می‌شد که COPD تا سال 2030 به علت افزایش مصرف سیگار و تغییرات جمعیتی در بسیاری از کشورهای جهان به چهارمین علت مرگ و میر در سراسر جهان تبدیل شود.

12. بیماری‌های ایسکمیک قلب

اساسا، استفاده از این عنوان،  یک شیوه‌ی فانتزی برای صحبت از حملات قلبی (یا حداقل عواملی که سبب می‌شود مردم حمله‌ی قلبی را تحربه کنند) است. بر اساس برخی برآوردها، گفته می‌شود که در هر سه نفر، یک نفر از بیماری‌های قلبی رنج می‌برد.

11. مننژیت کشنده ترین بیماری جهان

مننژیت التهاب غشای محافظتی مغز و نخاع است. این التهاب ممکن است به علت عفونت باشد و به ندرت توسط برخی داروها نیز ممکن است رخ بدهد. شايع‌ترين نشانه‌ی این بیماری سردرد و خشکی گردن است که با تب، سردرگمي يا تغییر در سطح هوشیاری، استفراغ و عدم توانایی فرد برای تحمل نور و صداي بلند همراه می‌شود.

10. آنفلوانزای خوکی

اگر چه ریشه‌کن شدن آنفولانزای خوکی به طور رسمی ‌توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شده‌است، اما در واقع این بیماری یکی دیگر از گونه‌های مرگبار و کشنده ویروس آنفلوآنزا است.

9. سیفلیس

اعتقاد بر این است که این بیماری منتقل شده از راه رابطه‌ی جنسی 12 میلیون نفر را در سال آلوده می‌کند که بیش از 90 درصد موارد در کشورهای در حال توسعه است. علائم بیماری سفلیس شامل همه چیز می‌شود از جمله راش پوستی تا مشکلات قلبی. گاهی اوقات تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است، و همین باعث می‌شود تا درمان در ابتدای ابتلا دشوار باشد.

8. عفونت دستگاه تنفسی تحتانی

دو نوع عفونت دستگاه تنفسی تحتانی وجود دارد: برونشیت و پنومونی. برخی از نشانه‌های این عفونت‌ها عبارتند از آبریزش بینی و عطسه، سردرد و گلودرد. اگر چه در بیش‌تر کشورهای غربی این بیماری‌ها کشنده نیست، اما در جهان توسعه یافته، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی به راحتی می‌تواند کشنده باشد.

7. بیماری عروق مغزی

این بیماری که در واقع یک راه فانتزی برای خطاب کردن سکته‌ی مغزی است، زمانی اتفاق می ‌فتد که جریان خون به بخشی از مغز قطع می‌شود، زیرا یک رگ خونی مسدود شده یا دچار پارگی شده‌است.

6. طاعون خیارکی

طاعون خیارکی به این دلیل که عمدتا در میان جوندگان کوچک و انسان وجود دارد، یک بیماری ژئونوزی نامیده می‌شود. این بیماری بدون درمان، حدود دو سوم از افراد آلوده را ظرف 4 روز به کام مرگ می‌کشاند.

5. سارس کشنده ترین بیماری جهان

سارس یک بیماری تنفسی ویروسی در انسان است و آخرین شیوع آن در ژوئن 2003 رخ داده‌است. هرگز خبری مبنی بر ریشه‌کن شدن سارس منتشر نشده‌است، و بنابراین هنوز هم ممکن است در منشاء طبیعی خود (حیوانات) وجود داشته باشد و این احتمال وجود دارد که به جمعیت انسانی بازگردد.

4. جذام

معروف است که این بیماری مزمن قربانیان خود را از جامعه طرد و گوشه‌نشین می‌کند به این دلیل که به طرز وحشتناکی شکل پوست فرد مبتلا را تغییر می‌دهد. گرچه امروزه درمان بیماری جذام کشف شده‌است، اما هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان و کشورهای در حال توسعه بسیار شایع است.

3. سرخک کشنده ترین بیماری جهان

سرخك از طريق تنفس گسترش می‌یابد و بسيار مسري است زيرا تقريبا 90 درصد افرادي كه در یک فضای مشترک با يك فرد آلوده زندگی می‌کنند به این بیماری مبتلا خواهند شد. در حالی که اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به سرخک جان سالم از این بیماری به در می‌برند، اما عوارض آن به طور مکرر رخ می‌دهد و ممکن است شامل برونشیت و پانسنفالیت باشد که به طور بالقوه کشنده است.

