مدل گلدوزی روی لباس و مانتو با طرح های جدید و شیک

روبان دوزی و گلدوزی از جمله هنرهای دستی تزیینی محسوب می شوند که در سال های اخیر طرفداران زیادی یافته اند. از این هنرهای زیبا برای تزیین انواع لباس های مجلسی و مانتو های زنانه استفاده می شود. اگر شما نیز به هنر گلدوزی علاقه مند هستید این مطلب را از دست ندهید و با انواع مدل گلدوزی روی لباس مجلسی و لباس های کودک و همچنین گلدوزی روی مانتو آشنا شده و با الگوبرداری از این طرح های زیبا، بهترین گلدوزی ها را انجام دهید.انتخاب زیباترین مدل گلدوزی روی لباس های مختلف نقش مثبتی در زیبایی و تزیین لباس دارد، 

با الگوبرداری از این طرح های زیبا، بهترین گلدوزی ها را انجام دهید.انتخاب زیباترین مدل گلدوزی روی لباس های مختلف نقش مثبتی در زیبایی دارد. تزیین   

گل دوزی بالای بلوز های سفید 

حتی بالای کرتی ها میتوانید به دل خواه خود گل دوزی و دیزاین نمائید .

 مدل های گلدوزی روی مانتو مجلسی

استفاده از گلدوزی های زیبا و انواع روبان دوزی، یکی از ایده های جدید و جالب برای تزیین مانتوهای مجلسی است. 

در این بخش به معرفی بهترین ایده ها برای گلدوزی روی مانتو می پردازیم که هر یک می توانند انتخاب عالی و فوق العاده ی برای شما عزیزان باشند.

 

مانتو مجلسی گلدوزی شده ......................................

مدل های گلدوزی روی شلوار :

یکی از ایده های جالب برای تزیین شلوار، استفاده از گلدوزی است. همانگونه که می دانید انواع مختلف شلوار گلدوزی شده طرفداران زیادی دارد و می تواند انتخاب مناسبی برای خانم های شیک پوش و باسلیقه باشد. در ادامه به معرفی ایده های جدید و متنوع برای گلدوزی روی شلوار می پردازیم که امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید.

 هفته مد لندن؛ تلفیق خلاقیت و زیبایی:

لندن به همراه گروهی دیگر از پایتخت ها و شهرهای کشور های دیگر مانند میلان، پاریس یا نیویورک نبض دنیای مد امروز به حساب می آید. تازه ترین خلاقیت های مد که گاهی بسیار عجیب و حتی متفاوت با آنچه 'زیبا' به نظر می رسد در این هفته به نمایش گذاشته می شود.

مثلا گذاشتن یک پرنده بزرگ خشک شده روی سر، نمادی از خلاقیت و نوآوری طراحان به شمار می آید. طراحان فروشگاههای لباس در ماه های آینده بنا به دید و خواسته های مشتریان به تقلید از همین ایده های متفاوت لباس های خود را در معرض فروش خواهند گذاشت.

طراحی لباسهای روز زنانه با هیبت مردانه جزو کارها و طرح هایی است که در بازار مد امسال جایگاه خاصی دارد. طراحانی مانند جورجیو آرمانی اکثر لباس های امسالش را بر این اساس طراحی کرده اند، هرچند که این طرح‌ها در سالهای گذشته از سوی طراحانی مانند پرادا و شانل هم ارایه شده بودند.

هفته مد لندن این فصل خود را که از روز جمعه، شانزدهم سپتامبر آغاز شده بود، امروز چهارشنبه به پایان می رساند، در حالی که با دردسرهای ناشی از رقیبش یعنی هفته مد میلان- که از امروز آغاز می شود- دست به گریبان است.

اشیش و لباس های گلدارش

در واقع این فصل از هفته مد لندن با مشکلات ناشی از هفته مد نیویورک آغاز شد و با دردسرهای میلان به پایان می رسد. قضیه از این قرار است که به دلیل توفان در نیویورک، هفته مد این شهر عقب افتاد و شماری از مدل ها پروازهای خود به لندن را از دست دادند و در نتیجه، روز اول هفته مد لندن با مشکل کمبود مدل روبرو شد.

در پایان هم "گوچی" در یک حرکت اعتراض برانگیز، از همه مدل هایش خواست که یک روز زودتر از زمان آغاز شوی لباسش برای تمرین به میلان بروند و بسیاری از مدل ها برخلاف قرارشان با طراحان دیگر، بخاطر زرق و برق اسکناس های گوچی یا شاید هم نام و شهرت آن، زودتر از موعد بار سفر به میلان را بستند.

