مقاله علمی

این مواد غذایی رشد مو را زیاد می‌کند

 موها به عنوان یکی از جلوه‌های ظاهری هر فرد نقش مهمی در شادابی و چهره افراد دارند و مصرف برخی مواد غذایی، قوام دهنده و تاثیر گذار در سلامت موها هستند.

برای مراقبت از موی سر اولین قدم داشتن اطلاعات کافی در مورد ساختمان و شیوه رشد موی سر است. قسمتی از آن که دیده می‌شود، از سلول‌های مرده به وجود آمده و قسمت دیگر ریشه ( پیاز مو) است. پیاز مو پیوسته با رگ‌های خونی در تماس است و در ضمن تماس، مواد مغذی برای مو را جذب کرده و سلول‌های مو را می‌سازد و هنگامی که سلول‌های نو جایگزین سلول‌های کهنه شوند، سلول‌های کهنه را به سطح پوست می‌رانند و این سلول‌های رانده شده با تغییراتی که پیدا می‌کنند، به مو تبدیل می‌شوند.

ماده سازنده مو کراتین نام دارد. به طور متوسط یک انسان بالغ در حدود 100 هزار تار موی سر دارد. عمر هر تار مو بین دو تا ده سال است و روزانه حدود 50 تا 100 تار مو می‌ریزد که عواملی مانند نژاد، جنسیت و سن در تعداد مو و رشد آن تاثیر دارد.

رویش موی سر

هر تار مو حدود نیم میلی متر در روز رشد می‌کند که به طور متوسط رشد آن در ماه یک تا 1.5 سانتی متر و در سال 10تا 12 سنی 15 تا 30 سالگی، مو سریع تر از بقیه سنین رشد می‌کند و بعد از 30 سالگی هرچه سن شخص بالا می‌رود، از رشد موهای او کاسته می‌شود.

علت سفید شدن موی سر

موی سر انسان در حدود 40 تا 45 سالگی شروع به سفید شدن می‌کند ولی سفید شدن مو در جوانی هم دیده می‌شود. به جز روند طبیعی علت‌های دیگری هم موجب سفید شدن موی سر می‌شود، از جمله ناراحتی و غصه خوردن، ترس و اضطراب، فشارهای عصبی، کار زیاد و بدون استراحت، تغذیه نادرست، یبوست دائمی، کمبود ویتامین B، کمبود روی و منگنز.

مصرف موادغذایی با ارزش غذایی بالا مانند تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز و ماهی چرب برای کمک به رشد موها توصیه می‌شود. سرعت رشد و سلامت موها به عواملی مانند سن، سلامت عمومی، ژنتیک، محیط زیست، داروهای مصرفی و رژیم غذایی وابسته است.

اگرچه عواملی مانند سن و ژنتیک را نمی‌توانید تغییر دهید، یکی از فاکتورهایی که می‌توانید کنترل بیشتری بر آن داشته باشید رژیم غذایی است. ویتامین‌ها و موادمعدنی موجود در مواد غذایی نقش مهمی بر چرخه رشد فولیکول‌های مو و گردش سلولی دارند.در این گزارش شما را با برخی موادغذایی غنی از موادمغذی که برای حفظ سلامت و استحکام موها موثر است آشنا می‌کنیم.

رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می‌تواند منجر به ریزش مو شود. کمبود ویتامین12، ویتامین D، بیوتین،آهن و سایر موادمغذی با ریزش مو در ارتباط است. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی می‌تواند به بهبود رشد مو به ویژه در افرادی با مشکل کمبود مواد مغذی کمک کند.

-1تخم مرغ

منبع خوبی از پروتئین و بیوتین بوده که این دو ماده مغذی برای رشد موها ضروری است.مصرف میزان کافی پروتئین برای رشد موها اهمیت دارد؛ زیرا فولیکول‌های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده است. بیوتین نیز برای ساخت کراتین (پروتئین مو) ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی با کمبود این ویتامین کمک کند. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از ماده معدنی زینک و سلنیوم به حساب می آید که در حفظ سلامت مو موثر است.

-2 توت‌ها

توت‌ها سرشار از ترکیبات مفید و ویتامین‌هایی هستند که به رشد مو کمک می‌کنند. ویتامین C موجود در توت دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می‌توانند از فولیکول‌های مو در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.بدن همچنین از ویتامین C برای ساخت کلاژن استفاده می‌کند؛ به طوری که این پروتئین از موها در برابر شکنندگی و نازکی محافظت می‌کند. ویتامین C در کمک به جذب آهن نیز نقش دارد. کمبود آهن باعث کم خونی و در نتیجه ریزش مو می‌شود.

-3.اسفناج

اسفناج از خانواده سبزیجات برگ سبز بوده که سرشار از موادمغذی مفیدی مانند فولات، آهن، ویتامین A و ویتامین C برای کمک به رشد موها است. ویتامین A برای رشد موها اهمیت دارد، اما مصرف میزان بالای این ویتامین منجر به ریزش مو خواهد شد. بنابراین بهتر است میزان ویتامین A مورد نیاز بدن را از موادغذایی غنی از این ویتامین دریافت کنید.

یک فنجان اسفناج تامین کننده 20 درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. اسفناج همچنین منبع گیاهی از آهن محسوب شده که برای رشد موها ضروری است. آهن به سلول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن به سراسر بدن در جهت تقویت متابولیسم و رشد و ترمیم کمک می‌کند.

-4.ماهی چرب

ماهی‌های چرب مانند سالمون منبعی غنی از اسیدهای چرب امگا3 برای بهبود رشد موها محسوب می‌شوند. ماهی چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین  D3بو ویتامین‌های B برای حفظ سلامت و استحکام موهاست. مطالعات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D3با ریزش مو در ارتباط است.

-5. کچالو

کچالو منبع خوبی از بتاکاروتن است؛ به طوری که بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می‌کند. یک عدد کچالو متوسط حاوی میزان کافی بتاکاروتن بوده که تامین کننده 160 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین A است.

-6آووکادو

آووکادو منبعی از چربی‌های مفید محسوب می‌شود. آووکادو منبعی غنی از ویتامین E بوده که حامی رشد موها است. یک عدد آووکادو متوسط تامین کننده 28  درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است.

-7. دانه سویا

 

دانه سویا حاوی ترکیبی است که برای رشد موها مفید است. از دیگر موادغذایی مفید در حفظ سلامت موها می‌توان به گوشت قرمز، انواع لوبیاها، صدف، مغزهای آجیل و دانه‌ها اشاره کرد.

 جوس های چربی سوز

اﯾﻦ جوس ﭼﺮﺑﯽ ﺳﻮﺯﺗﺮﯾﻦ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﺩﻧﯿﺎ ﺍﺳﺖ:

ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺭﮊﯾﻢﻫﺎﯼ ﻻﻏﺮﯼ ﻭ ﻭﺭﺯﺵﻫﺎﯼ ﺷﺪﯾﺪ ﺧﺴﺘﻪ ﺷﺪﻩﺍﯾﺪ، ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﺣﻼﻝ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺷﻤﺎ ﺍﺳﺖ .

ﭼﺎﻗﯽ ﻭ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﻭﺯﻥ ﻣﺸﮑﻠﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺍﮐﺜﺮ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩﻧﯿﺎ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻣﻮﺍﺟﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺑﺮ ﻫﻤﯿﻦ ﺍﺳﺎﺱ ﻣﺘﺨﺼﺼﺎﻥ ﺗﻐﺬﯾﻪ ﯾﮏ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﻣﻌﺠﺰﻩ ﺁﺳﺎ ﻭ ﺍﺛﺮ ﺑﺨﺶ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﺏ ﮐﺮﺩﻥ ﭼﺮﺑﯽ ﻫﺎﯼ ﺑﺪﻥ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ .

ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﯾﮑﺴﺎﻋﺖ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﺮﺩ ﺍﺯ ﺁﺑﻠﯿﻤﻮﯼ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺳﺒﺰﯼ ﺟﻌﻔﺮﯼ، ﺩﺍﺭﭼﯿﻦ، ﺳﺮﮐﻪ، ﯾﮏ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﯼﺧﻮﺭﯼ ﺯﻧﺠﺒﯿﻞ ﻭ ﯾﺎ ﻋﺴﻞ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪﻩ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﻮﺳﻂ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﻫﻤﺰﻥ ﺑﻪ ﯾﮏ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﯾﮏ ﺩﺳﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﮐﺮﺩ .

ﺍﯾﻦ ﻣﻌﺠﻮﻥ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺷﺐ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﭼﺮﺑﯽ ﻫﺎﯼ ﻧﺎﺷﯽ ﺍﺯ ﻣﻮﺍﺩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﺧﻮﺭﺩﻩﺍﻧﺪ ﺭﺍ ﺫﻭﺏ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻨﺎﺳﺐ ﺍﻧﺪﺍﻡ ﺑﺪﻭﻥ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺧﺎﺹ ﯾﺎ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻭﺭﺯﺷﯽ ﺷﻮﺩ .

ﭼﺮﺑﯽﻫﺎﯼ ﺳﺨﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﺫﻭﺏ ﺷﺪﻥ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﭼﺮﺑﯽ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺷﮑﻢ، ﺭﺍﻥ ﭘﺎﻫﺎ ﻭ ﭼﺮﺑﯽ ﻫﺎﯼ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺑﺎﻓﺖ ﻋﻀﻼﺕ، ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﻣﯽ ﺭﻭﻧﺪ .

ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺛﺮ ﺑﺨﺸﯽ، ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﻣﻌﺠﻮﻥ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻧﻮﺷﯿﺪﻩ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺯ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺷﺎﻡ ﺍﺟﺘﻨﺎﺏ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽ ﺭﺍ ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺷﺎﻡ ﮐﻨﻨﺪ.

خواص گیاه نعناع:
* نعناع بهترین دوست جگر است. جگر را تمیز کرده و صفرا را رقیق می کند و کلسترول خون را پایین می آورد.
* نعنا باد شکن است و گاز معده و روده را از بین می برد.
* ضد تشنج و ضد سرفه است.
* نعناع مسکن،‌ آرام بخش و قاعده آور است.
* برای بی خوابی، کم خوابی و ناراحتی های شبانه یک داروی موثر است.
* استفاده از نعنا، درد شکم را برطرف می کند.
* نعناع برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا مفید می باشد.
* نعناع برای ناراحتی های عصبی مفید است.
* نعناع کرم های روده و معده را می کشد.
* نعناع ادرار را زیاد می کند.
* یک فنجان دم کرده نعناع سینه را آرام می کند.
* چای نعناع برای رفع قولنج و دردهای روده، معده و هضم غذا کمک میکند.
* دمكرده نعناع غلظت خون را به حالت طبیعی می آورد.
* كسانی كه كم خون هستند از چای نعناع استفاده كنند.
* افرادی كه درد سیاتیک و رماتیسم دارند از دم كرده نعناع استفاده كنند.
* نوشیدن روزانه "چای نعناع" موجب تعادل هورمون زنانه می‌شود.
طریقه استفاده : برگ نعناع را مانند چای دم کنید و روز یک تا دوبار بنوشید و در هر ماه ده روز وقفه دهید.از عطاری ها نعناع خشک سالم بخرید، پودر میده شده آنرا نخرید زیرا خالص نیست! خاک و ریگ دارد!!
فواید عجیب مغز استخوان گاو، گوساله و گوسفند:
مغز استخوان گاو، گوساله، گوسفند و مرغ مملو از امینو اسید ها، کلسیم و کلژن است که برای سلامتی بدن، کاهش درد مفاصل، جوان سازی پوست، ناخن و موها بسیار موثر است.
مغز استخوان همچنان حاوی مواد مغذی، معدنی و ویتامین ها بوده که با مصرف آن فوایدی بیش از گوشت این حیوانات نصیب انسان می شود.
همچنین یک پیاله مغز استخوان حاوی ۸۶ کالوری انرژی است و در نتیجه می تواند یک وعده غدا لاغر کننده نیز محسوب شود. عصاره استخوان یا مغز همچنین مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای سوخت و ساز تامین می کند که بیشتر این مواد مغذی در غذاهای آماده وجود ندارد.
مغز استخوان بطور سنتی برای سرماخوردگی، انفلوانزا و سلامت دستگاه گوارش تجویز می شد؛
ماده مغذی موجود در عصاره استخوان می تواند کیفیت مو، پوست و ناخن را به طور چشمگیری بهبود دهد. پروتیین اصلی در عصاره استخوان، ژلاتین است که مکمل های ژلاتین سبب بهبود درد و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز می شود.
مغز استخوان گاو یا گوسفند:
برای تقویت عمومی جسم ومغز، تامدت ۱۰ روز، هرروزبه مقداریک کیلواستخوان گوسفند، گاو ویا گوساله را درمیان دیگی قرارداده و ۱۰ گیلاس آب به آن بریزیدو روی آتش یک نواخت بجوشانید تا تقریبا ۸ گیلاس آب از آن تبخیرشود و ۲ گیلاس آب آن باقی بماند.
سپس مغز استخوان ها را در میان آبش بتکانیدو درمیان ظرفی یک شب بماند،
صبح ناشتابه اندازه ی نیم پیاله آنرا بیاشامید. برای همه امراض عضوی واستخوانی وحتی برای جلوگیری از مرض سرطان و سیاتیک وروماتیسم مفیداست.

تعریف زیبایی در کشورهای مختلف جهان

 

تعریف زیبایی و مفهوم آن بسیار متفاوت است. زیبایی می‌تواند یک مفهوم، یک محصول، یا حتی یک سنت خاص یا یک ورزش باشد. نکته ‌ی مهم این است که با  تغییر مختصات جغرافیایی این تغییر مفاهیم بیشتروبیشترمی‌شود.

هر فرهنگ از زیبایی منحصر به فرد و مخصوص به خود برخوردار است و باعث می‌شود مثلا هنرپیشه ‌گان ‌مطرح و زیبا هالیوودی درمناطق دیگر خاص و جذاب به نظر نرسند. برخی از کشورها شیوه‌های زیبایی شناسی ومعیارهای زیبایی را در محدوده‌ی کوچکی‌ می‌دانند. در حالی که برخی دیگر معیارهای زیادی را برای زیبایی درنظرمیگیرند. به عبارت دیگر معیارهای زیبایی و کمیت موارد مورد نظر درهر فرهنگ فرق می‌کند.

 

معیار و تعریف زیبایی در کشورهای مختلف

 

در فرانسه زیبایی طبیعی تعریف زیبایی است

اگر به کشور فرانسه سفر کنید حتما متوجه خواهید شد، در فرانسه بدون آرایش بیرون رفتن برایتان بسیار راحت است. این کشور جایی است که زیبای طبیعی به جای زیبایی‌های غیرعادی و آرایش کرده قابل احترام است.

در این کشور خانم‌ها با ظاهر طبیعی قابل احترام هستند. در ایالات متحده ما افراد مشهور را می‌بینیم که آرایش می‌کنند اما این برخلاف کاری است که یک زن فرانسوی انجام می‌دهد. زنان فرانسوی به پوست صورت بسیار اهمیت می‌دهند داشتن پوست صاف و براق یکی از معیارها و تعریف زیبایی در این کشور است. از این رو زنان فرانسوی با روش‌های طبیعی و مراقبت از پوستشان روند پیری را نیز در پوست صورت کاهش می‌دهند.

چاقی و انحنای بدن معیاری از زیبایی در آفریقا

انحنای بدن در کشورهای اروپایی معیاری از زیبایی است. همچنین از نظر اروپاییان بدن‌های درشت و چاق زیبا نیستند. اما در برخی کشورها این عقیده برعکس است. مردان آفریقا برعکس اروپاییان نظرشان این است که هرچه بدن بزرگتر و چاق‌تر باشد زیباتر است.

” Salome Kruger استاد تغذیه دانشگاه North West به How Ghana در این باره می‌گوید “بعضی از مردان آفریقایی زنان چاق را جذاب‌تر می‌دانند و دوست دارند همسرشان چاق باشد. آن‌ها معتقد هستند که با این کار نشان می‌دهند که آن‌ها به خوبی از او مراقبت می‌کنند و همسرشان بیمار نیست و قادر هستند بچه‌های سالمی ‌را به دنیا آورند 

طبق تحقیقات How Ghana، مطالعات شورای تحقیقات علوم انسانی نشان داد كه چاقی در بین زنان سیاه پوست در آفریقای جنوبی ممکن است به دلیل تمایل آن‌ها برای افزایش وزن و نشان دادن رفاه و جذابیت باشد. اما این مفهوم در فرهنگ‌های دیگر کاملا فرق می‌کند مثلا این زنان درآمریکا جذاب نیستند و برای جذابیت باید افزایش وزن را به کاهش وزن تغییردهند. از این روهرزنی باید اطمینان داشته باشد که تعریف زیبایی با توجه به تغییرمکان‌های جغرافیای فرق خواهد داشت وممکن است شما با هراندازه از زیبایی درنقاط مختلف جغرافیایی احساس بدی نسبت به خود داشته باشید.

در کشورهای غربی و برزیل بدنی با انحنا معیاری از زیبایی

باریک بودن برای چندین دهه در کشورهای غربی یک نوع و سبک بدن ایده آل و تعریف زیبایی بوده است، اما ما در سال‌های اخیرشاهد تغییراین سلیقه به سمت بدن انحنا دار هستیم. حتی قبل از اینکه کیم کاراشیان به واسطه‌ ی بدن و کمر انحنا دارخود مشهور شود، در بسیاری از کشورها زنان کارهای مختلفی انجام می‌دادند تا اضافه‌های پهلوها را از بین ببرند و به بدن خود فرم زیبایی بدهند.

طبق مقاله‌ای در نیویورک تایمز، در برزیل، باسن‌های بزرگ برای اکثر مردان برزیلی جذاب درنظر گرفته شده است. این معیار باعث می‌شود تا زنان ازهر راهی استفاده نمایند تا به آن اندام مورد نظر دست پیدا کنند. در نتیجه هر روز اختلالات غذا خوردن و فعالیت‌های نامتعارف برای رسیدن به آن معیارها افزایش مییابد.

ونزوئلا و انجام عمل‌های متعدد برای رسیدن به معیارهای زیبایی

در ونزوئلا، زنان برای اینکه به معیارها و تعریف زیبایی خاص مورد نظر فرهنگ خود دست یابند شدیدا در تلاش هستند. در این کشور معیار زیبایی، نیم تنه‌ ی بزرگ، کمر باریک و سینه‌های درشت است. از این رو آن‌ها برای دست یابی به این معیار و استاندارد زیبایی در کشورخود تحت عمل‌های جراحی فراوان قرار می‌گیرند.

در سال 2011، رئیس جمهور این کشور، هوگو چاوز، علناً علیه این شیوه‌ها سخن گفت و بیان کرد كه پزشكان “بعضی از خانم‌ها را متقاعد می‌كنند كه اگر ساق پا بزرگی ندارند ، باید احساس بدی نسبت به بدن خود داشته باشند. “

در میانمار گردن‌های دراز با گردنبندهای قطور معیاری از زیبایی

شاید بسیاری از شما زنانی را دیده باشید که گردن‌های درازی دارند و گردنبندهای قطوری را به گردنشان بسته‌اند. این نوع مسائل در مناطقی از تایلند و برمه (میانمار) دیده می‌شود. این گردنبندها علامت تجاری قبیله‌ی پادونگ است. این قبیله به قبیله‌ی گردن دراز یا زرافه نیز شهرت دارند. دختران قبیله از  4 یا 5 سالگی از این گردنبندها استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد ساز و کار این گردنبندهای طلایی سنگین این گونه باشد که، به خاطر سنگینی این گردنبندها که حدودا 11 کیلو گرم هستند، به شانه‌ها و استخوان گردن فشار وارد می‌شود و باعث دراز شدن گردن می‌شوند. در فرهنگ این مناطق گردن دراز برای مردان جذاب است.

آمریکا و داشتن مژه‌های بلند به عنوان تعریف زیبایی

یکی از معیارها و تعریف زیبایی در آمریکا داشتن مژه‌های بلند و خوش فرم است. از این رو زنان آمریکایی با روش‌های مختلف سعی می‌کنند مژه‌های بلندتری داشته باشند. استفاده از مژه‌های مصنوعی در آمریکا رایج است. زنان آمریکایی با استفاده از مژه مصنوعی و ریمل به مژه‌های خود جذابیت ویژه‌ای می‌دهند.

نیوزلند و تاتو به عنوان معیار زیبایی

در ایالات متحده، خال کوبی‌های صورت می‌تواند با وابستگی به باندهای مختلف همراه باشد، یا علامت یک ناهنجاری اجتماعی، در نظر گرفته شود. با این حال، برخلاف آن‌ها مردم مائوری نیوزلند تاتو را معیاری از زیبایی می‌دانند.

خال کوبی کردن چهره فرد در این فرهنگ به TāMoko معروف است. زنانی که در این سنت شرکت می‌کنند، چانه‌ی خود را خالکوبی می‌کنند. طبق گفته‌های  Broadly خال کوبی زنان سنتی است که جلوه‌ای بدنی از هویت واقعی آن‌ها به حساب می‌آید. تاتو یکی از نشانه‌های اجدادی آن‌ها است. این روش باعث می‌شود زنان موریایی احساس کنند، کاملاً زیبا و مطابق استانداردهای زیبایی اجدادشان هستند.

پوست رنگ پریده به عنوان معیار زیبایی در چین

در بسیاری از کشورهای جهان، مانند چین، پوست کمرنگ حالت ایده آل است و زنان برای جلوگیری از تابش آفتاب هر کاری می‌کنند. در این کشورها مردم و خصوصا زنان از کلاه های مخصوصی استفاده می کنند که صورت آن‌ها را از تابش نور خورشید کاملا حفظ می کند. زنان اکثرا هزینه‌های زیادی را برای کرم‌های ضدآفتاب و سفید کننده پرداخت می‌کنند. با این حال، همه جا این‌گونه نیست، برخلاف چینی‌ها در بعضی از مناطق، داشتن پوست برنزه معیاری از زیبایی است و افرادی که برنزه می‌کنند ساعت‌ها زیر آفتاب می‌مانند. چینی‌ها این افراد را دیوانه خطاب می‌کنند

خراش بدن در آفریقا و برخی نقاط جهان نشانه زیبایی است

شاید برای شما شنیدن اینکه در برخی فرهنگ‌ها ایجاد جراحت در بدن مظهر و تعریف زیبایی است مسخره و عجیب و غریب باشد. اما خراش بدن یک سنت رایج در سراسر جهان و در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف از غرب اقیانوس آرام تا آمریکای جنوبی تا بخش‌هایی از آفریقا است. در بسیاری از این فرهنگ‌ها، زن و مرد هر دو تحت عمل دردناک زخم شدن و خراش دادن بدن قرار می‌گیرند، همچنین زنان تمایل دارند که زیورآلات خود را به بدن فرو کنند و سینه خود را زخم کنند، زیرا آن را جذاب می‌دانند.

زخم‌ها مانند خال کوبی‌های قبیله Mori در نیوزیلند، می‌توانند پیامی ‌در مورد وضعیت اجتماعی زن، نقش‌های سیاسی یا مذهبی و تبارشناسی آن‌ها را نشان دهند.

ویک راموس می‌گوید: “از همه مهم‌تر زخم‌ها برای علامت گذاری مراحل در زندگی دختران جوان استفاده می‌شود، تحول او از کودکی به بزرگسالی است. ” وی گفت: “سرانجام، هنگامی‌که زخم‌های او به پایان رسید، اجازه ازدواج داده می‌شود، و از نظر آقایان، خانم‌هایی که زخم‌هایی شیک دارند از نظر جنسی جذاب‌تر هستند. بنابراین، به احتمال زیاد فرزندان بیشتری نیز به دنیا می‌آورند.

 زنان هندی و حنا

زنان هندوستان برای ایجاد جذابیت خود به ویژه در مناسبت‌های مهم مانند عروسی یا جشن‌ها، حلقه‌های بینی، گردنبندها و حنا استفاده می‌کنند. شرکت آرایشی و بهداشتی L’Oréal خاطر نشان می‌کند که فرهنگ هندی همیشه زیبایی را جلوه‌ای از خداپرستی و چیزی برای تکریم می‌دانند. زنان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر برای تعریف زیبایی به دنبال پوست روشن‌تر هستند و برای کرم‌های روشن کننده پوست نیز هزینه‌های زیادی صرف می‌کنند.

در هندوستان چشمان درشت، موهای بلند، براق و تیره، پوست صاف و داشتن بدنی با انحنا‌های زنانه از نشانه‌های بارز زیبایی است. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان هندی به آرایش‌های غلیظ علاقه دارند زیرا در هند آرایش غلیظ از نظر مردان زیبا و جذاب است. از این رو زنان از رنگ های تند برای آرایش استفاده می‌کنند. مصرف لوازم آرایشی در این کشور زیاد است.

موریتانی آفریقا و اضافه وزن به عنوان تعریف زیبایی

از آنجایی که در موریتانی آفریقا خشکسالی و قحطی رایج است، از این رو اضافه وزن به طور سنتی نشانه‌ای از رونق و ثروت است. در این مناطق چاقی به قدری جذاب است که دختران از هفت سالگی به خوردن بیش از حد ترقیب می‌شوند.

لیلا – زنی که در کودکی چاق شده بود، گفت: “این طور نیست که مردم اکنون فکر می‌کنند. ” وی گفت: “به طور سنتی، همسر چاق نمادی از ثروت بود. اکنون ما یک چشم انداز دیگر، یک معیار دیگر برای زیبایی به دست آورده‌ایم. جوانان امروز در موریتانی، علاقه‌ای به چاق بودن به عنوان نماد و تعریف زیبایی ندارند. امروزه زیبا بودن به مفهوم طبیعی بودن است.

 کشورهای آسیایی و کره جنوبی معیار زیبایی رنگ روشن پوست

زنان بسیاری از کشورهای آسیایی به هر قیمتی از آفتاب دوری می‌کنند. از این رو زنان در بسیاری از کشورهای آسیایی از آفتاب غافل می‌شوند زیرا پوست کم رنگ نشانه زیبایی و مطلوب بودن است. زنان در کره جنوبی هنگام روز زمانی که به بیرون مراجعه نمایند از سایه بان‌های بزرگ استفاده می‌کنند. آن‌ها در گرم‌ترین ماه‌ها نیز بدن خود را سر تا پا می‌پوشانند. با این کار از برنزه شدن پوست جلوگیری می‌کنند.

در کره جنوبی از نظر تاریخی برنزه شدن به معنای این است که، شما یک دهقان فقیر هستید و مجبور هستید بیرون از خانه کار کنید و پوست رنگ پریده نشانه‌ی زندگی لوکس و ثروت است. بسیاری از زنان کره‌ای مبالغ زیادی را صرف کرم‌های سفید کننده می‌کنند تا سفید‌تر به نظر بیایند.

گوشواره‌های کشیده و سر تراشیده شده یک استاندارد زیبایی در کنیا و دیگر مناطق آفریقا

اعضای قبیله ماسای در آفریقا به دلیل پوشیدن جواهرات سنگین ساخته شده از سنگ و یا آج فیل برای کشیدن گوش‌های خود مشهور هستند.

در این قبایل گوش‌های بزرگ و دراز با گوشواره‌های بلند نشانه‌ و تعریف زیبایی است. زنان ماسای برای جلب توجه بیشتر گوش‌هایشان را با مهره‌ها و جواهرات به رنگ روشن تزئین می‌کنند.

در ایران عمل بینی نشانه ای از زیبایی است

مشاغل مربوط به زیبایی بینی درایالات متحده آمریکا بسیارکم فعالیت است، اما ایران به پایتخت جراحی زیبایی بینی در جهان تبدیل شده است. زنان ایرانی افتخار میکنند که زیر چاقو جراحی بینی ‌روند به همین دلیل تا مدت‌ها باند بینی را روی بینی خود نگه می‌دارند تا زیبایی خود را به نمایش بگذارند. از آنجا که بدن و موهای زنان در ایران باید پوشیده باشد، بنابراین آن‌ها مشتاق هستند که برای آنچه مردم می‌توانند ببینند، پول خرج کنند.

روسیه و پوست صاف و شاداب به عنوان تعریف زیبایی

در روسیه مردم زیبایی طبیعی را جذاب می‌دانند. از این رو زنان روسیه و خصوصا زنان سنتی اعتقادی به آرایش ندارند. آن‌ها معتقد هستند نوشیدن کفیر ومواد طبیعی در شادابی پوست آن‌ها موثر است. از این رو زنان این مناطق جغرافیایی از سلامت و شادابی پوست برخوردارهستند. اکثر زنان روسی به آرایش کردن اعتقادی ندارند و چهره‌ی طبیعی را مظهری از زیبایی می‌دانند.

ژاپن و سلامت و روشنی پوست

در کشور ژاپن زنانی که پوست روشن و صافی دارند مظهری از زیبایی هستند، همچنین زنان ژاپنی به استفاده از عصاره گیاهان طبیعی بسیار علاقه دارند. معمولا آن‌ها هر شب استحمام می‌کنند و درآب وان از عصاره‌ی گیاهان طبیعی استفاده می‌کنند. این کار باعث شادابی پوست آن‌ها می‌شود و از طرفی پوست بدن نیز رایحه‌ای خوشبو پیدا می‌کند. زنان در این کشور از کرم‌های سفید کننده بسیار استفاده می‌کنند برای اینکه سفید‌تر و رنگ پریده‌تر به نظر آیند. آمار نشان می‌دهد مصرف کرم‌های سفید کننده در این کشور زیاد است.

مکزیک یا مکسیکوو ابروهای پهن و پررنگ

از دهه ۱۹۴۰ فرم ابروهای کامل و طبیعی در ایالات متحده در حال تغییر و تحول است ابروهای پهن و طبیعی از معیارهای زیبایی در مکزیک است. شما می توانید در فیلم‌های مکزیکی تمام این معیار‌ها را در بازیگران مشاهده نمایید.

موهای فر، رژ لب قرمز و ابروهای پر رنگ از معیارها و تعریف زیبایی در مکزیک است. آن‌ها از رژهایی استفاده می‌کنند که لب‌ها را برجسته نشان دهد. در حالت کلی آن‌ها برای آرایش از لوازم آرایشی پر رنگ استفاده می‌کنند.

نامیبیا و پوست و موی قرمز به عنوان تعریف زیبایی

برای خانم‌های Himba، یک قبیله نیمه عشایری در شمال غربی نامیبیا، استفاده از محصولی به نام otjize، خمیری قرمز رنگ و ساخته شده از چربی و کره که گاهی اوقات نیز معطر است، رایج است. به گزارش سی ان ان، زنان آن را روی پوست و موهای خود می‌گذارند تا به موی خود رنگ مایل به قرمز بدهند. به همین دلیل است که آن‌ها به عنوان “زنان قرمز نماد نامیبیا” شناخته می‌شوند و عکاسانی از سراسر جهان به سوی خود جلب کرده‌اند، تا تصویر آن‌ها را ثبت کنند.

در حالی که ریشه این عمل مورد بحث قرار گرفته است. شاید انجام این کار به دفع حشرات یا محافظت از پوست آن‌ها در برابر آفتاب کمک می‌کرده است. اما اکنون زنان Himba می‌گویند که این یک “توجه زیباشناختی” است و آن‌ها هر روز صبح درست مانند هر زن غربی آن را آرایش خود می‌دانند.

همان طور که می‌بینید برای زیبایی در فرهنگ‌های مختلف مفاهیم متفاوتی وجود دارد. ما در این مقاله به فرهنگ زیبایی شناختی در مناطق زیادی اشاره کردیم. اما واقعیت این است که مهم نیست فرهنگ شما چیست یا در کدام کشور زندگی می‌کنید. آنچه که مهم است این است که چیزی که یک زن را زیبا و جذاب می‌کند توانایی او در منحصر به فرد بودن او است. هیچ مردی نمی‌تواند در برابر زنی که در وجود خود آرامش و اعتماد به نفس دارد مقاومت ‌کند. بنابراین با هر زیبایی ظاهری و هر آنچه که دارید، خودتان را باور داشته باشید.

روشن كردن رنگ مو با ليمو ترش

آیا قصد روشن تر کردن موی سرتان را دارید؟ استفاده از مواد طبیعی برای رنگ مو یک راهکار کم هزینه و عالی است.