2. اچ‌آی‌وی

همان‌طور که بسیاری از مردم می‌دانند، اچ‌آی‌وی نوعی ویروس است و در صورتی که به دقت تحت کنترل و بررسی قرار نگیرد، می‌تواند منجر به ایدز شود. این ویروس باعث نقص مداوم سیستم ایمنی بدن ‌شود که به این ترتیب عفونت‌ها و سرطان‌های خطرناک به راحتی می‌توانند در بدن توسعه بیابند. بیماری ایدز از زمانی که کشف شده، باعث مرگ بیش از 30 میلیون نفر شده‌است.

1. مالاریا

 

این بیماری عفونی که از طریق پشه ایجاد می‌شود، علائمی را توسعه می‌دهد که معمولا تب و سردرد را شامل می‌شوند و حتی در موارد شدید ممکن است به کما یا مرگ فرد مبتلا منتهی شود. بیماری مالاریا ابتدا در مناطق استوایی یافت شد و تا کنون هیچ واکسن موثری برای آن تولید نشده‌است11.11.2020                                                                                                                  .

ایدز

 اول دسمبر :تجلیل از روز جهانی ایدز همزمان با افزایش این بیماری درکشور!

در سال 1981 هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری کاپوسی سارکوما یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان همجنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریباً هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه صحی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در 1982 آن را ایدز نامیدند

آدم‌ها راچطور ایدز می‌گیرند؟

مرض ایدز یک مشکل صیحی برای انسان ها بوده وهیچ کشوری در جهان بدون ایدز وجود ندارد. تاکنون 25 ملییون انسان از اثر مریضی ایدز جان شان را از دست داده اند. سی تا چهل ملیون انسان درختم سال 2010 مبتلا به اچ ای وی بوده اند که از جمله 19.5 ملیون خانم ها مصاب به ایدز هستند .

هفتده17 ملیون کودک در جهان یکی از والدین خود را ازسبب ایدزاز دست داده اند

یا امراض مقاربتی چیست؟ (Sexually Transmitted Infection ) STI

آیا می دانستید... با بغل کردن یا گرفتن دست فرد مبتلا به ایدز، شما هم مبتلا نمی‌شوید. HIV از طریق سرفه یا عطسه منتقل نمی‌شود یا از نشستن کنار فرد مبتلا به آن، مبتلا نمی‌شوید . پشه و سایر حشرات هم نمی‌توانند ناقل این ویروس باشند. همچنین به ندرت اتفاق می‌افتد که انتقال خون HIV را منتقل کند.

انسان (HIV) با عفونی کردن و تحریب بخشی از دفاعی بدن دربرابر عفونت، که گلوبول‌های سفیدخون نام دارند، موجب بروز ایدز می‌شود.

این ویروس بالای سیستم دفاعی عضویت که مقابل امراض مقاومت را ایجاد میکند حمله نموده و با ضعیف ساختن آن مقاومت انسان را پائین میاورد لذا عضویت دارای تواناهی کمتر برای مجادله علیه میکروب های که وارد آن میگردد است.وبدین سبب فرد دچار امراض مختلفه میگرد د .

اعراض وعلایم مرض ایدز

کم شدن اشتها وباختن وزن

انتانات متکررتنفسی

تب دوامدار

اسهالات مزمن

علایم موخر:

‚‚ زخم های ناحیه دهن

‚‚ بزرگ شدن عقدات لمفاوی

‚‚ سرفه های خشک و دوامدار

‚‚ سینه بغل ، توبرکلوز

‚‚ مننژیت های فنگسی

‚‚ سرطان جلد

چطور اچ آی وی انتقال میکند:

1 از طریق تماس های جنسی با اشخاص مصاب

2 - تطبیق خون ملوث به ویروس.