اما در شوهای لباس، هفته مد لندن این بار هم مانند قبل (فوریه) محافظه کاری پیشه کرد و بیشتر و بیشتر به شکل های سنتی تن داد تا فکرهای نو و جسارت آمیز. در حالی که در سال های قبل تعدادی از شوهای لباس به شکل نوعی اجرای هنری با طعم هنر مفهومی نزدیک می شد، در دو فصل اخیر، میزان این نوع آثار به حداقل رسید.

یکی از شوهای لباسی که در آن سعی شده بود تازگی به خرج داده شود، متعلق به ژیل(Giles) بود که ابایی نداشت مدل هایش را با ماسک به روی صحنه بفرستد و بر روی سر برخی از آنها قوهای بزرگ رنگارنگی بنشاند تا زمینه ای برای معرفی لباس های زنانه غریبی باشند که با پرینت نقش ها و تصویر بر روی پارچه خلق شده اند.

طراحی جاسپر کنران سنت شکن نیست

اشیش( Ashish)، پای ثابت هفته مد لندن، با لباس های گلدار- با گل های گاه بسیار بزرگ- و کلاه و آرایش های غلیظ مدل ها بازگشتی به گذشته داشت که هنرنمایی اش با جا دادن گل های واقعی در کنار چکمه های مدل ها تلطیف شده بود.

خیلی ها نظیر جسپر کنران(Jasper Conran) به لباس های سنتی مجلسی با تاکید بر رنگ های طوسی و سفید پناه بردند و برخی نظیر میشل ون درهام(Michael Van Der Ham)، با تلاش آشکار برای متفاوت بودن، با لباس های تقریباً هم شکلی که نکته برجسته ای نداشتند، نومید کننده بودند.

مارک فست با لباس های سکسی شروع کرد

مارک فست (Mark Fast) در اولین مجموعه از لباس های سکسی اش توجه ها را به خود جلب کرد، اما در ادامه تماشاگرانش را با رنگ هایی کدر و طرح هایی نه چندان نو خسته کرد. تمپرلی لندن(Temperley London )هم که موزه بریتانیا را برای اجرای شوی لباس اجاره کرده بود، به رغم سر و صدای زیاد، چندان تماشاگرانش را راضی نکرد.

اما گویا در هفته مد لندن هم باد از شرق می وزد: در گوشه دیگری، در بخش واکسهال، مانند فصل قبل یک طراح چینی تماشاگرانش را شوکه کرد.

دانگ هائو (Dang Hao )، با رنگ های قرمز و آبی و بنفش، طرح هایی با جزئیات حیرت انگیز ارائه کرد که روحیه و حال و هوای شرق را بازتاب می داد. تازگی طرح ها و حتی برش ها، به همراه بافت های ریز لباس ها که به نظر می رسید همگی کار دست باشند، شوی لباس دانگ هائو را فارغ از هیاهو و جنجال "سامرست هاوس" به یکی از دیدنی ترین شوهای لباس فصل بدل کرد.                                                                                                                                                              بی بی سی

فنگ‌شویی

فنگ‌شویی علمی است از چین باستان که برای زندگی بهتر انسان‌ها به یادگار باقی مانده.

است. این دانش به دلیل سادگی اجرا و کارکردهای شگفت انگیزش تاثیر زیادی بر مردم داشته است چون با دقت در انتخاب لوازم منزل و قرار دادن آن‌ها در مکان مناسبشان در خانه می‌توانید موجب تعادل در نیروهای ناپیدای آنها شده، در نتیجه فضایی سالم و سر شار  از انرژی مثبت را به خانه‌ مان هدیه بدهیم. در فنگ‌ شویی ایجاد هماهنگی بین رنگ‌ها هم اهمیت به سزایی دارد.

 انسان‌ آگاهانه یا نا‌آگاهانه تحت تاثیر رنگ آمیزی محیط اطراف، مبلمان اتاق‌ها و محل کار، لباس و حتی غذایی که می‌خورد، است.

بعضی رنگ‌ها به او انرژی می‌دهد و برخی آن را به هدرمیدهد. برای همین فنگ‌ شویی  می‌تواند تعادل و هماهنگی را به خانه‌ ما به ارمغان بیاورد.از همین الگو می‌شود در دیگر ابعاد زندگی هم استفاده کرد حتی در بدن خودمان  با توجه به غذایی که می‌خوریم و لباسی که می‌پوشیم انرژی فعال بدن مان را متعادل و هماهنگ کنیم

(فرانک ایکرمن) مدرس و کارورز یکی از روش‌های فنگ‌شویی است.او چنین اظهار دارد که دانشش را مدیون سرچشمه و مبدا آن است که بر اساس غیب‌‌گویی در سیستم‌های باستانی شکل گرفته است. او می‌گوید که این سیستم‌ها ریشه در دوران آتلانتیس دارند.