آب لیمو می تواند رنگ مو را به صورت طبیعی روشن کند. اما چطور اینکار را می کند؟  لیمو دارای اسید سیتریک است که تاثیرات روشن کنندگی دارد. وقتی آب لیمو را روی موهایتان می زنید باعث می شود رنگدانه های موی باز شده و رنگ مو روشن تر شود. استفاده از لیمو می تواند راهی آسان و کم هزینه برای روشن کردن مو باشد و همچنین کمترین صدمه را به مو می زند.

هرچند این را نیز باید در نظر داشته باشید که استفاده یکبار از این ماده فقط چند درجه موهای طبیعی شما را روشن  می کند و برای روشن تر کردن مو و تثبیت رنگ موهایتان بهتر است پنج بار در ماه از این روش استفاده کنید تا به نتیجه بهتری برسید.

نحوه روشن کردن رنگ مو با آبلیمو

 1. اگر قد موهایتان متوسط است یک لیمو برای کل مو کافی خواهد بود اما اگر موهای خیلی بلندی دارید بهتر است از دو لیمو استفاده کنید.
 2. لیمو را به دو قسمت تقسیم کرده و در یک ظرف، آب آن را بگیرید. دقت داشته باشید که لیموی طبیعی همیشه بهتر از آبلیمو تاثیر می گذارد.
 3. شما می توانید لیمو را مستقیما به موهایتان بزنید یا آن را با کمی آب گرم ترکیب کنید و با استفاده از یک اسپری روی موهایتان بپاشید.
 4. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید بهتر است قبل از اینکه لیمو را روی مو بزنید، موهایتان را نشویید. خشک بودن مو باعث می شود سرعت تاثیرگذاری لیمو بالاتر برود.
 5. پس از اینکه لیمو را به موهایتان زدید، زیر نور آفتاب به مدت یکساعت بنشینید. هر سی دقیقه تغییر رنگ مو را چک کنید.
 6. بیشتر بخوانید:  ۱۳ کاری که افراد دارای ذهن قوی انجام نمی دهند
 7. بعد از یکساعت موهایتان را بشویید. اسید سیتریک ممکن است در مو خشکی ایجاد کند. پس بعد از خشک کردن مو، از نرم کننده مو استفاده کنید تا خشکی موهایتان از بین برود.
 8. می توانید این کار را چهار یا پنج بار تکرار کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.
 9. برای اینکه از خشک شدن موهایتان جلوگیری کنید می توانید آبلیمو را با کمی نرم کننده ترکیب کرده و استفاده کنید.

این مساله را در نظر داشته باشید که هنگامی که برای روشن شدن موهایتان در آفتاب هستید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید تا آسیبی به پوستتان نرسد. در مرحله اول منتظر تغییر محسوسی نباشید. مثلا موهای قهوه ای تیره شما به قهوه ای روشن تبدیل می شود نه بیشتر. اما در مراحل بعدی قهوه ای روشن را به رنگ روشن تر و بلوند می توانید تبدیل کنید.

لیمو روی موهای طبیعی تاثیر بهتری می گذارد، برای موهایی که رنگ مشکی دارد ممکن است خیلی نتیجه قابل ملاحظه ای نبینید. در ضمن، برای سرعت بخشیدن به روشن شدن مو نور خورشید لازم است هر چند لیمو بدون نور خورشید هم عمل می کند اما نتیجه ضعیف تری خواهد داشت، می توانید برای بهتر نتیجه گرفتن به این ترکیب عسل، دارچین یا چای بابونه اضافه کنید.

 اعتماد به نفس پوشالی با عمل‌های زیبایی

سال نو چهره نو سر فصل تبلیغاتی حوزه زیبایی است که هر سال عده ای از زنان و دختران را برای داشتن تغییری در چهره ترغیب می کند.

لنز‌های یخی، چشم‌های آبی، مو‌های بور، اندامی لاغر که به مدد کفش‌های پاشنه بلند کشیده‌ تر هم نشان داده می‌شود، بینی‌ها سربالا و تراش خوره‌ای که گاهی وقت‌ها عدم تبحر جراح زیبایی در آن کاملا مشهود است، لب‌ها و گونه‌های که با مدد جراحی‌ها و کار‌های زیبایی برجسته‌تر شده و خلاصه چهره‌ای که با تلفیقی از رنگ‌های گوناگون به گونه‌ای تغییر پیدا کرده تا به چهره بازیگران هالیوودی یا عروسک‌های باربی شبی ‌تر شود. شاید همین روز‌هایی که پای عروسک‌های باربی به دنیای کودما باز شد میشد حدس زد دختران و زنان آینده ما با چه چهره و ظاهری در خواهند آمد.

امروز، اما زنان و دختران جوان ما که دوران کودکی شان را با عروسک‌های باربی سپری کرده اند، تعریف زیبایی در ذهنشان درست چیزی شبیه عروسک‌های باربی دوران کودکی شان است و همین مسئله هم آنان را بر این داشته تا بکوشند به هر قیمتی شده مو‌هایی بور و چشمانی رنگی داشته باشند.

مراقبتشان برای پیشگیری از اضافه وزن نه برای سلامتی که برای باربی شدن و باربی ماندن است و در این فرآیند باربی شدن ممکن است حتی سلامتی شان را از دست بدهند و با گرایش به مواد مخدری که در برخی دارو‌های لاغری استفاده می‌شود حتی سلامتی شان را هم از دست بدهند. بینی شان را کوچک و لب هایشان را بزرگ کنند و خلاصه با انواع و اقسام آزار‌ها از خود واقعی شان دور شوند تا تایید دیگران را برای زیبا شدن بدست بیاورند؛ و این داستان همچنان ادامه دارد موسسات خدمات پوست و زیبایی تا جراحان زیبایی همه و همه در تلاشند با تبلیغات چهره نو برای خودشان مشتری جمع کنند و زنان و دخترانی با اعتماد به نفس پایین را در دام خود بیندازند!

تجربه جراحی زیبایی

به سراغ چند تن از دوستانی که جراحی و کار‌های زیبایی داشته اند می‌روم تا این بار نه فقط از نگاه یک کارشناس بلکه از زبان خودشان انگیزه شان را از انجام عمل جراحی زیبایی بدانم. مهتاب ۳۱ ساله است و حدود ۱۲ سال پیش زمانی که تنها ۱۹ سال داشته عمل جراحی بینی انجام داده است. وقتی از او دلیل جراحی اش را می‌پرسم پاسخ می‌دهد: «بینی‌ام قوز داشت و این مسئله به شدت اعتماد به نفسم را تحت تاثیر قرار داده بود

آنطور که مهتاب می‌گوید خانواده هیچ گاه قوز و به قول خودش ایراد بینی اش را به روی او نیاورده بودند و حتی در دعوا‌های خواهر برادری کسی به او نمی‌گفته «برو با اون دماغ زشتت»! اما در خیابان و در مدرسه و بین گروه هم سالان بابت این ماجرا اذیت شده است. مهتاب از متلک پرانی‌های خیابانی می‌گوید و افرادی که با متلک‌هایی نظیر «دماغتو بکش کنار نمی‌تونم ببینم» باعث شده بودند او دوربین گریز شود. حتی همین حالا هم که دارد با من صحبت می‌کند می‌گوید: «آن زمان خوش عکس نبودم، اما بعد از عمل جراحی بینی خوش عکس شدم و دیگر از عکس گرفتن فرار نمی‌کردم

مهتاب خودش هم می‌پذیرد مهم‌ترین مسئله‌ای که موجب شده با وجود ترس از آمپول! بینی اش را به تیغ جراحی بسپارد همین ضعف در اعتماد به نفس بوده است. وی می‌گوید: «اگر تفکراتم در نوزده سالگی شبیه تفکرات امروزم بود شاید بینی ام را عمل نمیکردم و شاید حرف‌های دیگران درباره زیبا نبودن بینی ام برایم مهم نبود، اما در آن سن و سال و آن حال و هوای فکری ترجیح دادم بینی‌ام را عمل کنم

از او درباره نظر خانواده‌اش می‌پرسم و اینکه آیا اعضای خانواده هم هیچ وقت درباره به قول خودش اشکال یا قوز بینی اش به او حرفی می‌زدند و آیا ممکن است این کمبود اعتماد به نفس از سوی خانواده به او القا شده باشد؟ پاسخ می‌دهد: «نه اتفاقا اعضای خانواده‌ام خیلی تلاش می‌کردند من را قانع کنند که بینی ام مشکلی ندارد و به صورتم می‌آید. برادرم به من می‌گفت من فکر می‌کنم هیچ مدل بینی دیگری در صورت تو زیبا نمی‌شود و این بهترین بینی است که به چهره تو می‌آید و برایش متناسب است. اما در خارج از محیط خانه به خاطر مدل بینی ام مسخره می‌شدم

 

مهتاب از عمل بینی و نتیجه آن راضی است و با وجود سپری شدن بیش از ده سال از عملش مشکل خاصی ندارد. اما به قول خودش شاید در این زمینه شانس آورده، چون خیلی از آن‌هایی که عمل جراحی زیبایی داشته اند با مشکلاتی مواحه شده اند و از نتیجه راضی نیستند.

 میدانی که در آن هرگز ستاره نخواهی شد!

این روز‌ها تب مدلینگ در فضای مجازی با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو شده است و افراد در سنین مختلف در پی آن هستند.

فضای مجازی دنیای نامحدود و بی سر و ته است، فضایی که در آن ذهن‌های مسموم برای نابودی جوانان و نوجوانان به کمین نشسته است. این روز‌ها تب مدلینگ در فضای مجازی چنان داغ است که با یک سرچ محدود در صفحات مجازی هزاران تبلیغ جذب مدلینگ مشاهده می‌شود.

فضای مدلینگ در دنیای مجازی حال حاضر کشور ما که هیچ قانون و صیانتی از آن وجود ندارد چنان پرآشوب و نامعلوم است که قطعا نمی‌توان از تبلیغات مدلینگ اخلاق و تعهد را خواستار شد. کسی که وارد این فضا می‌شود باید منتطر باشد که از جایی به بعد هیچ کس مسئولیت او را نپذیرد و قطعا عملکرد در این حوزه نهایتا جرم محسوب شده و منع قانونی دارد.

البته بسیاری از فعالیت‌های پیدا و پنهان این حرفه در بیشتر موارد غیر اخلاقی و فارغ از شئونات اسلامی است و در اکثر تبلیغات از عکس‌های نیمه برهنه زنان و دختران استفاده می‌شود.

اگرچه سرانجام این بیراهه مقصدی شوم دارد و زنان ابزاری برای سو استفاده هستند، اما پیشنهاد در آمد‌های اغواکننده و مشکلات اقتصادی و معیشتی و نبود شغل بسیاری از جوانان علی الخصوص زنان و دختران را به این فضای مسموم سوق می‌دهد.

از سوی دیگر متاسفانه مدلینگ در کشور ما از اصل خود فاصله زیادی دارد، افرادی که خیلی راحت با گذاشتن آگهی به مدل نیاز داریم در سایت‌های مختلف مانند دیوار، اینستاگرام از افراد سوءاستفاده‌های متعدد مالی و اخلاقی می‌کنند موجب می‌شوند که بدبینی نسبت به این حرفه روز به روز بیشتر شود.

معضل مدلینگ معلول مجموعه‌ای از مشکلات اجتماعی است

مصظفی اقلیما جامعه شناس و رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ضمن تحلیل این آسیب اجتماعی گفت: آسیب‌های اجتماعی در بازه زمانی کوتاه رخ نمی‌دهند و این قبیل معضلات اجتماعی خود معلول مجموعه‌ای از مشکلات اجتماعی دیگرهستند که به این شکل خودنمایی می‌کنند.

این جامعه شناس در ادامه عنوان کرد: متاسفانه نظارت اجتماعی عموم جامعه از بین رفته است و اگر شخصی مرتکب اشتباهی شود هیچ بازخورد منفی از سطح جامعه ندارد و گا‌ها این قبیل معضلات در بین گروه‌های دوستانه مورد استقبال هم قرار می‌گیرد.

متاسفانه فرهنگ مادی گرایی و شهرت گرایی به شدت در جامعه روبه گسترش است و همه چیز بر مبنای پول و مادیات سنجیده می‌شود و علت گسترش این قبیل شغل‌ها نیز همین است.

کلکسیونی از آسیب‌های اجتماعی منجر به بروز این معضل شده اند، آسیب‌هایی از این قبیل به دلیل موانع و مشکلات اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌شوند و قابلیت تبدیل شدن به یکدیگر را دارند یعنی شخص معتاد و یا مطلقه احتمال ورود او به این فضا‌ها نیز بیشتر است.

اگر تورم و مشکلات اشتغال و معیشت افراد برطرف نشود هرچقدر هم جرم انگاری صورت گیرد بازهم امکان ورود مجدد افراد به این فضا‌ها وجود داردو این موضوع عزم جدی دستگاه‌های متولی را می‌طلبد.

ترسیم آسیب‌های موجود دراین فضا باعث می‌شود دختران و زنان ما پوششی را که جامعه مد برای آن‌ها تعیین می‌کند، انتخاب کنند، این‌ها از آثار سویی است که مدلینگ می‌رساند، همچنین این مدل‌ها و اینفلوئنسر‌ها با توجه به شهرتی که دارند به الگوی دختران جوان و نوجوان تبدیل شده و در حال تغییر ذائقه آن‌ها در امر حجاب و حیا هستند! ولی این تغییر ذائقه به همین‌جا ختم نمی‌شود.

دختران و زنان جوانی که شاید به عنوان یک شغل وارد این ورطه می‌شوند و ممکن است آسیب‌های مختلفی ان‌ها را تهدید کنند باید بدانند در مسیر شغلی خود باید دقت نظر بیشتری اقدام کرده و اگر آسیبی متوجه ان‌ها شود نیاز به حمایت خانوده و جامعه دارند و باید از بستر قانون مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند.

خلاء‌ها و عقده‌های روانی زنگ خطری برای ورود به معضلات اجتماعی دنیا در حال حرکت به سمت ستاره شدن و شهرت گرایی است و متاسفانه دنیای رسانه به سرعت گرفتن این معضل اجتماعی کمک می‌کند. برنامه‌های سرگرم کننده‌ای که حتی از تلویزیون در حال پخش است به طور مداوم بحث ستاره شدن و برند شدن را تبلیغ می‌کند بدون آنکه معیار‌های یک الگوی مناسب را در نظر بگیرد.

مدلینگ، شغلی با بروز و کارکرد‌های فرهنگی رسانه‌ای، اما اهداف اقتصادی است که در جهان امروز به شدت گسترش یافته، فراگیری رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی که بستر فعالیت مدلینگ به حساب می‌آیند باعث شده تا این مسئله تاثیرات متفاوتی را روی اقشار مختلف و ابعاد گوناگون زندگی افراد داشته باشد.

تمام اقشار جامعه علی الخصوص کودک و نوجوان از بستر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و حس کنجکاوی آن‌ها باعث می‌شود که فضای مجازی همچون گردابی آن‌ها را به سمت خود بکشد و غرق کند. دوره جوانی و نوجوانی دوره هیجان است یعنی مغز هیجانی بر مغزعقلانی به شدت چیره است؛ و کاملا طبیعی است که هر امر هیجان برانگیزی جوان و نوجوان را به سمت خود جذب کند، مدلینیگ هم یک فعالیت به شدت هیجان انگیز است و هم انگیزه اقتصادی دارد و هم مسئله شهرت و در بین مردم شناخته شدن در آن مطرح است که مجموعه این عوامل سبب جذب جوانان می‌شود.

این روانشناس و استاد دانشگاه در رابطه با بحران‌ها و آسیب‌های این معضل اجتماعی عنوان کرد: متاسفانه گسترش قارچ گونه این پدیده اجتماعی موجب شده است ارزش‌های جامعه در حال تغییر باشند و در نهایت نتیجه حرکت به این سمت عایدی جز پوچ گرایی نخواهد داشت و متاسفانه افزایش خود کشی‌ها در جامعه به همین علت است

آیا شیر آزمایشگاهی مادر می‌تواند جای شیر خشک را بگیرد؟

 • ساندرین لونگومبو
 • سرویس جهانی بی‌بی‌سی
 • "شیر مادر مثل اثر انگشت، بازنمود اختصاصی تغذیه مادر و فرزند است"

اگر بچه‌دار هستید یا می‌خواهید بچه‌دار بشوید، احتمالا به شما گفته شده "شیر مادر بهترین است" ولی تکلیف مادرانی که نمی‌توانند شیر بدهند و نوزادانی که نمی‌توانند شیر مادر بخورند چیست؟

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شیر مادر منبع مهم تغذیه و انرژی نوزاد است و به تقویت سیستم ایمنی‌ و دفاع در برابر عفونت کمک می‌کند، خطر چاقی را کاهش می‌دهد و احتمالا باعث بهبود ضریب هوشی می‌شود. برای مادرانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند شیر بدهند، گزینه اصلی شیر خشک است.

اما دو شرکت تازه‌تاسیس ترتل‌تری‌لبز و بیومیلک سعی دارند این وضع را تغییر دهند و شیر مادر تولید کنند اما شیری که از پستان مادر ترشح نشده باشد.مبع تویر،DEEPA KULKARNI

"باید نشان دهید از پس این کار بر می‌آیید"

اصلا شیر نداشتم

دیپا کولکارنی دو فرزند دارد و سختی‌های شیر دادن به بچه‌هایش را به خاطر می‌آورد: "سر بچه اولم آغوز (کلستروم) ترشح شد و بچه سینه‌ام را مکید ولی بعد از آن دیگر شیر نداشتم، برای بچه دومم هم شیر نداشتم."

آغوز مایعی است که در اولین روزهای بعد از زایمان از پستان مادر ترشح می‌شود و غلیظ و معمولا زرد طلایی است.

"یک ماهی سعی کردم شیرم را بدوشم اما حتی نتوانستم روزی به اندازه یک قاشق هم شیر بگیرم که همان هم بعد از مدتی خشک شد. یا باید به همین روش ادامه می‌دادم و می‌گذاشتم بچه گرسنه بماند یا باید به او غذا می‌دادم".

دیپا تازه مادر شده بود، فشار بزرگ کردن نوزاد از پا انداخته بودش و سعی می‌کرد با توقعات اجتماعی هم کنار بیاید: "این از آن چیزهایی است که باید بپذیرید و نشان دهید که عرضه‌اش را دارید."

رویکرد جدید

شیرخشک معمولا از شیر گاو تهیه و طوری فرآوری می‌شود که برای نوزادان مناسب باشد و مواد مغذی برای رشد و نمو را تامین کند. اما شیر خشک مزایای شیر مادر را ندارد. همین نکته الهامبخش این دو شرکت بوده است.

شرکت ترتل‌تری‌لبز از سلول‌های بنیادی پستان استفاده می‌کند. یک کنشگر زیستی (بیو رآکتور) این سلول‌ها را سوق می‌دهد به اینکه به سلول غدد شیری تبدیل ‌شوند. سپس این سلول‌ها با فرمول مخصوصی ترکیب می‌شوند که باعث می‌شود شروع به تولید شیر کنند. سپس این شیر تصفیه می‌شود و محصول نهایی به دست می‌آید. در تئوری، از این روش می‌توان برای تولید شیر هر پستانداری استفاده کرد، البته برای این کار به سلول‌های بنیادی نیاز است.

شرکت تازه تاسیس بیومیلک در آمریکا از روش متفاوتی برای تهیه سلول‌های شیرساز استفاده می‌کند. دانشمندان می‌گویند شیر انسان از هزاران جزء مثل پروتئین، اسید چرب، هورمون، باکتری و قند تشکیل شده است و به گفته متخصصان همین پیچیدگی باعث می‌شود بازسازی آن سخت باشد.

دکتر ناتالی شنکر پژوهشگر شیر مادر در امپریال کالج لندن می‌گوید: "شیر انسان از عناصری تشکیل می‌شود که از خون مادر، دستگاه گوارش، سیستم ایمنی، سیستم ایمنی خود پستان و اسیدهای چربی که در بدن مادر تجزیه شده‌اند وارد شیر می‌شوند".

دکتر شنکر از بنیان‌گزاران "بنیاد شیر انسان" است، نهادی برای حمایت از شیردهی و کمبود بانک شیر در بریتانیا که شیر مادر را به کسانی که به آن نیاز دارند اهدا می‌کند.

10.11.2020

شایعترین علت خونریزی بینی، ضربه (تروما) تلقی میشود.

ضربههای خفیف، نظیر دست كاری بینی با انگشت، سبب از بین رفتن ترشحات طبیعی كه محافظ پوست و عروق هستند، می شود و منجر به خونریزی بینی میگردد.

دست كاری بینی با انگشت،فشار خون بالا، تحریك غشاء مخاط بینی توسط جسم خارجی، تخلیه شدید بینی به هنگام سرماخوردگی، خشكی مخاط در فصل زمستان، یا تحریك آن زیر آفتاب شدید تابستان، عفونتهای بینی و پولیپ یا مصرف برخی از داروها از عوامل بروز خون ریزی بینی هستند.
بیماران معمولاً از خونریزی هر دو سوراخ بینی شكایت دارند، در حالی كه در حقیقت یك سوراخ بینی خونریزی دارد و مشكلی جدی تلقی نمیشود، اما آزاردهنده بوده و ایجاد ترس میكند.
صرف نظر از اینكه خونریزی در اثر كدام یك از عوامل فوق ایجاد شده است، آنچه در میان همه موارد یكسان می باشد، انجام راه كارهایی جهت جلوگیری از خروج هر چه بیشتر خون از بینی است.
راه حل هایی ساده برای بند آوردن خون ریزی بینی
خونسردی خود را حفظ كنید.
اگر هنگام خونریزی به حالت دراز كشیده قرار گرفته و بنا به توصیه ی عامه مردم سرتان را عقب میگیرید، باید به شما تذكر دهیم كه ممكن است مقدار زیادی خون وارد حلق شما شده و احساس خفگی برايتان ايجاد مي كند، بنابراین صاف بنشینید.
راست و مستقیم بنشینید، سر را به جلو خم كنید تا خون به گلو وارد نشود.
با ملایمت هر نوع لخته خون را كه می تواند از بسته شدن رگ ها و قطع خون ریزی جلوگیری كند، از دماغ خارج سازید (با فین كردن ملایم).
در حالی كه بالاتنه خود را به جلو خم كردهاید، دهان خود را باز نمایید. در این حالت میتوانید خون را تف كرده و آن را قورت ندهید. سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول درآید.

اگر برای مدت 5 تا 7 دقیقه بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشارید، بسیاری از خونریزیهای بینی، مهار میشوند. ولی بهتر است مدت 20 دقیقه بینی را با انگشتان دست فشار دهید.

دكتر آمون، متخصص گوش و حلق و بینی معتقد است: بعضی اوقات افراد نمیدانند كجا را فشار دهند، اما بینی طوری طراحی شده كه انگشتان میتوانند به راحتی قسمت نرم بینی را از خارج بگیرند.
🌷 
نوعی درمان سنتی وجود دارد كه برای بند آمدن خون ریزی بینی اثرات مثبتی را به همراه داشته است و آن عبارت است از چكاندن چند قطره آب لیموی تازه در مجرای بینی.
🌷 
توصیه میشود كه برای متوقف كردن خونریزی بینی، از فرو كردن پنبه یا دستمال در بینی خودداری كنید. زیرا ممكن است هنگام درآوردن آنها دچار مشكل شوید و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شود.

🌷 قرار دادن كیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی، میتواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد، زیرا سرما سبب انقباض رگها شده و لخته سریعتر تشكیل میشود و بالاخره خونریزی پایان مییابد.

علاج واقعه قبل از وقوع:
نكاتی نیز وجود دارد كه با پرداختن به آنها میتوان از بروز خونریزی بینی جلوگیری كرد و در واقع علاجی برای واقعه، قبل از وقوع آن است:
مخاط بینی را مرطوب كنید. درصد بالایی از خونریزیهای بینی به دلیل خشكی مخاط بینی رخ میدهد كه توصیه اغلب پزشكان، شست و شوی روزانه بینی با سرم فیزیولوژیك یا آب نمك رقیق در صبح و شب است.
دوم اینكه از پمادهای نرم كننده مخاط، در صورت افزایش خشكی استفاده كنید و سومین نكته این است كه هوای خانه را همیشه مرطوب نگه دارید، این كار را میتوانید با استفاده از دستگاههای مرطوب كننده هوا (بُخور) انجام دهید.
اجسام سنگین را بلند نكنید. گرچه فشار مستقیم روی رگ ها باعث بند آمدن خون میشود، اما فشاری كه از داخل رگ ها وارد میشود باعث جریان مجدد خون میشود، مخصوصاً اگر سابقه خونریزی دارید، از بلندكردن اشیاء سنگین كه به رگ ها فشار وارد میكنند، پرهیز نمایید.
ویتامینها را فراموش نكنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه استعداد خون دماغ شدن دارید، به قدر كافی ویتامین C بخورید، زیرا ویتامین C مادهای حیاتی برای تشكیل كلاژن است و به حفظ سلامتی عروق كمك میكند.
ویتامین K هم یكی از ویتامینهایی است كه در انعقاد خون نقش دارد.
مصرف روزانه 60 میلی گرم ویتامین C و 80 میكروگرم ویتامین K برای جلوگیری از خونریزی بینی توصیه میشود.
مراقب مصرف آسپرین باشید. از آنجایی كه آسپرین از دسته داروهای رقیق كننده خون به شمار میآید، ممكن است از بروز لخته و انعقاد خون جلوگیری كرده و در صورت تكرار خونریزی ها، با پزشك خود مشورت كنید.

زمان اقدامات فوری:
اگر بیش از 20 دقیقه بینی را فشار دادید و خونریزی آن متوقف نشد، بایستی به سرعت به پزشك مراجعه كنید.
اگر احساس كردید كه پس از گرفتن بینی، زمانی كه مینشینید یا میایستید، خون به طرف گلو فرو میرود، ممكن است علامت آن باشد كه خون دماغ از ته گلو ایجاد شده است (این اتفاق به كرات برای سالمندان میافتد). در این صورت اگر اقدام فوری به عمل نیاورید، ممكن است خون بدن را به سرعت از دست بدهید، زیرا در این حالت رگ های بزرگتری كه در پشت بینی واقع شده اند، تحت تأثیر قرار گرفته اند.

 سوزاندن رگ‌های بینی برای جلوگیری از خونریزی

برای این روش آماده سازی خاصی لازم نیست. در صورت خونریزی بیش از حد (مانند خونریزی بینی مکرر)، ممکن است پزشک برای آزمایش کم خونی یا اختلال لخته شدن نمونه خون بگیرد. چند روز قبل از عمل جراحی، پزشک احتمالا به شما توصیه می‌کند که مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون را متوقف کنید، از جمله:

 آسپیرین

 ایبوپروفن

 وارفارین (کومادین)

پزشک به شما توصیه می‌کند که پس از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. شما همچنین باید در روزهایی که به عمل جراحی نزدیک است، سعی کنید از سیگار کشیدن جلوگیری کنید. سوزاندن بینی یک درمان معمول برای خونریزی بینی است. برای جلوگیری از خونریزی در غشای مخاطی بینی، یک عامل سوزاننده مانند نیترات نقره (سوزاننده شیمیایی) یا یک سیم الکتریکی شارژ شده مانند پلاتین (الکتروکوتر) استفاده می‌شود. سوزاننده شیمیایی رگ‌های خونی قابل مشاهده در قسمت قدامی بخش سپتوم بینی محبوب‌ترین روش درمان برای خونریزی بینی عودکننده آسیب است.

پس از درمان

این روش به طور معمول یک روش سرپایی است، مگر اینکه با روش‌های دیگری که نیازمند یک شب ماندن در بیمارستان هستند ترکیب شده باشد. شما ممکن است وسواسی‌تر از حد معمول باشید.کمی خونریزی یا ترشح بینی جزئی پس از عمل معمولی است و بخشی طبیعی از روند بهبودی می‌باشد. تیلنول یا ایبوپروفن معمولا برای کنترل درد مناسب هستند. گاهی اوقات داروهای مسکن قوی‌تر ممکن است بیشتر برای کنترل درد تجویز شوند. به طور معمول استفاده مکرر از پماد مرطوب کننده موضعی و یا آنتی بیوتیک در بینی، پس از عمل توصیه می‌شود. این کار به بهبودی و کاهش دلمه کمک می‌کند. اگر پس از عمل دچار هرگونه از علائم مربوطه از جمله مکث در تنفس، تغییر رنگ پوست (به ویژه اگر لب، صورت یا دست‌ها آبی شوند)، ظاهر بی‌حال یا خسته، خونریزی شدید یا تغییر ناگهانی دیگری در رفتار طبیعی خود شدید، لطفا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

خطرات

درمان خونریزی بینی با سوزاندن رگ‌ها دارای حداقل عوارض است، از جمله:

 خونریزی جزئی

 عفونت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای کاهش این خطر تجویز کند.

 درد یا ناراحتی ملایم، ممکن است پزشک پس از عمل مسکن تجویز کند.

قبل از انجام این درمان، در صورتی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب یا مفصل پروتز دارید، با پزشک در میان بگذارید.

درمان‌های خانگی

 از انگشت شست و انگشت اشاره برای محکم فشار دادن قسمت نرم بینی خود برای بستن استفاده کنید. بینی شامل یک قسمت سخت، استخوانی و بخش نرم‌تر ساخته شده از غضروف است. خونریزی بینی معمولا در قسمت نرم بینی رخ می‌دهد. اسپری کردن در بینی با یک اسپری دارویی بینی قبل از فشار دادن ممکن است به متوقف کردن خونریزی بینی کمک کند. شما باید از دهان نفس بکشید.

 یک بسته یخ را روی بینی و گونه خود قرار دهید. سرما رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و به متوقف کردن خونریزی کمک می‌کند.

 فشار را تا 10 دقیقه کامل نگه دارید. برای زمان سنجی 10 دقیقه از یک ساعت استفاده کنید. این ممکن است مثل یک مدت زمان طولانی به نظر برسد. منتظر بمانید، پس از گذشت چند دقیقه، خونریزی بینی متوقف می‌شود.

 پس از 10 دقیقه چک کنید که آیا هنوز خونریزی دارید یا نه. اگر هنوز خونریزی دارید، 10 دقیقه‌ی دیگر نیز نگه دارید. بیشتر موارد خونریزی بینی پس از 10 تا 20 دقیقه فشار مستقیم متوقف می‌شوند.

 یک لایه‌ی نازک محلول نمک یا ژل بینی بر پایه‌ی آب یا کرم بینی ضد عفونی را در داخل بینی خود قرار دهید. فین نکنید، یا حداقل به مدت 12 ساعت بعد از اینکه خونریزی متوقف شد، هیچ چیز دیگری را در داخل بینی قرار ندهید.

 برای چند ساعت به آرامی استراحت کنید.

