اولین حلقه ازدواج را چه كسی به دست كرد؟

اولین حلقه ازدواج را چه كسی به دست كرد؟

به دست كردن حلقه ازدواج یكی از قدیمی ترین و جهانی ترین  رسوم است . این رسم مربوط به زمان های خیلی قدیم است .  در واقع كسی نمی تواند زمان درست آن را بگوید ؛ اما استفاده از انگشتری  در مراسم ازدواج به شكل حلقه ، علامت كمال و ارتباط آن با وصلت دو فرد ، مؤید كمال زندگی انسانی به  شمار می رفت .

اولین مردمی كه در تاریخ ، حلقه ازدواج را به كاربردند مصریان بوده اند . گویا در نوشته های هیروگلیف كه نوشته های تصویری مصریان است حلقه ، علامت ابدیت بود . یعنی حلقه ازدواج به انگشت زوجین كردن ، به نوعی رمز زناشویی  پایدار و ابدی بوده است و پس از مصریان ،  مسیحیان نیز در حدود سال 900 میلادی شروع به دست كردن و استفاده انگشتر و حلقه در مراسم ازدواج خود نمودند .

شاید  برای بسیاری این سؤال پیش  بیاید كه چرا حلقه ازدواج در انگشت چهارم دست چپ می اندازند؟  تحقیقات نشان داده است كه یونانیان  قدیم عقیده داشتند  كه رگ مخصوصی از این انگشت می گذرد و مستقیماً به قلب وارد  می گردد  و برخی ها نیز بر این معتقدند كه چون  این انگشت را كمتر از سایر انگشتان دست خود مورد استفاده قرار می دهیم حلقه درآن  قرار می گیرد و به طور كلی برای به دست كردن یك وسیله زینتی مناسب ترازسایر انگشتان دست است .

 اولین ساعت-ساز کابل

در سال 1283 ه.ش در شهرکابل انواع ساعتها وارد گردید.

پس از چندی که ساعتها به خراب شدن آغاز نمود کسی وجود نداشت که ساعتها را ترمیم نماید.

امیر حبیب الله خود به این معضله گرفتار گردیده بود. او مجبور بود غرض ترمیم ساعتها یک خارجی را کرایه کند.

امیر موصوف امر کرد که جوانی ساعت سازی را از خارجی ها بیاموزد. تا رعیت غرض ترمیم محتاج خارجی ها نشود.

اولین جوانی که ساعت سازی را فراگرفت عبدالواحد کابلی بود. او در شهر کابل بنام آقای عبدالواحد ساعت ساز مشهور شد.

سلطان محمد کابلی اولین شاگرد آقای عبدالواحد بود که صاحب شهرت گردید. در حقیقت میر عبدالواحد اولین فزیک دان و میخانیک کشور بود که فکر ظریف داشت.

امیر حبیب الله از وی در قسمت

ماشینها,

ساختمانها ,

کتابخانه ها ,

نقاش خانه ها,

تجار خانه ها ترمیم ماشینها و ساعتها استفاده می نمود. هر چیزی که در شهر خراب میشد مردم نزد میر عبدالواحد آقا می آمدند.

میر عبدالواحد آقا با خانم عبدالرحمن و ملکه معتبر حلیمه ملقب به بوبو جان قرابت داشت.

او در سال 1324 هجری شمسی در قریه خواجه ملا چشم از جهان بست. روحش شاد بادا.

آیا میدانید کاغذ هم مثل تکه پشت و رو دارد؟

 آیا میدانید کاغذ هم مثل تکه پشت و رو دارد؟ 

كاغذ هم مثل تکه پشت و رو دارد . روی كاغذ آن طرفی است كه در كارخانه كاغذ سازی به طرف نمد قرار می گیرد و صافتر است . پشت كاغذ آن طرفی است كه در كارخانه زیر كار است و روی آبكش قرار میگیرد.برای تشخیص پشت و روی كاغذ آن را برش می دهند ، پس از برش ، لبه الیاف به سوی پشت كاغذ خم می شوند و اگر لبه كاغذ را با انگشتان لمس كنیم متوجه لبه دار بودن یك طرف آن می شویم. چاپ بر طرف روی كاغذ مرغوب تر خواهد بود .چاپ رنگه بر طرف روی كاغذ نتیجه بهتری دارد !

قیمت‌ ترین کتاب درتاریخ دنیا

قیمت‌ ترین کتاب درتاریخ دنیا

میدانید کدام کتاب است؟

کتاب دستنویس ( لئوناردو داوینچی ) دانشمند و هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس است.

که بقیمت (30) میلیون و 800 هزار دالر بفروش رسیده و از بیست سال بدینسو رکورد گران‌قیمت‌ترین کتاب تاریخ جهان را قایم کرده است.

این کتاب در برگیرنده ‌طرح‌ها، یادداشت‌ها و نقاشی‌های وی است که قبلن جزء ملکیت کلیسای قدیمی "Old South" در شهر بوستون بشمار میرفت(لئوناردو داوینچی) یکی از بزرگترین نوابغ رشته‌های نقاشی، ریاضی، معماری، موسیقی، کالبدشناسی، مهندسی، تندیسگری، وهندسه در طول تاریخ بشریت بوده که درسال های 1452 الی 1519 میزیسته است 

سیستم عامل های امروزی

۱-سیستم عامل های امروزی و 

GUI GUI مخفف به معنی صفحه کار در کامپیوتر است که شکلها و آیکو نها بجای نوشته‏ ها در خدمت کاربر هستند. بسیاری از مردم این اختراع را ساختۀ مایکروسافت میدانند درحالیکه چنین نیست. به طوری که اولین مدل آن در سال 198به بازار عرضه نمود. در این اثنا، مایکروسافت اولین نشخه از ویندوز را در سال 1985 ارائه نمود.                              2 - اتومبیل برای اولین بار هانری فورد دست به اختراع اتومبیل زده است .اگرچه سرشناسترین مهندسین آلمانی از جمله دایملر، میباخ و مارکوس همزمان بر روی پروژۀ اتومبیل مشغول به کار بودند ، نهایتا کارل بنز این اختراع را نمایان نمود. وی برای اولین بار اتومبیل چهارچرخ که توسط بنزین قدرت می‏گرفت در سال 1885 در آلمان، تحت لیسانس کمپانی بنز که دو سال قبل تر ثبت شده بود، رونمایی کرد. این اتومبیل که از لحاظ طراحی کاملا بی عیب و نقص بود و از روی مدلهای دیگر مهندسین الگو برداری نشده بود توانست نظر اکثریت را جلب نماید. اولین نمونه از محصول طراحی شدۀ کارل بنز در سال 1888 به فروش رفت.

3 - تصویربرداری با اشعۀ ایکس: ادیسون مخترع اشعۀ ایکس است ادیسون اولین دستگاه عکسبرداری استاندارد مخصوص پزشکی را به جهان عرضه نموده، اما این اولین نمونه از دستگاه تصویربرداری با اشعۀ ایکس نبوده است. در 22 دسامبر 1895 استاد آلمانی فیزیک، ویلهلم رونتگن، تصویری از دست همسر خود را بر روی برگه مخصوص چاپ اشعه ایکس مشاهده نمود. دست همسر وی، اولین تصویری است که از بدن انسان توسط دستگاه اشعه ایکس گرفته شده . این اختراع چنان مهم بود که آنرا اشعۀ رونتگن نیز مینامند..

4 - تصاویر متحرک : اولین قطعه از تصاویر متحرک (فیلم ) توسط مخترع فرانسوی لوئیس لا پرینس در حالت 12 فریم در ثانیه، در منزل جوزف و سارا وایتلی در وست یورکشیر انگلیس در 14 اکتبر 1888 گرفته شده است. در این فیلم پسر لوئیس و چند نفر از نزدیکان وی وجود دارند که هر کدام پس از چندی به طور مشکوکی به قتل رسیدند. اولین مجموعه تصاویر متحرک ادیسون در سال 1889 ظاهرگردید .