فرانک و شاگردش (پاتریشیا بنکه) بهترین راه را برای این که چیزی در رابطه با این روش یاد بگیریم اجرای عملی آن دانست و پیشنهاد کرد که در دفتر مرکزی نشریه کیندرد اسپیریت آن را اجرا کند. او در یک بعدازظهر روز جمعه که دفتر خیلی بیروبار بود از راه رسید. با وجود حضور ما و فعالیت‌ هایی که درمحل داشتیم، او انسداد انرژی را در مناطقی از ساختمان تشخیص داد. تشخیص او کاملا منطبق بردریافت‌هایی بود که ما نیز در آن مکان‌ها حس می‌کردیم. پاتریشیا تفاوت این سیستم را با دیگر سیستم‌های فنگ‌ شویی در حین اجرا توضیح داد:(اگرچه فنگ‌ شویی به ظاهر یک هنر برای ایجاد هماهنگی در درون و بیرون فضای ساختمان به نظر می‌رسد، اما در اصل این هماهنگی به انرژی فنگ‌ شویی (که گاهی روح فنگ‌ شویی نیز نامیده می‌شود)، یعنی سرچشمه و مبدا و منبع این سنت مربوط است. آن چه که این روش را از دیگر فنگ‌ شویی‌ها جدا می‌کند این حقیقت است که در این نوع، سیستم‌های نافذ انرژی در یک فضا مستقیما در همان سطح انرژی متعادل می‌شود.

در این نوع انرژی فنگ‌ شویی نیازی  جابه‌جایی مبل‌ها نیست و یا اینکه به دیوارها ضربه زده شود و یا اشیای اضافی در منزل قرار داده شود. این روش از یک الگوی ثابت و یا استفاده از اشکال هندسی خاصی پیروی نمی‌کند.

در واقع اجرای این نوع فنگ شویی به سادگی یک درخواست و یا نیت است که کارورز درک می‌کند و تشخیص می‌دهد که فضا چگونه است و افرادی که در آنجا زندگی یا کار می‌کنند به چه چیزی نیاز دارند. کلید انجام کاراین است که کارورزبه طریق بخصوصی  نگاه کند و سیستم‌های انرژی موجود در فضا را ببیند و تشخیص بدهد که آیا جایی وجود دارد که در آن، انرژی مسدود و یا شدیدا قطبی شده باشد و براساس این تشخیص سیستم انرژی را با کمترین دستکاری و یا دخالت تغییر دهد.

وقتی ما راجع به این موضوع با فرانک ایکرمن – بنیان‌گذار این سیستم- صحبت کردیم او راجع به اشکالاتی که سیستم‌های فنگ‌ شویی می‌‌ توانند برای زندگی ایجاد کنند این چنین گفت: (اغلب این سیستم‌ها نمی‌‌توانند با موقعیت‌ها هماهنگ شوند. تئوری‌هایی هستند که گرایش به تکیه کردن به یک قانون خاص را دارند اما زندگی خیلی به ندرت شرایط خاص مورد نظر آن تئوری را به وجود می‌‌آورد. شخصی که برای سال‌ها در مکانی زندگی میکند، ناخودآگاه انرژی‌های آن مکان را تغییر میدهد.

این چیزی است که لازم است در نظر گرفته شود، بنابراین حتی اگر سیستم صحیح و درست باشد با این حال ممکن است بازتاب لازم در زندگی را موجب نشود.) پاتریشیا توضیح داد که این سیستم از یک سری قوانین ثابت و قطعی پیروی نمی‌‌کند: (چیزی که من برای بیشترین بهره در نظر میگرم این است که از طریق جاری شدن صحیح انرژی، انرژی‌هایی که در فضای کاری یا زندگی افرادی که در آنجا هستند، تغییر کند.

نتایج تغییراتی که به وجود می‌‌ آیند،‌در هر زمانی متفاوت است، زیرا برای هر کسی این تغییرات می‌‌تواند و یا لازم است متفاوت باشد. این نمونه فنگ‌شویی چنین وعده‌ای نمی‌‌دهد که به محض درخواست کسی، به عنوان مثال درخواست افزایش پول از یک فنگ‌شوکار، پولش به شکلی جادویی زیاد شود، یا تمام مشکلاتش حل شود.

ولی چیزی که این روش تضمین می‌‌کند این است که تغییرات انرژی حاصله درجایی که لازم است، حمایتش کند و البته در مراحل بعدی نیاز به تغییر انرژی در خود فرد است. ارزیابی و مشاهده پاتریشیا در مکان ها به سرعت و با دقت بالایی انجام شد.