 تداوی خانگی بواسیر یا هیمورویید (Hemorrhoids)
همه به نام مرض بواسیریاهموروئید آشناهستند چون بواسیریک مرض تقریبا عام بوده وبسیاری ازمردم با مرض بواسیردریک بخش ازعمرخود مواجه شده ویا می شوند. معمولا این مرض درگذشته دراشخاص سالخورده دیده می شد اماحالا به خاطرتغیرراه وروش زندگی ورژیم های غذایی ناسالم، بسیاری ازجوانان نیز به بواسیر دچار میشوند و تعداد زیاد ازآنها به دلیل آنکه یا ازمعاینه طبی می ترسند ویا خجالت میکشند نزد داکترمراجعه نمیکنند و تداوی بواسیررا پشت گوش میاندازند و وقتی به داکترمراجعه میکنند که دیگردیرشده وراهی به جز جراحی باقی نمانده است و اما تمام موارد واشکال بواسیرلزوما به جراحی نیاز ندارد، بلکه دراین زمینه روشها وراهکارهای ساده تروارزانترنیزبرای کنترل و تداوی این مرض حتی درخانه وجود دارد
بواسیر یا هیمورویید چیست؟ 
بواسیر یا هیمورویید عبارت از مرضی است که رگهای اطراف و کانال داخلی معقد دچار تورم یا پندیدگی میشود. بصورت نورمال دراطراف ودورادورمعقد و قسمت نهایی ریکتوم (ریکتوم قسم آخری روده های بزرگ رامیگویند) یک دسته ای از رگهای وریدی قراردارند که دراثر فشارمیتوانند این رگهای وریدی متورم شوند یعنی پندیده و شکل یک برآمدگی ویا یک کیسه کوچک پرازخون را بخود بگیرند که این حالت را بواسیر(هیورویید) میگویند. بواسیرمیتواند درداخل معقد ویا درانتهای خارجی معقد تاسس نماید. این مشکل معمولا درانسانها بعد ازسن 50 سالگی شایع بوده که گاهی دردناک بوده و سبب خونریزی می شود و اما اکثرا یک مشکل خطرناک به حساب نمی آید.
بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی میباشد، یعنی اگررگهای وریدی درداخل کانال مقعد متورم شوند بنام بواسیرداخلی یاد می شود واگر درخارج ازکانال ودر اطراف مقعد بروزکنند بنام بواسیرخارجی یاد میشود. ممکن است یک شخص به صورت همزمان به هردونوع بواسیرداخلی وخارجی مبتلا باشد.
A –
تداوی خانگی بواسیر 
بنابر تجربه درتداوی مریضان بواسیربه تاکید باید بگویم، اگرشخصی دررفع قبصیت خویش بصورت دوامدارموفق باشد وبتواند تعادل یک رفع حاجت نورمال را حفظ نماید هیچگاه به بواسیرمبتلا نمی شود.
قبضیت های دوامداروزورزدن هنگام رفع حاجت یکی ازدلایل عمده واساسی در بیشتر از 85 درصد واقعات بواسیر میباشد و دریک تعداد واقعات کم بواسیرنزد اشخاصی دیده میشود که کارو وظیفه نشسته ویا استاده دوامداردارند. موثریت این روش تداوی عبارتند از:
- از بین رفتن بواسیر:
بواسیرهای کوچک، اغلب بدون تداوی طبی با تداوی های خانگی وتغییرات در راه وروش زندگی ورژیم غذایی برطرف میشوند وحتی اگربواسیربزرگ هم باشد و بصورت دوامدارازاهتمامات زیر بصورت پیگیرومداوم ومنحیث یک روش زندگی استفاده شود، درطول مدت زمان شش تا یک سال بواسیرخود بخود ازبین میرود
- جلوگیری ازعود بواسیر:
اگر بعد ازبهبودی کامل بازهم این اهتمامات ادامه داده شود از عود وبرگشت بواسیر جلوگیری شده و دوباره تاسس نمی نماید. باید توجه داشته باشید که شرط اساسی دراین روش تداوی خانگی پیگیری و تطبیق روزانه آن میباشد درغیر آن نتیجه نمی دهد و بواسیردوباره برگشت یا عود مینماید
- درمریضان که تحت تداوی قرارگرفته اند:
حتی در مریضانی که مبتلا به بواسیر بوده اند وتداوی شده اند یا جراحی شده اند، اگر این مراتب درنظر گرفته شود ازبرگشت بواسیرجلوگیری میشود، زیرا بواسیر یک مرض برگشت کننده وعود کننده میباشد وحتی با تداوی طبی و جراحی اکثراعودمینماید
الف – اهتمامات برای پیشگیری از قبضیت 
رژیم غذایی
برای رفع مشکل بواسیرداشتن عادت های سالم تغذی و وقایوی در زندگی می تواند مریض مبتلا به بواسیررا در بهبودی آن وبه همین ترتیب اشخاص را از مبتلا شدن به بواسیر محافظت کند.
داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار کافی فایبر بخوبی می تواند ازقبضیت پیشگیری نماید. منابع سرشاراز فایبرعبارتند ازمیوه ها، سبزیجات، حبوبات، نان سبوس دار و غلات (مخصوصا سبوس دار). یعنی فایبروآب به روده ها کمک می کند تا بتواند مدفوع را در مسیر خروجی جهاز هضمی رهنمونی نماید.
برای جلوگیری از قبضیت باید خوردن مواد که حاوی فایبر باشند مانند میوه ها هرمیوه که باشد مخصوصا سیب، ناک، توت، انگور وغیره، سبزیجات چون سبزی پالک، گندنه، کاهو و بادرنگ، زردک، کرم و هر سبزی دیگری که موجود باشد وحبوبات و نان سبوس دار چون نان خشک که از آرد گندم تهیه میشود را هرگز فراموش نکنند.
آب و مایعات
روزانه دو نیم تا 3 لیتر آب یا سایرمایعات بنوشید درموسم سرما وبیشتر ازآن در موسم گرما (به جزدرمواردی که به دلایل طبی مصرف مایعات منع شده باشد) خیلی مفید است. نوشیدن زیاد آب ازقبضیت جلوگیری نموده و درنتیجه مانع تاسس بواسیر میشود و اگر کسی به بواسیر مبتلا باشد زمینه بهبودی و حتی از بین رفتن بواسیر های ابتدایی وخفیف را درظرف چند ماه محیا میسازد.
عصاره میوه ها
نوشیدن یک گیلاس آب میوه خالص (که از خود میوه کشیده شده باشد) یا جوس خالص میوه (نه جوس های بازاری وتجارتی) در حدود یک ویا دوساعت قبل از صبحانه خیلی مریض را در تعادل رفع حاجت و رفع قبضیت کمک مینماید.
 عدم تاخیر در رفع حاجت: هرزمان که احساس نیاز به تشناب رفتن کردید، فوراُ اجابت مزاج کنید.
 ورزش: اکر روزانه برای تان ممکن باشد و یک برنامه ی ورزشی منظم داشته باشید مثلا پیاده گردی، حرکات آزاد سپورتی خیلی مفید می باشد.
پرهیز از مایعات گاز دار: اگر احساس قبضیت نمودید، از نوشیدن مایعات گاز دار مانند کوکاکولا و شیر خود داری نماید.
پرهیز از مواد بدون فایبر: از خوردن نان سفید، برنچ و کچالو بصورت دوامدارو روزانه خود داری نماید.
ب- اهتمامات برای رفع قبضیت
اشخاص و افرادی که مزاج قبضیتی ویا تغذی و روش زندگی ناسالم دارند این حالت سبب قبضیت میشود به همین ترتیب اشخاصی که مبتلا به بواسیردوامدار هستند چون یکی ازاسباب بواسیر بعد سن 50سالگی قبضیت های دوامدارمیباشد بنابران باید از بروز قبصیت جلوگیری شود. اگراین اشخاص نکات زیرراجدادر نظر بگیرند نه تنها به مرض بواسیرمبتلا نمی شوند بلکه اگربه مرض بواسیر مبتلا باشند مرض شان رو به بهبودی نهاده و درطی چند ماه خرد شده و ازبین میرود و حتی با دوام این مراتب دو باره برگشت نیز نمی نماید.
بصورت معمول کم و بیش همه انسانها به یک حالت قبضیت خفیف ویا شدید بعضا دچارمیشوند که این حالت با یک تعداد اهتمامات خانگی رفع می شده واز بواسیرجلوگیری بعمل میاید واین اهتمامات عبارتند از
 بایست در مجموع نوشیدن مایعات روزانه تان، نوشیدن 2 تا 4 ا - گیلاس آب بیشتر اضافه نماید.
 ناحیه معقد راهمیشه پاک نگهدارید یعنی بعد از هررفع حاجت استنجا بگیرید.
 برای پاک کردن ناحیه معقدی بعد از رفع حاجت ازمواد خشک مانند کاغذ تشناب یا کلوخ استفاده ننماید، بلکه از دستمال های نمناک یا یک پارجه نمناک استفاده نماید.
 در صورت موجودیت تورم یا پندیدگی در ناحیه برای کاهش آن میتوانید ناحیه را با پارچه های یخ یا دستمالی که با آب خیلی سرد تر شده باشد تکور تماید.
 در صورت موجودیت درد میتوانید از تابلیت های مسکن استفاده نماید.
 برای مرطوب نگهداشتن ناحیه معقدی میتوانید روز سه بار از دستمال های نمناک که در دواخانه ها، سوپرمارکیت ها و مغازه های سیمساری فروخته می شود استفاده نماید و اگر این دستمال ها را در اختیار نداشتید میتوانید یک پارچه پاک را با آب گرم نمناک نموده ناحیه معقد را روز سه بار مرطوب بسازید
 همانگونه در بخش پیشگیری از قبصیت گفته شد، اگر در رژیم غذایی روزمره تان میوه و سبزیجات اضافه کنید خیلی مفید است چون این ها دارای مواد فایبری بوده و موجودیت مواد فایبری در روده ها سبب رفع قبضیت می شود و مانع بروز بواسیر می شود.
 در صورت درد و خارش ناحیه معقدی ازمرهم های بواسیر که دردواخانه ها بطور آزاد فروخته می شود استفاده نماید. مخصوصا از آن نوع که ضد التهاب باشد خیلی مفید است. البته قبل از مالیدن مرهم باید استنجا گرفته شود و ناحیه پاک باشد.
 اگر دوگیلاس آب شیرگرم یک ساعت قبل از صرف صبحانه نوشیده شود خیلی مفید است و اگرگیلاس اول آن همراه با دو قاشق عسل مخلوط شود (اگر عسل در دسترس نباشد یک مقدار شکر) و گیلاس دومی آب عادی باشد بهتر و خیلی مفید دررفع قبصیت واقع میشود واگر یک شخص این کار راروانه انجام دهد هرگز به قبضیت ودرنتیجه به بواسیردچارنمیشود
 برای رفع قبضیت می توانید یک دانه کیله را خوب میده و پشت قاشق نماید که مانند حلوا شود و با یک گیلاس آب شیرگرم مخلوط نموده بنوشید و بعدا یک گیلاس آب شیرگرم به دنبال آن هرصبح دروقت نماز نوش جان نماید ویا حداقل یک ساعت قبل از صبحانه صرف شود خیلی مفید واقع می شود واز بروز بواسیر جلوگیری می شود
 همچنان برای رفع قبضیت اگرآلو بخارا، کشمش وغلات سبوسداربصورت منظم روزانه صرف شود مفید واقع میشود وشخص را ازمبتلا شدن به بواسیر محافطت مینماید.
 همچنین برای رفع قبصیت دربرخی از موارد ممکن است استفاده از مسهلات (قبضیت گشاها) لازم باشد و درصورت نیاز یعنی اگرمراتب فوق موثر واقع نه شود، در این صورت می شود ازیک مسهل یا ملین بسیارضعیف مانند شربت لکتولوز ( Syrup Lactulose) که دردواخانه ها بصورت وافروآزاد فروخته میشود استفاده کنید. یک قاشق یا درصورت ضرورت دو قاشق نان خوری ازاین شربت راهمراه با یک گیلاس آب شیرگرم روزانه یک یا دوساعت قبل ازصرف صبحانه صرف نماید خیلی موثر بوده وسبب رفع قبضیت شده واز بروز بواسیر جلوگیری می شود
 به همین ترتیب اگر یک یا دو قاشق نان خوری کستر آیل (Caster oil) همراه با یک یا دوگیلاس آب شیرگرم نظربه شدت قبضیت صبحانه صرف شود موثریت آن بیشتر میباشد و درنتیجه سبب رفع قبضیت وجلوگیری ازبواسیرمی شود.
 در صورت بواسیر فعال وجواب نه دادن به اهتمامات فوق ویا مشکلات و عوارض ناشی از       

 بواسیر مانند درد شدید و خونریزی باید به داکتر مراجعه کنید

10-10-2019

 

چرا زنان باردار نباید جسم سنگین بلند کنند؟

بدن زنان باردار همزمان با رشد جنین در حال تغییر است، به همین دلیل بلند کردن اجسام سنگین و فشار به عضله ها و رحم می تواند باعث خطرات بزرگی مانند سقط جنین شود.

علت ممنوع بودن بلند کردن اجسام سنگین برای زنان باردار

دلیل اینکه زنان باردار نباید اجسام سنگینی این است که تحمل وزن سنگین اضافه احتمال سقط جنین را در زنانی که ریسک بالایی نسبت به زنان دیگر دارند را افزایش می دهد.

 بدن زن باردار تغییرات زیادی را برای انطباق با رشد نوزادان انجام میدهد ؛ رحم گسترش می یابد، مفصل ران جا به جا میشود و مرکز جاذبه و تعادل بدن تغییر می کند بنابراین این مهم است که بدانید که شما ممکن است دیگر قادر به انجام همان کارهایی که قبل از بارداری انجام می دادید،نباشید برای همین لیست "اصلا-به هیچ عنوان" برای زنان در صدر شامل بلند کردن اشیاء سنگین که خطرناک است میباشد.

خطرات ناشی از بلند کردن اجسام سنگین

 خطراتی که در دوران بارداری همواره انسان را تهدید میکند عبارت انداز

سقط جنین 

 اگر بارداری شما در معرض خطر بالاست و یا در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس قرار داشته دارید، قبل از انجام هرگونه اقدام سنگین، با پزشک خود صحبت کنید ، بلند کردن اجسام سنگین می تواند موجب ایجاد فشار و آسیب بیشتر به کف لگن شود، که منجر به افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار و پرولاپس اعضای بدن شود.

ماه های دوران بارداری 

  آسیب لگن

 در طول زمان بارداری، عضلات کف لگن کشیده می شوند، با توجه به صحبت های دکتر چونگ، بسیاری از زنان نباید انتظار داشته باشند که تمرینات کف لگن یا کجگل را انجام دهند (تمرینات ساده و محکم برای تقویت عضلات کف لگن شما).

 او هشدار می دهد، "بلند کردن اجسام سنگین می تواند فشار بیشتری ایجاد کند و به کف لگن آسیب بزند، که منجر به افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار و پرولاپس اعضای  بدن می شود."

 افتادن

 مرکز گرانش شما اکنون منتقل می شود چون شما بچه ای را حمل می کنید که ممکن است تعادل شما را برهم بزند، به خصوص هنگامی که شما خم می شوید یا به جلو می روید تا چیز سنگینی را بردارید هرلحظه امکان افتادن شما وجود دارد . زمین افتادن در دوران بارداری بسیار خطرناک است هم برای مادر وهم برای نوزاد، به خصوص در سه ماهه سوم، که افتادن بد مادر، ممکن است منجر به زایمان زودرس یا جداسازی جفت شود.

کمر درد در دوران بارداری

  صدمه دیدن کمر

 رحم در زمان بارداری به پشت و کمر مادر حامله اضافه میشود؛ به گفته دکتر چانگ:"در بعضی اوقات زنان باردار وضعیت خوبی ندارند، چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته - در نتیجه فشار کمر مزمنی به وجود میاید. هر بار سنگینی میتواند این درد و فشار را بدتر کند و اگر از کمر خود در هنگام بارداری به خوبی از آن مراقبت نکنید، این فشار بعد از زایمان ممکن است تا مدت های طولانی بعد از زایمان باقی بماند.

او اضافه کرد:"حتی اگر هیچ مشکل و درد در کمرتان ندارید، اگر بیمار دقت نکند،بلند کردن اشیاء سنگین می تواند منجر به فشار به کمر یا حتی لغزش دیسک کمر شود .                                                                                    2019-08-10

کمک فویل آلومینیوم با درد خداحافظی کنید

باورتان میشود با فویل آلومینیوم معمولی میتوانید همه دردهای خود را درمان کنید؟
 اثبات شده است که آلومینویم فویل می تواند درد گردن ، دردهای پشت، شانه، زانو را کاهش دهد. همچنین اگر پاشنه درد غیر قابل تحملی داشته باشید که مانع راه رفتن شود ، بعد از بستن فویل همه دردها از بین می برود از این به بعد هر وقت درجایی از بدن احساس درد کردید به مدت دست کم یک ساعت آلومینیوم ببندید این درمان در طب چینی و روسی بسیاراستفاده می شودو تاثیر چشمگیری در درمان دردها دارد.

دستور استفاده موثرتر از فویل آلومینیوم:
کمی پودر زردچوبه + نمک + روغن خردل (  Горчичное масло)+زیتون بطور مساوی با هم ترکیب کنید به محل درد بمالید سپس تکه ای از فویل را بریده و بر روی محل دردناک قرار داده و با باند کشی ببندید شما باید برای انجام این کار هر روز در یک دوره 12 روزه این کار را انجام دهید تا درد کاملا بهبود یابد،علاوه بر این برای درمان پشت، بازوها، پاها، مفاصل، سیاتیک، درد مفاصل، ترکیب این مواد با آلومینیوم بطور چشمگیری موثرو ثابت شده است ..
بهترین روش در درمان بیشتر بیماری ها : هفته ای سه بارکف پاها را با مواد ذکر شده بطور مساوی ( پودر زردچوبه + نمک + روغن خردل + زیتون ) به مدت سه هفته زیاد روغن مالی کنید.سپس فویل بپیچید.برای جذب بهتر،حتما شب تا صبح این کار را انجام دهید و صبح این مواد را از پاها پاک کنید. این روش ،بسیار نافذ هستند و در بافت بدن فوری جذب می شوند و بدن را از شر هربیماری خلاص می کند.در اغلب بیماران سبب اصلی بیماری ها، خشکی ست و بهترین راه رفع خشکی تامین گرمی و رطوبت کافی برای بدن است که این امر با وارد کردن این مواد از طریق فویل به بافت های بدن سریع درمان میشود.
درمان شگفت انگیز بیماریهای که با پیچیدن فویل بر کف پاها درمان میشود :دردهای مفصلی ،علایم پیری مثل چروکیدگی ها بدن ، سفیدی موها، پوکی استخوان ، یبوست ـ خشکی پوست بدن، ، سوزش کف پا ـ کاهش فعالیت ارگان ها مثل کاهش ضربان قلب - کم کاری تیرویید ـ ضعف حافظه وعدم تمرکز ـ تشکیل بافت های متراکم و فیبری مثل فیبروم ـ ـفشارخون بالا در افراد سردـ فشار خون پایین ـ کم خونی ـ دردهای شدید قلبی،میگرن و اسپاسم و گرفتگی عضلانی ،دیابت خصوصا نوع 2 – لاغری –درمان ارتباط با زیبایی پوست ـ درمان کلیه ها و روده ها (که در طب چینی ریشه های بدن هستند وسلامت همه ارگان های داخلی وابسته به آن هاست )و بسیاری از سرطان ها ...
*بهترین روش فویل پیچی سر انگشتان ..
فویل پیچی سر انگشتان با مواد ذکر شده بطور مساوی ( پودر زردچوبه + نمک + روغن خردل + زیتون ) به مدت دست کم یک ساعت يكي از بهترين شيوهها براي ايجاد بهبود در جريان گردش خون در اندامها و اعضاي بدن است.که ميتواند جريان گردش خون را در تمامي بدن تقويت كند و تمامي انرژي و قواي بدن را تقویت و بیماری های زیر را نیز درمان کند..اگر عصبانی یا نا آرام ، دلشوره ، استرس و یا مبتلا به لرزش دست (پارکیسون )هستید،این روش به شما کمک میکنه که به آرامش برسید و از لرزش دستانتان کاسته شود .
این روش های بدون عوارض را امتحان کنید تا معجزه درمانی آن را ببینید.

دکتر مهری فرخ زاده15-06-2010   

کیله های سیاه و پر از لکه :
از این به بعد کیله های خیلی رسیده و نرم را که پر از لکه های تیره هستند 
اگر به هر کسی آنها را تعارف کنید نوعی توهین حساب میشود دور نریزید زیرا آخرین تحقیقات دانشمندان ژاپنی نشان میدهد که کیله های له شده و سیاه دارای ماده معجزه آسای تی – ان – اف میباشند که قدرت مبارزه با سلول های سرطانی و از بین بردن آنها را دارند و هر چقدر کیله رسیده تر و سیاه تر باشد بیشتر دارای این ماده است.
بر اساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی در میان میوه هایی که خاصیت ضد سرطان دارند مثل انگور – سیب – تربوز – آناناس –آلو – و خرمالو، کیله خاصیت بیشتری در افزایش گلبول های سفید و قوی کردن سیستم ایمنی بدن و شکست دادن سلول های سرطانی دارد زیرا میزان ماده تی – ان – اف درکیله های رسیده از میوه های دیگر بیشتر است .
از این به بعد کیله های زرد و شاداب را نخورید و صبر کنید تا سیاه و پژمرده شوند آنوقت آنها را بخورید زیرا کیله رسیده هشت برابر بیشتر از کیله نرسیده تی – ان – اف دارد به عبارت دیگر هشت برابر بیشتر خاصیت ضد سرطان دارد دانشمندان ژاپنی خوردن یک تا دو عدد کیله را در روز توصیه میکنند .

09-04-2019

 چای سبز مقاومت بدن را افزایش می دهد

 

مصرف چای سبز در افراد سالمند خطر از کار افتادگی را در این افراد کاهش می دهد.
به گزارش سه نسل به نقل از زی هلث نیوز، مصرف منظم چای سبز در افراد میان سال سبب مقاوم شدن بدن این افراد و از ابتلای انها به بیماری های خطرناک جلوگیری می کند.
محققان این تحقیقات را بروی افراد میانسال ژاپنی به انجام رسانده اند.

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های شیمیایی موسوم به EGCG است که این ماده سلول های آسیب دیده را در بدن افراد میانسال ترمیم کرده و از بروز بیماری های خطرناک جلوگیری می کند.

محققان با این مطالعه به این نتیجه دست یافتند که مواد موجود در چای سبز از افزایش کلسترول تا بروز سرطان در بدن افراد جلوگیری می کند.

محققان با مطالعه بر روی 14 هزار میانسال 65 ساله ای که به طور منظم چای سبز می نوشند متوجه شدند که خطر مرگ در این افراد بسیار کم تر از سایر افراد است                                                             07-03-2019

آیا موی کوتاه به صورت من می آید؟

 

هر ادمی دست کم یک بار در عمرش این سوال را از خود پرسیده که آیا موی کوتاه به صورت من می آید؟
یک روش جادوئی بنام قانون
2٫25 اینج (6 سانتی متر) نام دارد. این قانون توسط یک آرایشگر بسیار مشهور و موفق انگلیسی به نام جان فریدا مطرح شده که برند لوازم آرایشی خودرا به همین نام  نیز دارد. ابتدا مداد را به صورت افقی زیر چانه خود بگذارید. خط کش را به صورت عمودی زیر گوش قرار دهید تا زاویه 90 درجه با مداد بسازد. سپس فاصله موجود در زیرلاله گوش تا جائی که مداد واقع شده است را اندازه گیری کنید. اگر این فاصله کمتر از  سانتی متر بود، صورت شما آمادگی لازم برای موی کوتاه را دارد. اگر بلندتر بود، موی بلند گزینه بسیار بهتری برایتان محسوب خواهد شد.

معجزه زیبایی با کچالو

درمان باورنکردنی پوستی روشن بدون لک و چروک با کچالو

آیا می دانستید کچالو بطور معجزه آسایی می تواند در بسیاری از مشکلات زیبایی به شما کمک کند؟ آب کچالو حاوی ویتامین، پتاسیم، مس و سولفور است و می تواند به طور موثر و باور نکردنی شما را در مشکلات معمول پوست و مو یاری کند.استفاده یک روز درمیان از آب کچالو  روی پوست میتواند مشکلاتی از قبیل لک، آفتاب سوختگی، سیاهی دور چشم، چین و چروک و تیرگی پوست را بطور جدی درمان کند.. بنابراین اگر می خواهید پوستی روشن و زیبا داشته باشید و نمی توانید به پوست دلخواه تان برسید، وقت آن است که باید همه کرمهای روشن کننده شیمیایی خود را دور بیندازید.و از روشهای ذیل استفاده کنید تا ظرف مدت کوتاهی بطور شگفت انگیز زیبایی پوستان را با آب کچالو دوباره بدست بیاورید..

*دستورالعمل های شگفت انگیز زیبایی با آب کچالو

1. کچالو  برای یک رژیم ضد پیری:
در عین حال که بالا رفتن سن یک فرآیند طبیعی است ولی می تواند مشکلاتی از قبیل خطوط مشخص روی پوست، خشکی و چین و چروک ایجاد کند. آب کچالو  می تواند به عنوان یک ناجی برای از بین بردن علائم افزایش سن کمک کند. به این منظور به مقدار مساوی کشک و آب کچالو  را با هم مخلوط کنید. یک قاشق روغن زیتون اضافه کنید. این ماسک صورت روش شگفت انگیزی برای رطوبت رسانی به پوست است و کاهش چشمگیری در آثار پیری به وجود می آورد. و تمام چین و چروک پوست را از بین می برد.

2. کچالو برای روشن سازی طبیعی پوست:
کچالو زمینی را با آب لیمو به مقادیر مساوی مخلوط کنید. کچالو خصوصیات روشن کنندگی طبیعی دارد و همراه با آب لیمو که خصوصیات مشابهی دارد می تواند به صورت طبیعی پوست تیره را روشن کند.این مخلوط را روی نقاط تیره شده پوست قرار دهید، اگر این روش را به طور مرتب انجام دهید نقاط تیره شده پوست به صورت چشمگیری روشن خواهد شد.

3- کچالو برای رفع چروک های پوستی
مخلوط مقدار کمی عسل و کچالو خام رنده شده برای رفع چروک های پوستی و هرگونه لکه پوستی ناشی از افزایش سن بطور معجزه آسایی مفید است.همچنین برای رفع چین و چروک اطراف چشم کافی است که دو ورقه کچالو خام را روی چشم های بسته قرار دهید.
۱۵ دقیقه صبر کرده و بعد صورت خود را بشویید همچنین براي درمان ورم چشم کچالو  را رنده كرده بهصورت ضماد روي چشم بگذاريد.

نکته مهم : اگر در چند دقیقه اول احساس سوزش کردید، ممکن است به کچالو  حساسیت داشته باشید.در این صورت فورا آنها را از روی چشم ها برداشته و محل را با آب سرد بشویید.اینکار تا حد زیادی در رفع چین و چروک های پوست اطراف چشم موثر خواهد بود.

4- کچالو  برای از بین بردن جوش ها
کچالو التهاب، سوزش، خارش، جوش، زخم و کبودی را کاهش می دهد. بدین منظور سیب زمینی را رنده کنید با آب لیموترش مخلوط کرده و روی جوش ها قرار دهید. خواهید دید که جوش های صورت، نیم ساعت پس از استفاده از این روش بسیار کوچک تر میشوند. و تکرار روزانه این روش علاوه بر از بین بردن جوشها جای جوش ها را نیز از بین میبرد..

5- کچالو برای از بین بردن پف زیر چشم
به مقادیر مساوی آب کچالو و آب بادرنگ را مخلوط کنید. این مایع را به دور چشم بزنید و
۱۵ دقیقه روی پوست نگاه دارید. هر دو این مواد خواص آرام کنندگی دارد و چشمان خسته را خنک می کند. و پف چشم را از بین می برد می کند. و چروک های زیر چشم را نیز محو میکند

6- کچالو برای از بین بردن تیرگی و چین و چروک دور چشم:
برای از بین بردن تیرگی دور چشم نیز به روش بالا عمل کنید.
ترکیب روغن زیتون به همراه آب کچالو برای سیاهی دور چشم و چین و چروک اطراف چشم بسیار موثر است.برای از بین بردن خط های دور چشم از کچالو رنده شده استفاده شود.

7- کچالو برای پاک سازی منافذ پوست:
با ترکیب پنج قاشق آب کچالو و یک قاشق سودا در یک فنجان آب یک پاک کننده طبیعی و قوی درست کنید. این مخلوط را به طور کامل روی پوست بزنید تا منافذ پوست بطور چشمگیری تمیز شود.

8- کچالو  برای یک دست کردن بافت پوست:
آب کچالو ، آب لیمو و گل سرشوی را با هم مخلوط کنید. از این ماسک صورت برای یک دست کردن پوست ، آکنه و لک استفاده کنید.

9- کچالو برای درمان ترک و خشکی پوست :
کچالو رنده شده به صورت ضماد برای ورم و ترک خوردگیهایی که در اثر سرما به وجود آمده است بسیار مفید میباشد.
پودر کچالو رنده و خشک شده در تسکین سوختگی های بدن و رفع خراش های سطحی پوست کاربرد های درمانی فراوانی دارد.

10- کچالو در درمان سوختگی و آفتاب سوختگی:
اگر پوست در اثر آب جوش یا آتش سوخت فوراً سیب زمینی خام رنده کرده روی قسمت سوختگی بگذارید و چندمرتبه عوض کنید.
برای درمان آفتاب سوختگی از مرهم ماسک کچالو استفاده کنید.

11-با کچالو  جوان شوید
کچالو ولبلبوخام رنده شده را با كمی خامه و آب پیاز مخلوط كرده برای جلوگیری و مبارزه با چروكهای صورت و گردن و كیسه های زیرچشم از آن استفاده كنید این نسخه دردرمان چروک و لک های پوست معجزه میکند.همچنین اگر ميخواهيد پوستي نرم ولطيف داشته باشيد کچالو  را بهصورت خام رنده كرده در مخلوطكن خوب مخلوط كنيد كمي گلاب به آن اضافه نموده در حمام بخار گرفته ( یا سونا )اين محلول را به پوست بماليد و آهسته 2 دقیقه ماساژ دهيد 10 دقیقه بماند،هفته دوبار این روش را امتحان کنید تا ظرف یکماه پوستی عاری از لک و چروک داشته باشید..

***********
فواید کچالو برای درخشان کردن موها:

آیا موهایتان تار، خشک و وز دار است، آب کچالو را با ژله آلوئه ورا مخلوط کرده و به موهایتان بزنید.معجزه میکند

*برای درمان ریزش مو:
آب کچالو را با یک سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت دو ساعت روی موها نگاه داشته و سپس مانند معمول با شامپو آبکشی کنید.از ریزش مو شدیدا جلوگیری میکند

*پوست کچالو  برای از بین بردن سفیدی مو:
توصیه می شود، پوست
۵ عدد کچالو  را تمیز شسته در ۲ لیتر آب به جوش بیاورید و بگذارید روی حرارت کم بجوشد تا یک لیتر ؛ سپس پوست آن را دور بیندازید. پس از شستن مو با شامپو و نرم کننده، آب پوست کچالو  را روی موها بریزید و پس از ۲۰ دقیقه شست و شو دهید. این کار علاوه بر کاهش تراکم موهای سفید، آن ها را نرم و لخت می کند.

*******
چطور آب کچالو  بگیریم؟
برای استفاده از آب کچالو ، بهتر است که از کچالو های ارگانیک استفاده کنید که فاقد ماده ضد آفت است. آنها را خوب بشویید و سپس به تکه های کوچک خرد کرده و داخل مخلوط کن بریزید. اگر مخلوط کن ندارید می توانید ، کچالو را رنده کرده و آب آن را از سیب زمینی های رنده شده بگیرید.آب به دست آمده را باید خوب هم بزنید و پس از گرفتن بلافاصله مصرف کنید. ..

هشدار مصرفی در مورد کچالو: 
-از خوردن سطح سبز روی کچالو شدیدا خود داری کنید. 
-
کچالو خامی که پوست گرفته شده اگر 6 ساعت بماند فاسد شده و نباید آن را بخورید و بیماری زاست..
-بخاطر داشته باشید تا حدامکان روی کچالو سرکه و آبلیمو نریزید.
– کچالو  پخته را در آب نگهداري نكنيد چون باعث توليد ميكروبي ميشود كه بسیار بیماری زاست.نام آن ميكروب
ciluo protuo است.
– کچالو كه جوانه زد از خوردن آن خودداري كنيد چون مسموميت ايجاد ميكند. نشانههاي مسموميت: سردرد، تهوع، دلپيچه، سرگيجه، ضعف ضربان قلب...سلامت و موفق باشید. 

  شیر زرد چوبه برای سلامتی وجود تان

درد و خشکی مفاصل رنج می‌برید.

شیر زردچوبه به دلیل خواص ضد التهابی قدرتمندی که دارد، می‌تواند به کاهش درد و خشکی مفاصل کمک کند و میزان تحرک شما را افزایش دهد.

. شما مکررا دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می‌شوید.

شیر زردچوبه در این زمینه نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. خواص آنتی‌اکسیدانی آن به بدن شما کمک می‌کند که بهتر علیه باکتری‌ها و ویروس‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، مبارزه کند.

شما به طور منظم دچار مشکل سوء هاضمه می‌شوید.

هرچند خواص ضد التهابی زردچوبه می‌تواند به طور طبیعی مشکلات معده را حل کند و به تسکین درد کمک کند.

. شما دارای فاکتورهای خطر بیماری قلبی هستید.

. زردچوبه برای سلامت قلب فوق‌العاده است زیرا خواص رقیق‌کننده‌ی خون دارد (که خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد) و همین‌طور آنتی‌اکسیدانی بودن آن خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش می‌دهد.

. شما از درد مزمن رنج می‌برید.