5- تلسکوپ:

قدیمی ترین تلسکوپ در سال 1608 به نام هانس لیپرشی اختراع شده است. در عین زمان بسیاری دیگر از جمله زاخاریس جانسن و جاکوب متیوس مدعی بودند که آنها اولین کسانی هستند که تلسکوپ را اختراع نموده اند. تلسکوپ اختراع این سه نفر شامل یک عدسی محدب و یک عدسی مقعر چشمی بوده است. گالیله نیز در همان سال از روی این طراحیها، تلسکوپ خود را ساخت

6- صدای ضبط شده : توماس ادیسون در سال 1877 پندداشت که اختراع وی مبنی بر تگلراف صوتی ضبط شده (بوسیله فوتوگراف ) اولین مورد از صدای ضبط شده میباشد .که به همت وی ساخته شده است .لذا آنرا درهمان سال با نام فوتوگراف (وسیله ای برای ضبط و بخش صداها) رونما ئی نمود. اما دقیقا 17سال قبل از آن در سا ل 1860 ادوارد لئون اسکات، دستگاه فون اتوگراف را اختراع کرده بود. این دستگاه می‏توانست صداها را ضبط کرده اما هنگام پخش با مشکلا تی مواجه بود و دقیقا آنچه را که پخش شده بود، ارائه نمی‏داد

7 - لامپ روشنایی : در سال 1802 هامفری دیوی، اولین باتری قوی جهان را در رویال انستیتوی بریتانیا عرضه نمود. همچنین در آن سال وی اولین لامپ روشنایی را که توسط نواری . .ز پلاتینیوم ساخته شده بود رونمایی کرد. اختراع وی چنان روشنایی نداشت که بکار آید . اما 75 سال پس از که نهایتا تلاشها ی توماس ادیسون در سال 1879 اولین لامپ روشنایی به بازار عرضه شد. ر

8 - رادیو مخترع واقعی مارکنی: مارکنی در سال 1895وسیله ای (رادیو) را در لندن معرفی نمود که آنرا اختراع خود می‏دانست در حالی که این اختراع که همان رادیوی 4 موج بود، قبلا توسط نیکلا تسلا و همکارانش ساخته شده بود. در آن سال تسلا ادعا اینکه توانسته دستگاهی را که امواج را ازمسا فتهای دور دریافت می‏کند بسازداما هیچ گواهی مبنی بر ادعایش وجود نداشت. تسلا ادعا داشت "کار بر روی دستگاه دریافت امواج بی سیم در سال 1893 شروع شد اما من 2 سال به تحقیق بر روی مدلهای مشابه و وسایل مانند آن گذراندم..."

9- هواپیما:

برادران رایت هواپیما : همه برادران رایت را به عنوان اولین سازندگان هواپیما می‏شناسند اما نه ماه پیش از اولین پرواز برادران رایت، در سال 1903 در کیتی هاوک، مخترع نیوزلندی، ریچارد پیرس قدمی مشابه را در این زمینه برداشته بود اما اختراع او نوا قصی داشت از جمله عدم توانایی بال (به دلیل داشتن یک بال) و مواردی دیگر که این موارد منجر شد به این تا اولین هواپیمای قادر به پرواز واقعی توسط برادران رایت رونمایی شود.

10 - اینترنت: پدران واقعی اینترنت، کسانیکه شبکه ARPANETرا ساختند

(وینتون سرف، لورنس رابرتس، لئونارد کلین راک، رابرت کان).البته ال گور خود می‏گوید : من اینترنت را اختراع نکردم اما حین خدمت در کنگره امریکا، ایدۀ آن به ذهنم خطور کرد. و بیان کرده بودم . وینتون سرف متولد 1943،دانشمند علوم کامپیوتری است که وی را پدر اینترنت نیز لقب داده‏اند. وی به همراه دوستان خود که اسامی آنها در بالا آمد، اولین زنجیره‏های ARPANET را رقم زدند و بدین ترتیب اینترنت ابداع شد.( اینترنت شبکه ای غیرمتمرکزبه نام ARPANET بود که در واقع برای ایمن شدن و سهولت ارتباط بین گروهها در صورت حملۀ هسته ای توسط وزارت دفاع امریکا بوجود آمد.

آیا می دانید برای اولین بار چه كسی و چگونه موفق به عكاسی شد ؟

آیا تاكنون عكس جورج واشنگتن را دیده اید؟ چند عكس از آبراهام لینكلن به چشمتان خورده است؟

نخستین روش موفقیت آمیز عكاسی را  "ل. ژ. م. داگر" در سال 1835 پس از مرگ واشنگتن و قبل از انتخاب لینكلن به ریاست جمهوری اختراع كرد. تا قبل از عرضه این اختراع ، مردم برای داشتن تصویر افراد مشهور به نقاشان مراجعه می كردند.

داگر نخستین عكس خود را با استفاده از یك " اتاقك تاریك" تهیه كرد. این وسیله اساساً جعبه ای بود كه در یك طرف آن عدسی ای تعبیه شده بود و در طرف مقابل آن صفحه ای شیشه ای قرار داشت كه تصویر روی آن كانونی می شد. اتاقك تاریك قرنها پیش از آن اختراع شده بود؛ لئوناردو داوینچی در سال  1519نمونه ای از آن را شرح داد و در سال 1573 "ا. دانتی" با قرار دادن آینه ای در پشت عدسی، تصویر معكوسی را كه تشكیل می شد اصلاح كرد. در زمان داگر مردم با قرار دادن كاغذ نازكی بر صفحه شیشه ای از اتاقك تاریك برای ترسیم طرح اشیا و مناظر استفاده می كردند.

یكی از نخستین كسانی كه سعی كرد تصویر تشكیل شده در اتاقك تاریك را " ثابت" كند، فرانسوی دیگری به نام "ژ.ن. نیپس" بود.

اولین آئینه

اولین آئینه

تاكنون به حوض پر آب نگاه كرده اید؟ آیا دیده اید كه چگونه عكس آسمان و درختان بر سطح آرام آن نمایان می گردد؟ چنین وضعیتی در داخل حوض در حقیقت یك آینه است، زیرا آینه چیزی جز یك سطح صاف نیست كه نور را منعكس می كند و تصویری را پدید می آورد.

در روزگاران گذشته، آینه را از صفحه فلزی جلا داده شده درست می كردند. ولی بعدها آینه را از صفحه ای شیشه كه پرداخت شده بود، ساختند كه البته پشت آینه را نقره اندود هم می كردند. گفته می شود فكر استفاده از آینه برای بشر از زمانی پیدا شد كه انسان عكس خود را در سطح آب دید ، و یا شاید برحسب حادثه برخی تكه های صاف فلزی را به دست آورده و عكس خود را درون این شی مشاهده نمود. به مرور زمان و با پیشرفت مواد اولیه برای زندگی انسان های نخستین توانستند تكه های فلزات را به اشكالی درآورده و صیقل داده و چیزی شبیه به آینه را برای استفاده خود بسازند.

در نظر بگیرید امروزه یك كودك دو سه ساله ممكن است از تماشای چهره خود در آینه دچار هیجان و حیرت شود. در روزگار گذشته نیز بشر پیرامون آینه با چنین شگفتی و معمایی روبرو بود. چرا كه به درستی نمی دانست راز این قطعه های صاف فلزی را كه عكس وی را به روشنی نشان می دهد چیست. از این رو تصور می كرد باید نیروی سحرآمیزی درون این شیء نهفته شده باشد. به همین علت بود كه از آن زمان تا به امروز همگان بر این باورند كه اگر آینه ای بشكند معنای خوبی نخواهد داشت و باید در انتظار بلا و آسیبی بوداما نخستین مردمی كه توانستند با شیشه و جیوه و قلع یك آینه زیبا بسازند همانا مردم " ونیز" بودند. حدود سال 1300 بود كه آنان شروع به ساختن چنین آینه هایی كردند و طولی نكشید كه این آینه ها جایگزین آینه های فلزی شد.