او توضیح داد که دریافتن سیستم انرژی ابتدا ضعیف‌ ترین مکان را جستجو می‌‌کند. این مکان ممکن است در یک اتاق باشد، یا در کل خانه و یا در باغچه و محیط اطراف. سپس او مناطق ضعیف را از نو متعادل میکند تا سیستم انرژی تغییر یافته را در آن مناطق به جریان بیندازد. قاعده کلی این است که ابتدا انسدادهایی که در انرژی وجود دارد، برطرف شود، انرژی‌های اضافی بیرون بروند، سپس سطح انرژی مثبت بالا برود. لازم است آهنگ و ارتعاشات هماهنگ با آن فضا را پیدا کرد تا فهمید که چه چیزی برای افرادی که در آنجا زندگی یا کار میکنند، اید‌ه‌آل است.

پاتریشیا، بعد از شناسایی مناطقی که مشکل داشتند، نماد‌های ساده‌ای را برروی برگه‌ها یی نقاشی کرد و آنها را در مکان‌های مناسب بر روی دیوار‌ها، زمین و سقف‌ها چسباند. او توضیح داد که می‌‌خواهد موقعیت نمادها را مشخص کند و ظرفیت اتاق را افزایش بدهد چون احساس تنگی جا می‌‌کند و بعد او در هر یک از مناطقی که انتخاب می‌‌کرد یک کبریت آتش زد و آن را در طول آن نماد به حرکت درآورد. اساسا این روش یک شیوه کاملا در دسترس است، تئوری‌های چندانی ندارد و بیشتر تمرینی است. پاتریشیا در مورد نمادهایی که علامتشان فرق دارد توضیح داد که تفاوت این نمادها، در یک فضای خاص جریان انرژی، کیفیت و مسیر آن را از راه‌های مختلفی تحت تاثیر قرار می‌‌دهد.

به عنوان مثال، یک نماد برای شناسایی انرژی در سطوح عمودی یک مکان است، یکی برای سطوح افقی (مثلا برای شناسایی اختلالات الکتریکی زیرزمینی یا آبراهه‌ها مناسب است)، یکی برای راندن انرژی نامطلوب به بیرون از آن مکان و دیگری برای دعوت کردن انرژی خوب به داخل مکان. فرانک این روش را برای تغییر و یا تبدیل انرژی در انسان با طب سوزنی ادغام کرده است و از طریق آن تشخیص می‌‌دهد که قطب‌های مثبت و منفی احتیاج به توجه دارند.

شناختن این که کدام قطب باید به کار رود، چیزی است که این سیستم را شفابخش کرده است، دقیقا همین امر در ساختمان‌ها نیز به کار می‌‌رود. شناختن این که کدام قسمت ساختمان منطقه حیاتی آن است. کبریت مثل یک کلید آتش‌سوزی است که نماد‌ها را روشن می‌‌کند و باعث به کار افتادن آنها می‌‌شود. من و چند تن از دوستانم که شاهد عملیات پاتریشیا بودیم به وضوح تغییراتی که به وجود می‌‌آمد را لمس کردیم، عجیب این بود که همه این تغییرات قابل توجه تنها حاصل همان کارهای ساده ای بودند که پاتریشیا انجام داد.

انرژی ازاشیای منزل

این دانش به دلیل سادگی اجرا و کارکردهای شگفت‌ انگیزش تاثیر زیادی بر مردم داشته است، چون با دقت در روش چیدمان اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و دستشویی و انتخاب لوازم منزل و قرار دادن آن‌ها در مکان مناسبشان در خانه می‌‌توانیم موجب تعادل در نیروهای ناپیدای آنها شده، موقعیت‌های زندگی‌مان را بهبود ببخشیم و در نتیجه فضایی سالم و سرشار از انرژی مثبت را به خانه‌مان هدیه بدهیم.

اتاق نشیمن هم عنصر فلز دارد، عنصری سنگین و بسیار مرتبط با احوال روزانه شما که با وجود ساعت‌های بزرگ دیواری، تلویزیون‌های صفحه بزرگ، وسایل تهویه، رادیاتور شوفاژ، ضبط صوت و دی‌وی‌دی، که در اغلب اتاق‌های نشیمن پیدا می‌‌شوند، سنگین‌تر هم می‌‌شود.

چینی‌ها ئیکه جدیدا به این علم قدیمی و جالب علاقه‌مند شده‌اند، برای نجات اتاق نشیمن و قابل تحمل کردن آن پیشنهادات بامزه‌ای دارند، مثلا داشتن ساعتی گرد به رنگ طلایی در اتاق، آن هم رو به روی در برای این که انرژی منفی اتاق را مهار کند،‌یا استفاده از تابلوهای نقاشی مثل نقش‌ ماهی که چینی‌ها معتقدند طول عمر می‌‌آورد یا تصاویر زیبایی غیر آن منظره‌های بی‌‌ریخت غروب که دلسردی می‌‌آورد و تصاویر عجیب ببرهایی که توی کوبلن‌فروشی‌ها می‌‌بینیم و بی‌‌نهایت ترسناک و پر از خشونت هستند.