3 از طریق مادربه طفل درزمان حمل ولادت وشیردهی

4 استفاده از سوزن وسرنج ها طور مشترک

5 از طریق سلمانی ها توسط یک تیغ بطورمشترک

6 استفاده ازمسواک یا برس دندان بطورمشترک

7 وسا یل جراحی که درست تعقیم نشده باشد

8 ازطریق خالکوبی ها

وازین طریق انتقال نمیکند :

_ دست دادن بامریض

_ استفاده مشترک ازظروف غذایی

_ آببازی دریک حوض

_ عطسه زدن

_ ازطریق حشرات

_ استفاده مشترک از تیلفون وحمام وتشناب

وقایه از این مرض

وقایه یگا نه را از ابتلا شدن به این مرض است.درکتاب الهی (ج) آمده است: " هرگز به زنا نزدیک نشوید واجتناب نمائید ازعمل ناروا"

قبل از ازدواج باید از عدم مبتلابودن به امراض مقاربتی وایدز خود را مطمئن سازید.جوانان ونوجوانان باید تازمان ازدواج از مقاربت های نامشروح خودداری کنند

بعداز ازدواج به همسرتان وفادارباشید. هیچگاه از مواد مخدراستفاده ننمائید.ازسورنج وسوزن های مشترک استفاده نکنید. تمام خانم های حامله خون خود را از نظر امراض مقاربتی آزمایش کنند تا اطفال شان در برابراین مرض مصون گردند .

از تیغ های مشترک سلمانی استفاده نکنید.از خون مصون درهنگام ضرورت استفاده نمائید.وسایل جراحی قبل از استفاده درست تعقیم نمائید.اگر خانم ویا آقای دچاراین بیماری است باید الی زمان شفایابی ازکاندوم های مطمئن استفاده کنند .

از سال 1988 به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها روز اول دسامبر هر سال به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود، هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود

در روز جهانی ایدز مردم لباسهایی مزین به روبان قرمز بر تن می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را

.متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که به تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است

01.12.2019

اگر معده درد شدید و عصبی دارید .

تداوی شگفت انگیز بیماریهای معده با دواهای گیاهی و طب سنتی..  مشکلات معده برای هرکسی پیش می آید حتی خفیف ترین بیماری های معده باعث اختلال درکارهای روزمره میشود و بسیار درد آور است . حتما میگوئید با یک قرص معده مشکل حل می شود  ولی این دواها نیز مانند هردوای دیگر موقتی و عوارض جانبی دارد. و یا  داشتن استرس و نگرانی های ذهنی، مربوط باشد. دردی که مطمئنا  هیچ کس تمایل ندارد از آن رنج ببرد و بدنبال راهی برای آرام کردن معده خود در خانه است. شما میتوانید با پیروی کردن از موارد زیر، خود را در خانه تداوی کنید

. *معده درد ،روش های تداویالف: با آرد گندم و عسل و زعفران حلوا درست نموده و میل نمایید.

ب: ریشه و برگ تازه کرفس را کوبیده و با مقدار کافی عسل مخلوط نموده و روزی سه بار هر وعده یک قاشق مربا خوری بعد از غذا میل نمایید 

ج: شیر و عسل برای معده بسیار نافع است و روده ها را نرم میکند. به سالمندان توصیه میشود اگر میخواهند شیر در معده آنها سریع تر هضم شود با عسل میل نمایند.

تداوی زخم معده ،روش های تداویالف: انجیر و عسل را به نسبت مساوی مخلوط نموده و میل نمایید، بسیار موثر است.

ب: 20 گرم برگ و ریشه کاسنی را در یک لیتر آب بجوشانید و صاف کرده آن را با عسل مخلوط کرده ،صبح ناشتا و عصر ،روزی دو فنجان میل نمایید.

ج: هر روز صبح ناشتا قبل از ناشتا یک قاشق غذاخوری عسل با آب شیرگرم میل نمایید،درد معده را برطرف میکند.”

 *نفخ کردن معده خوردن عسل با سیاه دانه جهت رفع گازهای شکم (نفخ معده) مفید معجزه میکند

۱- تخم کرفس 15 گرام .  (جوانی) 10 گرام . بادیان 10 گرام . همه را نرم کوبیده و با 250 گرام عسل مخلوط نمایید و روزی سه قاشق مربا خوری بعد از غذا میل نمایید

. ۲- یک قاشق چای خوری پودر زنیان را در یک گیلاس آب با عسل مخلوط نموده و بعد از هر وعده غذا میل نمایید.درمان قوی نفخ معده است

 *تداوی ترش کردن معده در موقع ترش کردن معده و باد گلو (آروغ زدن ) و بدون اراده آب از دهان جاری شدن که از علایم سردی معده است جهت معالجه باید تا بهبودی کامل صبح ها ناشتا به میزان یک قاشق مربا خوری عسل میل نمایید

. *تداوی آروغ زدن (سکسکه) مرچ سیاه نیم مثقال. زنجبیل نیم مثقال. سراب یک مثقال . گل ارمنی یک مثقال . همه را نرم کوبیده و با یک گیلاس عسل مخلوط و روزی سه قاشق چای خوری میل نمایید. و پس از بهبودی مصرف را قطع کنید

. *تداوی ورم معده سه قاشق غذاخوری پودر ریحان را در یک لیتر آب دم کرده و صاف کرده آن را با 250 گرام عسل مخلوط روزانه سه گیلاس مصرف کنید درمان کننده ورم معده . روده و یبوست است.