اولین چرخ خیاطی ساخته چه كسی است ؟

اولین چرخ خیاطی ساخته چه كسی است ؟

اولین چرخ خیاطی ساخته شخصی به نامتامیس سنت انگلیسی است . وی ماشینی درسال 1790 به ثبت رسانید كه كارش بسیار شبیه  به دوخت زنجیره ای زمان ما بود . البته هدف از ساخت این ماشین بیشتر دوختن چیزهای چرمی بود . اما هرگز این وسیله مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع این اثر از اختراع خود سودی نبرد . تا اینكه در سال 1830  یك خیاط  فرانسوی فقیر كه بارتلمی تیمونیه نام داشت موفق شد با ذوق و ابتكار خلاقانه خود چرخ خیاطی را بسازد كه بسیار شبیه چرخهای خیاطی امروزی بود  بعدها این وسیله در فرانسه مورد استقبال مردم قرار گرفت  ولی گروهی از كارگران كه وجود این اختراع را باعث كسادی كار خود می دیدند  شبانه به كارگاه بارتلمی حمله كرده و همه چرخهای خیاطی او را نابود كردند و بارتلمی  از غصه و فقر جان خود را از دست داد .  همزمان  با این اتفاق مرد دیگری  در نیویورك بنام والترهنت چرخ خیاطی دیگری را ساخت . این چرخ دارای سوزنی بود كه همانند سوزنهای امروزی چرخ خیاطی سوراخی كوچك در نوك خود داشت كار این سوزن ، زدن كوكهای رُز(1)بود .  یعنی با نخ حلقه ای میان پارچه می زد و سپس  حلقه دیگری آمده در حلقه اول مانند زنجیر قفل می شد . با همه اینها هنت هرگز موفق نشد  كه این اختراع خود را به ثبت برساند . تا روزگاری كه افتخار ثبت نخستین چرخ خیاطی نصیب الیاس هاو شد . همچنین آیزك سینگر نیز یك چرخ خیاطی را در كشور آمریكا به ثبت رسانید .

آنگاه دعوای مفصلی بین سینگر و الیاس هاو بر  سر این موضوع كه حق تقدم با چه كسی است درگرفت .  سرانجام هاو توانست در این نزاع پیروز از میدان بیرون رفته و از هر چرخ خیاطی كه به بازار می آمد حق امتیاز  به سود خود دریافت نماید .

(1) كوك های رُز كوك هایی است كه با چندبار پیچیدن نخ دور سوزن ایجاد می شود و به شكل گلبرگ های رُز روی پارچه قرار می گیرد.

بانک ملی افغان اولین بانک در افغانستان

بانک ملی افغان اولین بانک در افغانستان

بانک ملی افغان نخستین و پیشگام ترین بانک کشور به تاریخ۹ثور۱۳۱۲هـجری شمسی تاسیس گردیده است. این بانک با سرمایه ابتدایی۹.۶میلیون افغانی به فعالیتهای بانکی خویش شروع نموده که ازجمله این سرمایه (۷۲)فیصد آن مربوط سکتور خصوصی و (۲۸ )فیصد آن مربوط سکتور دولتی بود ، این بانک درسال۱۳۵۵هجری شمسی توسط دولت وقت کاملاً ملی اعلان شد.

بانک ملی افغان اولین وپیشگام ترین بانک به تاریخ 9 ثور1312 هـ ش تاسیس گردیده است. این بانک با سرمایه ابتدایی 9,6 میلیون افغانی به فعالیتهای بانکی خویش شروع نموده که ازجمله این سرمایه (72) فیصد آن مربوط سکتور خصوصی و (28 ) فیصد آن مربوط سکتور دولتی بود ، این بانک درسال 1355 توسط دولت وقت کاملاً ملی اعلان شد.

اولین نشریه درافغانستان

اولین نشریه درافغانستان

 

نخستین نشریه درافغانستان به نام (شمس النهار)به احتمام شخصی بنام میرزاعبدالعز یزدرکابل (زمان امیرشیرعلیخان)1873انتشاریافت،اینکه این نشریه تاکی نشرآن ادامه داشت . روشن نیست امانزدیک به چهل سال بعد باردیگردرزمان(امیرحبیب الله خان)بنام سراج الاخبار تاسیس وراه اندازی شد تنهایک شماره ازآن درسال(1906) میلادی منتشروسپس به دلیل نامعلوم مسدود گشت تااینکه درسال(1911) محمودطرزی ازشاگردان سیدجمالدین افغانیکه تحصیلات خویش رادرکشورعثمانی به پایان رسانیده بود به نشرمجدد آن اقدام نمود که تاسال (1918) ادامه داشت. به گفته لطیف ناظمی (سراج الاخبار)ازنظرسیاسی اخباری است که علیه استبداد داخلی آن دوران علیه  استعمارخارجی استعمارانگلیسی فراوان موضعگیری کرده است .

اولین دخترشایسته افغان درزمان طالبان سال2001

اولین دخترشایسته افغان درزمان طالبان سال2001

برای اولین بار دخترافغان درسال 2001درفیستوال کشورهای آسیایی بنام روبیکا صدیقی 18ساله محصل انستیوت دوستی خلقها درشهرمسکوفدراتیف روسیه مقبولترین دخترآسیایی دربین ده کشورآسیایی و17 نفراشتراک کننده جای اول را گرفت.ودختری ازکشور هند جای  دوم

 

 

اولین لویه جرگه درافغانستان

اولین لویه جرگه درافغانستان

هرگاه روی عنعنه لویه جرگه درافغانستان مکث نمایم ، همواره باچندمثال روشن درتاریخ لویه جرگه هاتوجه هرافغان معطوف میگرد د .لویه جرگه میرویس خان هوتک ، لویه جرگه شیرسرخ ، لویه جرگه پغمان درزمان شاه امان الله ، لویه جرگه جریان جنگ دوم جهانی ، لویه جرگه1964زمان محمدظاهرشاه ، لویه جرگه1355زمان محمدداودخان وتائید نظام جمهوریت درافغانستان ، جرگه وسیع ریشسفیدان وشخصیت های بانفوذسال1360 که بربنیادآن جبهه پدروطن بوجودآمد وعلاو تأجرگه های عالی قبایل درزمان نجیب الله ولویه جرگه اضطراری12جون2002

اولین ماشین چاپ را چه کسی ساخت؟

اولین ماشین چاپ را چه کسی ساخت؟

اولین بار ماشین چاپ در كشور چین و یا ژاپن در قرن پانزدهم انجام گرفت. در آن زمان ها و حتی صدها سال بعد از آن، كتاب آنقدر كمیاب و درست كردن آن به قدری سخت و مشكل بود كه كمتر كسی برای خواندن و یاد گرفتن به كتاب دسترسی داشت.چاپچی های اولیه كلیه نوشته ها و تصاویر را روی قالب های چوبی حك كرده و آنها را توی مركب زده و بعد روی منگنه ها می گذاشتند. بعداً كلمات به تصاویر اضافه می شدند.

شیوه تازه ای لازم بود تا كار كندن روی چوب را، كه با دست انجام می گرفت و بسیار هم طولانی بود، كوتاهتر و آسانتر كند. ولی قریب به هزار سال گذشت تا واقعاً یك تغییر و تحول اساسی در روش نوشتن كلمات ایجاد شد. خیلی ها در این راه كوشیدند ولی بالاخره مردی بنام گوتنبرگ كه یك آلمانی الاصل بود و در مینز می زیست، یكی از كسانی بود كه در این باره موفق شده و این مشكل را حل كرد. گوتنبرگ دانست كه باید از حروف چاپی فلزی منقول استفاده كرد و با این روش بود كه اولین كتاب خود را به نام «انجیل گوتنبرگ» بین سال های1453 و 1456 چاپ كرد.ماشین گوتنبرگ، از حروف جداگانه ای تشكیل شده بود، و جابجا كردن و چیدن آنها بسیار آسان بود. یعنی می توانستند آنها را به صورت كلمه، سطر یا صفحه بچینند و هر موقع كه صفحه تمام می شد، می توانستند آن حروف را مجدداً برای چیدن صفحه دیگر به كار برند.البته امروزه هم به این روش عمل می شود، و با وجود این، خیلی از مخترعین بعدی، توانسته اند تغییرات زیادی در این روش بدهند كه نیتجه كار آنها باعث سرعت زیاد در فن چاپ گردیده است.

اولین كتاب كی نوشته شد؟

 هزاران هزار سال طول كشید تا بشر به مرحله ای رسید كه توانست آن چیزی را بسازد كه شباهت جزئی به چیزی كه امروزه به اسم كتاب می شناسیم، داشته باشد.

بنابراین وقتی می خواهیم تاریخچه اولین كتاب را در دنیا بررسی كنیم. باید متوجه باشیم كه احتمالاً این كتاب نباید شباهتی به آن چیزی كه امروزه كتاب نامیده می شود، داشته باشد و خیلی با آن فرق داشته است. در حقیقت كتابهای اولیه دنیا تا آنجائی كه ما می دانیم واقعاً كتاب هائی به مفهوم جدید این كلمه نبوده اند. چند هزار سال پیش بابلی ها و آشوری ها لوحه های گچی درست می كردند كه بر روی آنها هر موضوع یا واقعه ای را كه میل داشتند نوشه و ثبت و نگاهداری می كردند.