مهندسین علاقه‌مند به فنگ‌شویی در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن علاوه بر محدود کردن تصاویر، به رنگ‌ها هم می‌‌پردازند، مثلا رنگ قرمز را برای اتاق شما ممنوع می‌‌کنند،‌ چون که روحیه تند و خشن و پرخاشگر که مشخصه رنگ قرمز است، احوال خانواده شما را که در این اتاق امن گرد هم آمده‌اند به هم خواهد ریخت.

بعد هم پیشنهاد می‌‌کنند که برای اتاقتان از رنگ‌های مخصوص جنگل مانند سبز و قهوه‌ای و آبی و زرد استفاده کنید و با پارچه خوشرنگ و مبل ساده و نرم و حتی پشتی‌هایی که فضای گرم و خودمانی شبیه کلبه جنگلی ایجاد می‌‌کنند، فضای اتاقتان را کاملا امن و دوست داشتنی کنید. علاوه بر همه این‌ها اگر می‌‌خواهید اتاقی که در آن دور هم جمع می‌‌شوید اتاقی بدون دل‌نگرانی‌های معمول باشد، عکس همه افراد خانواده و همه کسانی که دوست دارید را در قاب‌های کوچک بر در و دیوار آن آویزان کنید، تا همیشه به یادشان باشید.

اتاق نشیمن شما جایی است که در آن روزنامه می‌‌خوانید، عصرانه می‌‌خورید، با بقیه افراد خانواده گپ می‌‌زنید، ‌تلویزیون تماشا می‌‌کنید و حتی گاهی چرت می‌‌زنید! آیا این اتاق پر از شادی ارزش ندارد که با روش‌هایی ساده، هرچند غیرمعمول، دوست داشتنی‌تر شود؟ پس اگر یک لحظه، فقط یک لحظه با علوم عجیب شرقی همراه شدید، یعنی فقط علاقه‌مند شدید بدانید (این ویانگ)، یعنی دو عنصر مثبت و منفی متعادل‌کننده انرژی از نظر چینی‌ها، ژاپنی‌ها، هندی‌ها و همه شرقی‌ها در اتاق نشیمن شما به یک اندازه وجود دارد،کافی است که امروز در تنهایی، بدون حضور کسی، در اتاق خلوت کنید، روی صندلی راحتی بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید.

اگر ذهنتان به هزار جا رفت، اگر دلشوره داشتید، اگر احساس امنیت و آرامش نداشتید، اگر جریان هوای کاذبی را احساس می‌‌کردید، اگر قالی اتاقتان ناراحت و گل و گیاه گوشه اتاق برایتان غیرقابل تحمل بود، اگر صداهایی در اطراف می‌‌شنیدید و دلتان می‌‌خواست پاهایتان را بالا بگیرید و خودتان را نجات دهید، اگر سرتان مثل یک دیگ که با چکش بر آن بکوبند صدا داد، اگر یاد بد کاری‌ها، ‌غذاهای مانده توی یخچال، مهمان‌های سرزده، رییس بداخلاق، همسایه‌های دوست نداشتنی، خاله خرس‌های آشنا و همه اتفاقات و جریاناتی که هر روز مثل میخ توی پایتان فرو می‌‌رود افتادید، اگر دلتان نخواست پاهایتان را دراز کنید، چند دقیقه تلویزیون نگاه کنید یا کتاب بخوانید و اگر خنکی کولر و یک دانه زردآلود خوشحالتان نکرد، نترسید.

کدری          

آشنایی با پارچه ها

جلسه اول معرفي روش و آشنايي با پارچه هاي مصنوعي، ابريشمي، پشمي، نخي و كتاني و معرفي ويژگيها آنها از روي درجه حرارت اطو و توضيح راجع به راه و بي راه و اريب پارچه هاي مختلف همچنين پارچه هايي كه خواب و يا طرح به يك طرف دارندپيدا كردن بي راه پارچه ها و نحوه پهن كردن پارچه و طريقه برش پارچه هايي كه بصورت يك لا برش مي خورند آشنايي با عملكرد چرخ خياطي سرويس روغن كاري و نخ كردن چرخ و ماسوره و نخ شل براي آماده كردن دوخت بعدي و امتحان دوخت چرخ

هدف

داشتن اطلاعات اوليه براي كساني كه قصد فراگيري خياطي را دارند آگاهي از تنوع پارچه ها و ميزان حرارت لازم براي اطو زدن آنها طريقه صحيح كار با چرخ خياطي و استفاده بهينه از آن

براي اينكه دقيق تر با انواع پارچه ها آشنا شويم بهتر است آنها را به ترتيبي كه روي درجات بعضي از اطوها به صورت كلمات فارسي نوشته شده به خاطر بسپاريم

به طور كلي پارچه ها را به پنج گروه اصلي تقسيم مي كنند

1. پارچه هاي مصنوعي

2. ابريشمي

3. پشمي

4. نخي

5. كتاني

اولين گروه پارچه هاي مصنوعي هستند كه از مواد مختلف خام و تركيبات پيچيده شيميايي تهيه مي شوند

چهار گروه بعدي پارچه هاي طبيعي هستند . دو گروه ابريشمي و پشمي منشأ حيواني و دو گروه نخي و كتاني منشأ گياهي دارند

شناسايي پارچه ها از روی درجات روی اتو

براي شناخت پارچه ها از روي درجات بعضي از اطوها كه به صورت كلمات فارسي نوشته شده اولين درجه كه داراي كمترين حرارت اطو مي باشد ضعيف ناميده مي شود.