. *نعناع احتمالا شنیده اید که نعناع تداوی است برای معده درد و دل پیچه، بعد از مطالعه پژوهش های بسیاری، اثر کلیدی نعناع بر تداوی معده درد تایید شده است. نعناع با داشتن اثر ضد اسپاسم در دستگاه گوارشی، می تواند تاثیر سریع در تداوی داشته باشد.روغن نعناع که عصاره ای از نعناع است، نیز برای تداوی دردهای معده استفاده می شود، برای استفاده خانگی به کسانی که از معده درد رنج می برند، نوشیدن روزانه چای نعناع می تواند بهترین پیشنهاد باشد.

. *بابونه چای بابونه که همیشه بعنوان رایج ترین چای آرامبخش شناخته شده است، می تواند به سهولت دستگاه گوارشی را تحت فشار قرار دهد. از آنجایی که بابونه ضد اسپاسم و ضد التهاب می باشد به حالت تهوع و سوزش های سرِ دل و ناراحتی های معده ای کسانی که، معده درد های عصبی دارند، کمک چشمگیری کند.. طرز تهیه :برای تداوی زخم معده یك گیلاس چای غلیظ بابونه درست كنید (4 قاشق چایخوری بابونه در یك گیلاس آبجوش و یا چهار تا چای كیسه ای بابونه در یك قاشق ،گیلاس آب جوش )و در هنگام صبح ناشتا چای را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید و البته بعد از یك ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل كنید.این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به كلی شفا یابد. نکته :میوه موز(کیکه) بهترین تسکین دهنده برای رفع آشفتگی معده ، به خصوص تسکین سوء هاضمه می باشد. بررسی های پژوهندگان بر روی تعدادی بیمار نشان داد که موز(کیکه)  می تواند تداویاین حساسیت باشد. چنانچه از دل درد و سوء هاضمه رنج می برید،مصرف روزی یک عدد موز (کیکه) شما را از داکتر بی نیاز می کند.به یاد داشته باشید ”مواد غذایی چرب و سرخ شده می توانند منجربه آسیب رساندن به معده و هم چنین رفلکس اسید و سوزش سردل شوند.و باعث افزایش مشکلات گوارشی شوند.

مریم_مهربان

پیشگیری از سرطان سینه: آنچه باید همه خانم‌ها بدانند

اکثریت دوکتوران  ماموگرام‌ها منظم را برای همه خانم‌های بالای ۴۰ سال پیشنهاد می‌کنند.

 

بیماری‌های زیادی ایجاد ترس می‌کنند، مثل سرطان سینه

یکی از هر هشت زن در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می‌شوند: دکتر باربارا لوی، معاون مدیر سیاست سلامت دانشگاه امریکایی زنان و زایمان می‌گوید، «همه ما کسانی را می‌شناسیم که به سرطان سینه مبتلا شده باشند.

اما تا چه اندازه باید به این بیماری ترس داشته باشیم؟ و آیا می‌دانیم چطور باید از آن پیشگیری کنیم؟

برای کشف پاسخ این سوالات، مجله سلامت تحقیق گسترده‌ای بر روی ۷۵۳ نفر انجام داد. نتیجه تحقیق کاملاً غافلگیرکننده بود: حتی زنان بسیار باهوشی هم سوءتعبیرهای زیادی درمورد این بیماری دارند. در زیر برداشت شما درمورد سرطان سینه و نکاتی که دوکتوران می‌خواهند بدانید و همچنین خبرهایی که ممکن است زندگیتان را متحول کنند را مطرح می‌کنیم.

 

1- نتیجه غافلگیرکننده 

شصت وسه درصد از زنان تصور می‌کنند که سابقه خانواده گی بزرگترین عامل خطر در ابتلا به سرطان سینه است .

آنچه باید بدانید

 اکثریت خانم‌هایی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند هیچ سابقه خانواده گی نداشته‌اند.