آنها با كمك نوعی ابزار نوك تیز، نوشته هایشان را كه به خط میخی بوده، روی این لوحه های گچی، وقتی كه هنوز مرطوب بود رسم می كردند. سپس برای این كه این یادداشت ها یعنی لوحه های گچی دوام و عمر بیشتری داشته و دائمی تر باشند آنها را در كوره گذاشته و می پختند. بعضی اوقات این موضوع یا واقعه ای كه می خواستند یادداشت كنند خیلی طولانی بوده و بنابراین لوحه های گچی بیشتری می برد. بدین ترتیب درست مثل یك كتاب دارای صفحات زیادی بود. در این صورت شاید می شد مثلاً واژه «كتاب» را به آنها اطلاق كرد!

مردم مصر باستان در این مورد، یك قدم فراتر گذاشته و كاغذ خام و خشن ساختند كه از جنس یك نوع نی به نام «پاپیروس» بود. این صفحات مسطح كه با دست ساخته می شدند رنگ زرد پریده ای داشتند و به وسیله باریكه های درازی به یك دیگر وصل بودند كه به دور یك استوانه چوبی یا استخوانی پیچ می خوردند.

مصری ها با استفاده از آب آغشته به دوده كه مثلاً در حكم مركب بود، شعر و داستان و یا وقایعی را با انواع خطوط تصویری روی این صفحات پاپیروس می نوشتند و یا می كشیدند. از آنجائی كه جا به جا كردن این استوانه ها كار راحتی نبود، بنابراین عمل نوشتن، بعضی اوقات روی صفحات جدا از هم انجام می گرفت.

بعضی دیگر از مردم قدیم مثل یونانی ها و رومی ها، كتابهائی می ساختند كه به دور استوانه می پیچیدند.

اولین دوربین 36 مگاپیکسلی جهان

اولین دوربین36 مگاپیکسلی جهان

به گزارش ، این دوربین دیجیتالی که کوچک‌تر و سبک‌تر از مدل قبلی خود موسوم به D700 ساخته شده باکیفیت‌ترین دوربین دیجیتالی DSLR در جهان محسوب می‌شود و امکان تصویربرداری مبتنی بر حسگر 36 مگاپیکسلی با کیفیت 7360 در 4912 پیکسل را فراهم می‌کند.

دوربین مدل D700 نیکون به گونه‌ای ساخته شده بود که می‌توانست فوکوس بین دو شیئ ثابت را تغییر دهد و با تنظیم کاربر از یک شیئ ثابت به شیئ دیگر تغییر کند. این دوربین جدید به گونه‌ای ساخته شده است که امکان تغییر فوکوس از شیئ ثابت به متحرک را برای کاربران فراهم می‌کند.

برای این دوربین دیجیتالی نمایشگر لمسی بزرگی درنظر گرفته شده است که امکان مشاهده تصاویر در آن با کیفیت مناسب فراهم می‌شود. این دوربین دیجیتالی همچنین قادر است با سرعت 30 فریم در ثانیه و با کیفیت 1080 پیکسل تصویربرداری کند.

برای دوربین D800 امکان پیشتیبانی از CompactFlash و کارت حافظه SD در نظر گرفته شده که البته هنوز اطلاعات بیشتری در مورد امکانات دیگر آن اعلام نشده است.

سالی رايد، اولين زن آمريکايی که به فضا رفت

 سالی رايد، اولين زن آمريکايی که به فضا رفت 

سالی رايد پنج کتاب علمی کودکان هم نوشت.

بنیاد سالی راید، اولین زن آمریکایی که به فضا سفر کرد، اعلام کرد که او پس از 17 ماه مبارزه با سرطان لوزالمعده در 61 سالگی درگذشت بنیاد سالی راید ساینس (Sally Ride Science  ) در بیانیه ای گفت: "سفر تاریخی سالی به فضا قوه تخیل مردم را گسترش داد و نام او را برای مردم آشنا ساخت".

او با فضاپیمای چلنجر (Challenger ) در ماه ژوئیه 1983 به فضا رفت اما او اولین زنی نبود که در دنیا به فضا رفته بود. ولنتینا ترشکووای روسی در ماه ژوئیه 1963 به فضا سفر کرده بود.

اولين تلفن همراه 40 كيلوگرم وزن داشت

اولين تلفن همراه 40 كيلوگرم وزن داشت

جام جم آنلاين: همايش 50 سالگي ساخت اولين تلفن همراه در استكهلم سوئد افتتاح شد .

به گزارش پايگاه اينترنتي، اولين تلفن همراه سال 1956 به وسيله شبكه ارتباطي اريكسون در سوئد ساخته شد.اين شركت اولين شركت ساخت تلفن همراه بود. اين تلفن همراه 40 كيلوگرم وزن داشت و در ماشين قرار داده مي شد تلفن همراه 40 كيلوگرمي چرخ داشت و به وسيله آن از اين جا به آن جا برده مي شد و با اين حال انقلابي در تاريخ معاصر ايجاد كرد.امروزه 2.5 ميليون نفر يعني 80 درصد جمعيت كره زمين براي خود تلفن همراه شخصي دارند.

اولین بار سال بین المللی زبان

زبان چه اهمتی داردکه جهان چنین ارزش قایل است؟ یونسکویا سازمان فرهنگی ملل متحد سال2008راسال بین المللی زبانهااعلام نموده است و21ام ماه فبروری راروزبین المللی زبان مادری دانسته وبه تجلیل آن میپردازد.

اولین حزب سیاسی زنان درافغانستان

اولین حزب سیاسی زنان بنام(نیازملی افغانستان) باداشتن 22 هزار عضو بتاریخ30 دلو2008اعلام موجودیت نمود.وفاطمه نظری رئیس آن حزب است.

اولین تجلیل روزجهانی زن

اولین روزجهانی زن به صورت رسمی درماه مارچ1911دردنمارک،المان،اتریش،سویس وامریکابرگذارشدومیلون زن دربرگذاری اینروزشرکت کرده بودند.

اولین تجلیل روزجهانی زن بعدازجنگهای جهانی.

بعدازجنگ جهانی دوم برای اولین باردرکشورهای اروپای شرقی روززن درسال1946به شکل رسمی برگذارشدالبته دولت هابخاطرنشان دادن تمایل آزادی وحقوق زنان این روزراجشن میگرفتند.

اولين اتومبيل درافغانستان

اولين ميدان هوايي درافغانستان

اولين طياره را مردم كابل در هنگام جنگ استقلال 1919م در آسمان شهر كابل ديدند كه چند بمب روي اين شهر ريخت. بعد از كسب استقلال كشور(1298ش- 1919م) چند طياره از اتحاد شوروي سابق و آلمان خريداري و اولين ميدان هوايي افغانستان به  نام خواجه رواش ساخته شد.

اولین تجلیل ازروزبین المللی عدم خشونت علیه زنان

بسیت وپنج نوامبربرابراست باروزبین المللی(عدم خشونت علیه زنان)ازاینروزبه خاطری تجلیل میگرددکه در 25نوامبرسه خواهر بانام خانواده گی میرابال ازجمهوری دومینکاپس ازشکنجه وتجاورجنسی توسط استخبارات نظامی ازجمهوری آنکشوربه قتل رسیدن.آنهامبارزین زیرزمینی یامخفی بودند که علیه دیکتاتوری استبدادی تروجیلوفعالیت مینمودند فینمیست های امریکایی لاتین وحوزه کارائیب درسال1981روز 25نوامبرراروزبین المللی یادبودازقربانیان تشدد وخشونت علیه زنان ودختران اعلام نمودند

اولین جریده زنان درافغانستان

درست 90 سال قبل روز 5شنبه هفتم حمل سال1200هجری برای اولین باردرخانواده مطبوعات کشوردرشهرکابل جریده ارشادالنسوان طورفوق العاده نشرشد.این جریده مخصوص خانمهابودکه توسط خانم هااداره میشد.مدیره جریده محترمه اسماخانم محترم محمود بیگ طرزی بود که درسرصحفه جریده اسم خودرا(ا- ر)وهکذا اسم سرمحررجریده طورمخفف   (ر- ا) نوشته شده بود که مطلب ازآن میرمن روح افزا دخترمحمدزمان خان خازن الملک بود.این جریده درکاغذ پستهء رنگ درچابخانهءسنگی درکاروانسرای ده افغانان کابل چاپ میشد ، نام جریده بین کالیشه یی که نقش کتاب ، دیوات وخوشه گندم را داشت نوشته شده بود. این جریده درابتدأ درچهارصفحه وپس ازنشرشماره(12) درهشت صحفه نشرشد دراین جریده مطالب رنگارنگ نشرمیشد لکن زیادترمضامین وقف بخش صحت زنان، اخلاق ، آشپزی ، خیاطی وتربیه اطفال بود.درشماره اول آن نشر خبریک مکتب دخترانه درقلعه باقرخان بنام عصمت وهمچنان مکتب مستورات نزدیک شهرآر ادرج گردیده بود.