اما زردچوبه هم خواص ضد التهابی دارد و هم خواص ضد درد؛ و حتی به دلیل تاثیری که روی بدن می‌گذارد آن را “آسپرین طبیعی” می‌نامند. این ادویه یک جایگزین طبیعی عالی برای مسکن‌های تجویز شده‌ای است.

. شما در معرض خطر سرطان هستید.

سرطان یک بیماری نگران‌کننده برای بسیاری از آدم‌ها است، به خصوص اگر آنها فاکتورهای خطر این بیماری را مانند سابقه‌ی خانوادگی، سابقه‌ی داشته باشند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان را می‌توان با انتخاب شیوه‌ی سالمی برای زندگی مانند کاهش وزن، ترک سیگار یا استفاده‌ی منظم از شیر زردچوبه کاهش داد. خواص آنتی‌اکسیدانی قوی زردچوبه از تغییرات دی‌ان‌ای (DNA) سلول‌های بدن که در نهایت می‌تواند به این بیماری منجر شود جلوگیری می‌کند.

. شما مبتلا به بیماری‌های کبدی هستید.

زردچوبه به عنوان یکی از بهترین ادویه‌جات برای حمایت از عملکرد جگر شناخته شده‌است.

. استخوان‌های شکننده دارید.

هر چه‌قدر سن زنان و مردان بالاتر برود بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، بیماری‌ای که باعث ضعیف شدن استخوان‌ها شده و فرد را بیش از پیش در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد. با این حال، از آن‌جایی که این نوشیدنی کلسیم فراوانی دارد، می‌تواند به محکم‌تر شدن استخوان‌ها کمک کند و از رخ دادن این بیماری جلوگیری کند.

چگونه شیر زردچوبه خودتان را آماده کنید

4/1 قاشق چایخوری زردچوبه

4/1 قاشق چایخوری هل

8/1 قاشق چایخوری مرچ سیاه و سفید

(به اندازه‌ی دو انگشت شصت و اشار ) پودر زنجبیل

 پودر میخک

پودر مرچ شیرین

شیر 1 گیلاس

4/3 قاشق چایخوری عسل

۸/۱ قاشق چایخوری وانیل

همه‌ی ادویه‌ها را داخل شیر سرد بریزید و به سرعت هم بزنید تا خوب مخلوط شوند و سپس آن را روی حرارت متوسط بگذارید تا به اندازه‌ی دمای مورد نظر گرم شود. محلول را از صافی رد کنید، عسل را به آن اضافه کنید و لذت ببرید!

تداوی جگر چرب با تهیه این معجون

در اثر انباشته شدن چربی در بدن جگر چار گرفتن چربی می شود و به این می گویندجگر چرب که خودش عامل بیماری زا هست در این مطلب شما را آشنا می کنیم .در اهمیت کبد، به عنوان یکی از مهمترین اندام‌های بدن، جای بحث وجود ندارد. عملکرد جگر شامل کمک به هضم غذای مصرفی و از بین بردن تمام چربی‌ها و سموم وارد شده به اندام‌هایمان است.نقش جگر در سلامت حیاتی بدن است، اما تمام مواد سمی و غذاهای فرآوری شده‌ای که دفع می‌کند، بر سلامت خود جگر اثر منفی می‌گذارد. بنابراین زمانی که جگر به درستی فعالیت خود را انجام نمی‌دهد، سلامت تمام بدن تهدید می‌شود.از این رو، باید به سلامت جگر اهمیت دهید تا سلامت تمام بدن را تضمین کرده باشید. برای این کار کافی است گاهی اوقات سموم جگر را از بین ببرید که به این منظور، ما نوشیدنی مفیدی را به شما معرفی می‌کنیم که به راحتی قابل تهیه و مصرف است.

مواد مورد نیاز و طرز تهیه و مصرف

    125 گرم کلم پیچ تازه
یک تکه زنجبیل – دو سانتی متر
25 گرم کرفس
10 گرم نعناع
250 گرم ناگ تازه
یک عدد لیمو ترش
500 میلی لیتر آب

در ابتدا باید ناک، کلم پیچ، کرفس و زنجبیل را خرد کنید. سپس آن‌ها را درون یک مخلوط کن ریخته و با یک گیلاس آب مخلوط کنید تا خوب ترکیب شوند.
در مرحله بعد، بقیه آب، نعناع و آب لیمو را به ترکیب اضافه کرده و دوباره هم بزنید. سپس آن را درون یک گیلاس ریخته و میل نمایید. بهتر است این نوشیدنی را دو نوبت در روز – صبح و عصر – مصرف کنید
.

خودتان در خانه می توانید

با قویترین گیاهان چربی سوز کپسول لاغری بسازید

*افراد معمولا به دنبال راههای ساده برای لاغری و کاهش وزن خود هستند اما توصیه می کنیم همیشه روش های سالم و مطمئن را انتخاب کنید. یکی از راههای بسیار طبیعی و سریع برای لاغر شدن، استفاده از ادویه ها است. این ادویه ها اگر به نحو صحیح و البته به میزان مناسب مصرف شوند، بدون هیچ گونه عوارض جانبی، نه تنها به سلامت بدن شما کمک می کنند، بلکه موجب زیبایی و تناسب اندام شما هم می شوند.

برای این کار، کافی است یک قاشق چایخوری زردچوبه، یک قاشق چایخوری زنجبیل، یک قاشق چایخوری زیره که نوع آن فرقی نمی کند سیاه یا سبز باشدو یک قاشق چایخوری دارچین را با هم در ظرفی کوچک مخلوط کنید.

در صورتی که یبوست دارید یک قاشق چایخوری پودر سنا هم به این مواد خشک اضافه کنید. حالا این مخلوط را با یک سه قاشق چایخوری عسل به صورت یک خمیر آماده کنید و از آن به اندازه یک نخود برداشته، در دست گرد کنید و به شکل قرص درست کرده و کنار بگذارید تا خشک شود.( این ترکیب برای مصرف چند روز میباشد و حتما در یخچال نگهداری شود)سعی کنید این ترکیب را به مقدار زیاد درست نکنید زیرا خواص بیشتر آن به تازه بودن آن است ..

حالا یک یا دو قرص را در روز صبح بعد از ناشتا و عصر مصرف کرده و تا رسیدن به وزن مطلوب ادامه دهید.این قرص طبیعی، سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش داده و موجب کاهش وزن شما می شود و نیزبا مصرف این قرص گیاهی کبد چرب ،چربی خون و قند خون را نیز کاهش می یابد..

نکته : مصرف افراطی و بیش از دو عدد قرص اندازه یک نخود از مخلوط بدست آمده، حتی از نوع گیاهی برای بدن میتواند مضر باشد،لطفا در مصرف افراط نفرماید و دیگر اینکه اگر شیمی درمانی و یا بیماری خاصی مبتلا هستید حتما با پزشک مربوطه میان بگذارید ،در ضمن ورزش کردن و ننوشیدن و نخوردن نوشیدنی ها و خوردنی های که دارای قند ، الکل و چربی و کربوهیدرات بالا هستند ، و گوشت ، برنج ، نوشابه ، شیرینیجات، و در مقابل مصرف کمی بیشتر چای سبز ، سبزیجات ، میوه جات ترش مخصوصا چکاندن آب یک عدد لیموترش در یک لیوان آب ولرم . کمک بزرگی به تناسب اندام شما میکند وسلامتی شما را نیز بیمه میکند...

این سبزی که بنام (کریله) یاد میشود نابود کنندۀ حجرات سرطانی و پایان دهندۀ مرض شکر و فشار خون است.

کریله را برای برطرف کردن تلخی آن در آب نمک و سرکه برای یکساعت و یا بیشتر مطابق ویدیو آماده بسازیداب تلخ      اش فواید زیاد دارد مخصصا برای چهره خانم صبح پیش از چای یک قاشق نان خوری روزانه بخورید چهره تان از دانه ها پاک میشود نسخه مفید است عمل کنید

چگونه میتوان با صورت زیبا از خواب بیدار شد ؟                                    اکثر خانم ها هنگامی که صبحها از خواب بیدار می شوند از ظاهر خود شان راضی نیستند . برایهمین هنگامی که به سفر می روند و یا شب را در منزل اقوام خودشان سپری می کنند ، صبح هنگامی که از خواب بیدار می شوند اولین کاری که می کنند این است که به سراغ بکس لوازم آرایشی شان می روند و بعد از این که صورت خودشان را آرایش کردند به داخل اتاق می آیند . اگر جزء این دسته از خانم ها هستید پس حتما ادامه مطالب را بخوانید در این مطلب شما با چند  روش آشنا خواهید شد که شما را زیباتر می کند .

سعی کنید قبل از خواب چهره تان را تمیز کنید .

قبل از این که به رختخواب بروید ابتدا صورت خودتان را بشویید . اگر صورت شما چرب باشد و شما با این حالت به رختخواب بروید منافذ پوستی شما بسته می شوند و به راحتی نمی توانند تنفس کنند . میتوانید از یک پاک کننده خوب نیز برای این کار استفاده  نمایید . با این کار همه ی آلوده گی های پوستی را از بین خواهید برد . اگر آرایش کرده اید توسط یک لوسیون آرایش تان را پاک کنید . این کار باعث می شود که منافذ پوستی تان کاملا باز شوند .

از مرطوب کننده ها استفاده کنید .

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده ها همان شب هنگام است . کافی است یک بار این کار را امتحان کنید و اثر آن را صبح هنگامی که از خواب بیدار می شوید خواهید دید . با این کار پوست صورت شما کاملا نرم و لطیف خواهد شد . از مرطوب کننده های لب نیز استفاده نمایید . این کار باعث می شود که لب های نرمی داشته باشید . سعی کنید ازمحصولات ساده و طبیعی مرطوب کننده های لب استفاده نمایید .

مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید .

حتما قبل از این که به رختخواب بروید مسواک بزنید و به اندازه کافی از نخ دندان استفاده کنید با این کار زمانی که از خواب بیدار می شوید کاملا اعتماد به نفس خواهید داشت .

قبل از خواب موهای تان را شانه کنید .

اگر با همان موهای گره خورده بخوابید ، صبح گره های مو های تان چندین برابر خواهد شد . با این کار مو های تان شکسته می شوند . توصیه می شود قبل از خواب موهای تان را شانه بزنید .بعضی ها با همان موهای بسته می خوابند در حالی که نباید با موهای بسته به رختخواب بروید شب ها موهای تان را باز بگذارید تا موهای تان کمی استراحت کنند .اگر می خواهید دچار چین و چروک پوست نشوید رو به پایین نخوابید چرا که در این حالت کل وزن بر روی پوست قرار می گیرد و این مسئله باعث می گردد که خطوط نازک روی پوست ظاهر شود .

در طول شبانه روز حداقل 8-10 ساعت را بخوابید .یکی از رازهای زیبا شدن خواب خوب است . خواب تأثیرات بسیار زیادی بر روی زیبایی دارد . در خواب عضلات بدن شل می شوند و همین مسئله باعث می گردد که صبح پوست تازه و زیبائی چشم گیری داشته باشد.

کمر دردی شمارا نمیکشد شمارا شکنجه میکند 

مسلما درد کمر شما را نمی کشد اما رنجی که از درد کمر می برید ممکن است سال ها شما را شکنجه دهد . از آنجایی که درد کمر های مزمن می توانند تاثیر زیادی روی کیفیت  زندگی فرد بگذارند پیشگیری از آنها بسیار مهم است . در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده و روان دلیل اصلی کمردردی های حاصله از نشستن های طولانی مدت  و راه حل پیشگیری از آن را توضیح دهیم . تصویر زیر شکل ستون فقرات را در حالت ایستاده نشان می دهد که شبیه حرف s در انگلیسی می باشد . 5 مهره کمر بزرگترین و قویترین مهره ها در ستون فقرات هستند که وزن کل جثه را تحمل می کنند . توجه داشته باشید کمترین فشار به دیسک ها و مهره های کمر وقتی وارد می شودکه ستون فقرات درشکل s مانند خود باشد به طوری که ستون فقرات در ناحیه کمر گود و دارای تو رفتگی است . وقتی که از حالت ایستاده به حالت نشسته تغییر وضعیت می دهیم لگن به عقب چرخیده ، گودی کمر صاف شده و ستون فقرات از شکل s مانند خودخارج می گردد در این حالت فشار نابرابری بر دیسک های بین مهره ای وارد می شود که نهایتا به ناهنجاری های عمده ای در ستون فقرات از جمله کمردرد، دیسک کمر، قو ز پشتی و فتق دیسک کمر می انجامد .برای جلوگیری از بیماری درد کمر باید درست بنشینیم و از یک پشتی طبی استفاده کنیم . با قرار دادن یک پشتی طبی مناسب روی چوکی اداری یا موتر می توانید فرم s مانند ستون فقرات خود را حفظ کنید و ازصاف شدن گودی کمر و نهایتا درد کمر جلوگیری کنید . در واقع یک پشتی طبی مطلوب باید به اندازه ای سفت باشد که مانع از صاف شدن گودی کمر گردد و در همین حال فرد یکه استفاده میکند با آن احساس آرامش نماید. آسیب به ساختار استخوانی در ناحیه کمر می تواند به درد کمر های شکنجه آوری بیانجامد . اگر آسیب به این ناحیه زیاد باشد حتی ممکن است راه رفتن را مشکل سازد و به معلولیت بیانجامد . استفاده از پشتی طبی در افرادی که سوزش های دردناکی در ناحیه کمر خود حس می کنند ضروری است چرا که استفاده از آن می تواند تاثیر زیادی روی کیفیت زنده گی در آینده بگذارد .

رازهای وشادابی زیبائی زنان

تتبع ونگارش: ناهيد صديق علومی

 بخش نخست

 پوست يا جِلد

ساختمان پوست، سالم نگهداشتن وشادابی آن ساختمان پوست ( جِلد): پوست ميکانيزم پيچيده يی دارد، زيرا از تعداد بيشماری سلول زنده و مرده، رگ، پی، غده های چربی وعرقی تشکيل شده است، سلولهای پوست هميشه درحال تغييرهستند و زمانی که عمر شان به پايان برسد، به سطح پوست می آيند وسلولهای تازهء ديگری جاگزين آنها می شوند، پوست خواب آرام ندارد وکارش شبانه روزيست؛ امّا اين عضــــــو پرکار که لحظــــهء دست از تلاش نمی کشد، بسيار حساس وآسيب پذير هم است واگر در شرايط نامناسبی قرار گيرد، خيلی زود بيمار ورنجور ميشود.

پوست از نظر ضخامت متفاوت است، در پاره يی نقاط نازکتر و در بعضی نقاط ديگر ضخيمتر ومقاومتر است، حساس ترين نقاط پوست در اطراف چشمها قرار دارد، در همين جاها، رد پای زمان را به شکل چين وچروک ميبينيم، وبه سن وسال ديگران پی ميبريم، ضخيمـــترين قسمتهای پوست در پاها قرار دارد، همانطور که ميبينيم سخت ومقاوم است. نکتهء جالبی که بايد به آن اشاره کرد، ارتباط مستقيم سرو پوست صورت است، کسانی که موهای ناسالمی دارند، واز چربی يا شورهء سر رنج ميبرند، به يقين با مشکلاتی در مورد پوست صورت هم روبه رو هستند،

اين گروه اغلب، بخار های در پيشانی وروی بينی دارند. پوست از دو قشر بنامهايی ايپدرم(Epidermis) ودرم( Dermis) تشکيل شده است که ساختمان مفصل وپيچيده يی دارد. پوست، نقش مهمی در سلامت بدن دارد، دفع مواد زايد از راه تعريق، تنفس وکمک به حفظ تعادل آب در بدن،ترشح، تهيه ويتامين D، تنظيم درجهءحرارت بدن، انتقال حس لمس وحرارت، انتی کورسازی و حفظ ساختمانهای زيرين واندامهای درونی از کارهای اساسی پوست است، 18 تا 20 در صد از آب بدن در پوست وفقط در ناحيهء درم جـــــای دارد که با بالا رفتن سن از مقدارش کاسته ميشود،

اين آب هميشه در حال تبخير از سطح پوست ميباشد. پوست سالم وشادابی خواهيد داشت، اگر....

* خواب خوب داشته باشيد! بی خوابی، کم خوابی، بدخوابی ودير خوابی پوست راخسته وبيمار ميسازد، هفت تاهشت ساعت خواب شب، بويژه اگربه موقع وراحت باشيد،خسته گی روزانه را از پوست می گيــــــــرد وبه آن شادابی می بخشد. *از هوای سالم بهره بگيريد! هوای آلوده، دشمن قوی پنجه يی است که روز به روز نيرويش بيشتر می شود ودامنهء فعاليتش را گسترده تر ميکند، بويژه در شهرهای بزرگ وپرجمعيت که کم کم ممکن است اجازه تنفس کشيدن هم به ما ندهد!

* برنامهء غذايی درستی داشته باشيد! غذای نا مناسب باعث ميشودکه پوست، سلامت وشادابی اشرا را از دست بدهد، يک غذای خوب همان است که حاوی مقدارلازم پروتين، ويتــــامين واملاح مدنی مورد نياز بدن باشد وبتــــواند مواد مناسبی را در اختيار پوست بگذارد، هدف در اينجا از تنوع وتکلف غذايی نيست.

* آب بنوشيد! نکته مهم ديگر، نوشيدن آب به مقدار کافی است، روزانه 5تا 6 گيلاس آب بنوشيد، اگر پيش از خوردن صبحانه يک گيلاس آب بنوشيد بسيار مفيد خواهد بود . و رفع قبضيت ميکند.

* بورکس Borax) ) يا تنه کار(1) وآب به صورت بپاشيد! يک قاشق چايخوری بورکس اسيد را در مقداری آب سرد بريزيد وآن را به صورت بپاشيد، اين محلول مانند آب باران لطافت بخش پوست است، بهترين زمان برای انجام اين کار، شبهـــا، پس از پاک کردن پوست است.

* ورزش کنيد! حرکات ورزشی به شادابی وسلامت پوست کمک ميکند، زيرا موجب سرعت گردش خـــــون ميشود واکسيجن بيشتری به بدن ميرساند.

* دستگاه هاضمه را سالم ومرتب نگهداريد! کار منظم معده وروده ها در سلامت بدن نقش مؤثری دارد وپوست آيينهء بدن بوده وميزان سلامت بدن را نشان ميدهد، کسانی که رنگ پريده وخسته به نظر ميرسند وزير چشمان شان حلقه های کبودی نقش بسته است، بايد درسالم سازی دستگاه هاضمه خود بکوشند واگردچار يبوست (خشکی وفقدان رطوبت) هستند آنرا رفع نمائيد، ازسبزی وميوه به مقدار بيشتری مصرف کنيد، انجير وآلو در درمان يبوستهايی مزمن مؤثر است، نوشيدن يک کيلاس آب نيمگرم با يک عدد ليموی ترش ويا يک قاشق غـــــذاخوری سِرکه سيب ويک قاشق غذا خوری عسل در يک گيلاس آب گرم، پيش از خوردن صحبــــانه می تواند در رفع يبوست اثرخوبی داشته باشد.

* از مصرف زايد لوازم آرايش حتی الامکان خود داری کنيد! مواد آرايشی مانع فعاليتهای طبعيی پوست ميشود وآن را رنجور وبيمار می سازد، پوست را هميشه پاک ومنزه نگهداريد تا زنده وسالم بماند.

* بيش از هفته يکبار از ماسک استفاده نکنيد! درست است که ماسک مناسب لطافت بخش وشاداب کنندهء پوست است، امّا از انجا که زياده روی در هر کاری خطاست، در اين مورد هم ممکن است نتيجه معکوس داشته باشد، پس، بيش از هفتــــــه ای يکبار نبايد از ماسک استفاده کرد. ماسک های زيبايی برای پاک کردن وتقويت سلولهای پوست به کار ميرود وسبب ميشود که پوست زنده وشاداب بماند، هرچند در رابطه به ماسک ها، طرز تهيه، آماده سازی پوست، روشهــای ماسک گذاری وانواع واقسام ماسک ها در مباحث آتيه به تفصيل خواهيم پرداخت، امّا در اينجــــــا يک نوع ماسک ساده را که بنام ماسک ( ماست وآرد) ياد ميشود واز تجارب شخصی خودم بوده ونتايج خوب در تقويت ونگهداشت پوست روی داشته است، برای استفاده مزيد علاقمندان پيکش ميشود: ماسک ماست وآرد اين طور آماده ميشود؛ يک قاشق چايخوری ماست با دوقاشق چايخوری آرد مخلوط گرديده که شبيه کريم شود،

صورت با آب نيمگرم شسته وپاک گردد، بعــــــــداً مخلوط آماده شده را به استثنای چشم ها ولبهــــــا به ساير قسمتهای صورت وکردن ماليـــــده وبرای مدت 15-10 دقيقه گذاشته وسپس با آب نيمگرم شسته وتميز شود، ( البته اين ماسک برای جلد های نورمال وچرب است)

* دشمنان پوست را بشناسيد! نگرانی، هيجان، تشويش، هوای آلوده، غذا های سرخ شده و پرُ مصاله، غم وغصه، کار زياد وگرمای بيش ار اندازه دشمنان خطرناک پوست هستند.

* واکنشهايی طبعيی خود را بشناسيد! کوشش کنيد هنگام حرف زدن وفکر کردن به عضلات صورت تان فشار نياوريد، عادت کنيد در هر فُرصت مناسبی به پوست استراحت بدهيد، اگر هنگام نگرانی، هيجان، تفکر، تمثيل ويا ... عضلات چهره را به شکل خاصی تغيير می دهيد، به محض آنکه متوجه شديد، وضع عادی به صورتنان بدهيد.

* پوست را ورزش دهيد! ابتدا پوست را با کريم مرطوب کننده بپوشانيد، سپس به پشت بخوابيد وتمرينهای چهره را به ترتيب زير انجام دهيد: - چشمها را تاحدی که ميتوانيد باز کنيد تا عدد 6 بشماريد. - بينی را به حال عطسه در آوريد وبا ز تنفس را از سوراخهای آن خارج سازيد. - دهان را به سمت چپ متمايل کنيد وفاژه بکشيد، عين عمل را بطرف راست نير انجام دهيد. - دهان را باز نگهداريد، به طوری که عضلهء لب بالا ثابت و محکم بماند ولب پائين را تا حد امکان پائين بياوريد. - لبها را چند بار به حالت صفير( اشپلاق) زدن در آوريد وبعد به حالت اوّل بازگردانيد. - دهان را به شکلی باز نگهداريد که گويا ميخواهيد فرياد- بانک ( چيغ) بزنيد.

- به آرامی گونه ها را از هوا پُر نموده وتا عدد 15 بشماريد، بعد با گفتن کلمهء" پلوپ" هوا را از دهان خارج کنيد، اين تمرين ساده از پيدايش خط خنده در کنار لبها پيشگيری می کند واگر خطی بوجود آمده باشد، با انجام مرتب اين تمرين از بين ميرود. - ُمشتهای تان را روی پيشانی ( بين ابروهاقرار دهيد وکمی بفشاريد. - زنخ را از مرکزبه کمک دوانگشت اشاره کمی فشار دهيد. تجربه نشان داده است که شادابی پوست (جِلد) وابسته گی زياد به رعايت مشوره های بالا داشته است. 1- پودر بورکس اسيد ( تنـــــــه کار) ترکيبی ايست از بورک اسيد وسودا( پُلی) که در طب وصنعت ازجمله در ساختن شيشه ولعاب ظروف سفالی ( ِگلين) وليحم کاری بکار ميرود، بطور طبعيی هـم در بيشتر درياچه ها بويژه در کشورهای کوهستانی نظير افغانستان وهندوستان وافر وجود دارد.

پاکسازی پوست :

پوست شما زمانی سالم و شاداب است که کاملا پاک باشد،روش پاک کردن پوست ونوع پاک کننده آن وابسته به نوعیت پوست میباشد ، هرقدر پوست ،چربتر ودرمحیط آلوده تری باشد باید بیشتر و کاملتر پاک شود ، زیرا پوستهای چرب آماده گی بیشتری برای مبتلا شدن به ناراحتی های پوستی مانند بخار ولکه دارد .شیوه های گوناگونی برای پاک کردن پوست وجود دارد که یکی از آنها بخار دادن پوست است ،یا دو روش منفذ پوست تا عمق پاک میشوند،کسانیکه پوست چرب یا معمولی دارند هفته ای یک یادو بار وکسانی که پوست خشکی دارند هردو هفته یکبار میتوانند با این روش پوست شان را پاک کنند.استفاده از کریم های پاک کننده ، آب گیاهان شیرپاکن ها و صابونهای پاک کننده برای کسانیکه پوست خشکی دارند روزی یکبار و برای آنهاییکه پوست چرب دارند دویا سه بار درروز توصیه میشود. شبها ،پوست باید آزاد باشد تا تنفس آن به راحتی انجام گیرد،بنابرین هرشب ،پس از پاک کردن پوست ،آنرا با کریم و مواد چرب دیگر نپوشانید ومجال نفس کشیدن به آن بدهید.

روشهای پاک نگهداشتن پوست چنین است :

بخار دادن :

بسیاری از کارشناسان زیبائی عقیده دارند که بخار دادن مهمترین اصل پاک کردن پوست است و بااین روش آلوده گی ها را از پوست بیرون کشیده میشود ، زیرا بخارسبب میگردد که منفذ ها یا مسامهای پوست باز شوند و آلوده گیها آسانتر از درونشان بیاید.

برای بهره گیری از بخار گیاهی ، باید گیاه مورد نظر را درآب جوشان بریزد و دستمالی بروی سر بیبدازید و به مدت 5 تا 10 دقیقه سر را روی بخار آب نگهدارید ، پس از آنکه پوست را بخار دادید حداقل به مدت یک ساعت از خانه بیرون نروید تا مسام ها باز شده پوست با آلوده گی های هوای خارج خانه دوباره پر نشود . برای بخار گیاهی از گیاهانی مانند بابونه(گیاهیست  خوشبو وپربرگ ) گزنه سفید (گیاهیست از طایفه نعناع ) رازیانه یا بادیان ، اکلیل کوهی (گیاهیست معطر دارای شاخه های نازک و برگهای کوچک )،نعناع صحرائئ، صمغ عربی و کافور استفاده میشود .

بخار دادن بخار روی :

بسیاری از پوست هایا دانه های سرسفید و سرسیاه را پس از بخار دادن پوست با آب ساده و یا بخار گیاهی ، از پوست خارج کنید، به این طرز که ابتداء دستهایتان را با آب و صابون بشویید ،  سپس پوست را بخار دهید و با یک پارچه دستمال کاغذی پاک دوطرف دانه را بگیرید و به آرامی بفشارید  تا دانه بیرون بیاید . پس از برداشتن دانه ها یا بخار های سر سیاه و یاسفید ، برای تنگه کردن مسام های باز شده پوست از بادرنگ رنده شده و یا محلول آب و آب لیمو یا گلاب استفاده کنید . آب سرد نیز در تنگه کردن مسام های پوست موثر است . اگر پوست چرب دارید از آب خیلی سرد و یخ میتوانید استفاده کنید ، اما اگر پوست حساس دارید بهتر است فقط از آب نیم گرم استفاده کنید .

کریم پاک کننده :

مواد ضرورت:

14 گرام موم سفید 28 گرام لانولین ، 84 گرام روغن بادام شرین و 28 گرام گلاب .

طرز تهیه :

پس از تهیه مواد بالا ، موم سفید و  لانولین را در ظرفی روی بخار  آب بگذارید و به آرامی حرات دهید تا ذوب شود بعد به آرامی روغن بادام و گلاب را به آن بیفزائید سپس از روی آتش بردارید و در ظرفی غیر فلزی بریزید و آز آن استفاده کنید .کاکائو یکی دیگر از پاک کننده های خوب پوست است . این ماده تقویت کننده پوست دست ،روی وگردن را لطیف میکند و بوی خوبی هم دارد ،از چربی که کاکائو درساختن بسیاری از کریم ها استفاده میشود .

مواد کریم چربی کاکائو وروغن بادام :

یکه قاشق نان خوری مسکه کاکائو ،یک قاشق نان خوری لانولین ، نصف پیاله چای خوری روغن بادام شرین .

طرز تهیه :

چربی کاکائو و لانولین را درظرفی روی بخار آب حرارت دهید ،سپس روغن بادام را به آن علاوه کنید وبهم مخلوط نموده و ازروی آتش بردارید ، مادهء بدست آمده را دریک مکیسر (مخلوط کن) کاملا مخلوط کنید و پس از سرد شدن در ظرف غیر فلزی بریزید .اگر پوست خشکی دارید به اندازه هرسه قاشق غذا خوری ازاین یک قاشق غذا خوری آب اضافه کنید و تا رطوبت بیشتر به پوستان بدهد .

پاک کننده های گیاهی :

بسیاری از گیاهان افزون برخاصیت لطافت ، پاک کننده های خوبی نیز هستند ،از این گیاهان به شکل دم کرده و یا ترشده در آب جوشان  میتوانید استفاده کنید.

گل های خشک  (بادیان ) یکی از  پاک کننده های خوب گیاهی  است  .اگر مقدار گل خشک بادیان را در آب جوشان بریزید و بگذازید چند ساعت بمانید پاک کنندهء خوبی بدست می آورید  که خاصیت تنگ کنندهء مسا م ها ی پوست راهم دارد . بارهنگ یا بارتنگ یا ظوف (گیاهی است خودرو ) نیز خاصیت پاک کننده گی دارد ،برگ تازه آن را اگر چند ساعت در آب جوشانده و روی زخم بگذارید زخم ضد عفونی میشود والتیام میابد ،برگهای تازه این گیاه در بد ترین شرایط میتواند از گسترش عفونت جلوگیری کند.

یونانی ها بارتنگ (ظوف) را شفا دهنده می نامیدند و از برگهای آن برای درمان بسیاری ازدرد ها بیماری پوستی مانند جای نیش حشرات ،تورم ، گفته گی و التیام زخم استفاده میکنند .

این گیاه در بسیاری از کریم های پوست به کار رفته است ، افزون برآن در مرحم های پوستی نیز مورد استفاده قرار میگیرد .اگر مقداری برگ ( بارتنگ ) را درآب جوشان بریزید و پس ازنیم ساعت یا بیشتر آنرا صاف کنید آب بدست آمده میتواند پاک کننده بسیار خوبی باشد آنرا در ظرفی غیر فلزی بریزید ودر یخچال نگهداری کنید .

پاک کننده وغذا دهنده :

دانه گل آفتاب پرست سرشار از ویتامین E است برای استفاده از آن باید دو قاشق غذا خوری مغز تخمه آفتاب پرست را بگیرید و با یک قاشق چایخوری آب مفطر و یک چارم قاشق چایخوری عسل چایخوری روغن آفتاب پرست مخلوط  کنید وپوست را به کمک ماده بدست آمده پاک کنید . برای پاک کردن پوستهای چرب و معمولی کچالو خام توصیه میشود کچالوی خام در درمان اگزیما (یک نوع تکلیف جلدی ) نیز موثر است   های بسیار خوب برای پوست چرب ماست و مقداری کمی نمک ، دو قاشق    بایک سوم قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و روی پوست بگذارید و به آرامی . با آب نیم گرم بشوید

اگر پوست خشکی دارید ،از روغن بادام و یا صابونهای گلسیرین دار وگیاهی  استفاده کنید .

لیمو هم پاک کننده خوبی است .

                                                         ادامه دارد ..