درجه 1 : درجه ضعيف

ژرسه ـــ پلي استر ـــ پاناما ـــ فلامنت ـــ سلولز ـــ سنتتیک

براي دو گروه پارچه هاي مصنوعي سلولز و سنتتیک كه الياف آنها با فعل و انفعالات شيميايي بدست مي آيد مناسب مي باشداز دو گروه دیگر می شود از پاناما و فلامنت نام برداز انواع پارچه هاي نايلون، ژرسه را مي توان نام برداز ويژگيهاي اين نوع پارچه ها دوام و بشور و بپوش بودن آنهاست اين پارچه ها با حرارت زياد جمع مي شوند، و در مقابل حرارت آتش مانند لاستيك مي سوزند و از آنها گلوله هايي سياه و سفت باقي مي ماند.

درجه 2 :ابريشم مصنوعي

روي اطوهايي كه درجات آن بصورت كلمات فارسي مشخص شده بعد از ضعيف، ابريشم مصنوعي را مي بينم

درجه ابريشم مصنوعي براي پارچه هايي با الياف مصنوعي كه با رشته هاي طبيعي مخلوط شوند مناسب مي باشد

اين پارچه هاي خوش حالت كه گروه زيادي از پارچه ها را تشكيل مي دهند دوخت و برشي ساده تر از گروه اول دارند مشهورترين آنها تترون و ترگال مي باشند.

درجه 3 :تريلين – لئوناردو

سومين درجه اي كه روي اطوها مشخص شده ابريشم و براي پارچه هاي ابريشمي مناسب است. اين نوع پارچه از رشته هايي كه كرم ابريشم به عنوان پيله به دور خود مي تند تهيه مي شود. پارچه ابريشم بسيار نرم و لطيف و همينطور محكم و با دوام است از محسناتش اينكه در هواي سرد، گرم و در هواي گرم، خنگ مي باشد براي برش، دوخت و اطوكاري آن بايد دقت و ظرافت بيشتري همراه باشد از انواع آن كرپ ژورژت ، ارگانزا، شيفون و ساتن را مي توان نام برد.

ساتن

درجه 4 :پارچه های پشمي

اين درجه حرارت براي پارچه هايي كه از پشم حيوانات تهيه مي شوند مناسب مي باشد. پارچه هاي پشمي گرم و سبك، چروك ناپذير، جذب كننده رطوبت و بسيار محكم و با دوام مي باشند پارچه هاي پشمي به راحتي اطو خورده و حالت مي گيرند.آنها در برابر برق عايق هستند و در مقابل آتش هم از خود مقاومت نشان داده و به سادگي نمي سوزند.از انواع آن فاستوني ها را شامل گاباردين – فلانل و كانگا مي توان نام برد . فوتر و ماهوت مشهورترين پارچه پشمي كشمير مي باشد كه گرمي و خصوصاً وزن سبك آن اين نوع پارچه را از انواع آن متمايز ميكند.

فاستوني

درجه 5 : پارچه های نخی

اين درجه حرارت مخصوص پارچه هايي است كه از پنبه تهيه مي شوند. دوام ، سبكي، محكمي و مخصوصاً خنكي از مشخصات بارز آن مي باشند. پارچه هاي نخي جذب كننده رطوبت و هنگامي كه خيس باشند محكم تر مي شوند پارچه هاي نخي نرم می باشد و به راحتی اطو می شوند ، برش و دوخت این پارچه ها ساده تر مي باشد. بهتر است پارچه هاي نخي را قبل از برش آب كشيد تا به مقدار لازم آب برود.

از انواع آن چلوار، كدري ، چيت ، متقال ، و پپلين را مي توان نام برد.

پارچه کدری

درجه 6 : پارچه های کتانی

پارچه هاي كتاني به پارچه هايي اطلاق مي شود كه از الياف گياه كتان تهيه مي شوند. اين پارچه ها بسيار با دوام، محكم و جاذب رطوبت مي باشند سطحي صاف دارند و خيلي زود چروك مي شوند.

از انواع آن آكار – آرو را مي توان نام برد.