درواقع، جدا از زن بودن، سن شما مهمترین عامل خطرساز است.

داکتر سوزان بول‌بال، رئیس بخش جراحی سینه در یک مرکز صحی در نیویورک می‌گوید: «هر چه سن بالاتر می‌رود، بافت‌های بدن پیرتر می‌شوند، و خطر ابتلا به بیماری نیز بیشتر می‌شود»

در سن بالا، قرارگیری در معرض استروژن نیز بیشتر بوده است که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. این توضیح می‌دهد که چرا احتمال تشخیص سرطان سینه در دهه ۳۰ سالگی ۱ به ۲۳۳ و در دهه ۶۰ سالگی ۱ به ۲۹ می‌شود.

با این تفاسیر، راه‌های ساده‌ای برای کمک به مراقبت از خودتان وجود دارد. و بااینکه سن عامل خطرساز مهمتری است، داشتن سابقه خانواده گی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

اگر یکی از اعضای خانواده‌تان دچار این بیماری شده باشد (یا حتی سرطان‌های تخمدان، پروستات و لوزالمعده)، داکتر تان را در جریان بگذارید تا آزمایشات زودتر برایتان انجام شود و از داکترتان بخواهید درصورت لزوم تست ژنتیک یا دواهای پیشگیری برایتان استفاده شود.

2 - تیجه غافلگیرکننده 

چهل درصد از زنان می‌گویند سرطان سینه سرطانی است که بیشتر از سایر سرطان‌ها نگران شان می‌کند .

 آنچه باید بدانید.

. سرطان سینه، اگر زود تشخیص داده شود، کاملاً قابل‌تدوای است.

بااینکه سرطان سینه متداول‌ترین سرطان درمیان خانمهاست، اما سرطان ریه سرطانی است که هرساله جان بیشترین تعداد خانم‌ها را می‌گیرد. خطر مرگ از سرطان ریه ۱ به ۲۰ و سرطان سینه ۱ به ۳۶ است .

دلیل آن این است که درمقایسه به ریه و سایر سرطان‌هایی که تداوی سختی دارند (مثل سرطان تحمدان). سرطان سینه بخاطر ماموگرام‌ها و تست‌های مختلف، در مراحل زودتر و قابل‌ تدوای تشخیص داده می‌شود (به همین دلیل برای زنان بالای ۴۰ سال خیلی مهم است که به صورت منظم تست ماموگرام انجام دهند) .

اما چرا سرطان سینه اینقدر ترس‌آور است؟ شاید به این دلیل که این سرطان خیلی بیشتر در رسانه‌ها منعکس می‌شود .

3 - نتیجه غافلگیرکننده

سی ونو درصد از زنان می‌گویند مهمترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، تست معاینه ماهیانه‌ای است که توسط خود فرد انجام می‌شود. به عبارت دیگر، تصور زنان بر این است که این تست از ماموگرام مهمتر است .

آنچه باید بدانید

. براساس اعتقاد ۷۳ درصد ازدوکتوران، ماموگرام مهمترین راه تشخیص است.

درمورد اینکه این تست چند وقت یکبار باید انجام شود، ۸۵ درصد ازدوکتوران اعتقاد دارند که بعد از ۴۰ سالگی می‌بایست سالی یا هر دو سال یک بار انجام شود.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ روی ۶۰۰،۰۰۰ زن بین ۴۰ تا ۵۰ سال انجام گرفت، مشخص شد که انجام ماموگرام خطر مرگ به واسطه سرطان سینه را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

اما چرا خانم‌ها تصور می‌کنند که تست معاینه سینه که خودشان ماهانه انجام می‌دهند مهمتر است؟ برای سالها، متخصصین زنان و زایمان براساس راهبردهایی که توسط مهمترین موسسات سلامت مثل انجمن سرطان امریکا، از ما می‌خواستند که معاینات سینه را برای تشخیص وجود توده‌های سرطانی در خانه انجام دهیم.

اما این گروه‌ها دیگر دست از پیشنهاد دادن این روش برداشته‌اند. تحقیقات زیادی صحت این معاینات را دچار تردید کرده‌اند مثل تحقیقی که نشان داد که میزان مرگ‌ ومیر به واسطه سرطان سینه در زنانی که هر ماه معاینه سینه را انجام می‌دادند نسبت به آنهایی که انجام نمی‌دادند، هیچ تفاوتی نداشته است .