غذای های مفید برای مردان

در سالاد تان با دنجان رومی بریزید: باد نجان رومی.به‌دلیل داشتن لیكوپن فراوان، برای سلامت مردان بسیار مفید است. لیکوپن با خاصیت آنتی‌ اكسیدانی‌ ای كه دارد، از بروز سرطان پروستات و كولون جلوگیری می‌كند و با كاهش سطح كلسترول خون، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سكته را كاهش می‌دهد.  کلم بروکلی فراموش نشود : كلم بروكلی را فراموش نكنید. این سبزی از منابع عالی تركیب ضدسرطانی‌ای به نام سولفورافان است كه از بروز سرطان، به‌خصوص سرطان مثانه، كولون و پروستات پیشگیری می‌كند. این سرطان ها درمیان مردان بیشتر دیده می‌شود . ماهی آزاد بخورید : مصرف منابع غذایی حاوی امگا 3 هم به سلامت قلب و عروق مردان كمك می‌كند وهم احتمال ابتلا به سرطان پروستات را كاهش می‌دهد. بهتر است در رژیم‌غذایی خود ماهی آزاد، ساردین و تن را كه منابع عالی این اسید چرب هستند، بگنجانید تخم‌مرغ بیشتر بخورید : این ماده‌غذایی از منابع مناسب پروتئین، بیوتین و آهن است كه همه آنها در روند رشد مو تاثیر دارند و از ریزش مو كه در میان مردان بیشتر دیده می‌شود، جلوگیری می‌كنند. كم‌خونی هم می‌تواند باعث ریزش مو ‌شود و خوردن تخم‌مرغ كه منبع آهن است، از بروز این مشكل نیز جلوگیری می‌كند. .  آب میوه‌تان آب‌انار باشد : آب انار منبع آنتی‌اكسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و سطح كلسترول و فشارخون را پایین می‌آورد. نتایج بررسی‌ها نشان داده نوشیدن یك گیلاس آب‌ انار می‌تواند به‌ طور قابل‌ ملاحظه‌ای از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری ‌كند.  سبزی‌های برگ سبز بیشتر بخورید : این سبزی‌ها از منابع مناسب ماده معدنی منیزیم هستند كه دریافت آن به سلامت استخوان‌ها، تامین انرژی و بهبود عملكرد عضلات كمك می‌كند. نتایج مطالعه‌ها نشان داده‌اند دریافت این ماده معدنی حتی خطر ابتلا به سرطان كولون را كا هش می‌دهد. به این دلایل خوردن سبزی‌های برگ سبز به مردان توصیه می‌شود، به‌خصوص اگر تازه‌ باشند.  سیر به غذا ی تان اضافه كنید : سیر تازه به سلامت قلب مردان كمك می‌كند زیرا باعث كاهش كلسترول خون می‌شود. عادت به خوردن سیر تازه، از بروز عوارض ناشی از كلسترول خون بالا پیشگیری می‌كند، به همین دلیل خوردن این سبزی به‌عنوان یك عادت تغذیه‌ای مهم به مردان توصیه می‌شود.  میان‌وعده های غذا تخمه كدو بخورید این ماده غذایی حاوی ترکیب تریپتوفان است که طبیعتا ضد افسردگی است. مشکلات ناشی از بزرگ شدن پروستات را کاهش می‌دهد. تعادل را در قندخون در هر فصلی نگه می دارد. 

ارسالی شکیلا از شهر مسکو

!مژده به کسانیکه مریضی شکر دارند 

برگهای زیتون را به اندازه ای که دوبار کف دست تانرا پر کند بعد از شستن در یک ونیم لیتر آب گرم علاوه کرده و الی سه دقیقه بجوشانید و بعد از سرد شدن با یک تکه ململ پاک آنرا صاف نموده در یک ظرف شیشه یی بریزانید بیاد داشته باشید که ظرف پلاستیکی ویا هم فلزی و گلی نباشد و بعداً هر روز یک گیلاس قبل از چای صبح, یک گیلاس قبل از غذای چاشت و هم یک گیلاس قبل از غذای شب بنوشید. این نکته را بیاد داشته باشید که هنگام استفاده این روش هر نوع ادویه جات کیمیاوی وآنسولین سوزنی را توقف دهید و بعد از ختم این یک ونیم لیتر ادویه ترتیب داده خویش معاینات شکر خویشرا دوباره انجام دهید ان شاء الله مریضی شکر شما دیگر در کنترول شما خواهد بود. شفا دهنده الله متعال جل جلاله است که میفرمایند (وَ إِذَا مَرِضتُ فَهُوَ یَشفِین یعنی هرگاه شما مریض شدید شفا دهنده اوست..

ای کاش پیش از بار داری میدانستم 

در دوران بارداری خانم ها با تغییرات بسیاری مواجه می شوند که با بسیاری از آنها آشنا نیستند و به همین دلیل بارداری به نظرشان عجیب و حتی ترسناک می آید؛ اما اگر خانم ها پیش از بارداری با این تغییرات آشنا شوند زمانی که باردار می شوند، ساده تر می توانند با وضعیت جدید مواجه شوند و دیگر از این تغییرات عجیب و غریب نمی ترسند. در ادامه این مطلب با چند نمونه از تغییرات از زبان تازه مادرها آشنا می شوید تا اگر قصد دارید باردار شوید از دیدن این تغییرات متعجب و ناراحت نشوید. خواندن این مطلب را به شما آقایان هم توصیه می کنیم تا بیشتر با شرایط جسمی و روحی که همسرتان در طول دوران بارداری خواهد داشت، آشنا شوید و به او کمک کنید این دوران را ساده تر سپری کند. * ای کاش می دانستم سه ماه اول در خلق و خوی من چه تغییراتی ایجاد می شود و کمی بی حوصله و کلافه می شوم. همیشه می خواستم به همسرم نزدیک باشم اما در این مدت گاهی از بودن همسرم کلافه می شدم، گاهی سرحال و با حوصله بودم و گاهی بی حوصله وعصبی که به گفته داکترم این تغییر کاملا طبیعی بود و علت آن تغییرات هورمونی است. سه ماهه اول بارداری بیش از دیگر دوران زندگی مشترکم با همسرم مشاجره و بحث داشتم، چون همسرم هم با تغییرات خلق و خوی من ناآشنا بودو نمی دانست این تغییرات در بیشتر زنان اتفاق می افتد و کاملا طبیعی است. * ای کاش می دانستم چهار ماه اول حالت تهوع و استفراغ خواهم داشت و این حالت به خصوص صبح ها بیشتر می شود. * ای کاش می دانستم مدام در ذهنم به این موضوع فکر خواهم کرد که فرزندم الان در چه وضعیتی است، مدام نگران سلامتی او خواهم بود . نگرانی ها در تمام مادران وجود دارد و کاملا طبیعی است. * ای کاش می دانستم که مدام احساس خستگی و خواب آلودگی خواهم کرد؛ انگار که دوا سرماخوردگی خورده ام. باید دواها و مکمل های غذایی مختلفی داکتر برایم تجویز می کند را بخورم. این دواها واقعا بد مزه هستند و خوردن آنها برایم دشوار است؛ به خصوص در ماه های اول که حالت تهوع اذیتم می کند. با وجود تمام مشکلاتی که دارم، مانند حالت تهوع صبح گاهی، خستگی مفرط، دردهای مختلف ریز و درشت، گرسنگی و ... باز هم فرزندم سالم است و رشد طبیعی خود را دارد. * ای کاش می دانستم وقتی برای اولین معاینه به داکترم مراجعه خواهم کرد از ترس و وحشت به خودم می لرزم که مبادا اصلا باردار نباشم و اشتباه شده باشد و یا اینکه مبادا در بارداری من مشکلی وجود داشته باشد.

ناگفته های در مورد چاقی و تناسب اندام

  اخیر اچاقی تقریبا در جمع بیماری حساب میشود

بیماری چاقی احتمال مبتلا شدن  به فشار خون را تا هفت برابر، ، به دیابت را تا 12 برابر، به سرطان  را 5و6 برابر افزایش می دهد و تمام بیماریهای قلبی و عروقی رابطه مستقیمی با چاقی خواهند داشت.

چاقی عامل مهمی برای بیماریهای اسکلتی،عضلانی،دردهای زانو و کمر است.چاقی باعث کاهش توانایی کاری افراد در طول روز می شود که در دراز مدت هزینه های درمانی زیادی را برای مردم در برمی گیرد

- یکی از دلایل چاقی زندگی زیاد نشستها است که در قرن اخیر ما دچار آن شده ایم استفاده از وسایل نقلیه،انجام فعالیتهای روزمره کاری که نیاز به فعالیت بدنی آنچنانی ندارند،داستان طولانی غذا خوردن زیاد،غذای،آماده،کنسروی دیرغذا خوردن ،در حال عصبانیت غذا خوردن همه ی این موارد باعث شده تا به سمت جامعه ای چاقی پیش برویم.

چاقی معزلی است که از نظر بدنی و زیبایی فشار جسمی و روحی زیادی به مردم می آورد،مردم ما چاقی را با وزن در نظر می گیرند ولی ثابت شده است که بیشترین چیزی که روی سلامتی افراد از نظر چربی بدن تاثیر می گذارد، نسبت قد به وزن است که به صورت از تقسیم وزن به مقیاس کیلوگرم تقسیم بر قد فرد متربه توان 2 بدست می آید.

-مثلا" اگر قد کسی 160سانتی متر است،وزن طبیعی این فرد عددی بین 55 تا 65 یا 57 تا 63 می باشد. اما این روش محاسبه هم نتوانست شاخص درستی برای سلامتی فرد ارائه دهد.

-با بررسی های انجام شده  که عامل ایجاد سکته های قلبی،مغزی،سرطان،فشار خون و حتی دیابت نسبت دور شکم به لگن فرد می باشد که اگر این نسبت از 100 درصد بیشتر شود احتمال عارضه برای فرد بیشتر خواهد شد،یعنی اینجا حتی وزن خیلی دخیل نمی باشد چون چربی هایی که در ناحیه شکم و پهلو هااست  می توانند خطرات زیادی را هم از نظر جذب انسولین و هم از نظر تاثیر روی قلب و عروق ایجاد کنند.

-اگر بخواهیم این نسبت دور شکم به لگن را در زیبایی دخیل کنیم،خیلی از مردم خصوصا" خانمها با دیدن رسانه های جمعی، فیلمها ،مهمانی ها و لباسهایی که تولید می شوند، فکر می کنند که زیبایی بدن مترادف با وزن کم می باشد در صورتی که این موضوع مشکلات عدیده ای را برای جامعه صحی به وجود آورده است

-مثلا" قد فردی که160سانتی متر و وزنش 55 کیلوگرم است می گوید که من چاق هستم و اگر وزنم به 45 برسد خیلی خوب است قبلا" که وزنم 50 کیلوگرم بود ،هیکل خوبی داشتم.

-چنین تفکری کاملا" اشتباه است،تناسب اندام با وزن سنجیده نمی شود،تناسب اندام یعنی نسبت قسمتهای مختلفی از بدن به بقیه ی بدن، یعنی بالا تنه نسبت به کمر،کمر نسبت به لگن، رانها نسبت به لگن،سینه ها نسبت به قفسه سینه.

چربیهای بدن چگونه تشکیل می شوند و چه حرکتی انجام می دهند:

وقتی بدن شما کالری دریافت می کند اگر این کالری نسوزد و بیشتر از حد مجاز مصرف روزانه باشد تبدیل به چربی می شود و در بدن ذخیره می شود  بدن سراسر  از چربی های موجود درخود را برای گرسنگی های یک تا دو هفته ای نگه می دارد، یکمقدار ی چربیها را برای گرسنگی های چند ماهه و مقدار از چربی ها را برای روز مبادا ،یعنی زمانی که انسان دسترسی به غذا نداشت از این چربی ها استفاده می کند تا زنده بماند.

مثلا" یک زن یا مرد را در نظر بگیرید، وقتی این فرد جوان است و توانایی فعالیت بدنی و دویدن دارد بنابراین چربی زیادی مورد نیازش نیست ولی وقتی یک زن به پیری می رسد و بدن فعالیت زیادی نمی تواند انجام دهد یا بچه دار نمی شود بدنش مجبور است که برای محافظت چربی نگه دارد.

اگر شما از یک قحطی یا رژیمی که به خود داده ایدبگذرید  و به و رژیم بعدی برسید بدن شما در فاصله ی این دو رژیم با خود می گوید که من یک بار رژیم گرفته ام پس ممکن است دوباره دچار قحطی یا رژیم شوم، بنابراین باید در خودم چربی ذخیره کنم تا در صورت نیاز استفاده کنم.

وقتی افراد برای لاغری رژیم می گیرند بدن این کمبود غذایی را به طور غریضی یک نوع قحطی طبیعی می داند و خود را برای مقابله با این کمبود غذا آماده می کند، اما به طور مثال فردی که به مدت 2 ماه رژیم سنگینی برای لاغری خودش در نظر می گیرد، بدن در این مدت تا مرز سوزاندن چربی های سخت بدن پیش می رود.

بعد از مدتی که فرد خسته می شود واین رژیم غذایی را رها می کند به هر شکلی دوباره  بدن شروع نیاز به خوردن غذا  پیدا می کند حتی به مقدار کم، بدن دوباره شروع  به جایگزین کردن چربی هایی می کند که برای روز مبادا در خود ذخیره کرده بود و چه بسا  بدن با خود می گوید که من یکبار قحطی یا دوره ی رژیمی گذرانده ام و از کجا معلوم که قحطی بعدی سخت تر نباشد لذا شروع می کند به ذخیره کردن چربی و ممکن است چربی بیشتری هم تولید کند و این باعث چاقی موضعی در قسمتهای مختلف بدن می شود که در مردها بیشتر در شکم و پهلو و در خانمها در شکم و پهلو و باسن و ران و سینه نمایان می شود.

بدن چگونه می تواند چربی های بدن را هوشمند کند تا دچار  تجمع ،چاقی عمومی و  چاقی موضعی و یا لاغر شدن موضعی نشوند:بدن با خون رسانی به قسمتهایی از بدن این کار را انجام می دهد در واقع هر جا خون رسانی بیشتری باشد چربی های آنجا سریعتر آب می شوند، برای همین هنگامی که گرسنگی میکشید یا کمتر غذا می خورید ، اول چربی های صورتتان که بیشترین خون رسانی را دارد  کاهش پیدا کرده و صورت شما لاغر تر به نظر می رسد و بعد سینه ها، بازو،شکم، پهلو و بغل ران .

زمانی که شما این کمبود غذایی را بر طرف کردید یا رژیم را متوقف کردید و به خوردن همیشگی مشغول شدید دوباره بدن چربی های مقاوم بیشتری تولید می کند که برای قحطی و رژیم بعدی اگر باز این کمبود را احساس کرد چربی کافی داشته باشد.

طبیعت بدن ما این است که ما صبحانه زیاد بخوریم آن هم زمانی بین ساعت  5 تا 9 صبح،شام را کم بخوریم وآن هم هنگام غروب آفتاب یا اذان شام،طبیعت بدن این است که بعد ازغروب آفتاب بخوابد ولی ما با تکنولوژی برق و روشنایی، شبها وبیداری شب را طولانی کرده ایم و به این سبب شام خوردن در دیر وقت را نیز داریم.که از نظر طب چینی در این ساعات شب هاضمه ضعیف ترین حالت خود برای هضم غذا دارد.

ما صبحها می خوابیم و این زمانی است که در تمام روشهای عرفانی و انرژی نشان می دهد که هنگام اذان صبح  و بعد از آن بیشترین انرژی کل کائنات به بدن ما می رسد ولی ما خواب هستیم در احادیث نیز با این موضوع اشاره شده استکه هرکسی وقتر ازخواب بلند شد روزی بیشتر را نصیب میگردد

ما این ساعت مفید را از بدن خود دریغ کرده ایم و این آگاهی را از بدن خود گرفته ایم حتی از بدو دوران کودکی،یک زمانی بچه های ما ساعت 8 یا 9 شب می خوابیدند ولی الان ممکن است به زور ساعت 1 یا 2نصف شب به خواب بروند.

داکتر راضیه هوتکی

 نیش زنیوردرمانی برای ام .اس

ام.اس یکی از شایع ترین بیماری های سیستم

اعصاب مرکزی مغز و نخاع است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود.

 میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون می شوند اما در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب و امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود.

 در حال حاضر هیچ درمان قطعی‌ای برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری موثر هستند.

 فرض کنید خانمی مبتلا به بیماری ام.اس است و بخشی از توانایی دستان اش را از دست داده است و نمی تواند به خوبی آن ها را تکان بدهد. در صورتی که درمان با نیش زنبور را به موقع شروع کند و به چند ماه بعد موکول نکند, پاسخ مطلوبی خواهد گرفت و توانایی دستان اش به حالت قبل برمی گردد.چون بیماری ام.اس جزو بیماری های ضد    سیستم ایمنی بدن محسوب می شود, زمانی که ما سم زنبور را وارد بدن بیمار می کنیم, سیستم ایمنی بدن تحریک شده و سم را به عنوان یک عامل مهاجم شناسایی می کند. پس از شناسایی, سیستم ایمنی بدن خود را برای مقابله و خنثی کردن سم آماده می کند.

تولد طفل بین 38 تا 42 هفته 

پدر و مادر آینده، خودشان را براي یک زندگي جدید آماده مي کنند. خیلي از آنها سرگرمزندگی خودشان هستند و وقت اضافي کمتري دارند و وقتشان به جمع و جور کردنزندگي خودشان ميگذرد. از جمله این کارها مي تواند آماده سازي بزرگ خانه برای ورود عضو جدید می باش

.موی سر بچه الان می تواند دو سانتیمتر بلند باش

قد او الان حدود 40 سانتیمتر می باشد. وزن او حدود 1600 گرم می باشد وفضای داخل شکم مادر را حسابی پر کرده است بدن خیلي از خانمها شروع به آب جمع کردن ميکند. پاها و ساقهاي آنها متورم (یاپندیده  )ميشود

هفته 32 بارداری      

بعضی وقتها امکان دارد در هفته 32 یک سونوگرافی اضافی انجام شود برای اینکه وضعیت بچه و اینکه آیا او خوب رشد میکند، کنترل شود اگر جفت در قسمت اول حاملگی نزدیک دهانه رحم قرار داشته الان کنترل مي شودکه ایا آن بالاتر قرار دارد یا نه نزد خانم هایی که اولین زایمان آنها است امکان اینکه سر بچه از همین الان به سمت پائین باشد زیاد است، اما اگر در شکم جای کافی وجود داشته باشد

.جنین میتواند بچرخد برای خانم هایی که زایمان دوم یا چندمین آنها است بچه از هفته 37به بعد با سربه طرف پایین قرار میگیرد آنهایی که کار سخت دارند مجبورند از این هفته از کار کردن دست بکشند اگر شما میخواهید در کلاس های آموزشی برای آماده سازی خود برای زایمانشرکت کنید بهتر است این کلا سها را از الان انتخاب کنید فضای داخل شکم الان خیلی تنگ است اما هم شکم و هم بچه به رشد ادامه میدهند

.بچه الان حدود 1800گرم وزن دارد و قدش حدود 42 سانتی متر می باشد بلندترین قسمت رحم الان حدود 12 سانتی متر بالای ناف قرار دارد .ضربان قلب بیشتر و بیشتر ميشود. عمل عرق کردن در بچه شروع به تکامل ميکند .خانم ها بیشتر و بیشتر نزد دایه ها ميروند

هفته 33 بارداری  هرچند که شکم تان الان خیلی بزرگ شده است اما خیلی خوب.است که بتوانید به فعالیت هایتان ادامه دهید و از عضلات تان استفاده کنید .پیاده روی، شنا و یوگا فعالیت های مناسب برای خانمهای باردار در این ایام می باشندبعضی از خانمها به دلیل مشکلات مختلف نمی توانند زیاد فعال باشند برای اینکه جلوی زیاد شدن وزن به علت کم بود فعالیت را بگیریدمیتوانید، کمبود فعالیت را با بیش از اندازه غذا نخوردن جبران کنید

.خانمها در دوران بارداری احتیاج به 300 کالری اضافی در روز دارند

این به اندازه صرف یک عصرانه یا دسر قبل از ناهار می باشد، مثلاً یک .بشقاب کورن فلکس با شیر یا ماست یا یک ساندویچ و یک سیب هر چی وزنتان بیشتر شود پا و ساق هایتان بیشتر متورم می شود.این تورم در طی تابستان به دلیل گرما بیشتر می شودبرای اینکه جلوی کار را بگیرید هر روز به استراحت بیشتری احتیاج دارید ترجیحاً چند دقیقه ای دراز کشیده پاهایتان را روی بلندی قرار دهید و در تمام طول روز از.جورابهای طبی استفاده کنید

خیلی خوب است که صبح قبل از اینکه از رختخواب خارج شوید جوراب های طبی را.به پا کنید .دراز کشیدن در وان آبگرم نیز به شما کمک خواهد کردفشار آب بیشتر از فشار هوا نباشد و مایعات در قسمت متورم را به سمت

.محل های گردش خون فشار می دهدبچه الان خیلی زود رشد می کند. وزن ا و حدود دو کیلو و قدش حدود ۴۳ سانتی متر می باشد اگر بچه الان به دنیا بیاید، طی چند هفته احتیاج به کمی تنفس مصنوعی، گرما و.کمک برای شیر خوردن دارد در این ایام خانم های باردار خیلی به زایمان شان فکر می کنند این خوب است که به زایمان فکر کرده، درباره آن مطا لعه و با یک آدم با تجربهصحبت کنید .این روش خوبی جهت آماده شدن برای لحظه زایمان میباشد 

هفته 34 بارداری   خیلی ها بیشتر و بیشتر به حاملگی فکر میکنند خانمها حتی ممکن است درباره اینکه حال شان خیلی خوب بوده است نگران هستند وفکر میکنند که اینطور نمی بایست باشدیا شاید برعکس آن ها فکر میکنند که همه چیز خیلی سخت بوده است همهی این موضوعها معمولی و طبیعی است لحظه زایمان یکی از بزرگترین لحظه های زندگی می باشد ما باید سعی کنیم همیشه درباره آن مثبت فکر کنیم هر چند که این کمی مشکل است.بیاد داشته باش که در حقیقت همیشه همه چیز به خوبی پیش میرود .حتی همسر خانم باردار نیز افکار خیلی مختلفی در سر دارداین خیلی مشکل است که خود را برای واقعه ای به این بزرگی آماده کنی وپشتیبان خوبی باشی، وقتی که نمی دانی واقعاً چه چیزی در انتظار تو می باشد بعضی از این پدرهای آینده درباره این تفکرات و تجربه ها احساس وحشت می کنند

بچه شما الان جایش خیلي تنگ است و خیلي به سختي مي تواند خود را حرکت بدهد تقریباً همه ی اعضای بدن تکمیل هستند اما شش ها احتیاج به وقت بیشتری برای تکاملدارند .وزن بچه حدود 2250 گرم و قدش حدود 44سانتيمتر مي باشد ناف خانم باردار الان ممکن است به سمت بیرون آمده باشد و حتی یکخط قهوهای رنگ از ناف به سمت پایین وجود داشته باشد این خط بعد از زایمان کمرنگ شده و کم کم از بین میرود شاید دردهای زود هنگام داری؟ اما این روش رحم برای تمرین زایمان می باشدسعی کن تا می توانی ریلکس بوده و استرس نداشته باشی

هفته 35 بارداری حالا خانم باردار وزنش خیلی سریع بالا می رود و هر هفته حدود.نیم کیلو اضافه وزن پیدا میکند

از این 500 گرم حدود 300 گرم آن مربوط به وزن اضافه کردن بچه است اما اگر خانم باردار خیلی سریع وزن اضافه می کند، می تواند دلیل آن این باشد کهدر بدنش آب جمع می شود این امری طبیعی است اما حتی میتواند علامتهایی در مورد اینکه مشکلاتیوجود دارد باشد در انتهای دوران بارداری مادر به دفعات زیادی نزد داکتر یا نرس مسوِّل می رود، به طور مثالبرای اینکه فشار خون خود را کنترل کنند خیالیها ترش میکنند. احساس میکنند که شکمشان تمام وقت پر است و شب هاوضعیت راحتی برای خواب پیدا نمیکنند .بیشتر بچه ها الان سرشان به سمت پایین است

قرار گرفتن بچه در وضعیت درست خودش برای خیلی از مادرها احساس آرامش و.راحتی به وجود می آورد

.الان بیشتر و بیشتر واقعی به نظر میآید. بچه بزودی بیرون میآیدرحم آنقدر بزرگ شده که درست زیر جناق سینه قرار دارد هیچ تکان هایخیلی کوچک را در شکمت احساس کردی؟ این بچه است کهسکسکه میکند .طول بند ناف الان حدود نیم متراست و قطر آن به اندازه انگشت شصت دست است بچه الان بیشتر و بیشتر چربی زیر پوست خود جمع می کند. وزنش حدود 205 کیلو گرم وقدش حدود 45 سانتیمتر می باشد. بلندترین قسمت رحم زیر جناق سینه مادر است .خانم باردار بیشتر و بیشتر احساس ناراحتی می کند و زود به نفس نفس می افتددلیلش می تواند آن باشد که بچه بالا قرار گرفته است و به شش های او فشار می آوردخانمها در این ایام خیلی زود خسته و عصبی می شوند

هفته 36 بارداری بچه الان خودش را برای زایمان آماده میکند. زایمان حتی برای بچه سخت است بچه الان تمرین نفس کشیدن می کند. اما نه زمانی که به خواب عمیق فرو رفته استحالا بچه هم زمان فعالیتش و هم زمان خوابیدنش طولانی تر شده است بچه الان عین قبل حرکت دارد اما حرکت هایش به دلیل کمبود جا نمی تواند زیاد باشد

تو شاید حرکتهای بچه را مثل قبل متوجه نشوی، در این صورت این چیزی.غیر معمولی نیست. بچه در رحم جای زیادی برای تکان خوردن ندارد وقتی رحم خودش را جمع می کند آن وقت هیچ اکسیژن و یا مواد غذایی

.به بچه نمیرسد و می شود گفت که بچه طی چندین ثانیه نفسش را نگاه میدارد

.اما بچه ها در این طور مواقع میتوانند از موادغذایی که قبلاً ذخیره کرده اند استفاده کنند بچه برای این که حرارت را نگاه دارد، زیر پوست خود چربی ذخیره کرده استوقتی او از شکم مادربیرون می آید هوای بیرون به مراتب سردتر از هوای داخل رحممی باشد. چربی زیر پوست حتی می تواند منبع انرژی خوبی برای بچه ها در زمان.بعد از زایمان میباشد

 اگر بچه تو الان به دنیا بیاید همه چیز به خوبي پیش خواهد رفتمغز او برای زندگی خارج از رحم آماده است .از هفته پیش بچه حدود 250 گرم وزن اضافه کرده استوزن بچه الان حدود 2750 گرم قدش حدود 46 سانتیمترمیباشد.بعضی وقتها یک مایع سفید رنگ از سینهی تو بیرون میآید ا ین شیر تازه، غذای اولیه و مغذی بچه ی تو است وزن خانم های باردارالان حدود 11 تا 14 کیلو اضافه شده است

هفته 37 بارداری حالا بچه کامل است یعنی میتوان گفت که بچه بین هفته 37 و 42 می تواند به دنیابیاید. اما نمیتوان گفت زایمان دقیقاً کی اتفاق می افتد. این بچه است که هم چیز راشروع می کند .حالا همه منتظر بدنیا آمدن بچه میباشندخیلی از خانمهای باردار الان احساس می کنند که حاملگی تمام شده است یکی از مزیت های این که خانم باردار از داشتن بچه در شکم خسته شده است.میتواند این باشد که زایمان خیلی وحشتناک به نظر نمی آید

 بیشتر بچه ها الان سرشان به سمت پایین استبعضی وقتها سر بچه حسابی پایین به سمت لگن خاصره می باشد.آن وقت(ماما یا )داکتر ها میگویند که بچه خودش را فیکس کرده است این بدان معنا است که بچه بقدری سرش پایین رفته است که امکان این که دوباره ا.آن جا بالا بیاید را ندارد سر بچه سخت تر و بزرگ تر از باقی قسمتهای بدنش می باشد برای همین.خوب است اگر بچه با سر بیرون بیایدبدین صورت زایمان خیلی راحتتر انجام میگیرد اگر بچه با پاها و باسن به سمت پایین باشد آن وقت دکترها سعی خواهند کرد که بادست شان او را بگردانندبدین طریق که سعی میکنند بچه را مجبور کنند یک کله معلق به سمت درست بزند اگر موفق نشوند آن وقت شاید تصمیم به سزارین بگیرند بچه تمرین نفس کشیدن میکند، او به کمک شش های خود آب داخل رحم را به داخلمیکشد و به بیرون فشار میدهد .وزن بچه حدود 2950 گرم و قد او حدود 47 سانتیمتر میباشد شکم تو شاید به نظر برسد که دیگر بزرگ نمی شود و یا شاید به نظر می رسد که کوچک تر هم میشوددلیل این میتوان این باشد که بچه هر چه بیش تر خود را به سمت پایین میکشدموقع وضع حمل هرچه بیشتر نزدیک میشود

هفته 38 بارداری       وقتی سر بچه سر جای خودش در شکم مادر قرار بگیرد آن وقت مادر راحت ترمی تواند که نفس بکشد و غذا بخورد.این بخاطر این است که آن وفت در قسمت بالای شکم فضای بیشتری وجود دارد

 خانمها الان بیشتر احساس میکنند که دردهای اولیه زایمان شروع شده است فرق بین دردهای اولیه زایمان و دردهایی که در اثر جمع شدن های رحم بوجودمی آید این است که دردهای اولیه اغلب بیشتر احساس می شونددردها در قسمت پایین شکم یا در ستون فقرات بیشتر احساس می شود وشبیه دردهای زمان قاعدگی میباشد .برای بعضی ها اولین درد زایمان تنها نشانه این است که وقت زایمان فرا رسیده استهمه خانمها یک هشدار در باره اینکه زمان زایمان فرا رسیده است دریافت نمیکنند .به زودی وقتش می رسد. بچه خودش را برای بدنیا آمدن آماده میکند .بیشتر بچهها، حدود 92% از آنها بین هفته 38 و 42 دنیا میآینداین بچه است که تصمیم می گیرد که چه موقع بدنیا بیاید قطر جفت الان حدود 20 تا 25 سانتیمتر می شود و وزن آن چیزی حدود نیم کیلو.میباشد

.وزن بچه حدود 3 کیلو و 100 گرم و قدش حدود 47 سانتیمتر میباشد برای تو که در هفته های آخر دوران بارداریت است خیلی راحت نیست که وضعیت خوبی برای خوابیدن پیدا کنی. به همین دلیل تا میتوانی باید استراحت کنی

خانم های باردار میتوانند امتحان کنند که به پهلو بخوابند و متکایی بین پاهای خود.قرار دهند

هفته 39 بارداری هر روز که میگذرد بچه حدود 28 گرم وزن اضافه میکندالان وزن بچه بین 3300 تا 3700 گرم و قد او بین 48 تا 50 سانتیمتر میباشد بچه تمام شکم را پر کرده است و خیلی سنگین است .خیلی از خانمهای باردار الان واقعاً آرزو دارند که حاملگی شان تمام شودالان شاید احساس ترس شدید که بعضیها برای وضع حمل دارند از بین رفته باشد یاحداقل کم تر شده باشد برای اینکه خود را آماده کنید می توانید بطور مثال همهی وقایع و اتفاقات وضع حمل را.دقیق یادداشت کنید در یادداشت هایتان می توانید به صورت کوتاه بنویسید که چه افکاری در دورانوضع حمل دارید و چگونه میخواهید این کار انجام شود تا ماما بتواند به.به بهترین وجه از شما پشتیبانی کند

 وقتی که سر رحم باز می شود آب لزج به بیرون میریزد اما بعضیها متوجه آن نمیشوند. بعضی وقتها این یک مایع لزج سفت و سفید خاکستری میباشد و.بعضی وقت ها عین ترشحات میباشد وقتی که این مایع لزج با ترشحات بیرون میآید آن وقت میتواند بین 1 روز تا 1 هفته به زایمان باقی مانده باشد خانم ها برای این که خود را برای زایمان آماده کنند، احتیاج به خوب غذا خوردن و.خوب خوابیدن دارند اگر اولین زایمان مادر میباشد آن وقت ممکن است زایمان یک شبانه روز طول بکشد واین غیر معمول نیست که خانم ها یک یا دو شب خواب را از دست بدهند

جا خیلی خیلی کم است، بچه تمام شکم را پر کرده است اما او هنوز رشد می کند خانم باردار خودش را خیلی بزرگ احساس میکند و هم از لحاظ جسمی و هم ازلحاظ روحی آمادهی به دنیا آوردن بچه می باشد

هفته 40 بارداری     شکم تو شاید کمی کوچک تر شده باشد. شاید تو دردها را بیشتر و بیشتر و در طی

.زمان های مختلف احساس کنیبرای خیلی ها ممکن است چند روز دیگر طول بکشد تا زمان زایمان فرا رسد بدلیل

این که به دنیا آمدن بچه بعد از هفته 40معمولی تراست که بیاید خیلیها به این فکر میکنند که این امکان وجود دارد که خودشان کاری کنند تا.دردهای زایمان زودتر شروع شود،ً بطور مثال از پله ها سریع بالا و پایین بروند یا غذای مخصوصی بخورند هیچ روشی که خودتان بتوانید کاری کنید که زایمان سریع ترشروع شود وجودندارد و بچه فقط وقتی که آماده باشد بیرون می آید اگر بنا به دلایلی از نظر طبی احتیاج است که بچه زودتر بیرون بیاید، بطور مثال مادرفشار خونش بالاست، آن وقت در بیمارستان میتوانند کاری کنند که زایمان زودترشروع شود

.فشار از طرف سر بچه به سوی دهانه رحم میتواند زمان زایمان را جلو بیندازد این فشار باعث میشود که هورمناکسیتوکین ترشح شود، این هورمو ن به رحم علامت میدهد که خودش را جمع کند

وقتی که رحم خودش را بیشتر و قویترجمع می کند آن وقت سر بچه بیشتر به سمت دیواره رحم فشار میآورد. بالاخره سر رحم تسلیم شده باز میشود همه چیز آماده است. بچه الان بین 3500 تا 4000 گرم وزن دارد و قدش

بین 48 تا 52 سانتی متر است تقریباً غیر ممکن است که در شکم جایی برای حرکت بچه وجود داشته باشد

.اما هنوز امکان این که بچه داخل شکم یک یا دو هفته دیگر باقی بماند وجود دارد

هفته 41 و42 بارداری 

الان دیگر چیزی باقی نمانده است اما این معمولی است که این احساس برایخا نم های باردار به وجود بیاید که حاملگی هرگز نمیخواهد تمام شود هفته 41 و 42 بارداری، برای شما این احساس بوجود میآید که بچه هیچ وقت.نمیخواهد بیرون بیاید.اما خوب است بدانید که تقریباً همهی بچه ها قبل از هفته 43 بیرون میآیند

.اگر زایمان خودش شروع نشد وقت آن است که به کمک دارو آن را شروع کرد بین بیمارستانها اختلاف نظر وجود دارد که زایمان چه موقع باید به کمک داروشروع شود، اما معمولا این کار اواخر هفته 42 و اوایل هفته 43 انجام    می شود.