برش پارچه ها

براي برش هر پارچه اي لازم است كه راه پارچه به موازات خطوط طولي بدن قرار گيرد. اما در مواردي كه به واسطه طرح پارچه مي خواهيم قسمتهايي مثل لكه بالاي پيراهن را برعكس ببريم بايد اطمينان داشته باشيم كه آن قسمت بعد از شستشو آب نمي رود و چنانچه پارچه آبرفت داشت پارچه را باید قبل از برش آب كشيد.

به طور كلي تمام پارچه هايي كه در بازار موجود مي باشند در سه چيز مشتركند و آن داشتن راه و بي راه و اريب مي باشد بجز چند مورد معمولاً پارچه ها در راه كش نمي آيند اما در بي راه كمي كشيده مي شوند. و تمامي پارچه ها دراريب كاملاً كش مي آيند راه پارچه كه همان طول پارچه مي باشد خطوطي به موازات حاشيه و يا تركي پارچه را مي گويند و نخ هاي تار كه داراي مقاومت بيشتري مي باشند در آن تنيده مي شوند. بي راه پارچه كه عرض پارچه مي باشد بطور عمودي راه پارچه را قطع مي كند و نخهايي با عنوان پود كه نسبت به تار داراي مقاومت كمتري مي باشند در آن تنيده ميشوند، كه البته پيدا كردن بي راه هر پارچه براي برش لباس بسيار ضروري مي باشد.

براي پيدا كردن بي راه پارچه ها آنها را به دو گروه تقسيم مي كنيم، پارچه :آهار دار و لخت براي برش اريب، پارچه بايد كاملاً به طور صحيح روي ميز پهن شده باشد.

برای برش پارچه های آهاردار با تا زدن پارچه به نحوي كه دو حاشيه كاملاً روي هم قرار گيرد و پارچه داراي پيچ خوردگي نباشد به وسيله خطوط عمود يك سطح مستطيل و يا يك گونياي بزرگ خطي را كه در ابتداي پارچه به صورت دو لا روي هم قرار گرفته و بر حاشيه عمود مي باشد بدست مي آيد.

اما پيدا كردن بي راه در پارچه هاي لخت به دو صورت انجام مي پذيرد در روش اول با زدن يك چرت در حاشيه پارچه مي باشد روش دوم در پارچه هايي كه معمولاً جر نمي خورد كشيدن يك یا دو نخ از پود پارچه مي باشد.كه با كشيدن آن خطي در پارچه مي افتد . بايد به خاطر داشته باشيم كه در اين هر حالت اگربخواهيم پارچه را با قد بخصوص برش بزنيم اگر حاشيه در يك طرف جمع شده باشند از همان طرف اندازه می كنيم.

پارچه هايي را كه خواب دارند مثل مخمل و جير و بعضي از ساتنها و بعضي پارچه هاي پشمي، حتماً بايد هنگام برش به يك طرف يعني رو به پايين خواب پارچه الگوها را پهن كرد. در غيراين صورت وقتي لباس آماده شد تكه هايی که به راه درست بريده نشده به خاطر اینکه راه ها ی پارچه ها با هم همخوانی ندارند و سایه می اندازند به تيرگي مي زند و پارچه هاي براق مات ديده مي شوند.

همينطور در پارچه هاي گل دار و طرح داري كه گل و طرح آن به يك طرف مي باشد حتماً لازم است لباس طوري برش بخورد كه گلها و طرح پارچه به طرف بالا باشد. نكته مهمي كه بايد در مورد پارچه هاي لخت به خاطر بسپاريم اين است كه هنگامي كه راه پارچه برش خورده به صورت ريش ريش باشد لازم است براي پهن كردن پارچه بي راه آنرا پيدا كنيم.

ما اكثر پارچه ها را بصورت دولا برش مي زينم.

اما در مواردي مثل مانتوهاي سايز بالا براي اينكه مصرف پارچه پايين بيايد آنها را به صورت باز و يك لا برش مي زنيم.

برش قرينه

هنگامي كه پارچه بصورت باز بريده مي شود لازم است براي قسمتهايي كه بصورت قرينه يا جفت نياز داريم براي برش دوم الگو برگردانده شود تا تكه هاي لباس با هم قرينه و جفت گردند در غير اين صورت مثلاً دو آستين و دو قسمت پيش براي يك طرف بريده مي شود.

 شنايي با دوخت هاي مختلف با چرخ خياطي

دوخت ساده با چرخ خياطي و مهارت در آن ،سر قايمي زدن، دوخت درزهاي يك سانتي دو سانتي و سه سانتي ، انواع بخيه ها شامل نيش و يك پايه

 

 طريق زيگزال زدن – نحوه چين دادن ريز و درشت و چين نخ كش

نحوه تا انداختن زاپاس هاي پنج سانتي در درزهاي كج، طريقه دوخت يك مدل گوشه در بعضي از موارد فوق استفاده از اطو و نحوه استفاده از اطوي سرد.