اولین بار تلویزیون درجهان

برای اولین بار توسط یک دانشنمد انگلیسی بنام کامیل سونیگین درسال(1920)طرح شد بعداء توسط ولادیمیررودیگتن وفلید فرانسوی کمی انکشاف زیادترداده شد ودرسال(1951)درامریکابعضی آزمایش های به پرده تلویریون صورت گرفت ودرسال (1941)درامریکا درروی یک تمعیربزرگ تلویزیون ساخته شد و اعلانات روی آن نمایش داده میشد وبالاخره درسال (1951) درماه جون درامریکا تلویزیون رنگه درسراتاسر شهر های آن برای یک ساعت پرورگرام داشت و بعد ازآن تلویزیون های مختلف ومدرن ساخته شد درامریکا درسال (1956) ویدوفلم امریکایی بنام

. ساخته شد Armpeks

تلویزیون الکترومکانیکی

تلویزیون الکترومکانیکی

پول گوتلیپ نیپ کوو به اولین تلویزیون الکترومکانیکی در سال 1884م امتیاز داد. مردم بر این عقیده‌اند که او هرگز نتوانست نمونه اصلی را طراحی کند. تا سال 1907م که نمونه اصلی آن بطور آزمایشی طراحی شد. در سال 1907 - 1910م ، بوریس روسینگ و دانش آموزش ولادیمیر زوریکین یک سیستم تلویزیونی را نشان داد که از یک جستجوگر آینه‌ای مکانیکی در نمایشگر و لیوب براون الکترونیکی در دریافت کننده استفاده می‌کردند. روسینگ در مدت انقلاب بولشویک 1917م ناپدید شد، ولی زوریکین بعدا برای RAC کار می‌کرد تا یک تلویزیون الکترونیکی بسازد، طراحی آن نتیجتا حق انحصاری و امتیاز را توسط فیلوتیلورفرنس فورس به او دادند. یک تلویزیون مشابه نیمه مکانیکی برای اولین بار در لندن نشان داده شد، در فوریه 1924 توسط ژان لوجی بیرد با تصویر فلیکس گربه و تصویر متحرک بیرد در 30 اکتبر 1925م ، نشان داده شد. سیستم بیرد نتیجتا توسط شرکت BBC دوباره باز سازی شد.

تلویزیون الکترونیکی

تلویزیون الکترونیکی

با وجود اینکه نیپ کوف ، روسینگ ، بیرد خیلی خارق العاده بود. قسمت کمی از تکنولوژی آنها در تلویزیون امروزی کاربرد داشت. در سال 1934، تمام سیستمهای تلویزیونی الکترو مکانیکی دیگر خارج از مد شده بود. کمپل سوینتون یک نامه به مجله طبیعت در 18 ژوئن 1908م نوشت که در آن استفاده از اشعه کاتدی در تلویزیون الکتریکی که توسط کارل فردیناند براون اختراع شده بود را شرح داد. او نظریه داد که از پرتو الکترون هم در دوربین و هم در دریافت کننده استفاده شود، که می‌تواند بصورت الکترونیکی بچرخد و تصاویر متحرک تولید کند. او سخنرانی در رابطه با موضوعی در سال 1911م داشت و یک نمودار را نشان داد که هیچ کس ، حتی سوینتون ، نتوانست طرح او را بفهمد، سیستم او هیچ وقت ساخته نشد.

سیستم تمام الکترونیک اولین بار توسط فیلو تیلور فرانس وورس در پائیز سال 1927م نمایش داده شد. فرانس وورس مزرعه مورمون پسری از ایداهو ، او اولین بار در سن14 سالگی این سیستم را در نظر داشت. اولین ایده را با معلم شیمی دبیرستانش بحث می‌کرد، کسی که فکر می‌کرد که آن بدون دلیل کار نمی‌کند (فرانس وورس بعدا به معلمش ثابت کرد ژاستین تال من که یک کلید بر روی اختراعش قرار داد). او به دنبال ایده خود در آکادمی جوانان بریگهام (جدیدا دانشگاه جوانان بریگهام) بود. در سن 21 سالگی ، او یک سیستم کاربر را در لابراتوار شخصی اش در سان فرانسیسکو نشان داد. تمام تلویزیونهای امروزی بطور مستقیم از طراحی او پیروی می‌کنند. ولادیمیر زوریکین بخاطر اختراع مفیدش ایکونوسکوپ در سال 1923 و اختراع کینسکوپ در سال 1929به عنوان پدر تلویزیون الکترونیکی شناخته می‌شود. طراحی او جزء اولینهایی بود که سیستم تلویزیون را نشان می‌داد. کار قبلی او با روسینگ بر روی تلویزیون الکترو مکانیکی به او آموخت که چگونه یک سیستم تولید کنند، ولی ادعای او و (RCA) که این اختراع اصلی آنها بود به سه دلیل بیهوده به حساب می‌آید.

اولین اسکناس های بانک نوت درافغانستان

اولین پول کاغذی درافغانستان در سال 1298خورشیدی در دوره امان الله خان به ارزش یک روپیه کابلی به چاپ رسید.در سمت راست این پول، نماد حکومت افغانستان ( محراب و منبر) و در وسط آن نشان حکومت امانی و در سمت چپ، عبارت "یک روپیه کابلی" به زبان فارسی نوشته شده بود.

اولين نيرو دستگاه برق درافغانستان

  نخستين نيرودستگاه  برق در افغانستان در زمان پادشاهی امير حبيب الله خان در كابل .ساخته

اولين پادشاه افغانستان

احمد خان ابدالي، پسر زمان خان، از فرماندهان نظامي نادرشاه افشار بود. بعد از آن كه نادر در قرحان به قتل رسيد، احمد خان از اردوي نادر جدا شد و به سمت قندهار حركت كرد. احمد شاه دراني در سال 1160هـ . در قندهار توسط سرداران و بزرگان افغانستان به پادشاهي رسيد و در سال 1186هـ . از دنيا رفت. او اولين پادشاه و مؤسس افغانستان نوين است.

اولين رئيس جمهورافغانستان

  اولين رئيس جمهور افغانستان محمد داود خان است. او در سال 1352 ش در غياب پسر عموي خود يعني محمد ظاهر شاه آخرين پادشاه افغانستان كه به خارج از كشور سفر كرده بود طي يك كودتا اعلان جمهوريت كرد. بدين سان نظام سياسي كشور ما از پادشاهي به جمهوري تغيير كرد.

اولين ليسه درافغانستان

تاسیس اولین لیسه در کابل در زمان حبیب الله خان (1903-1901)و در سال 1282ه -1903 م شد .

اولين بار تليفون در سال (1899) م در وقت امير حبيب الله خان به افغانستان آمده است.

 اولين راديو در سال (1305) ش به افغانستان آمده است واين وقتي بود كه ساير همسايه گان ما راديو نداشتند.

 اولين سينما در افغانستان در سال (1904) م از طرف كشور هندوستان به اميرحبيب الله خان اهدا شده است.

 اولين مطبعه در سال (1870) م به افغانستان واردگرديد.

    اولين تلويزون در افغانستان درسال (1356) ش فعال گرديده است.

اولين دارالمعلمين(تربيت معلم)درافغانستان

 اولين دارالمعلمين ابتدايي در افغانستان نيز در عصر امير حبيب الله خان تأسيس گرديد كه مدت آن سه سال بود و 80 نفر در آن تحصيل ‌تاسیس کردند. در هر دوره اين مؤسسه 30 نفر معلم تربيت میشد تا‌كرد تا در ولايات رفته مدارس جديدي را به وجود آوردند و يا در مدارس خود مركز فعاليت نمايند. در آن عصر در ولايات تعليم و تربيت به شكل قديمي و سنتي توسط ملا امام- امام جماعت- صورت میگرفت‌ امير حبيب الله دستور داد تا در تمامي مساجد تعليم كودكان طبق برنامه رسمي معارف وزارت آموزش و پرورش و زير نظر مأمور مكاتب رسمي  صورت نگيرد. اما اين دستور امير حبيب الله خان بنا به دلايلي جنبه ی داشت

اولين طرح احداث راه آهن درافغانستان

عصر امان الله(1929-1919م) توسط مهندسان آلماني در حد خيلي محدود از كابل تا دارالامان به اجرا در آمد. در حال حاضر در افغانستان در تكه راه آهن وجود دارد كه ادامه‌ي شبكه راه آهن روسيه است. يك خط آهن حدود 10 كيلومتر از كوشك، در جمهوري تركمنستان تا تور غندي در خاك افغانستان امتداد يافته و دیگري خط آهني به طول 15 كيلومتر از شهر ترند در جمهوري ازبكستان تا خيرآباد اين دو خط آهن محدود توسط روسها‌براي تسهيل حمل و نقل احداث گرديده است.