میوه های مردانه وزنانه رابشناسید

تا به حال به این فکر کرده‌اید که میوه‌ها را می‌توان به دو گروه زن و مرد تقسیم کرد؟ همه ما می‌دانیم که تمام میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و آنها را باید جزء ضروری و ثابت سفره خود قرار دهیم، اما جالب است بدانید که یکسری میوه‌ها برای خانم‌ها فواید بیشتری دارند تا آقایان و برعکس.میوه‌های  ويژه آقایان مرکبات:به دلیل اینکه بیماری‌های قلبی در آقایان بیشتر است، خوردن میوه‌های دارای رنگ روشن به‌نفع آنها است. محققان ترکیبات آنتی‌اکســـیدانی را در پرتقال و در سایر میوه‌های زرد رنگ یافته‌اند که در مبارزه با بیماری‌هايی مانند بيماري‌هاي قلبي و آرتریت سودمندهستند.انار:به واسطه داشتن مواد آنتی‌اکسیدانی و نیز الاژیک اسید از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان پوست و پروستات را کند می‌کند.تربوز:لیکوپین دارد که یک ماده قوی ضدسرطان براي مردان است و برای سلامت چشم و پروستات مفید است. مصرف منظم تربوز و زردآلو مانع از بروز سرطان پروستات می‌شود.انجیر:برای سلامت قلب مفید است و تری‌گلیسیرید خون را کاهش می‌دهد. پتاسیم موجود در آن فشارخون را کنترل کرده و از بدن در برابر بیماری‌های قلبی و فشارخون محافظت می‌کند.آووکادو:فیتونیتریت‌های متعدد آن نه تنها مانع از بروز سرطان پروستات می‌شود، بلکه سلول‌های آسیب‌دیده قلبي را نیز ترمیم می‌کند.نارگیل:این میوه علائم مربوط به بزرگ شدن پروستات را کاهش می‌دهد. از بروز بیماری تصلب شرائین و بیماری قلبی را در مردان نیز پیشگیری می‌کند.میوه‌های  ويژه بانوان سیب:برای شادابی پوست به خانم‌ها توصیه می‌شود که روزی يك سیب بخورند. سیب منبع غنی از ویتامین C، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌هاست.زغال اخته:در افزایش کلسترول مفید خون و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها موثر است و به شادابی پوست خانم‌ها کمک می‌کند.پرتقال:بهترین منبع ویتامین C و اسیدفولیک است و مصرف آن به خانم‌های باردار برای تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع کم‌خونی توصیه می‌شود. پرتقال حاوی 70میلی‌گرم ویتامین C است که این مقدار 90درصد از نیاز روزانه خانم‌ها به این ویتامین را تامین می‌کند.آلبالو:دارای ملاتونین که یک نوع آنتی‌اکسیدان است. این ماده به حفظ الگوی طبیعی خواب انسان کمک کرده، از ضعف حافظه جلوگیری می‌کند، کاهش‌دهنده التهابات است و از سرطان‌هاي زنانه و دیابت جلوگیری می‌کند.آووکادو:برای خانم‌های باردار مفید است. یک فنجان آووکادو، یک‌چهارم نیاز روزانه بدن به فولات یا همان اسید فولیک را تامین می‌کند. این ویتامین خطر ابتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی جنین را کاهش می‌دهد. اگر باردار هستید یا قصد بچه‌دار شدن دارید از این میوه میل کنید تا فرزندي سالم به دنیا بیاورید.بادرنگ:۹۵درصد بادرنگ از آب تشكیل شده است و خوردن یك فنجان بادرنگ ورقه شده با نوشیدن یك لیوان آب برابری می‌كند.پوست سبز بادرنگ نیز مقادیر قابل توجهی فیبر، پتاسیم و منیزیم دارد و خوردن بادرنگ همراه با پوست، البته در صورتی كه به خوبی شسته شده باشد، براي زيبايي و جوان ماندن پوست بانوان توصیه می‌شود. همچنین بادرنگ به درمان حساسیت‌های پوستی و آفتاب‌‌سوختگی كمك می‌كند.توت‌فرنگی:دارای ویتامین C و منگنز است. منگنز رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد، به استحکام استخوان‌ها به‌خصوص خانم‌هاي در معرض پوكي استخوان کمک می‌کند و به عملکرد بهتر غده تیروئید هم کمک می‌کند. زنانی که هر هفته دو بار میوه‌هایی مانند شاتوت یا توت‌فرنگی را در برنامه غذایی روزانه خود قرار می‌دهند دیرتر با مشکل فراموشی و کاهش توانایی‌های ذهنی مواجه می‌شوند.انار:میوه‌ای خونساز و تصفیه‌کننده خون است زیرا منبع خوبی از اسید فولیک، پتاسیم و آهن است، بنابراين مصرف آن را برای بیماران مبتلا به کم‌خونی به خصوص خانم‌ها توصیه می‌کنیم. یکی از علل مهم مشکلات پوست، مو و ناخن و نامنظمی دوره‌های ماهانه در خانم‌ها، کم خونی و فقر آهن است.

ماسک مو برای انواع موها

ماسک مو با عسل، روغن زیتون و سرکه برای براق‌شدن موهای‌تان

- دوقاشق غذاخوری عسل

 - یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام

 - یک قاشق غذاخوری سرکه سیب

مواد را مخلوط کرده و قبل از شست‌وشو، روی موهای‌تان بمالید و با شانه‌زدن مواد را از ریشه به سمت نوک موها هدایت کنید. (تونیک ) یا ماسک را به‌مدت یک ساعت روی موهای‌تان بگذارید، سپس موهای‌تان را بشویید

ماسک تقویتی ریشه‌های مو

 - یک عدد زرده تخم‌مرغ

- دوقاشق غذاخوری روغن (زیتون ) یاکرچک

 یک قاشق غذاخوری پودر ویتامین A ((کپسول ویتامین-

تمام مواد را مخلوط کنید و روی موها بمالید. کمی ریشه موهای‌تان را ماساژ دهید و بگذارید ماسک به مدت دو ساعت روی موهای‌تان بماند سپس آن‌را آب ولرم بشویید. این ماسک برای جلوگیری از ریزش مو نیز مفید است

ماسک مو برای رفع شوره سر و جلوگیری از آن

سه قاشق غذاخوی سرکه سیب

- - یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

سرکه و روغن زیتون را مخلوط کنید. ابتدا موهای‌تان را خوب با شامپو بشویید سپس مخلوط را روی موها بمالید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند. بعد موهای‌تان را آب ولرم بشویید سپس با آب سرد آبکشی کنید.

ماسک مو برای جلوگیری از ریزش مو

 - یک عدد( کچالو )سیب‌زمینی

یا ژلاتین– دو قاشق غذاخوری ژل آلوورا

- یک قاشق غذاخوری عسل

کچالو  را پوست بکنید و آب آن‌را بگیرید. دو قاشق چای‌خوری آب کچالو  را با ژلاتینمخلوط کنید و عسل را به آن اضافه کنید.

بعد از زدن تونیک(ماسک) ریشه موهای‌تان را ماساژ دهید، موهای‌تان را با کلاه مو بپوشانید و بگذارید به مدت دو ساعت روی مو باقی بماند سپس موهای‌تان را با شامپو بشویید. این ماسک را هفته‌ای دو بار استفاده کنید

ماسک مو برای تسریع رشد مو

 یک قاشق غذاخوری روغن (زیتون ) یاکرچک

.یک عدد آمپول ویتامین هی A

یک عدد زرده تخم‌مرغ

مواد را خوب مخلوط کرده و روی موهای تر بمالید

با شانه مواد را از سمت ریشه به نوک موهای‌تان هدایت کنید. بگذارید ماسک به مدت یک ساعت بماند سپس با شامپو و آب ولرم موهای‌تان را بشویید

ماسک جلوگیری از موخوره

- دوقاشق غذاخوری عسل.

-یک قاشق غذاخوری سرکه

-یک قاشق غذاخوری روغن بادام مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و روی نوک موها بمالید. بگذارید به‌مدت 30 دقیقه بماند تا جذب مو شود سپس با آب گرم موهای‌تان را بشویید.

فندق

فندق گیاهی است که در اشکور به وفور یافت میشود و مردم این منطقه با پرورش و برداشت ان امرار معاش می کنند.فصل برداشت فندق از اواسط اسد تا اواخر سنبله است.           

فندق درختچه اي است به ارتفاع تقرباً 2 متر كه برگ هاي آن پهن و نوك تيز است فندق داراي پوششي سبز رنگ بوده كه پس از خشك شدن تدريجا از آن جدا مي گردد

 خواص داروئي:

فندق از نظر طب قديم گرم و خشك است . برگ و شكوفه ،‌گل وپوست آن (مخصوصا پوست ريشه آن )قابض است

1)فندق بدليل اينكه داراي مقدر كمي مواد نشاسته اي است ضمنا داراي مواد معدني زيادي مانند كلسيم ،‌پتاسيم ، فسفر ،‌منيزيوم ،‌سديم و آهن مي باشد غذاي بسيار خوبي بالاي مبتلايان به بيماري قند است

2)فندق غذاي مناسبي براي تقويت بدن و مخصوصا دوره نقاهت است .

3)فندق مقوي روده ها و معده است .

4)فندق سموم را از بدن خارج مي سازد

5)فندق فشار خون را بالا مي برد

6)خانم هائيكه در بين دو عادت ماهانه خونريزي دارند براي درمان آن بايد جوشانده پوست فندق بخورند .

7)روغن فندق براي از بين بردن سرفه و درد سينه مفيد است .

8)روغن فندق براي كبد نافع است

9)براي جلوگيري از ريزش مو پوست فندق راب سوزانيد و خاكستر آنرا با پيه خوك مخلوط كرده و قسمت هايي را كه مو ريخته با آن ماساژ دهيد .

10)آنهائيكه كارهاي فكري مي كنند بايد فندق بخورند زيرا بدليل داشتن فسفر زياد مغز را تقويت مي كند

 طب کهن شرق

طب شرقي با قدمت چندهزارساله خود بر اساس فيزيک کوانتوم انسان را مجموعه اي کامل و واحد متشکل از انرژى و ماده( روح، ذهن،احساس و جسم )مي داند که با محيط خود در ارتباط است و هر گونه تغيير شرايط محيط مي تواند بر سلامت اين مجموعه اثر بگذارد. طب شرقي با ديدگاه کل نگري خود معتقد است که انسان بايد به عنوان يک پيکره واحد تداوی شود و بر خلاف ديدگاههاي جزءنگري و ماشين گرايي دکارت و نيوتن(که وارد طب غربي شده و اساس آنرا تشکيل مي دهد)انسان را همچون ماشيني نمي داند که تنها رفع بيماري با ترميم و تجويز دوا براي آن جزء بخصوص صورت پذيرد. زيرا عوامل داخلي و خارجي زيادي مي تواند وجود داشته باشد تا بر کارکرد يک جزء از بدن اثر گذارده و آنرا بيمارکند. بنابراين تجويز دوا يا ترميم آن جزء و يا حتي تعويض آن نمي تواند تداوی باشد زيرا عوامل بيماري همچنان موجودند و مي توانند دوباره عارضه آن جزء را بوجود آورند. اين نگرش کل بيني در تمام شاخه هاي طب شرقي (پزشکي سنتي آيوروداي هندي،طب سوزني چيني و.و.و..) به طور مشابه وجود دارد.

طب سوزنی

زنجفیل خوشمزه و دوای ضد امراض

زنجفيل از زمانه های باستان در طب سنتی چين، هند و افغانستان جايگاه خاص داشته، فقط در قرن 13 ميلادی بود که به اروپا راه يافت

ابن سينا در كتاب قانون راجع به زنجفيل می نویسد

«زنجفيل دارای مزاج گرم و خشك بوده، دارای آثار ملين (مسهل) و بادشكن، افزايش دهنده هوش و حافظه، برطرف كننده تيره گی چشم ، بندآورندهء اسهال، هضم كننده، مقوی جگر و پاد زهرحشرات موذی است»

زنجفيل يا زنجبيل گياهی است با نام علمي Zingiber officinalis که بیشتر به نام عمومیGinger یاد می شود. زنجفيل گیاه بومی برخی نواحی قارهء آسيا می باشد، ولی به علت استفادهء وسيع از آن در استراليا، برازيل، چين، هند، جا مائيكا و غرب آفريقا نیز كشت مي شود

قسمت مورد استفادهء رنجفيل بخش زيرزمينی یا ریشهء آن است كه از قديم به عنوان گياه دارويی و مواد غذایی به شکل تازه و یا خشک شده، مورد استفاده قرار می گیرد

از زنجفیل می توان تقریباً در همهء غذا ها، از نوشابه ها و شرینی ها گرفته تا قورمه و کباب، مربا ' ترشی ها ، استفاده کرد

زنجفيل تقویت کنندهء قوهء حافظه، جهاز هاضمه، معده و جگر بوده، كرم های روده را از بین می برد

زنجفيل مقدار ادرار را بیشتر ساخته، ضد اسهال و رفع کنندهء تشنگی است

زنجفيل فعالیت جنسی را افزايش داده، برای کاهش درد های مفاصل موثر بوده، خصوصیت دافع زهریات را دارد

زنجفيل تازه، شربت زنجفيل و چاي زنجفيل درجهء حرارت بدن را بلند برده، بدين وسيله مواد زهری و اضافی را به شکل عرق از بدن خارج می کند

تحقيقات سال های اخير روی زنجفيل تمام تجارب طب سنتی را تاييد کرده است. روی همين دليل صنايع دوا سازی جهان، دوا های زياد از آن تهيه و عرضه داشته اند

براي استفاده بهتر از زنجفیل، شکل قطره آن نيز وجود دارد که به نام آرومين یاد می شود كه از آن در تداوی درد مفاصل، دردهاي دست، پا، كمر و گردن، هاضمه رفع اسهالات، نفخ و درد معده و روده ها، تهوع و استفراغ، ناتواني جنسی، سرماخوردگی، اختلال حواس به خصوص آلزايمر و تقویت سیستم ايمنی بدن مورد استفاده قرار مي گيرد

زنجفیل برای خانم های كه عادت ماهيانه آن ها عقب می افتد و یا در آن دوران درد دارند، نیز تجويز شده است

می گویند شربت زنجبيل برای زخم معده مفيد است. اگر هر روز قبل از غذا يك قاشق چای خوری اين شربت همراه با كمی آب نوشيده شود، به التیام زخم معده کمک می کند

زنجفيل بهترين دوای سرماخوردگی ، گلو دردی و سینه دردی می باشد

زنجبيل را حتی براي كمپرس یا تکر کردن نيز می توان استفاده كرد، كه زهریات بدن را خارج می کند. به اين منظور ابتدا یک دستمال را با چای زنجفیل تر کرده، آب اضافی آنرا فشار داده، آن را در محل زخم يا درد بگذاريد

زنجفیل را دوای ضد  امراض نیز خوانده اند

 فواید میوه انبه

یاام  

انبه جزو اولین میوه هایی است که در مناطق گرمسیری و استوایی مورد استفاده انسان قرار گرفته است. این روزها انبه به عنوان یک میوه با ارزش تغذیه ای فراوان مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان منبع بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) c ، ویتامین  و پتاسیم به حساب می آید

 صد گرام از این میوه دارای 57 کالری انرژی است

کاهنده فشار خون

این میوه از منابع بسیار خوب پتاسیم به حساب می آید، طوری که مصرف آن به افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه می شود

این میوه اندیس گلایسمی بالایی نیز دارد، یعنی وقتی مصرف شود، قند خونبه یکباره افزایش پیدا می کند و موجب ترشح هورمون انسولین می شود. با ترشح این هورمون، قند به داخل سلول ها وارد شده و دوباره افت پیدا می کند. به همین دلیل فرد دوباره احساس گرسنگی می کند و همین موضوع موجب زود به زود گرسنه شدن فرد و پرخوری او می شود

افراد دیابتی این میوه را باید با احتیاط مصرف کنند، زیرا نیاز به انسولین با خوردن این میوه افزایش پیدا می کند

میوه ای برای کم خون ها

مشکل کم خونی در افرادی که از گوشت قرمز استفاده نمی کنند، بیشتر دیده می شود. به این افراد توصیه می شود تا از منابع گیاهی آهن بیشتر استفاده کنند. به علاوه در کنار مواد غذایی آهن دار گیاهی بهتر است از غذاهایی استفاده شود که جذب این آهن گیاهی را بالا می برند

در این میان، انبه یا هم جزو میوه هایی است که می توان آن را به همراه منابع گیاهی آهن دار مورد استفاده قرار داد

در هر 100 گرم از این میوه، 37 میلی گرم ویتامین C و 2000 میکروگرم بتاکاروتن وجود دارد که مطالعات نشان داده اند دریافت هم زمان این مواد مغذی با آهن، جذب روده ای این ماده معدنی را افزایش می دهد

بتاکاروتن در روده با آهن یکی شده و از پیوند آن با ترکیباتی مثل فیتات ها که مانع جذب آهن می شوند، جلوگیری کرده و به این ترتیب برای کم خونی مفید است

انبه علیه سرطان

مصرف مرتب این میوه از بروز سرطان رحم پیش گیری می کند، زیرا خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

این میوه به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن، یک سیستم ایمنی بسیار قوی ایجاد می کند. به همین دلیل مصرف مرتب انبه در برنامه غذایی از بروز عفونت های ویروسی و رشد تومورهای بدخیم در بدن جلوگیری می کند

دریافت مقادیر بالای بتاکاروتن موجب فعالیت هرچه بیشتر سلول های سیستم ایمنی می شود. به این دلیل متخصصان تغذیه، مصرف انبه را به گروه های سنی با سیستم ایمنی ضعیف تر مانند سالمندان، بچه ها و زنان باردار توصیه می کنند

طرز خرید انبه یاهم

وقتی می خواهید این میوه را بخرید، اول خوب به انبه ها نگاه کنید. توجه داشته باشید که پوست یکنواختی داشته باشند، البته ممکن است قسمت هایی روی این میوه وجود داشته باشند که به رنگ سبز تیره، زرد و قرمز در آمده است. به علاوه، هنگامی که آن را فشار می دهید، باید پوست این میوه نرم باشد. اگر لکه های سبز تیره روی این میوه باشد، یعنی این میوه به خوبی نرسیده است و می توان آن را در دمای اتاق قرار داد که با گذشت چند روز می رسد و به محض آن که کاملا رسید، می توان آن را به مدت دو هفته در یخچال نگهداری کرددر ضمن، برای تسریع در رسیدن این میوه می توانید آن ها را داخل پاکت کاغذی و در دمای اتاق قرار دهید که سرعت فرآیند رسیدن این میوه ها افزایش پیدا می کند.

خاصیت ابروها در چیست ؟

آن موهای نازك و كوتاهی كه بالای چشمان ما وجود دارد ، نقش بسیار مهمی در زندگی ما بازی می كند . ابروها مانند یك چتر از چشم محافظت می كنند . وقتی كه باران می بارد یا عرق می كنیم ، این ابروها هستند كه باعث می شوند قطرات باران یا عرق مستقیماً وارد چشم ها نشوند و از اطراف صورت پایین بیایند . و دید چشم را مختل می كند . و دید چشم را مختل نكنند.

ابروهای كمانی شكل ما ، قطرات باران یا عرق را به سمت گوشه های خارجی چشم ها هدایت می كند . و از ورود آنها به چشم جلوگیری می كنند . با این عمل ، ابروها نه تنها باعث می شوند كه ما در باران به راحتی ببینیم ، بلكه نمی گذارند قطرات عرق كه حاوی مقدار زیادی نمك است ، وارد چشم شود و آنها را بسوزاند.ابروها وظایف دیگری هم دارند . هم به زیبایی صورت ما می افزایند و هم كمك می كنند كه بفهمیم دیگران چه احساسی دارند ، بدون اینكه از آنها سئوال كنیم . حالت ابروها می تواند حس خوشحالی ، ناراحتی ، تعجب و حتی ترس و وحشت را در شخص كاملاً نشان بدهد . مثلاً اگر ابروهای فردی در هم گره خورده باشد ، نشان دهنده عصبانیت یا ناراحتی اوست. علاوه بر این ابروها همیشه نقش مهمی در زیبایی صورت بازی می كنند و همیشه مورد توجه آرایشگرها و صورت پردازها بــوده و هستند.

علل گزگز و یا سوزن سوزن شدن 

گزگز و یا سوزن سوزن شدن دست و پا ها درحالتی که اعصاب محیطی انتهای دست و  پاها به صورت دو طرفه و متقارن دچار التهاب شده است .دیده میشود این علایم گاهی به صورت یک طرفه شروع ودرنهایت درسمت مقابل نیز دیده خواهد شد که این گونه التهاب اعصاب اصطلاحأ به نوروپائی محیطی معروف اند

اعصاب محیطی دست و پا دارای رشته های حسی و حرکتی اند که اعصاب حسی ،  حسی اندام ها و اعصاب یا مخلوطی ازعلایم دیده خواهد شد . در بسیاری از نوروپائی های محیطی علایم نخست به صورت اختلالات حسی همانند  سوزش ، سوزن ، سوزن شدن،کرختی وبی حسی در انگشتان دیده میشود  در صورتی که اعصاب حرکتی محیطی بیشتر از رشته های حسی گرفتار شده باشند . علایم به صورت ضعف و تحلیل عضلات دست ها تظاهر میکند.

لی ‌این بیماری ها به صورت فامیلی بوده که اکثرا به صورت حرکتی بروز مینماید  و‌ در نوروپائی محیطی که دراثر بیماری های متابولیک ظاهر میشوند ، می توان به دیابت شرین ، کم کاری غده تیروئید ، تارسائی کلیدی اشاره کرد

این نوع نوروپائی ها درهر مرحله ای از بیماری ، دیابت دیده میشود وگاهی از اولین علایم ابتلا به دیابت است ، این فرم از نوروپائی ربطی به شدت بیماری دیابت نداردطبق تحقیقات بدست آمده دربعضی از بیماران مبتلا به کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدی نیز نوروپائی محیطی به صورت بروز اختلات حسی در پا ها تظاهر میکند که بیمار از گزگز پا شکایت میکند ، که اگر این نوع از اختلالات  حسی به صورت بیشرفته نباشد به آسانی    به درمان بیماری هیپوتیروئیدی پاسخ میدهد.

 کمبود ویتامین ها نیز موجب بروز نوروپائی های محیطی میشود کمی این ویتامین بیشتردر افراد الکی مزمن بیماران دارای سندروم سو ، جذب ، فقر غذائی شدید ، زنان شیرده،  زنان حامله با استفراغ های شدید وو...... دیده میشود.

البته گاهی این نوروپائی های محیطی در اثر عفونت هائی نظیر بیماری جذام ، دیفتری ، حصیه ، بوتولیسم ، سرطان ها ، عدم کفایت خون رسانی ، بیماری های کلاژن نظیر لوپوس و ..... به وجود می آیند . که دراین موارد بهترین را تشخیص و درمان ( شامل تشخیص عامل و بیماری زمینه ای و درمان ) علت نوروپائی محیطی است.

هر مادر بارداری باید بداند که.......

تحقیقات نشان می‌دهند اكثر مشكلاتی كه در هنگام بارداری برای زنان پیش می‌آید در آینده باعث بروز نارسایی‌های دیگری در سلامتی آنها می‌شود. طبق یافته‌های پژوهشگران، وجود بیماری‌های مختلف پیش از دوران بارداری از قبیل دیابت، روی سلامت جنین و حتی سلامت مادر پس از دوران بارداری هم اثرات نامطلوبی خواهد داشت. اما همیشه هم نباید نیمه خالی لیوان را دید. این خبر می‌تواند برای زنان جوان زنگ خطری باشد تا همیشه به دنبال حفظ سلامت خود و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف باشند. در این مقاله به بررسی پنج مشكل عمده كه زنان در دوران بارداری با آنها روبه‌رو می‌شوند، می‌پردازیم و راه‌های رهایی از مشكلات پس از بارداری را برای اینكه با آسودگی خاطر وارد دنیای مادرانه شوید، به شما نشان می‌دهیم.

  یک -گر در دوران بارداری به فشار خون بالا مبتلا هستید/خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در كمین شماست.

زنانی كه در دوران بارداری به فشار خون بالا مبتلا هستند، سه سال زودتر از سایر زنان به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند. برای كاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی پس از دوران بارداری، لازم است در هنگام بارداری نسبت به ورزش‌های روزانه، متعادل نگه داشتن وزن و اندازه‌گیری مرتب كلسترول و فشار خون خود كمی حساس باشید. به این ترتیب هم سلامت فرزند خود را تضمین می‌كنید و هم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در دوران پس از بارداری را از خود دور می‌كنید.

. دو - اگر مبتلا به دیابت ارثی هستید / خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در كمین شماست.

 زنانی كه با  وجود دیابت ارثی در بدن خود باردار می‌شوند حدود 50 درصد بیشتر از سایر زنان به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند اما جای نگرانی نیست. ساده‌ترین راه  پیشگیری از  این خطر، این است  كه اگر به‌ طور ارثی مبتلا به دیابت هستید،  حتما با پزشك خود مشورت كنید. در بیشتر مواقع انجام آزمایش‌های سالیانه سلامت شما و جنین را به آسانی تضمین خواهد كرد.

 - سوم - اگر در دوران بارداری با افزایش وزن شدید مواجه هستید/خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از چاقی در كمین شماست  تحقیقات و مطالعات گسترده در این زمینه نشان می‌دهند، زنانی كه در نیمه اول بارداری خود با افزایش شدید وزن مواجه هستند، غالبا بیشتر از سایر زنانی كه در نیمه دوم بارداری افزایش وزن پیدا می‌كنند با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مشكلات ناشی از چاقی روبه‌رو خواهند بود. طبق مطالعات انجام‌شده، بیشتر چاقی‌های دوران بارداری نیز از نوع چاقی‌های ناحیه شكمی است  كه این نوع افزایش وزن یكی از خطرناك‌ترین انواع چاقی در زنان به‌ویژه زنان باردار خواهد بود. بنابراین تلاش كنید تا در دوران بارداری وزن خود را تا حد معمول در حالت تعادل نگه دارید.

  - چهارم - گر در دوران بارداری با ورم لثه‌ها مواجه هستید/خطر ابتلا به بیماری‌های دهانی و دندانی در كمین شماست.

حدود نیمی از زنان در دوران بارداری با التهاب و خونریزی لثه‌ها مواجه می‌شوند و در بیشتر موارد هم مشكلات لثوی بعد از زایمان یا پس از دوران شیردهی بهبود پیدا می‌كنند اما مشكلات لثوی در زنانی كه در سنین بالا باردار می‌شوند بسیار شدیدتر از سایر افراد است و ممكن است تا مدت‌ها نیز ادامه پیدا كند. همچنین به دلیل ارتباطی كه بین بیماری لثوی و بیماری‌هایی مانند آلزایمر و بیماری‌های قلبی وجود دارد، پزشكان توصیه می‌كنند كه زنان در دوران بارداری بیشتر از همیشه مراقب سلامت دهان و دندان‌های خود باشند.

 - پنجم - اگر پس از بارداری افسردگی سراغ‌تان آمد/خطر ابتلا به افسردگی‌های شدیدتر در كمین شماست. زنانی كه به افسردگی پس از بارداری مبتلا می‌شوند غالبا بیشتر از سایر زنان در معرض خطر ابتلا به افسردگی‌های شدیدتر هستند. علاوه بر این، افسردگی‌های مزمن در دوره‌هایی كه تغییرات هورمونی در بدن شدت می‌یابد مانند دوران یائسگی شدت بیشتری پیدا می‌كنند. بنابراین همیشه به علایم هشدار‌دهنده دقت كنید. علایمی مانند احساس ناامیدی مفرط، عدم خواب آسوده و اختلال در میزان و نحوه خورد و خوراك می‌توانند علایم هشداری برای شما باشند تا با توجه به آنها هرچه سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید و علایم را با پزشك معالج خود در میان بگذارید.

استفاده از موبایل برای زنان باردارضرر دارد

دوکتوران توصیه کرده اند زنان باردار روزانه بیشتر از 8 ساعت در معرض امواج الکترومغناطیس که در رایانه، تلفن همراه، دستگاه های مایکروویو و به میزان بسیار کم در تلویزیون وجود دارد، قرار نگیرند. چرا که این امواج ممکن است بر روی رشد جنین تاثیر گذار باشد. حتی تحقیقات نشان داده امواجی که در رایانه وجود دارد می تواند بر کیفیت اسپرم مردان نیز تاثیر بگذارد و باعث عقیم شدن آنها شود. استفاده از رایانه این روزها یکی از الزامات زندگی شده است، استفاده از این دستگاه نه فقط در محیط های کاری بلکه در خانه ها هم به شدت افزایش پیدا کرده است. رایانه با تمام کارگشایی که برای بشر داشته ضررهایی را هم به جسم او وارد می کند. کارشناسان بهداشت حرفه ای و ارگونومی معتقدند کار با رایانه عوارضی به همراه دارد، از جمله مهم ترین آنها، می توان به مشکلات بینایی برای کاربر، عوارض مفصلی و عضلانی، استرس و تنفس گازهای مضر متصاعد شده از رایانه اشاره کرد.

 نويسنده: محمد فطرت

درد گردن

 مهره‌های گردن بعد از مهره‌های کمر، بیشتر از بقیه مهره‌ها به اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می‌شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله بین مهره‌ها و فتق دیسک بین مهره‌ای مهم‌ترین مشکلات گردن هستند. مهره‌های گردن، نخاع و ریشه‌های عصبی بسیار مهمی را در برگرفته‌اند و بسیار حساس‌تر از مهره‌های کمری هستند.

گردن از نظر ساختار و عملکرد چه اهمیتی دارد؟ما در ناحیه گردن، هفت مهره گردنی داریم که این مهره‌ها علاوه بر آنکه نخاع و ریشه‌های عصبی را در برگرفته‌اند، عروقی را که از سمت قلب به مغز می‌روند نیز احاطه کرده‌اند و همچنین نقش حمایتی از اعصاب و عروقی را دارند که از جمجمه به سمت اندام‌ها می‌روند. مشکلاتی هم که در این ناحیه ایجاد می‌شود معمولا به دلیل حرکات زیادی است که گردن دارد. از طرفی، دردهای گردن به دلیل خستگی عضلاتی است که در اطراف گردن وجود دارد چون عضلات باید گردن را در موقعیت‌های خاص به شکل‌های خاصی نگه دارد که همین عامل موجب ایجاد خستگی و یا فشار روی اعصاب و عروق این منطقه شده و در نتیجه ایجاد درد می‌کند.