 

 شنايي با دوخت جادكمه

طريق دوخت جادكمه با چرخهاي اتوماتيك و غيراتوماتيك دوخت جادكمه با پارچه و نحوه بازكردن سجاف آن به دو صورت اليك زدن ، سوزن نخ كردن، دوخت دكمه با دست و ساده و پايه دار دوخت دكمه با چرخ ساده و پايه دار.

رفو

سوراخها و منفذهای بسیاری از پارچه های بافته شده یا بافتنی را می توان از طریق رفو از بین برد. رفو را باید با نخی مناسب و همرنگ نمونه اصلی باشد.

 - رفوی قسمت های نازک شده لباس: در قسمت پشت پارچه، دور ناحیه ای که نازک شده بخیه های کوچک متوالی در امتداد پودها بدوزید و روی بخیه ها  را دندان موشی کنید طوری که از طرف رو دیده نشود.

 - رفوی پارگی: پارگی بزرگ با حاشیه های ناصاف باید وصله شود ولیکن اگر پارگی مستقیم و یا به شکل L باشد می توان آن را رفو کرد پارگی ریز را به وسیله بخیه زیگزاک ترمیم کنید. دو لبه را در مجاورت هم نگه داشته و تمام پارگی ها را دقیقاً در کنار هم قرار داده و آنها را زیگزاک نمایید.

 - رفوی حاشیه های فرسوده: اگر لبه لباسی نخ نما شد، می توان نوار پارچه ای پهن همرنگ یا متضاد به محل دوخت. برای پارچه های سنگین وزن از چرم و در پارچه های دیگر به تناسب از روبان و قیطان استفاده نمایید.

 - رفوی سوراخ پارچه ها: اطراف محل سوراخ را با قیچی صاف کرده و پارچه را روی قارچ رفوگری قرار دهید. ابتدا الیاف تار جدید را بدوزید و بعد پارچه را برگردانده و پودهای جدید را از رو و زیر لبه ها رد کنید. ناحیه مورد نظر را باید طوری رفو کنید که نه فقط روی حفره بلکه مقداری از خود پارچه را نیز در بر گیرد.

منبع : مجله زن روز

انتقال پنس

هدف از ایجاد پنس در الگو ، به وجود آوردن فضای کافی برای حجم بدن در قسمت های برجستگی سینه ، تیره پشت ، قسمت شکم ، باسن و ... است . هنگامی که مدل ها و طرح های گوناگون را بنگرید در بسیاری موارد ، پنس ها به صورت اولیه خود نمایان نشده اند بلکه بر حسب نوع مدل ، تغییر مکان و حتی تغییر شکل داده اند .                                                           پنس سینه چهار حالت دارد :

الف : دوخت پنس

ب : اتقال پنس یا جابه جایی پنس

ج : رد کردن پنس در برش

د : تبدیل پنس به پیلی یا چین

پنس سینه را می توان به نه نقطه اصلی در الگوی بالاتنه جلو منتقل کرد و اتهای کلیه این خطوط به صورت مستقیم در نقطه در سرسینه به یکدیگر تلاقی داد .

 انواع پنس و انتقال آن :

روش انقال پنس در تمامی موارد زیر به آسانی صورت می گیرد ، من مهمترین آن که شامل هفت نوع است را توضیح خواهم داد :

1-  پنس سینه در وسط شانه.

2- انتقال پنس وسط شانه به سر شانه (محل تلاقی شانه و طوق گردن.

3- انتقال پنس سینه به طوق گردن.

4- انتقال پنس سینه به پهلو.

5- انتقال پنس سینه به محل تلاقی خط کمر و پهلو.

6- انقال پنس سینه به خط مرکزی جلو.

7- انتقال پنس سینه به حلقه آستین.

8- انتقال پنس سینه به محل تلاقی خط حلقه آستین و سرشانه.

9- انتقال پنس سرشانه در برش عمودی.

10- برش پنس به شکل عصایی یا پرنسسی در کمر چسبان.

11- برش پنس به شکل دالبری در کمر چسبان (این مدل انواع مختلفی دارد که شرح خواهیم داد.

12- انتقال پنس سینه به خط مرکزی جلو و رد کردن آن در برش.

13- انتقال پنس سینه به زیر سینه و رد کردن آن در برش گرد.

14- انتقال پنس سینه به حلقه آستین و رد کردن آن در برش گرد.

15- انتقال پنس سینه به زیر سینه و رد کردن آن در برش گرد یا دالبری با چین در زیر سینه.

16- انتقال پنس سینه به صورت برش و چیم در زیر سینه.

17- انتقال پنس زیر سینه در برش اریب.

در شکلهای زیر می توانید انتقال پنس ها را مشاهده کنید ..