این معاینات شخصی قابل‌اعتبار نیستند و به جای آن هرازگاهی سینه‌هایتان را بررسی کنید و اگر متوجه مشکل یا تغییری شدید حتماً با دوکتورتان درمیان بگذارید.

:4 - نتیجه غافلگیرکننده

 درصد از زنان می‌گویند وزن بیشترین تاثیر را در خطر ابتلا به سرطان دارد.

آنچه باید بدانید:

 سنگین‌ وزن بودن تا حد زیادی احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا ۴۰ درصد بالا  می‌برد

تحقیقی که نشان داد زنانی که بعد از سن ۱۸ سالگی ۱۰ تا ۱۵ کیلو وزن اضافه کرده بودند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی داشته‌اند. درواقع، افزایش وزن یک عامل خطرساز مهم است که ۷۸ درصد ازدوکتوران به بیماران توصیه می‌کنند برای مقابله با سرطان سینه، حتماً وزنشان را کاهش دهند.

این پیامی است که ممکن است درمورد خیلی از شما باشد: ۳۲ درصد از زنان می‌گویند که برای پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان سینه با رژیم‌غذایی و ورزش وزنشان را کاهش داده‌اند. حتی رفتن به پیاده‌روی هم می‌تواند خطر ابتلای شما را کاهش دهد، پس از همین امروز برای محافظت از سینه‌هایتان وارد عمل شوید .

جدید ترین تکنولوژی تداوی سرطان

با سایبر نایف

دنیای طبات وپیشرفته صحی باتحقیات وزحمات

خویش از رباتی  برای تداوی  میتواند تومور هایسرطانی را بدون کمترین درد و خونریزی نابود کند . سایبرنایف  یا چاقوی سایبری نامی است که بر روی پیشرفته ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در جهان ساخته شده.

قبل از معرفی این تکنولوژی بهتر است ذکر شود که رادیو سرجری یا جراحی رادیویی کاملا با رادیوتراپی فرق میکند و در دو دسته کاملا متفاوت قرار دارند . رادیو سرجری قابلیتی کاملا شبیه جراحی واقعی دارد با این تفاوت که عمل جراحی به صورت بسته صورت میگیرد و تومور های سرطانی در نقاط مختلف بدن با دقتی بسیار بالا مورد حمله قرار گرفته و از آسیب به بافت های سالم خوداری میشود و بیمار بعد از پایان جراحی رادیویی میتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد

در بیش از 17 کشور جهان و 150 مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده میشود.

سایبرنایف همکنون تنها روباتی است که قابلیت شگفت انگیزی در تداوی تومورهای بسیار حساس از جمله تومور مغزی، نخاغ ، پروستات ، ریه و ... دارد.

با این تکنولوژی بسیاری از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید تداوی برای آنها وجود نداشته قابلیت تداوی پیدا کرده است و قطعا جایگزین مناسب برای عمل های جراحی باز است.

همچنین در بسیاری از انواع سرطان ،تومور در نقطه ی مانند ساقه مغز و یا مخچه واقع است که دست جراح به آن نمیرسد و حال آنکه با سایبرنایف اینگونه تومورها قابل تداوی میباشند.

نتایج درمان با سایبر نایف.

(بیمار زن 46 ساله ی که مبتلا به سرطان سینه و متا ستاز ودر ابتدای درمان کاملا فلج بوده است. این بیمار در 1 ساعت تداوی تحت رادیوسرجری سایبرنایف قرار گرفته است.

چهار هفته پس از سایبرنایف توده ء سرطانی دیگر قابل رویت نیست بیمار اکنون قادر به راه رفتن است و زندگی عادی .خود را دارد

علائم جزام و درمان بیماری جزام

 علائم جزام به عنوان یک بیماری خطرناک و مسری با تغییرات در پوست و اعصاب ظاهر می شود و به مرور زمان سایر اعضای بدن را نیز در گیر می کند. علائم دیگر و درمان بیماری جزام را در ادامه می خوانید.

علائم جزام به عنوان یک بیماری خطرناک و مسری با تغییرات در پوست و اعصاب ظاهر می شود و به مرور زمان سایر اعضای بدن را نیز در گیر می کند..