سوزاندن چربی های اضافی بدن

این سوپ علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی باعث تمیز شدن سیستم هاضمه می شود

مواد لازم

. چهارلیتر آب

. چهارعدد پیاز درشت خرد شده

. چهار حبه سیر له شده

. چهار عددزردک خرد شده نگینی

. چهارعدد کدو سبز خرد شده نگینی

. دوصدگرام گل کلم خرد شده

. دوعدد مرچ دلمه ای خرد شده

. شش عدد بادنجان رومی پوست گرفته

 آب مرغ یک گیلاس بدون روغن

طرز تهیه

مواد را داخل دیگ ریخته نمک، مرچ و مساله را به دلخواه اضافه کنید. سپس در ظرف را بسته تا مواد حدوداً ۱۵   دقیقه به خوبی پخته و نرم شوند بهتر است از له شدن مواد جلوگیری شود تا ویتامین سبزیجات حفظ شود. هر بار که احساس گرسنگی کردید از این سوپ میل کنید.خاصیت این سوپ باعث می شود که با هر بار مصرف لاغرتر شوید. این رژیم غذایی در مورد بیماران قلبی یا کسانی که عمل جراحی دارند توصیه می شود تا وزن آنها کمتر شود و خوشبختانه برعکس برخی رژیم های لاغری هیچ ریسکی در برنخواهد داشت. این سوپ علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی باعث تمیز شدن سیستم هاضمه می شود

آزمایش ادرار ودید مستقیم مکروبی

آزمایش ادرار دارای آزمایشهای مختلفی است که همه آنها در قالب گزارش آنالیز ادراری مجتمع   می باشند. آزمایشهای این بخش توسط مواد و نوارهای ادراری معتبر و دید مستقیم میکروسکوپی گزارش می گردند. این آزمایشها عبارتند از

رنگ و ظاهر ادار

وزن مخصوص ادرار

قند در ادرار

پروتئین در ادرار

هموگلوبین در ادرار

کتون در ادرار

بیلیروبین در ادرار

اوروبیلینوژن در ادرار

در دید میکروسکوپی ادرار موارد زیر گزارش می گردد

شمارش گلبول سفید ادرار

شمارش گلبول قرمز ادرار

شمارش سلولهای اپیتلیال ادرار

گزارش CAST ها و کریستالهای ادراری

گزارش موکوس در ادرار

گزارش باکتری در ادرار

در ضمن دو آزمایش مشروحه زیر نیز در این بخش انجام می گردند

آزمایش تجزیه سنگهای ادراری و کلیوی

آزمایش و آنالیز اسپرم و مایع سمن (semen)

در صورت آزو اسپرمی، تست فروکتوز نیز انجام می گردد

توضیحات برای بیماران

بهترین نمونه ادرار، ادرار صبحگاهی می باشد. به این ترتیب که شما باید قسمت ابتدای ادرار را تخلیه نموده و سپس ادرار خود را در ظرف ریخته و به آزمایشگاه تحویل دهید

در مورد باروری مردان آزمایش اسپرم انجام می گیرد که لازم است بیمار به مدت 4 روز از نزدیکی کردن خودداری کند سپس نمونه را در ظرف استریل مخصوص که از طریق آزمایشگاه باضافه یک برگ دستورالعمل به شما داده می شود، جمع آوری کرده و سریعاً به آزمایشگاه تحویل دهیدلطفاً از رها کردن ظرف بدون تحویل آن به پرسنل خودداری نمائید. زیرا ساعت تحویل دادن حتماً باید یادداشت شود

آیاکلسیم دربدن مانع ازجذب آهن می شود؟

تعداد زیادی از شما حوانندگان محترم به سایت درمورد تداخل جذب کلسیم وآهن پرسیده اید. برای یافتن پاسخ خود مطلب زیر را بخوانید

كلسيم

كلسيم از عناصر مغزي ضروري براي رشد و استحكام استخوان ها و دندان ها است. در صورتي كه دربرنامه غذایی روزانه كلسيم به مقدارکافی وموردنیازبدن وجودنداشته باشد بدن  دچار کمبود کلسیم می شود ، استخوان ها شكننده مي شوند و ممكن است با ضربات كوچك و حتي خودبخود بشكنند.

كمبود كلسيم هنگام تشكيل دندان ممكن است منجر به عدم استحكام كافي دندان و افزايش خطر پوسيد ه گي آن شود. كمبود كلسيم درکودکان موجب كاهش رشد نيز می شود. مطالعات نشان داده است که درافرادي كه در طولاني مدت از رژيم غذايي با مقدار كم كلسيم استفاده كرده اند در مقايسه با افرادي كه در همان منطقه از رژيم غذايي حاوي مقدار كافي كلسيم پيروي نموده اند، قدکوتاهتر هستند. اين بررسي ها حاكي از آن است كه كمبود كلسيم ممكن است يكي از عوامل كمك كننده در كاهش رشد باشد. علاوه بر پوكي و نرمي استخوان، ايجاد تشنج به علت كاهش ميزان كلسيم خون از ديگر عوارض كمبود كلسيم است.

شیر وموادلبنی شامل ماست ،پنیر،کشک از منابع غذایی غنی از کلسیم هستند وبا مصرف روزانه آنها به مقدارکافی ، نیازبدن به کلسیم تامین می شود. بدنیست بدانید که شیر ولبنیات کم چرب بیشتر از انواع پرچرب دارای کلسیم است. یک لیوان شیر بطور تقریبی دارای 300 میلی گرم کلسیم است واگر یک فرد بزرگسال درروز2 تا3لیوان شیر مصرف کند ، نیاز کلسیم وی تامین می شود. دوقطعه پنیر معادل 45تا60گرم ( به اندازه دو قوطی کبریت) یا یک لیوان ماست ویا یک لیوان کشک تقریبا معادل یک لیوان شیر کلسیم دارند. غلات وحبوبات، سبزیهایی مثل کلم پیچ،گل کلم، ;کلم بروکلی ،شلغم وترب هم حاوی مقادیری کلسیم هستند. انواع مغزها مثل بادام ، فندق وکنجد نیز منابع خوبی از کلسیم هستند. کلسیم موجود درمنابع غذایی گیاهی درمقایسه با منابع حیوانی کلسیم مثل شیروموادلبنی کمتر جذب می شوند. برخی از انواغ ماهی ها مثل ماهی کیلکا وساردین که با استخوان خورده می شوند نیز منبع خوبی از کلسیم می باشند.

آهن

آهن یک ریزمغزی ضروری برای ساختن گلبولهای قرمز خون است. برای ساخته شدن گلبولهای قرمز خون بدن به موادمغزی مختلفی مثل آهن ، اسید فولیک، ویتامین ب 12 ،ب 6 وب2 وویتامین ث نیازدارد که باید از طریق برنامه غذایی روزانه تامین شود.

عواملی که افزایش دهنده جذب اهن هستند عبارتنداز:ویتامین ث ، گوشت ،مرغ وماهی که دارای آهن Haemهستند ( افزودن 50 گرم گوشت قرمز به غذای گیاهی جذب آهن non Haem را تا 4برابر افزایش می دهد

کاهش دهنده های جذب آهن عبارتند از: اسید فیتیک موجود درپوسته غلات وجبوبات )،پروتئین موجود درسفیده وزرده تخم مرغ ،املاح دوظرفیتی مثل روی،کلسیم ،منیزیوم.مس ، اسید تانیک درچای ،دم کرده های گیاهی،فیبر،قهوه وکوکا تداخل جذب کلسیم واهنمطالعات تجربی واپیدمیولوژیک نشان داده است که کلسیم جذب هردونوع آهن هم وغیر هم راکاهش می دهد ومیزان کاهش بستگی به مقدارکلسیم مصرفی دارد.

اثر کلسیم برجذب آهن غیرهممطالعات نشان داده است که با مصرف یک مکمل حاوی 600 میلی گرم کربنات کلسیم ،جذب آهن غیر هم را از یک غذای حاوی گوشت تا32% کاهش می دهد وازغذایی که شامل تخم مرغ ،کورن فلکس وقهوه باشد را تا 42% کاهش می دهد. هم چنین ،درصورتی که مکمل کلسیم ومکمل اهن همزمان خورده شوند، جذب آهن کاهش می یابد.

اثر کلسیم برجذب اهن همبرخی مطا لعات نشان داده است که مصرف مکمل حاوی 165 میلیگرم کلسیم همراه با همبرگر ، حذب آهن هم را تا 24% کاهش می دهد. درمطالعه دیگری ، مصرف مکمل کلسیم به میزان 450 میلی گرم ، جذب کل آهن غذا( هم وغیر هم) را تا25% کاهش داده است.

اثر موادلبنی برجذب آهن درغذا

مصرف شیر همراه با یک غذای غیرگوشتی که حاوی آهن غیر هم است جذب آهن را تا 50% کاهش می دهد . ودریک غذای گوشتی همراه با منبع کلسیم مثل شیروپنیر ، جذب آهن هم تا 13% کاهش می یابد.

نتیجه گیریمصرف منابغ کلسیم مثل شیر،ماست وپنیر دروعده های غذایی که تامین کننده آهن است، بدلیل کاهش جذب آهن هم وغیرهم توصیه نمی شود. بهتر است کلسیم از وعده صبحانه که بطور معمول حاوی منابع غذایی کلسیم مانند پنیر وشیر است ویا توسط میان وعده ها تامین شود.

درصورت مصرف مکمل کلسیم ، بهترین زمان مصرف ، شب قبل ازخواب است.

درصورتی که مکمل آهن وکلسیم هردو مصرف می شوند نباید همزمان مصرف شوند.درافرادی که دریافت آهن وویتامین ث بالاست ، مصرف مکمل کلسیم تاثیری برذخایر آهن بدن نداشته استدرافرادی که دچار کمبود آهن هستند، منابع غذایی کلسیم بایدقبل ویا بعد از وعده غذایی مصرف شود.

آشنایی با خواص 5ماده غذایی برای رفع چربی‌

تغذیه نامناسب منجر به بروز مشکلات بسیاری می‌شود که ایجاد چربی در ناحیه شکم یکی از آن‌هاست.

چربی‌ شکم، موردی است که خیلی‌ها را دچار دردسر کرده است. در این جا چند ماده غذایی را به شما معرفی می‌کنیم. که می‌توانند به کاهش و رفع چربی شکم کمک خوبی کنند.

باشد برای رفع چربی‌های شکم مفید است. c هر غذایی که سرشار از ویتامینبا داشتن قابلیت بالا برای رفع چربی‌ها، قادر خواهد بود چربی‌های ایجاد شده در ناحیه شکم را از بین ببرد، از اینرو، خوردن مرکبات راه مناسبی برای سوزاندن این چربی‌ها است. با مصرف ویتامین C نه تنها چربی‌های اضافی را به راحتی می‌سوزانید بلکه به سلامت خود نیز کمک می‌کنیم چرا که بدن به این ماده غذایی نیاز مبرم دارد.

 محصولات لبنی، یکی دیگر از منابع خوب غذایی هستند که به سوزاندن چربی‌های شکم کمک می‌کنند. شیر از جمله محصولات لبنی است که چربی‌ها را به راحتی به اجزای قابل هضم در بدن تبدیل می‌کند. محصولات لبنی با کاهش و از بین بردن تراکم چربی در بدن، به کوچک شدن شکم، کمک قابل توجهی می‌کنند. پس بهتر است برای از بین بردن چربی‌های شکم، هر روز یکی از محصولات لبنی را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.

بادا م هندی، بادام زمینی و باداماز جمله چربی‌های خوبی هستند که بدن به آن‌ها نیاز اساسی دارد. مغزها، عمل متابولیسم را در بدن سریع‌تر می‌کنند و با این کار باعث می‌شوند چربی‌های انباشته شده به انرژی تبدیل شوند و سوزاندن چربی‌های شکم سریع‌تر صورت گیردو

غذاهایی که عمل متابولیسم را افزایش می‌دهند برای سوزاندن چربی‌های شکم مفیدند. از اینرو خوردن سبزی‌جاتی مانند گل‌ کلم، کلم پیچ برای رهایی از چربی‌های شکم ، توصیه می‌شودچای سبز نیز منبع خوب دیگری از غذاهایی است که به رفع چربی‌های شکم کمک می‌کند و شاید بتوان گفت از میان تمام غذاهای مفید برای از بین بردن چربی‌های شکم، این نوشیدنی بهترین انتخاب باشد. نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز، کمک بسیار زیادی در از بین بردن چربی‌های شکم به شما خواهد کرد.

1- زنجبیل

زنجبیل یکی از مواد غذایی است که سالهاست برای درمان انواع بیماری های به کار می رود ؛ از دل درد و معده درد گرفته تا ناراحتی های قلبی.این ماده غذایی را در غذاهای مختلفی می توانید استفاده کنید ، حتی در چای

2- مریم گلی

این گیاه در درمان انواع مختلفی از بیماری ها موثر است حتی در تحقیقاتی که برای بهبود حافظه انجام شده نیز مورد استفاده قرار گرفته است ؛ مریم گلی برای کاهش ورم نیز بسیار مفید است.

3- قهوه

یک فنجان قهوه سیاه می تواند در بهبود سردرد موثر باشد ؛ به گزارش نیک صالحی ،در قهوه آنتی اکسیدان هایی وجود دارد که با درد مبارزه می کنند. اخیرا دانشمندان کشف کرده اند که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش دهد.

4- سالمون

این ماهی سرشار از امگا 3 می باشد ، سالمون منبعی غنی از پروتئین و آنتی اکسیدان است.اسیدهای چرب این ماهی می تواند چربی مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

5:چای سبز

چای سبز قرن هاست که به عنوان یک گیاه درمانی مورد استفاده همه مردم جهان قرار میگیرد ، این چای منبع بسیار خوبی از "پلی فنولز" است که به کاهش رادیکال های آزاد در بدن شما که باعث التهاب و عصبانیت می شوند کمک می کند.

6: روغن زیتون

یک ماده غذایی بسیار عالی ، یک خوراکی آرامش بخش و موثر برای دردهای عضلانی . کسانی که در رژیم غذایی هستند و میخواهند وزن کم کنند می توانند از این روغن براحتی و بدون نگرانی از چاقی در سالادهایشان استفاده کنند ؛ این روغن خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می دهد.

7:آلبالو و گیلاس

این دو میوه به دلیل داشتن رادیکال های آزاد حساسیت و عصبانیت و التهاب را تا حد زیادی کاهش می دهند. نوع شیرین آلبالو و گیلاس به درمان کامل التهاب کمک می کند.

 خوردن ماست طول عمر را افزايش مى دهد

ماست نه تنها يك ميان وعده غذايى سريع، آسان و مغذى است كه در تمام طول سال موجود است، بلكه محققان دريافته اند در كشورهايى كه از ماست در وعده هاى غذايى شان استفاده مى كنند، طول عمر مردم آن كشورها بيشتر است .به گزارش ايسنا، درسيستم طبقه بندى مواد غذايى، ماست جزو منابع غذايى بسيار غنى از كلسيم، فسفر، ريبوفلاوين يا ويتامين B2  و يد محسوب مى شود. ماسهمچنين    منبع سرشار از ويتامينB12 ، اسيد پانتوتنيك يا ويتامين B5، روى، پتاسيم و پروتئين است .

اين مواد مغذى ماست را به يك ماده غذايى تامين كننده سلامتى تبديل كرده است. ماست با كيفيت بسيار مطلوب حاوى باكتر ى هاى زنده اى است كه براى سلامتى مزاياى بسيارى دارد. ماستى كه حاوى باكتر ى هاى زنده باشد، باعث افزايش طول عمر شده و همچنين سيستم ايمنى بدن را تقويت مى كند. تحقيقات نشان مى دهد كه مصرف ماست براى افرادى كه سيستم ايمنى ضعيفى دارند مانند سالمندان مى تواند واكنش هاى ايمنى بدن را تقويت كرده و مقاومت بدن را در برابر بيمارى هاى مربوط به سيستم ايمنى افزايش دهد .

پژوهشى كه بر روى  ۱۶۲ سالمند به مدت پنج سال انجام شد، نشان داد در بين آن گروه از اين سالمندان كه بيش از سه نوبت در هفته ماست مصرف كردند، ميزان مرگ و مير  ۳۸ درصد نسبت به گروهى كه كمتر از يك نوبت در هفته ماست خوردند، كاهش پيدا كرد.

به علاوه گروه ديگرى از بررسى ها نشان داده است كه مصرف مواد غذايى غنى از كلسيم مى تواند چربى بدن را كاهش دهد. به اين ترتيب محققان توصيه  مى كنند كه اگر مى خواهيد وزن كم كنيد، بيشتر از مواد غذايى سرشار از كلسيم بويژه فراورده هاى لبنى كم چربى مانند شيرگاو و ماست استفاده كنيد. البته هنوز چگونگى تاثير ماست در كاهش چربى بدن براى محققان مشخص نيست.

يكى ديگر از فوايد ماست تقويت توانايى بدن در تشكيل استخوان ها است. ماست و همچنين شير گاو حاوى پروتئين  خاصى هستند كه به رشد بدن و نيز تقويت فعاليت سلولهاى استخوان ساز در بدن كمك مى كند .

به علاوه كارشناسان علم تغذيه توصيه مى كنند كه مصرف فراورده هاى لبنى براى رشد استخوانهاى دختران بويژه درسن بلوغ سودمندتر از مصرف مكمل هاى حاوى كلسيم است .

ماست حاوى نوعى باكترى موسوم به لاكتوباسيلوس است كه تاثير قابل توجهى در پيشگيرى و بهبود آرتروز دارد

ازسوى ديگر مطالعات منتشر شده در مجله آمريكايى تغذيه كلينيكى حاكى از آن است كه فعاليت باكترى عامل زخم معده موسوم به هليكوباكترپيلورى نيز با مصرف ماست متوقف مى شود.

در بخش ديگرى از اين پژوهشها كه در همين مجله به چاپ رسيده آمده است كه اگر چه همواره مزاياى مصرف ماست كم چرب مورد توجه بوده است اما پژوهش ها نشان مى دهد كه مصرف ماست و ساير فراورده هاى لبنى پرچرب مانند شير، پنير، خامه، سرشير و كره با چربى كامل به ميزان قابل توجهى خطر ابتلا به سرطان روده و راست روده را كاهش مى دهد .

اگر چه نوع پرچرب اين محصولات حاوى مقادير بالاى چربى اشباع شده است، اما از سوى ديگر حاوى نوعى چربى محافظت كننده است كه خاصيت پيشگيرى از ابتلا به سرطان دارد.مصرف تنها  ۲/۳ اونس يا ۹۰ گرام ماست دوبار در روز نه تنها سطح سولفيت هيدروژن و يا ساير تركيبات سولفيتى در بدن را كه باعث تنفس نامطلوب مى شوند، كاهش مى دهد بلكه همچنين از درصد تشكيل پلاك هاى دندانى وبروز پوسيدگى هاى دندانها مى كاهد

تخمه آفتاب پرست و پیشگیری از سرماخوردگی

کارشناس تغذیه وزارت صحی، درمان و آموزش طبی  گفت: تخمه آفتاب  پرست و انواع دیگر مغزها به دلیل داشتن اسیدهای چرب غیراشباع، برای تقویت سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با انواع میکروب ها از جمله سرماخوردگی مفید است.

با بیان اینکه دریافت مواد غذایی تاثیر بسزایی برای مقابله با انواع میکروب ها و عفونت ها دارد، افزود: مرکبات موجود در بازار حاوی ویتامین های گوناگونی است که می تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن، افراد را از ابتلا به سرماخوردگی در فصل پاییز، مصون نگه داردوی با اشاره به اینکه مواد غذایی حاوی ویتامین های A ، C و E موجب ارتقای سیستم ایمنی بدن می‌شود، ادامه داد: مرکباتی مانند سیب ، لیمو و نارنج  سرشار از ویتامین C و کیوی منبع خوبی از ویتامین های C و E به شمار می‌رودکارشناس تغذیه وزارت صحی، گفت: شلغم نیز با داشتن بتاکارون و ویتامین A نقش دوگانه‌ای در پیشگیری از سرطان‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند پورآرام افزود: کلم بروکلی نیز دارای ویتامین‌های E و C است که نقش موثری در پیشگیری از سرطان‌ها و بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی دارد.

وی خاطرنشان کرد تغذیه مناسب، ورزش منظم و پرهیز از استعمال سیگار و قرار گرفتن در معرض دود آن، سه عامل مهم در حفظ سیستم ایمنی بدن به شمار می‌رود.

در همین مصرف آجیل و پیشگیری از بیماری قلبیمغزها، بهترین تنقلات برای دانش‌آموزان

درمان افسردگی با تخمه آفتاب پرست مصرف آجیل و مغزهای غیراستاندارد به مرور زمان به سرطان کبد می‌انجامد.

تو مو می بینی و من ریزش مو

امروزه راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد به‌طور مصنوعی موهای خود را بلندتر کرده یا آن را پرپشت‌تر کنید

حال اگر به دنبال راهی هستید که نسبت به کلاه‌گیس‌ها پایداری و تداوم بیشتری داشته باشد و در واقع بتوانید برای مدتی هنگامی‌که از خواب بر می‌خیزید خودتان را با چهره‌ای جدید مشاهده کنید، بهتر و راحت‌تر آن است که از اکستنشن مو استفاده کنید. در حال حاضر در بازار روش‌ها و نوع‌های زیادی از اکستنشن وجود دارد، در واقع هنگامی‌که به آرایشگر برای این کار رجوع می‌کنید، او به شما اطمینان می‌دهد که روش او بهترین است، بنابراین شما باید، اطلاعات خود را در این‌باره که کدام روش بهتر است و چرا، بالا برده تا انتخاب درستی داشته باشید

حقیقت این است که همه این روش‌ها خوب هستند اگر به‌طور صحیح استفاده شود. اما اگر این کار توسط فردی غیرمتخصص انجام پذیرد به علت اینکه در این روش از چسب استفاده می‌شود ممکن است موهای شما آسیب ببیند

موی طبیعی

موهای طبیعی که به‌طور معمول در کلاه‌گیس‌ها واکستنشن موها به کار می‌رود، ممکن است گران‌تر باشد، ولی در عوض نسبت به موهای مصنوعی، تنوع جنس و رنگ بیشتری دارند و همچنین پس از استفاده ظاهری زیباتر به موهای شما می‌دهد و موها طبیعی‌تر جلوه می‌کند. این موها بر حسب کیفیت‌شان، قیمت‌های متفاوتی در بازار دارند به‌طور مثال موهای آسیایی ارزان‌تر هستند و همچنین به علت اینکه بافت‌های ضخیمی‌دارند ممکن است به راحتی با هر مویی مطابقت پیدا نکنند، موهای اروپایی گران‌تر هستند و باید در نظر داشت که بهترین کیفیت را دارند

هنگامی‌که از موهای طبیعی در لابه‌لای موهای خود استفاده می‌کنید بسیار زیباتر جلوه می‌کند، اما باید در نظر داشته باشید که باید وقت بیشتری را صرف نگهداری آن کنید، زیرا اگر به‌طور صحیح از آن مراقبت نشود ممکن است کدر شود یا در بین موهای خودتان گره بخورد، پس بهتر است برای این مو از شامپو و نرم کننده با کیفیت استفاده کنید و مراقب آن باشید تا مثل روز اول سالم و درخشان باشد، همچنین هنگام سشوار خشک کردن باید مراقب باشید تا زیاد گرما نبیند، زیرا دمای بالا سبب می‌شود مو آسیب ببیند

اگر شما به فکر بلند کردن مو‌های‌تان هستید استفاده از موهای طبیعی بهترین است زیرا می‌توانید مثل موهای خودتان با آن رفتار کرده و همچنین این موها بادوام و قابل انعطاف است و می‌توانید دوباره از آن استفاده کنیدهمچنین چون این موها از نوع طبیعی هستند راحت‌تر می‌توانید رنگ آنها را تغییر دهید و در واقع دوباره موهایی طبیعی، اما بلندتر یا پرپشت‌‌تر دارید که برای دریافت خدمات رنگ یا مش دلخواه‌تان هنگام مراجعه به آرایشگاه مشکل کمتری دارید.

برای شوره سر

شوره سر یک بیماری است که در پزشکی به عنوان درماتیت شوره ای شناخته شده است. شوره سر ناشی از رشد بیش از حد سلول های پوست سرباافزایش یا کاهش در ترشحات چربی است و در اغلب موارد غده سباسه به طور فزاینده ای فعال می شود، و این علت ترشح بیش از حد سبوم،به عنوان اگزمای شوره دارشناخته شده است     معمولا شوره سر باعث خارش پوست سرمی شود و استرس ،تغییر فصل و نوع مواد غذایی می تواند باعث افزایش هر دوی آنها شود.

پیشگیری و درمان

: شامپوهای ضد شوره سر زیادی وجود دارد، و بسیاری از آنها دارای اثرات مفید ، اما برخی می تواند باعث خشکی مو و یا افزایش چربی آن شود،برخی ممکن است موادی مثل روی داشته باشند که به نرم شدن شوره سر ومتعالبابه از بین بردن آن کمک کنند.سعی کنید چربی کمتری مصرف کنید، ادویه جات ، شکلات و نوشیدنی های بسیار داغ ترشحات چربی را تحریک می کنند بعد ازشستن موبا شامپو موی خود را با سرکه یا آبلیمو بشویید، این مواد اسیدی، باعث پاک شدن چربی ها خواهد شد، واین عمل به عنوان درمان موثرشوره سرمحسوب می شود از پاکی و استریلیزه بودن ابزار مورد استفاده در سالنهای آرایشی اطمینان حاصل کنید ماساژ روزانه پوست سررا با حرکت چرخشی انگشتان دست خود بصورت روزانه انجام دهید، با این کار گردش خون در موهای شما افزایش می یابد که به افزایش طول موکمک می کند  همچنین حنا دارای آنتی بیوتیک است که در از بین بردن شوره سر موثر است. شما می توانید یک قاشق آب لیمو یا سرکه به آن اضافه کنیداگر شوره سر تان ازبین نمی رود، باید با یک پزشک مشورت کنید، ودرنهایت نسخه آخربرای از بین بردن شوره سر،سیراست سیربهترین درمان برای شوره سر است، به این ترتیب که سیررا خرد کرده، سپس آن را با الکل سفید در یک بطری بسته قرار داده، بگذارید به مدت ده روزبماند سپس آن را صاف کنید، ودوباردرروز برای ماساژ پوست سر خود ازآن استفاده کنید.

آشنایی با خواص نوشید نی کفیر

ک‍فیر، نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر و دانه‌های کفیر است که سر‌منشاء آن کوه‌های قفقاز در روسیه است اولین تولید کنندگان کفیر، چوپانان قفقازی بودند که توانستند این نوشیدنی خوشمزه را از دانه‌های کفیر تهیه کنندافسانه‌های مردم قفقاز می ‌گوید که دانه‌های کفیر هدایایی از طرف خداوند هستند.د سکنه قفقاز با اثرات دارویی این ماده سالهاست که آشنا هستند. آنان از کفیر به جای آب خوردن و همینطور برای غذا استفاده می‌کنند عمر آنان با استفاده از این ماده معمولا به 100تا 150سال می‌رسد(150 سال استثنا نیست). در این افراد هرگز سل و سرطان و ناراحتی‌های گوارشی دیده نشده است مصرف نوشیدنی‌های تخمیری با وجود انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند جانشین مناسبی برای نوشیدنی‌های مصنوعی که با انواع رنگ‌های مصنوعی، شکر و مواد شیمیایی تولید می‌شوند، باشد، چون علاوه بر اینکه خطرات آنها را ندارد، منافع زیادی برای سلامتی دارد  دانه‌های کفیر، در ظاهر شبیه تکه‌هایی از گل کلم یا مرجان و رشته‌ای از دانه‌ها با قطر دایره 20- 3 میلی متر هستند کفیر بر گرفته از کلمه کف« Kef » در زبان ترکی است و به معنای خوشی و لذت است

خواص درمانی کفیر

اصلاح سیستم گوارش در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک                                                                                                       افزایش حرکات دودی روده و درمان یبوست

جلوگیری از بیماری پوکی استخوان

درمان آلرژی‌ها

درمان اسهال و ضد عفونی کننده محیط روده

درمان بیماری عدم تحمل لاکتوز در کسانی که نمی‌توانند شیر بخورند

درمان بیماری‌های گوارشی

درمان فشار‌خون

درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی یا هایپر‌اکتیویتی

سرشار از ویتامین‌های گروه ب مانند نیاسین ، پیردوکسین و اسید فولیک

غنی از کلسیم ، فیبر و پروتیئن

مؤثر در زیبایی پوست ( مورد استفاده در کرمها و پاک کننده های آرایشی)

مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا

ممانعت از نفخ روده‌ای

ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولوژیک

هضم راحت‌تر شیر و جذب بهتر مواد مغذی موجود در آن فرآیند تولید کفیر به دو صورت سنتی و صنعتی، اندکی متفاوت می‌باشد که بازدهی روش صنعتی به مراتب بیشتر خواهدبود

آشنایی با خواص چای ترخون 

درد دندان و بی‌خوابی را می‌توان با نوشیدن چای ترخون برطرف کرد

دیر زمانی است در اکثر نقاط دنیا از خواص چای ترخون استفاده می‌شود

این گیاه دارای خواص متعددی از جمله درمان مارگزیدگی، دندان درد و برخی عفونت‌های انگلی است

ترخون گیاهی معطر است که در دستورات آشپزی نیز کاربردهای فراوانی دارد.[سرکه ترخون]

ارتفاع این گیاه معطر، به 60 سانتی‌متر می‌رسد که دارای برگ‌های باریک و بلندی است

گل‌های کوچک این گیاه بسته به نوع منطقه از زرد تا سیاه نوسان رنگ دارد

طرز تهیه چای ترخون

یک فنجان آب جوش تهیه کرده،  سپس یک قاشق غذاخوری از ساقه و برگ خشک شده ترخون را درون آن ریخته و 10 دقیقه صبر کنید تا خوب دم بکشد، سپس آن را گرم بنوشید

نوشیدن یک فنجان چای ترخون در روز توصیه می‌شو

خواص چای ترخون به شرح زیر می‌باشد

به افزایش صفرا توسط کبد کمک می‌کند و به این ترتیب فرآیند هضم و سم زدائی بدن راحت‌تر صورت می‌گیرد

•  خستگی را از بین می‌برد و اعصاب را آرام می‌کند

کرم روده را از بین می‌برد

مشکلات بی‌خوابی را برطرف می‌کند

برای درمان درد دندان مفید است

بخاطر داشتن خواص آنتی باکتریال، برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و بریدگی‌ها به کار می‌رود

اشتها را زیاد می‌کند * افسردگی را از بین می‌برد.(رابطه کم‌خوابی و افسردگی (

چطور بخوریم تا لاغر شویم و لاغر بمانیم؟

شاید شنیده باشید که می گویند: "صبحانه را تنها بخور، ناهار را با دوستت بخور و شام را بده دشمنت بخورد"

 به عنوان کارشناس تغذیه ،در مسیر کاهش وزن، با قسمت "صبحانه را تنها بخور" کاملأ موافقم. صبحانه اصلی‌ترین وعدۀ غذایی در روز است. کسانیکه بطور منظم صبحانه می خورند کمتر از افرادی که صبحانه نمی خورند اضافه وزن پیدا می‌کنند و در مسیر کاهش وزن موفقیت بیشتری هم دارند

"ناهار را با دوستت بخور"، این جمله هم قابل قبول است البته به شرطی که دوست شما مانع با توجه و با تمرکز خوردن در شما نشود. ناهار یک وعدۀ غذایی اصلی در طول روز است که نباید حذف شود چرا که قسمتی از انرژی مورد نیاز روزانۀ شما توسط این وعدۀ اصلی تأمین می گردد. علاوه بر آن با خوردن ناهار شما دیگر به میان وعده‌های چرب و شیرین که اکثرأ فاقد ارزش تغذیه‌ای می‌باشند پناه نخواهید برد.

امّا با جملۀ "شام را بده دشمنت بخورد"  چه کنیم؟ آیا واقعاً باید اینطور فکر کنیم که وعدۀ شام ضروری نیست و نتیجه‌ای جز اضافه وزن ندارد؟ باید بگویم که برعکس، حذف وعدۀ شام در طولانی مدت موجب اثر معکوس در تناسب اندام و در نتیجه اضافه وزن می‌گردد. چراکه با حذف این وعدۀ اصلی غذایی،  مکانیسم صرفه جویی در بدن فعال شده و در نهایت نتیجه‌ای‌ جز شکست در مسیر کاهش وزن بدست نمی‌آید. علاوه بر آن با حذف وعدۀ شام به علت وجود فاصلۀ زمانی زیاد تا وعدۀ صبحانه قند خون در ساعات پایانی  شب افت می کند که این امر موجب نداشتن خواب عمیق، ایجاد اختلال در شادابی و سرعت یافتن روند پیری می‌گردد. پس بیایید با مصرف منظم و متعادل وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام) و میان وعده‌ها در مسیر کاهش وزن به خود کمک کنیم.