اولين قانون اساسي افغانستان

اولين قانون اساسي در كشور ما

بعد از استقلال از انگلستان در سال 1959 م توسط حكومت امان الله خان تدوين كرد.

اولین قانون اساسی افغانستان.

تدوین اولین قانون اساسی پس از استقلال افغانستان توسط شاه امان الله خان در28 اسد 1298/ 1919 فراهم گردید

تصویب اولین قانون اساسی که در 20 حمل 1302  (19اپریل 1923 )با عنوان نظامنامهءاساسی دولت علیه افغانستان از جانب هشتصد نفر از ارکان دولت وسران قبایل که شاه در جلال آباد به نام لویه جرگه دعوت نموده بود ، به تصویب رسید . به موجب این قانون که مرکب از 73 ماده بود ،برای بار اول در تاریخ افغانستان قدرت شاهی توسط قانون وموسسات سیاسی مثل هییت وزراء، شورای دولت ومحاکم محدود گردید ویک رشته از حقوق سیاسی افراد مثل آزادی بیان ونشرات یا مصونیت مسکن ومحرمیت مکاتبات  تأمین شد.

اولين پارلمان در افغانستان

 نخستين بار فکر ايجاد پارلمان که بيشتر از تحولات منطقه و جهان الهام گرفته بود، در زمان شاه امان الله خان در افغانستان طرح شد و پس از آن اولين پارلمان به شيوه معاصر و مروج در جامعه بين المللي در دوره سلطنت محمد نادر شاه در سال 1311 خورشيدي اساس گذاري شد.

در دوره سلطنت محمد نادرشاه در سال 1308 خورشيدي، مجلس عيان که 38 نفر عضو داشت آغاز به کار کرد و درست سه سال پس از آن، با ايجاد مجلس دوم زير نام "شوراي ملي" عملا افغانستان داراي پارلماني شد که داراي دو مجلس بود.پارلمانهاي افغانستان در ابتدا بيشتر انتصابي بود تا انتخابي. زماني که ظاهر شاه به قدرت رسيد پارلمانهاي افغانستان تا دور يازدهم پارلمانهاي انتصابي بودند.

نخستن زن فضا نورد در جهان

والنتینا ترشکوا

والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا (: Валентина Владимировна Терешкова) (زاده 6 مارچ 1937) کیهان‌نورد روس و نخستین زن فضانورد جهان است. والنتینا ترشکووا از میان بیش از 400 نامزد زن برای انجام نخستین پرواز فضایی انتخاب شد، و در روز 16 جون 1963 (برابر 26 جوزا1342) با فضاپیمای وستوک-6 به فضا رفت.

وی نخستین فرد غیرنظامی بود که در سالهای آغازین عصر فضا به مدار زمین رفت. مأموریت وستوک-6 سه روز به طول انجامید و در طی این مدت ترشکووا آزمایشهای بسیاری را بر روی خود انجام داد و داده‌های طبی ارزشمندی را دربارهٔ تأثیر بی‌وزنی در محیط فضا بر زنان گردآوری نمود.

والنتینا ترشکوا ششمین پیلوت-فضانورد اتحاد شوروی، دهمین فضانورد جهان و نخستین زن فضانورد در جهان است.

والنتینا  در روستای ماسلنیکوو در استان یاروسلاول در روسیه شوروی به دنیا آمد. در 1945 به مدرسه رفت ولی در 1953 مدرسه را ترک کرد و تحصیلات خود رااز راه مکاتبه ادامه داد. در جوانی به پرش با چتر نجات پرداخت و نخستین پرش با چتر را در 22 سالگی انجام داد. ابتدا در کارخانه تایرسازی کار می‌کرد. سپس به کارخانه پارچه‌های صنعتی یاروسلاول منتقل شد. سابقه او در چتربازی باعث شد تا در سال 1961 در گروه فضانوردان روسیه عضو شد و دوره کامل آمادگی برای پرواز در فضاپیماهای نوع «وُستوک» را گذراند.

 از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرواز کرد و بعد از دو شبانه‌روز و 22 ساعت و 50 دقیقه به زمین بازگشت.

بعد از پرواز، با این‌که به فعالیت در زمینه هوا-فضا ادامه می‌داد، اما بیشتر وقتش را صرف کارهای اجتماعی می‌کرد. او عضو حزب کمونیست شوروی بود و تا عضویت در کمیته مرکزی این حزب ارتقاء یافت.

در اواخر سال 1963 با آندریان نیکولایف، که وی نیز فضانورد بود، ازدواج کرد اما این ازدواج دوامی نداشت. ترشکوا به دریافت نشان‌های بسیاری، از جمله نشان قهرمان اتحاد شوروی، نایل آمده‌است و یکی از حفره‌های کره ماه نیز به نام وی نامگذاری شده‌است.

ترشکوا از سال 1962 تا 1997 در شمار گروهان فضانوردان قرار داشت. در سال 1969 گواهی آکادمی مهندسی- نظامی ژوکف در رشته «خلبان- فضانورد- مهندس» را دریافت نمود. در 1977 درجه دکتر علوم مهندسی را گرفت. او بیش از 50 اثر علمی تألیف کرده‌است. علاوه بر این وی دارای عنوان ژنرال هوانوردی‌ست.

در تاریخ 22 ژوئن 1963 هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بخاطر پرواز موفقیت‌آمیز و شجاعت به والنتینا ترشکووا لقب «قهرمان اتحاد شوروی» را اعطا نمود.

 

ترشکووا در امور اجتماعی بطور فعالی شرکت دارد. از سال 1994 وی ریاست مرکز بین‌المللی همکاری‌های علمی و فرهنگی روسیه وابسته به دولت فدراسیون روسیه را بر عهده دارد.

اولين فضانوردافغانی

اولین گوینده گان

در برخی از نوشته ها آمده است که اولین گویند ه گان مرد و زن زبان فارسی رادیو کابل "گویا اعتمادی"  و "رقیه ابوبکر" (رقیه حبیب) و اولین گوینده گان پشتو "عبدالجبار" و "مستوره" بودند که صدای آنها از رادیو کابل شنیده شد.

ولی آنگونه که مرحوم دکتر عبدالاحمد جاوید که در آن سالها مدتی مسئول رادیو کابل بوده، گفته است قبل از رقیه ابوبکر صدای یک گوینده زن که از ترک های ترکیه بود از رادیو پخش شده است، آقای جاوید نوشته است: "ما برای نخستین بار اعلانی را توسط یک زن که خودش ترک بود و شوهرش افغان، پخش کردیم، که حتی سواد خواندن و نوشتن فارسی را نداشت. ما فارسی را به الفبای لاتین می نوشتیم و او آن را می خواند. بعد اجازه دادند که آن را تبدیل کنیم به صدای یک زن افغان. بعد از آن نخستین بار "مسعوده جلال" که دختری خردسال بود، به عنوان یک دوشیزه کوچک اعلان های رادیو کابل را خواند".

اولین ترانه با صدای زن

شندین صدای زن از رادیو در آن روزگار، برای مردم خیلی غیر منتظره بود و به نوشته ظاهر طنین در کتاب افغانستان در قرن بیستم: "در فضای تعصب آلود آن روز افغانستان، زمزمه آهنگی با صدای یک زن، کمتر از یک انقلاب نبود".برای اولین بار در سال 1325 بود که آواز یک دختر شش ساله با عنوان "دوشیزه کوچک" از رادیو به گوش مردم رسید. نام اصلی او "فرشته" و از یک خانواده روشنفکر کابل بود که با کمک عبدالغفور برشنا که در آن زمان مسئول نشرات رادیو بود دو آهنگ او در دستگاه ساده ای که در آن زمان برای ثبت آهنگها معمول بود، ثبت شد و از رادیو پخش گردید.این آهنگها بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت.