درآغاز سال 1998، بیش از هشتصد هزار بیمار مبتلا به  جذام  به ثبت رسید . در حالی که تا یک سال پیش از آن، تقریباً هفتصد هزار نمونه جدید، دیده شده بود . در مجموع به نظر می رسد بیش از یک میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند که بیشتر آنها در آسیای جنوب شرقی ، آفریقا و آمریکای لاتین پراکنده شده اند و تنها درهشت کشور هند، ماداگاسکار، بنگلادش، میانمار، نپال و نیجریه می توان حدود 91 درصد از کل این بیماری را شناسایی کرد.

جذام چیست؟

در واقع جذام یک بیماری مزمن مسری است که به وسیله باسیل های مقاومی به نام میکوباکتریوم لپرا به وجود می آید . پوست و اعصاب، مهمترین مناطقی هستند که هدف این باسیل ها قرار می گیرند . هر چند که سایراندام های بدن نیز چندان از حمله این بیماری، مصون نیستند. به خصوص دست، پا، صورت و چشم ها ممکن است دچاراین ضایعه شوند. چون عصب این اعضا از بین می رود، بیمار آسیب دیدگی و سوختگی حاصل از بیماری را احساس نمی کند و  ضایعات حاصله ممکن است تبدیل به زخم شوند .  به علاوه این بیماری ممکن است  خود را به صورت ضعف ماهیچه ها و فلج نیز نشان دهد و در نتیجه، معلولیتهای جدی از قبیل از شکل افتادگی عضو یا حتی کوری و از بین رفتن انگشتان دست و پا به وجود خواهد آمد.

 

 انواع جذام و چگونگی سرایت بیماری جذام

بیماری جذام عمدتاً با قطرات بسیار ریز آب بینی می تواند پراکنده شود . نظافت ووضعیت زندگی نیز در انتقال بیماری، نقش موثری دارند. اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، هیچ وقت متوجه نمی شوند که به این باکتری آلوده شده اند. درمیان این بیماران، عکس العمل سیستم ایمنی، نوع جذامی را که به آن مبتلا شده اند، مشخص می کند . انواع جذام عبارتند از:

پسی – باسیلاری: بیماری جذامی با تعداد نسبتاً کمتر باکتری.

مالتی – باسیلاری:چون بیماران جذامی مالتی، تعداد بیشتری از باسیل ها را در بدن خود دارند، بیماری آنها واگیر دارتر خواهد بود، ضایعات پوستی بیشتری خواهند داشت و درمان طولانی تری درانتظارشان است.

علایم این بیماری

رنگ پریدگی پوست و بی حسی، اولین علایم جذام هستند . در بیماران مالتی- باسیلاری ، بسیاری از اندام های دیگر مانند غدد لنفاوی، بینی، گرده و جگر ها نیز ممکن است درگیر شوند . اما مهمترین معلولیت ناشی از جذام، درگیری اعصاب بالاتنه است که درنتیجه آن، بی حسی یا اختلال حرکتی در یک سری عضلات مشخص، به وجود می آید.

بهترین درمان جذام چیست.

از آن جا که تمامی میکوباکتریوم های فعال قابل کشته شدن هستند، جذام یک بیماری قابل درمان است. چند دارو تداوی، موثرترین تداوی  پیشنهادی سازمان صحی جهانی برای بیماری جذام است . البته بیماران برای معالجه کامل، باید به صورت مرتب داروهای خود را طی  دوره های نسبتاً طولانی مصرف نمایند . یک دوره 6ماهه برای بیماران پسی – باسیلاری و یک دوره 24-12 ماهه برای بیماران جذامی مالتی – باسیلاری کافی خواهد بود. جذام بیشتر از هر چیز، یک بیماری معلولیت آور است از این رو، هدف از کنترل برنامه ها، علاوه بر قطع انتقال باکتری و درمان بیماران، کاهش ناتوانی و معلولیت آنها نیز هست.

آنچه که در این بیماری اهمیت دارد، آغاز سریع درمان است. یعنی پیش از آن که اولین علایم معلولیتها ظاهر شوند.

روایات اسلامی در مورد درمان تغذیه ای جذام

 رسول خدا (ص) فرمود:زیتون  را بخورید و به بدن بمالید که هفتاد مرض از جمله جذام را شفا می بخشد.

همچنین  امام صادق فرموده اند:خوردن ریحان فرد را از بیماری جذام ایمن می گرداند. و نیز فرموده اند :خداوند متعال مرض جذام را از یهود برداشت، زیرا آنها لبلبومی خوردند.

امام موسی کاظم نیز فرموده اند:به خوردن شلغم  عادت کنید ، زیرا در هر کس رگ جذام باشد آن را از بین می برد.