اولين کسي که خط فارسي را بر نهاد

اولين کسي که خط فارسي را بر نهاد و طبقه نويسندگان را تعيين کرد " لهراسب " بود. فردوسي در شاهنامه از لهراسب به اينگونه ياد مي کند:

چو گشتاسب را داد لهراسب تخت

فرود آمد از تخت و بر بست رخت

بپوشيد جامه پرستش پلاس  

 خدا را بدینگونه بايد سپاس

اولين کسي که خط توأما (دو طرفه) را ابداع کرد

"مجنون" فرزند "کمال الدين محمود رفيقي" از هنرمندان نامي قرن دهم هجري است. وي شاعر و خوشنويس بوده و نام اصلي او نه خود نوشته ونه تذکره نويسان ذکر کرده اند. وي مردي درويش مسلک بود و طبعي شوخ داشت و در خوشنويسي متفنن بود. گاهي به دست چپ مي نوشت، و گاهي کلمات را از چپ به راست و وارون، و همگي تذکره نويسان متفقند که به قدرت وي کسي در چپ نويسي نيامده است. صاحب گلستان هنر نوشته است که نستعليق را با مزه و پخته مي نوشت. و از جمله خطي اختراع کرده بود که از ترکيب کلمات آن صورت انسان و حيوان به هم مي رسيد و از جمله اين مصراع را "نرخ شکر و قند شکست از شکرستان" از دو طرف نوشته بود به صورت سه چهار آدمي که بر زبر يکديگر بوده باشند و صورت و خط هر دو در کمال خوبي و مرغوبي بود.

مؤلف خط و خطاطان نوشته است: مجنون بن کمال الدين رفيقي هروي از چپ نويسان بزرگ است که در نوشتن هفت قلم تسلط داشته و خطي به نام توأمان (دو طرفه) اختراع کرد. خود در اين باره گفته است که:

 توأمان مخترع مجنون است  /  که قلم چهره گشائيها کرد

تا شدم مخترع و صورتکش / خطکم صورتکي پيدا کرد

اولين کسي که خط نستعليغ را ابداع کرد

اولين کسي که خط نستعليق را به خوبي و زيبايي نوشته "مير علي تبريزي" بود که در عصر تيموريان مي زيسته است. گويند يگانه آرزو و آمالش اين بود که خطي احداث و اختراع نمايد، که از زيبايي و قشنگي ناسخ تمامي خطوط معموله و متداوله باشد تا عاقبت کامياب گرديد.

وي به پايمردي، کوشش و سعي و فکر عميق توانست از خط نسخ و تعليق خط "نسختعليق" که بعدها مخفف و "نستعليق" گشت اختراع و ابداع نمايد و آن را تحت قواعد صحيحه و قوانين مضبوطه درآورد. "سلطان علي مشهدي" ملقب به "سلطان الخطاطين" در منقبت و محمدت خواجه مير علي گويد:نسخ و تعليق اگر خفي و  جلي است / واضع اصل خواجه مير علي است.

تا که بوده است عالم و آدم / هرگز اين خط نبوده در عالم

وضع فرمود او ز ذهن دقيق /از خط نسخ وز خط تعليق

ني کلکش از آن شکر ريز است/کاصلش از خاک پاک تبريز استو خواجه مير علي را فرزندي برومند و عالي فکرت موسوم به "مير عبدالله" بود که او بعد از پدر نواقص خط نستعليق را کامل نمود، و خواجه مير علي دوم مخترع خط بوده که نخستين "ابن مقله وزير شهيد" خط نسخ را احداث فرمود و دوم خواجه ميرعلي خط نستعليق را اختراع کرد.

اولين کسی که خط نسخ را ابداع کرد

ابو علي محمد بن حسين بن مقله بيضاوي شيرازي قدوة الکتاب (ابن مقله) از اجله فضلا و اعزه وزرا و اسخيا و علما بود و در علوم و فقه و تفسير و ادبيات و تجويد و شعر و خط و ترسل و انشا نظير نداشت، و مخصوصاً در نگاشتن خط کوفي و سپس خطوط مستحدثه که خود واضع و مخترع آنها بود هيچ کس به پايهً او نرسيده است. ابن مقله به واسطه صعوبت نگاشتن خط کوفي همت بر اين گماشت خطي از خط کوفي استخراج کند کههر کس بتواند به آساني تحرير نمايد. با آنکه همواره در دستگاه خلفا به مناصب عاليه مخصوص بود، متوجه به تسهيل اين کار شد و قواعد متين و اسلوبي محکم اختيار و اختراع کرد و مدار خط را بر دايره و سطح گذارد.

از خط کوفي خطي احداث کرد و آن را خط محقق ناميد و در تحت قاعده صحيحي در آورد. آنگاه به ايجاد خط ريحان پرداخت و در اندک مدت خط محقق و ريحان در ميان مردم انتشار يافت. آنگاه خط ثلث ريحاني را از خطرريحان بيرون آورد و تحت قاعده اش کشيد و مانند خطوط محقق و ريحان به درجه کمالش رسانيد. سپس به اختراع خط نسخ موفق گشت. چون صيت فضائل و مناقب ابن مقله در انحاي عالم منتشر گشت مردم از هر جا به جهت تحصيل فن خط به بغداد آمده و مرجع متعلمين گرديد. خط نسخ را به جهت سهولت آن نسبت به ساير خطوط نسخ گفتند که ناسخ ساير خطوط شد. اين مقله قرآني به خط نسخ نگاشت و خطوط محقق و ريحاني و کوفي را در سر سوره ها قرار داد و چون خواست کتابت قرآن با ساير خطوط فرق داشته باشد خط توقيع را احداث کرد.ابن مقله در عصر روز پنجشنبه بيست و يکم شوال سنه دويست و هفتاد و دو هجري قمري در بغداد متولد شد. اين هنرمند به امر "المقتدر بالله" به تخت صدارت نشست و روز به روز به اقتدار و اعتبارش افزوده مي گشت. در سنه سيصد و هجده عده اي از حسودان از او نزد المقتدر سعايت کردند تا معزول گشت. او از بغداد به فارس روانه گشت و تا سنه سيصد و بيست در فارس اوقات مي گذرانيد. تا مردم بغداد به المقتدر بالله بشوريدند و پس از سقوط وي القاهر بالله را به تخت خلافت برگزيدند. القاهر، ابن مقله را از فارس بخواست و او را خلعت وزارت پوشانيد و بر شئونات سابقه اش دو چندان بيفزود. طولي نکشيد که عده اي ديگر در حق از زبان به سعايت گشودند و القاهر او را از نظر بينداخت و از وزارت معزول کرد. پس از چندي باز مردم بغداد بشوريدند و القاهر را نيز از تخت به زير آورده و  در چشمانش ميل کشيدند. بعد از او " محمدبن مقتدر" با لقب "الراضي بالله" به خلافت رسيد و ابن مقله مجدداً به وسيله او خلعت صدارت پوشيد ولي براي بار سوم از صدارت خلع و نهايتاً پس از شکنجه و آزار به سعايت عده اي حسود نابخرد دست راست او را از بدن جدا کردند.

اولين کسي که خط شکسته نستعليغ را مرسوم کرد

آخرين خط هنرمندانه اي که در زبان پارسي پا به دائره وجود گذاشته است خط شکسته مي باشد. اين خط در اواسط قرن يازدهم هجري يعني در اواخر دوره صفويه ظاهر شده و کيفيت پيدايش آن، اين بود که چون خط شکسته تعليق که در نوشتن رقعه ها و فرمانها به کار مي رفت در نوشتن و خواندن دشوار بود، از قلم نستعليق به جاي شکسته تعليق براي اين کار استفاده شد. اين خط همان نستعليق است که بر اثر تند نويسي به صورت شکسته بيرون آمد و به شکسته نستعليق مرسوم گرديد.آورده اند که براي اولين بار "مرتضي قلي خان شاملو" که از نستعليق و تعليق نويسان دربار "شاه سليمان صفوي" بود ترکيبات جديدي را از تند نويسي در خط نستعليق به وجود آورد و به نوشتن قوسها و  دواير و اتصال آنها سرعت بيشتري بخشيد که در نتيجه اين دگرگوني کلمات آن اندکي خردتر گرديد و بدين طريق خط شکسته نستعليق پديدار گشت. مرحوم "عبدالمحمد خان " صاحب کتاب پيدايش خط و خطاطان نوشته است که در دوره صفويه مرتضي قلي خان شاملو، حاکم هرات آن را از خط نستعليق استخراج کرده و "ميرزا شفيعا هراتي" از خوشنويسان اين قلم که منشي همين مرتضي قلي خان شاملو بوده آن را تکميل کرد است. باظهور "درويش عبدالمجيد طالقاني" و روي آوردن وي به خط شکسته تحولي نوين و حياتي تازه در نوشتن اين خط به وجود آمد.

اولین های کشور ترکیه

 اولین منطقه مسکونی که قدمت آن به 6500 سال قبل از میلاد می رسد، در (Chatalhoyuk) چاتال هویوک واقع در شهر ترکیه ،قرار گرفته اند.

مقبره (هالی کارناس) Halicarnassus در بدروم و معبد(آرتمیس) Artemis الهه ماه و شکار در افس، که دو اثراز عجایب هفتگانه دنیا می باشد، در ترکیه قرار گرفته است.

اروپایی ها بوسیله ترکها قهوه را شناختند.

اولین نقاشی روی دیوار که نمایشگر انفجار آتشفشان نزدیک کوه حسن داغ (Hasandag) می باشد بر روی دیوار خانه (Chatalhoyuk) چاتال هویوک در ترکیه ترسیم شده است.

اولین سکه در ساردیس ترکیه که پایتخت باستانی پادشاه لیدیا در اواخر قرن 17 قبل از میلاد بوده ، ضرب شده است

گلهای زیبای لاله که امروزه مرکز پرورش آن در هلند است برای اولین بار در سالهای 1500 میلادی از استانبول به وین و از آنجا به هلند برده شده است.

اولین ها از فضا

این روزها دنیا مشغول برگزاری مراسم پنجاهمین سالروز حضور اولین انسان در فضا است و از زمانی که یوری گاگارین در 12 اپریل 1961 در مدار زمین پرواز کرد تاکنون بیش از 500 فضانورد به فضا سفر کرده اند.

فضانورد یا کیهان نورد به خلبانی گفته می شود که در فضا سفر می کند. تاکنون برای تعیین معنی دقیق "سفر در فضا" تعاریف مختلفی ارائه شده است.

در آمریکا فضانورد به کسی اطلاق می شود که از ارتفاع 50 مایلی (حدود 80 کیلومتری) از سطح زمین بالاتر رود، درحالی که برپایه تعریف فدراسیون بین المللی هوانوردی، پروازهای فضایی آنهایی هستند که بالاتر از ارتفاع 100 کیلومتری انجام شوند.

اولین ها در تاریخ فضانوردی.

تاکنون بیش از 500 فضانورد از 38 کشور به فضا سفر کرده اند. اولین فضانورد تاریخ "یوری گاگارین" است که پرواز خود را در مدار اطراف زمین همراه با کپسول Vostok 1 در 12 اپریل 1961 انجام داد.

اولین زن فضانورد تاریخ "والنتینا ولادیمرونا" است که در جنون 1963 با کپسول Vostok 6 به فضا سفر کرد

"آلن شپارد" اولین فضانورد آمریکایی در فضا است که سفر خود را در می 1961 انجام داد.

در 23 جولای 1980، "فام توان" از ویتنام به اولین فضانورد آسیایی تبدیل شد. وی با کپسول روسی "سایوز 37" به فضا رفت.

اولین فضانورد اروپایی که وارد ایستگاه فضایی بین المللی شد "اومبرتو گویدونی" است که در ماموریت STS 100 شاتلهای ناسا شرکت داشت.

در 21 جولای 1969 نیل آرمسترانگ در ماموریت "آپولو 11" به عنوان اولین انسانی که قدم بر روی ماه گذاشت شناخته شد.

جوانترین جوانی که به فضا رفت "گرمن تیتوف" بود که در سن 26 سالگی همراه با فضاپیمای Vostok 2 به فضا رفت.

درحالی که پیرترین فضانورد تاریخ "جان گلن" است که در سن 77 سالگی همراه با ماموریت STS-95 شاتل سفر کرد

طولانی ترین حضور یک فضانورد در فضا به نام "والری ولادیمرویچ پولیاکوف" با 438 روز اقامت در فضا ثبت شد.

دورترین مسافتی که انسان تاکنون به آن سفر کرده است در طول ماموریت آپولو 13 اتفاق افتاد. در این ماموریت فضانوردان به فاصله 401 هزار و 56 کیلومتری از زمین رسیدند.

اولین فضانوردی که در یک ماموریت خصوصی به فضا رفت، "مایک ملویل" است که سفر خود را با فضاپیمای خصوصی انجام داد  SpaceShipOne.

نخستین مسجد در جهان

این مسجد مبارک در همان سال اول هجری توسط پیامبر (ص) در قریه " قبا " در نزدیکی مدینه بنا گردید

آیا میدانستید

 آناتولی ،محل تولد تعداد زیادی از شخصیت های افسانه ای چون هومر شاعر، پادشاه میداس، هرودوت و. روحانی بوده است.

که امروزه به بابا نوئل معروف است، در منطقه (سواحل دریایی مدیترانه) به دنیا آمده و در آنجا زندگی خود را سپری کرده است. مردم معتقدند تابوتی که در کلیسای قرار دارد متعلق به بابا نویل می باشد.

اولين پل جهان دردزفول ساخته شد

قديمي ترين پل جهان با قدمتي بيش از 18 قرن در دزفول و بر روي رودخانه دز بنا شده است. اين پل به دستور شاپور اول ساساني و توسط 70هزار اسير رومي كه در بند  بودند ساخته شد و در ساختن آن از پشم بز و شير و تخم مرغ براي استحكام بيشتر استفاده شده است.

اين پل از سنگ ساروج و آهك بنا شده و در دوران حكومت عضدالدوله ديلمي، صفويان و پهلوي چندين بار بازسازي شده اما پايه هاي پل متعلق به دوره ساساني است.

به گفته مورخان اين پل يك اثر منحصر به فرد تاريخي است كه توانسته تا اين زمان دوام بياورد.اين پل كه در مركز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل كرده و راه عبور و مرور شهرهاي انديمشك، شوشتر و دزفول را به هم پيوند داده است.

اولین زن ،اولین فرد ، اولین کس ،اولین نویسنده ،اولین

 اولین زن ریاضی دان که در تاریخ ریاضی از او نام برده شده : هیپاتیا .

اولین فرد شناخته شده ای که کشفیات ریاضی به او نسبت داده شده : تالس.

اولین فردی که یک کتاب منسجم در هندسه منتشر کرد : بقراط خیوسی.

اولین کسی که مقاطع مخروطی را ارائه کرد : منایخموس.

اولین کسی که تلاش جدی در فلسفه ی ریاضی به عمل آورد : افلاطون.

اولین ارائه دهنده ی نظریه ی اتمی بودن جهان : دموکریتوس.

اولین کسی که در مسئله ی تضعیف مکعب به پیشرفت دست یافت : بقراط خیوسی.

اولین ارائه دهنده ی برهان برای حل مسئله ی تثلیث زاویه به کمک مقاطع مخروطی : پاپوس.

اولین فرد یونانی که ارتباطش با مسئله ی تربیع معلوم است : آناکساگوراس.

 اولین چاپ اصول اقلیدس : سال 1482.

اولین فردی که ترجمه ی انگلیسی کاملی از اصول اقلیدس ارائه داد : بیلینگزلی.

اولین کسی که کوشش کرد اصول ریاضی را تدوین کند : بقراط.

اولین کسی که معادلات درجه دوم را به روش هندسی حل کرد : دیوفانتوس.

اولین کسی که ترجمه ی عربی واقعا رضایت بخش از اصول اقلیدس ارائه کرد : ثابت ابن قره.

اولین کسی که کتابی در حساب به زبان عربی تالیف کرد : خوارزمی.

اولین نویسنده ی عربی نویس که با قضیه ی دو جمله ای در شکل مثلث پاسکال کار کرد کاشانی.

اولین نمونه ی کار ریاضی اصیل که توسط اعراب انجام شده : قائده ی ثابت ابن قره برای یافتن اعداد متحابه.

اولین شرح منسجم از مثلثات مسطحه و کروی در اروپا که مستقل از نجوم مورد مطاعه قرار می گرفت :

 تریانگولیس اومنیودیس اثر یوهان مولر.

 

اولین کسی که علامت های + و – را به کار برد : یوهان ویدمان.

............................................................................................ادامه دارد