بخاطر شناخت و آگاهی جوانان عزیز ما از فرهنگ و تاریخ باستان خویش دلچسپی دارند . و به خاطر حفظ و حراست از میراث های فرهنگی کشور باستانی ما می اندیشند و چشم امید وطن بسوی شان دوخته شده است.ماهنامه انحاد تصمیم دارد آثار معماری ، در ادوار مختلف بشکل های گوناگو ن مثل شهر ها ، قلعه ، کاخ ها سلطنتی ، منارها برج وها و کاروان سراها ،مساجد خانقاً ها و مزار ات ودیوار ها سایر عابدات فرهنگی ، تاریخی وباستانی را معرفی نماید.

مردان از نظرنیاز‌های تغذیه‌ای با زنان تفاوت‌هایی دارند از جمله آن‌ها باید به مواد مغزی لازم برای حفظ عضلات و پیشگیری از بیماری‌های مانند سرطان پروستات توجه بیشتری نشان دهند

سوس یا رب بادنجان رومی

مردانی که از روب رومی، سس و یا رب رومی به مقدار زیاد استفاده می‌کنند، از خودشان در برابر بیماری سرطان پروستات محافظت می‌کنند. به عبارت دیگر مردانی که 2 تا 4 بار در هفته از روب رومی و فرآورده‌های آن استفاده می‌کنند، نسبت به سایر مردان به میزان 35 درصد کمتر به بیماری سرطان پروستات مبتلا می‌شوند

لیکوپن، کاروتنوئیدی است که دروب رومی به مقدار فراوان یافت می‌شود. این ماده مغذی در سس روب رومی بیشتر از خود رومی  در دسترس بدن قرار می‌گیرد. آب بادنجان  رومی  نیز این خاصیت را ندارد، زیرا لیکوپن برای اینکه جذب بهتر وبالاتری داشته باشد، باید همراه با چربی یا روغن و به صورت پخته شده، مصرف شود

2.تخمه کد و

مصرف نصف استکان تخمه کدودر روز نیمی از نیاز روزانه مردان را به روی تأمین می کند. روی، یک ماده مغذی و از املاح معدنی است که برای عملکرد طبیعی سیستم تولیدمثل و تناسلی مردان بسیار ضروری است. میزان روی مورد نیاز مردان در طی شبانه روز 11 میلی گرم است. مصرف بیش از 40 میلی‌گرم از این ماده مغذی نیز بدن را در معرض خطر قرار می‌دهد

3. کلم بروکلی

مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است، سبزی‌جات خانواده کلم، مانند کلم و بروکلی ، می تواند بدن را در برابر سرطان مثانه محافظت کند. این بیماری در کشورهای غربی شیوع بالایی دارد و در مردان دو تا سه برابر زنان دیده می‌شود. به نظر می‌رسد، مصرف پنج وعده یا بیشتر از این گروه از سبزی‌جات در هفته می‌تواند از بروز این سرطان پیشگیری کند. کلم و گل کلم مواد مغذی منتخبی هستند که بدن را در برابر این بیماری محافظت می‌کنند

. کره بادام زمینی

اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید، نان صبحانه خود را به کره بادام زمنینی آغشته کنید. بیماری‌های قلبی اصلی‌ترین علت مرگ و میر مردان و زنان در دنیا است، اما معمولاً مردان در سنین پایین‌تری به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. تحقیقات نشان داده است برنامه غذایی حاوی کره بادام زمینی می‌تواند علاوه بر کاهش کلسترول بد خون (LDL)، تری گلیسیرید خون را نیز کاهش دهد اما مقدار کلسترول خوب خون (HDL) کم نشود. در حالی که در رژیم‌های کاهش کلسترول، که چربی آن کمتر و میزان مواد نشاسته‌ای و کربوهیدراتی آن بیشتر است، مقدار کلسترول خوب خون (HDL) نیز کم می‌شود و به مقدار تری گلیسیرید خون اندکی اضافه می‌شود

کره بادام زمینی کمی پرچرب است، اما چربی آن برای بدن نه تنها مضر نیست، بلکه مفید نیز هست. چربی‌های این ماده غذایی از نوع اشباع نشده هستند. البته باید در مصرف آن احتیاط نمود، زیرا کالری بسیار بالایی دارد و می‌تواند منجر به چاقی شود

تربوز

تا سن 55 سالگی مردان بیشتر از زنان از فشارخون بالا رنج می‌برند. دانشمندان بر این عقیده‌اند که مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم می‌تواند خطر فشار خون بالا و نیز سکته مغزی را کاهش دهد.تربوز یکی از میوه‌هایی است که حاوی مقدار زیادی از این ماده معدنی است

یک برش تربوز دارای 664 میلی گرم پتاسیم است، که از مقدار پتاسیم موجود در یک تربوز یا یک لیگلاس سیب بیشتر است

 آرزوی داشتن موهای زیبا

آیا در آرزوی داشتن موهایی زیبا و شفاف هستید ؟ با کمی مراقبت و مواظبت به سادگی می توانید به آرزوی خود برسید . شما با انجام این سه کار ممنوعه ناخواسته به موهایتان آسیب جبران ناپذیری را وارد می کنید

اشتباه شماره یک

هیچ گاه شامپوهای معمولی را با ویتامینه در یک رتبه قرار ندهید و از هر دو آنها استفاده کنید

شامپو و ویتامینه های هر کدام کار جدا گانه ای را انجام می دهند زیرا ساخته شده از مواد مختلفی هستند

استفاده از محصولاتی که مختص به مراقبت های مو هستند یا ویتامینه کردن مو باید هفته ای یک بار انجام شود

ویتامینه های مو متفاوت هستند

بعضی از ویتامینه ها در حمام به مو ماساژ داده می شوند و قبل خروج از حمام مو را آب کشی می کنند نوع دیگری از ویتامینه ها هستند

 که بعد از خروج از حمام بر روی موهای خیس استعمال می شوند

استفاده از ویتامینه ها و مراقبت ها با شامپو متفاوت است . اگر خواهان موهایی زیبا و شفاف هستید باید موهایتان را با ویتامینه ها تغذیه کنید زیرا مواد مورد نیاز مو تنها از طریق تغذیه و خوردن مواد غذایی به دست نمی آید

اگر به برچسب شامپوها دقت کرده باشید، روی آنها نوشته شده مخصوص موهای چرب، خشک، معمولی یا موهای آسیب دیده و رنگ شده. این ویژگی ها را براساس ترکیبی از سورفاکتانت ها و مواد نرم کننده، به دست می آورند و بهتر است هر فرد براساس نوع مویش شامپوهای مخصوص آن مو را انتخاب نماید؛

هیچ گاه از شامپو بچه ها برای شستن موهایتان استفاده نکنید زیرا این شامپوها قدرت تمیز کردن موهای بزرگسالان را ندارند

استفاده از نرم کننده ها برای موی خشک و رنگ شده، فر شده یا آسیب دیده بسیار ضروری است

موهایتان را هرگز با صابون شست و شو ندهید زیرا اگر مو با صابون شستشو داده شود، یک لایه ناخوشایند روی مو ایجاد شده و ظاهری بی جان و بی روح را بر جای می گذارد

اما مواد حالت دهنده و پاک کننده، مو و کف سر را تمیز می کنند و باعث شانه شدن راحت تر موهای خیس و افزایش حجم آن بدون ایجاد الکتریسیته ساکن در زمان خشک شدن می شوند

تعدادی از شامپوها حاوی پانتول می باشند که در رشد و افزایش رطوبت مو ارزشمند است. گاه عصاره های گیاهی مانند گزنه، آلوئه ورا، رزماری ( اکلیل کوهی ) ، نعناع، فلفل، رازیانه، بابونه، سدر، روغن بادام، کاندولا، روغن زیتون، جوجوبا، مریم گلی، برنج، گندم، عصاره انار و زعفران نیز به شامپوها اضافه می شوند

اشتباه شماره دو

نحوه ی صحیح آب کشی مو

شامپو نباید وارد چشم شود (حتی شامپوهای ملایمی که باعث سوزش چشم نمی شود) و باید به طور کامل از روی سر شسته شود؛ زیرا باقی ماندن شامپو حتی به مقدار کم روی سر باعث التهاب پوستی می شود. به همین دلیل بهتر است بعد از شستن موها را به مدت سه یا چهار دقیقه آبکشی کنیم

بسیاری از افراد هنگام آبکشی ، آنقدر با شدت موهایشان را با دست ماساژ می دهند که دچار ریزش می شوند و یا اینکه در اثر شدت چنگ زدن ، پوسته سرشان بلند می شود و به پوسته مو دچار می شوند

اشتباه شماره سه

موهایتان را با حرارت مستقیم و داغ بیش از حد خشک نکنید

اگر شما عادت به سشوار کشیدن موهایتان دارید هیچ گاه موهایتان را در زمانی که کاملا خشک هستند سشوار نکنید . توصیه می شود در ابتدا کمی موهایتان را مرطوب کنید و بعد سشوار بکشید زیرا در صورتی که موهایتان کاملا خشک باشد و سشوار کنید موهایتان دچار آسیب جدی می شوند

اگر بعد از حمام عادت به خشک کردن موهایتان با سشوار دارید توصیه می کنیم هرگز با حرارت مستقیم انجام نشود

آیا می دانید موها هم دارای سنی می باشند شما باید هر ماه به اندازه یک سانتی از موهایتان را کوتاه کنید و هر سه سال یک بار موهایتان را به اندازه ی قابل توجهی کوتاه نمائید تا رشد و زیبایی موهایتان با افزایش سن کاهش پیدا نکند.

مصرف تخم مرغ باعث افزایش کلسترول خون نمی شود

مصرف تخم مرغ حتی بیش از یک عدد در روز باعث افزایش کلسترول خون نشده و

حتی می تواند برای قلب مناسب و مفید نیز باشد.

 تخم مرغ به دلیل دارا بودن 210 میلیگرم کلسترول در گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشت زیرا تصور می شد که با خوردن آن کلسترول خون افزایش یافته و در نتیجه بیماری های قلبی عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

 خوردن تخم مرغ در گروه های جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص ارتباطی با کلسترول خون ندارد و شواهد حاکی از این است که سرانه مصرف تخم مرغ در فرهنگ های مختلف، ارتباطی با میزان بروز بیماریهای قلبی نداشته و حتی در بروز بیماری های قلبی عروقی در افرادی که یک تخم مرغ در هفته و کسانی که یک تخم مرغ در روز می خورند ارتباطی مشاهده نشده است.

 وجود فرآورده های دامی خاص در رژیم غذایی به طور آشکار باعث کاهش احتمال بروز حمله قلبی می شود. همچنین تخم مرغ، محصولات لبنی و ماهی به طور غیر مستقیم باعث کاهش مرگ ومیر ناشی از حمله قلبی می شوند.

 مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و کلیه بزرگسالان سالم و همچنین در دوران پس از بیماری به دلیل ارزش غذایی بالا توصیه می شود در این افراد مصرف یک تخم مرغ در روز بلامانع و در برخی موارد نیز مصرف بیشتر توصیه می شود.تخم مرغ از هشت ماهگی در کودکان قابل مصرف بوده و توصیه می شود تا یک سالگی یک زرده کامل و از دو سالگی به بالا یک تخم مرغ در روز در برنامه غذایی کودکان وارد شود.

 مادران مواظب اضافه وزن کودکان خردسال باشند

شاید شما هم تصور می‌کنید مادران و پدران جوانی که کودکان خردسال دارند ساعت‌های زیادی از روز و شب خود را سرگرم رسیدگی به کارهای آنها هستند و به‌دلیل همین فعالیت بالا لاغرتر از دیگر زن و شوهرها هستند.

اما تحقیقات نشان می‌دهد مادران و پدران بیشتر از زن و شوهرهای بدون فرزند غذاهای ناسالم می‌خورند و فعالیت بدنی کمتری دارند. مادران معمولا وزن بیشتری نسبت به زنان مجرد دارند و غذاهای چرب بیشتری مصرف می‌کنند.  یکی از نکاتی که توجه محققان را به‌خود جلب کرد، این بود که بر‌خلاف تصور بسیاری از مردم، زنان دارای فرزند کوچک، تحرک بدنی کمتری نسبت به زنان بدون فرزند دارند.

محققان معتقدند این مادران به‌دلیل مشغله بالایی که دارند با احتمال بیشتری به سراغ غذاهای آماده و سریع می‌روند که اغلب دارای چربی‌ها و کالری زیادی هستند. به‌همین دلیل کارشناسان معتقدند دوره چند ساله بعد از بچه‌دار‌شدن می‌تواند بسیار مهم بوده و حتی خطرات بالایی به همراه داشته باشد.

مادران معمولا هر روز به‌طور متوسط 2 هزار و 360 کالری غذا مصرف می‌کنند که نسبت به زنان بدون فرزند 360 کالری بیشتر است. به همین دلیل مادران باید فعالیت بدنی بیشتری نسبت به زنان بدون فرزند داشته باشند تا دچار اضافه وزن نشوند.

برای مثال آنها باید هر روز نزدیک به 5 کیلومتر با سرعت متوسط پیاده‌روی کنند.

 مادران به‌طور متوسط حدود 2 ساعت در هفته فعالیت بدنی به شکل ورزش دارند اما این رقم در زنان بدون فرزند نزدیک به 3 ساعت در هر هفته است به این ترتیب متوجه می‌شویم مادران نه تنها هر روز غذای بیشتری مصرف می‌کنند بلکه فعالیت بدنی کمتری دارند و این عوامل در مجموع منجر به اضافه وزن آنها می‌شود.

 نکاتی درباره دواهای کاهش وزن

خیلی از افراد چاق و آنهایی که از افزایش وزن رنج می‌برند بدنبال داروهایی می‌گردند تا بدون تغییر شیوه تغذیه بتوانند وزن خود را کاهش دهند. در این راه یک گروه از داروها از جذب چربی‌های خورده شده جلوگیری می‌نماید، اما این بدان معنا نیست که شما با خوردن این داروها می‌توانید هر چقدر چربی که مایل بودید، استفاده نمایید. بلکه آنچه در این بین ضروری است تغییر رژیم غذایی شما می‌باشد و اتفاقا مطالعات جدید نشان می‌دهد که صرفا استفاده از داروهای کاهش دهنده جذب چربی، نمی‌تواند تغییر رژیم غذایی لازم برای درمان چاقی را به همراه داشته باشد.

در مطالعه‌ای که اخیرا در نروژ انجام شده است از گروهی از داروها که مانع جذب چربی غذا در روده می‌باشد، استفاده شده است. در هنگام مصرف این نوع دارو توصیه می‌شود میزان مصرف چربی خود را محدود به 30 درصد کالری دریافتی روزانه کنند. مصرف بالای چربی در این افراد خطر اثرات سوء‌گوارشی مانند مدفوع شل، بد بو و بی‌اختیاری را به همراه دارد.

کشف این نوع از داروها مژده بسیار خوبی در درمان چاقی بوده است، ولی این تصور که افراد چاق می‌توانند هر نوع مواد غذایی را بخورند و فقط با استفاده از این نوع داروها علاوه بر لذت از غذاهای پرچرب از افزایش وزن رهایی یابند، یک باور کاملا نادرست می‌باشد. از طرف دیگر بعضی تصور می‌نمایند که عوارض این نوع از داروها به معنای اسهال پر حجم در صورت استفاده از غذاهای پرچرب باعث می‌شود افراد به سوی رژیم غذایی کم‌چرب تمایل یافته و کاهش وزن محسوسی را تجربه کنند.

در مطالعه اخیر که بر روی 44 فرد بالغ چاق انجام گرفت اثرات داروهای مانع جذب چربی در دستگاه گوارش روی تغییر شیوه تغذیه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد، کسانی که از این نوع از دارو استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که استفاده نمی‌کنند کمی بیشتر از میانگین توصیه شده (30 درصد از انرژی دریافتی ) از چربی دریافت می‌کنند. نتایج این مطالعه حاکی از آن بود آنهایی که از داروهای مانع جذب چربی استفاده می‌کردند به طور متوسط 33 درصد کالری دریافتی روزانه آنها از چربی بود، درحالی که که در برابر آن برای افرادی که از دارونما استفاده می‌کردند مصرف چربی روزانه 28درصد بود. نکته عملی: استفاده از داروهای استاندارد که مانع جذب چربی می‌باشند درمان چاقی را تسهیل می‌نماید. ولی توجه به 2 نکته اساسی را نباید از نظر دور داشت. اول این که استفاده از این نوع از داروها بدون تغییر شیوه زندگی و نوع غذاهای مصرفی موثر نخواهد بود. علاوه بر این استفاده از اثرات جانبی این نوع از داروها نه در درمان چاقی و نه در تغییر شیوه زندگی موثر نمی‌باشد. لذا مهم‌ترین اصل در درمان چاقی تغییر شیوه زندگی و در ادامه در صورت نیاز با تجویز پزشک معالج می‌توان از این نوع از داروها کمک گرفت

 رنگ مو با موها چه میکند؟

رنگ کردن مو قدمتی دیرینه دارد. انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ کردن موهایشان داشته‌اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهایشان را رنگ می‌کردند. البته این علاقه تا امروز نیز ادامه یافته است. تا چند سال پیش استفاده از رنگ موها به ویژه رنگ‌موهای شیمیایی بیشتر در بین زنان و آن هم برای پوشاندن موهای سفید رواج داشت، اما متاسفانه امروزه استفاده از رنگ موهای شیمیایی در بین جوانان و نوجوانان نیز شایع شده که البته می‌تواند صدمات زیادی را هم به دنبال داشته باشد.

لازم است بدانید هر محصول آرایشی و بهداشتی و به ویژه از نوع شیمیایی آن بدون عارضه ی جانبی نیست و با وجود آن که هر چند وقت یک بار، خبرهایی در مورد عوارض استفاده از رنگ موهای شیمیایی از سوی محققان انتشار می‌یابد، اما همچنان آمار مصرف این ماده شیمیایی رو به افزایش است.

حالا که نمی‌توان افراد را از رنگ کردن موها بازداشت و رنگ کردن مو لازم به نظر می‌رسد و نمی‌توانید از آن صرف‌نظر کنید، پس دست‌کم به طور اصولی و درست از آن ها استفاده کنید و حتی‌الامکان از رنگ‌های گیاهی به جای رنگ‌های شیمیایی استفاده نمایید.

رنگ طبیعی موها

هر تار مو از دو قسمت اصلی غلاف و ریشه تشکیل شده است. غلاف همانی است که دور تا دور ساقه و ریشه را می‌پوشاند. ساقه مو دو وع رنگدانه دارد: رنگدانه‌های قهوه‌ای تا سیاه و رنگدانه های طلایی تا قرمز. بسته به نژاد افراد، نوع رنگدانه و در نتیجه رنگ موی آن ها با هم متفاوت است و چنانچه رنگدانه‌ها از بین بروند، مو سفید می‌شود

آشنایی با رنگ موهای شیمیاییرنگ موها به دو دسته تقسیم می‌شوند: رنگ‌ موهای موقت و رنگ‌ موهای دائمی

الف) رنگ موهای موقت

در زیر شاخه رنگ موهای موقت، یک دسته دیگر هم وجود دارد که به آنها نیمه‌موقت می‌گویند. رنگ موهای موقت رنگ‌هایی هستند که فقط به اندازه یک بار شامپو زدن دوام دارند. این رنگ‌ها به داخل مو نفوذ نمی‌کنند و تنها روی ساقه مو قرار می‌گیرند. رنگ‌های نیمه‌موقت که بیشتر برای موهای سفید کاربرد دارند، به اندازه 4 تا 6 بار شامپو زدن روی مو ماندگاری دارند. این رنگ‌ موها به دلیل داشتن مواد اکسیدان ضعیف و نداشتن آمونیاک به موها صدمه کمتری می‌زنند و حتی گاهی به عنوان تقویت‌کننده رنگ طبیعی مو نیز به کار می‌روند.

ب) رنگ موهای دائمی یا ثابتماندگاری و پایداری این رنگ ها، روی موها بیشتر و طولانی‌تر است. این رنگ‌ها رایج‌ترین رنگ‌های مصرفی در سالن‌های آرایشی هستند و اغلب مردم ترجیح می‌دهند که از این رنگ‌ها استفاده کنند، اما از تاثیرات مخرب احتمالی آنها روی مو و پوست سر غافل هستند.

رنگ موی دائمی، حاوی آمونیاک و اکسیدان است. اکسیدان به عنوان کاتالیزور عمل کرده و باعث می‌شود که رنگ به صورت دائمی روی مو باقی بماند، اما به دلیل آسیبی که اکسیدان‌های قوی به مو می‌زنند، بهتر است از اکسیدان‌های ضعیف‌تر استفاده شود. اکسیدان‌های قوی، سولفورهای بیشتری از مو را پاک می‌کنند، در نتیجه مو سفت شده و قطرش کاهش می‌یابد.

آمونیاک با جدا کردن کوتیکول مو، به رنگ اجازه می‌دهد که به داخل مو نفوذ کند، اما در برخی از رنگ‌ موها میزان آمونیاک به قدری زیاد است که پیوندهای سولفور مو را بیش از حد از هم جدا می کند، در نتیجه مو نازک و شکننده می‌شود.

موهای سپید، پدیده‌ای فراگیراین روزها سفید شدن مو در سنین کم بسیار شایع شده است. سفید شدن مو به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها زمینه ارثی است. البته بیماری‌هایی مثل ویتیلیگو نیز می‌تواند عامل سفیدی مو باشد. این بیماری‌ علاوه بر موها، پوست و بعضی از نواحی بدن را هم سفید می‌کند. از عوامل مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تغذیه غلط است. کمبود ویتامین‌هایی مثل ویتامین های گروه B و کمبود روی و سلنیوم در سفید شدن مو موثر است.

اگر سفید شدن مو زمینه ارثی داشته باشد، درمان دارویی تاثیری در جلوگیری از سفید شدن آن ندارد، ولی چنانچه سفید شدن مو به دلیل بیماری یا تغذیه نادرست باشد، با درمان دارویی می‌توان از سفید شدن بیشتر آن جلوگیری کرد

به هر حال یکی از دلایل مهم و انگیزه اصلی اغلب مردم برای رنگ کردن موها، مخفی کردن همین موهای سفید است. حتما شما هم با افرادی برخورد کرده‌‌اید که می‌گویند نمی‌دانم چرا موهای سفیدم، پس از چند بار شستشو رنگ‌اش را از دست می‌دهد، یا برخی می‌گویند تار موهای سفیدم رنگ نمی‌گیرند. در واقع باید بگوییم که موهای سفید، به ویژه در برخی از نقاط سر مثل اطراف شقیقه‌ها در برابر رنگ مو مقاوم هستند، یا به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند

هر چیزی که باعث شود ساختار طبیعی مو از حالت عادی خارج شود، برای مو مضر محسوب می شود. به همین علت باید تا حد امکان از مواد شیمیایی مخصوص فر کردن، رنگ کردن و… کمتر استفاده شود.

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوعاز آنجایی که تحقیقات در این زمینه هنوز تکمیل نشده، نمی‌توان ادعا کرد که صددرصد رنگ مو تاثیر مضری بر روی جنین دارد، اما همان‌طور که می‌دانید پوست کف سر می‌تواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند و از آنجایی که سه ماهه اول بارداری، زمان شکل‌گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، پس به زنان باردار توصیه می‌شود بهتر است که تا پایان دوران بارداری از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنند، خصوصا در سه ماه اول بارداری

این رنگ‌ها می‌توانند باعث سقط جنین شوند، لذا استفاده از آن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود

عوارض رنگ موبرخی از محققان معتقدند که استفاده زیاد از رنگ موهای شیمیایی باعث سرطان مثانه و لنفوم غیر هوچکین (نوعی سرطان خون) می‌شود.

همچنین استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها به خصوص رنگ موهای دائمی، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود. خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب‌هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می‌آید

استفاده مکرر از رنگ مو سبب ایجاد حساسیت‌های پوستی، شوره سر ، خارش و حتی قرمزی پوست سر می‌شود. چنانچه مواد شیمیایی موجود در رنگ قوی باشد و فرد نسبت به این مواد حساسیت داشته باشد، ممکن است سوختگی در سر ایجاد شود که اثرات آن حتی می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. این حساسیت به دلیل وجود ماده‌ای به نام پارافنیلین دیامین (PPD)‌ در رنگ مو است. معمولا علائم این حساسیت شامل قرمزی پوست سر، خارش، سوزش و ایجاد تاول و کنده شدن پوست سر است. به دلیل حساسیتی که این ماده در برخی از افراد ایجاد می‌کند، در تعدادی از کشورها استفاده از این ماده در رنگ موها ممنوع شده و در بسیاری از رنگ موها درصد آن بسیار کاهش یافته است، اما به هر حال افرادی که به این ماده حساسیت دارند، نباید از این رنگ موها استفاده کنند.

توصیه هایی برای کاهش اثرات مضر رنگ موبرای رنگ کردن موها توصیه می‌شود که به متخصصان امر مراجعه کنید و هرگز خودتان اقدام به این کار نکنیهمچنین برای کاهش اثرات سوء رنگ‌های شیمیایی بهتر است.

- از رنگ موهای استاندارد استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده کنید.

 بیشتر از زمان مورد نیاز، رنگ را بر روی سر باقی نگذارید.

 بعد از استفاده از رنگ، سر را با آب خوب بشویید.

 هنگام استعمال رنگ مو از دستکش استفاده کنید.

قبل از رنگ کردن مو با یک شامپوی مناسب، موها را شستشو دهید.

 هرگز بعد از رنگ کردن موها از مواد صاف‌کننده یا فرکننده استفاده نکنید.

 پس از رنگ کردن، از مواد تقویت‌کننده مو استفاده کنید.

- از تعویض مکرر رنگ مو اجتناب کنید.  رنگ مو را در فاصله های زمانی طولانی تری استفاده کنید، زیرا هر چند عوارض رنگ مو در درازمدت پدید می آید، ولی هر چه فاصله زمانی رنگ کردن موها طولانی تر شود، بهتر است.

از بین بردن تیره گی زیر چشم و یا دور چشم

تیره گی زیر چشم و یا دور چشم در اکثر موارد با پف نیز همراه است مقاله ذیل از زبان دکتر مائو پزشک چینی است شاید بتوانید تا حدی این مشکل را حل کنید. حلقه سیاه دور چشم در واقع یک خصوصیت ارثی است و از آنجایی که پوست موجود در این ناحیه، نازکترین پوست در کل بدن است رگهای خونی که از زیر آنها عبور می‌کند سبب به نظر رسیدن رنگ تیره در این قسمت می‌گردد.

علت شایع دیگر آلرژی است که سبب خارش و سوزش در این ناحیه شده وبامالیدن وخارش پوست نازک آن سبب پارگی رگهای ظریف شده و پدیده تیرگی زیر چشم شدید‌تر می‌گردد. از علل دیگر می‌توان از کم خونی یا کمبود آهن و حتی کمبود مواد آنتی اکسیدان ویا ویتامین K نام برد.

در طب چینی علت تیرگی یاحلقه سیاه دور چشم را از ضعف کلیه ها می‌دانند در واقع از نظر طب سنتی چین، کلیه ها دچار خستگی و زیادی کار شده اند و قادر به برقراری تعادل لازم بین هورمونها ومواد سمی ‌و رنگی نیست و سبب ایجاد و تشدید رنگدانه ها در زیر چشم و صورت می‌گردد هشت پیشنهاد طب سنتی چین برای کاهش مشکل فوق عبارتند از

- اول از هر چیز مطمئن شوید که به اندازه کافی خوابیده اید ( حد اقل 7-9 ساعت در شب (همیشه تعادل در غذا خوردن را رعایت کنید، به اندازه کافی بنوشید، وغذاهای سالم سرشار از انواع ویتامینها مانند هویج، سبزیجات، میوه ها و…..وسعی کنید روزانه دو فنجان اسفناج تازه مصرف نمایید همچنین روزی حداقل 10 عدد بادام خام در میان وعده ها صرف نمایید.و از خوردن غذاهای پرنمک خودداری کنید چرا که سبب تجمع آب در بدن شده ومیزان پف زیر چشم را بیشتر می‌کند.

فواید عسل در همه وقت و برای همه

همانطور که می دانید عسل از قدیمی ترین و نخستین شیرین کننده هایی است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اینکه ویتامین هایی همچون 2 ، B6 ،  B3 ،   B5 و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت های متفاوت در آن دیده می شودعلاوه بر موارد ذکر شده در حد کمی مس، ید و روی نیز در عسل وجود دارد. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است.

ویژگی منحصر به فرد

. به راحتی هضم می شود

مولکول های قند موجود در آن می توانند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند، به همین جهت حتی حساس ترین معده ها نیز می تواند آن را به سادگی هضم کند

. منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است:

نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماریهای قلبی دارد. سطح کالری آن پایین است در مقایسه با سایر مواد قندی 40% کمتر کالری دارد، هرچند انرژی آن بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمی کند به سرعت در خون پخش می شود وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود. پس از 7 دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی ملکول قند به عملکرد بهتر مغزکه اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود

. در سلامت و ساخت عوامل خونی مؤثر است به علاوه باعث تمیز شدن خون می شود.

و جریان خون را تنظیم و آسان می کند و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین می شود.

چند ویژگی جالب دیگر

. عسل هرگز فاسد نمی شود، جهت نگهداری احتیاج به یخچال ندارد و می توان در دمای اتاق آن را نگهداری کرد

. به خاطر میزان بالای فروکتوز ۲۵% شیرین تر از قند است

. در درمان آلرژی های فصلی برای ساکنین مناطقی که عسل از گلهای همان منطقه به دست آمده است، بسیار مفید است تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمی شود.

ساخت چند داروی خانگی ساده و مؤثر :برای درمان گلودرد، می توان آن را با چای و لیموترش مخلوط کرد و نوشید برای جلوگیری از خشکی پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم یک قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک دوم قاشق چایخوری آب لیمو ترکیب کنید و 15 دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار دهید. نتیجه را بزودی خواهید دید حتی می توانید از آن به عنوان دهان شویه هم استفاده کنید: یک قاشق عسل را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و دهان خود را با آن بشویید.

نان مناسب برای وزن مناسب

1. آیا نان شما را چاق می‌کند؟ بعضی از رژیم‌های قدیمی مثل اتکینز از شما می‌خواهند که لب به نان نزنید. اما امروز دیگر برنامه‌های لاغری همه نان‌ها یا کربوهیدرات‌ها را به یک چوب نمی‌رانند. همانطور که روغن خوب و روغن بد داریم، کربوهبدرات خوب و کربوهیدرات بد هم داریم. کربوهیدرات‌های تصفیه شده و کارخانه‌ای به دلیل اینکه سبوسشان گرفته شده، قند خود را سریع آزاد می‌کنند و این موضوع همراه با پاسخهای شیمیایی بدن باعث نوسانات شدید قند خون و گرسنگی کاذب بعد از یک زمان خیلی کوتاه می‌شود. در مقابل، نانهای کامل قند خود را آهسته آزاد می‌کنند و باعث سیری طولانی‌مدت می‌شوند. حتی خوردن و جویدن نانهای کامل بیشتر طول می‌کشد و سیگنال‌های بیشتری هنگام خوردنشان به مغز مخابره می‌شود و به این ترتیب می‌توانند عامل موثری در پیدایش احساس سیری و کاهش وزن باشند. پس این نان نیست که شما را چاق می‌کند. اگر به جای نان سفید، نان خوب و باکیفیت بخورید نه فقط چاق نمی‌شوید که وزن هم کم خواهید کرد. شاید برایتان جالب باشد که فرانسه مهد نانهای جورواجور است و فرانسوی‌ها عاشق نان هستند و در عین حال لاغرند.

2. آگاهانه خوردن خیلی مهم است. اگر می‌خواهید وزن مناسبی داشته باشید حتما باید به کیفیت نانی که انتخاب می‌کنید توجه کنید. مخصوصا اگر یک ایرانی باشید چرا که نان یکی از اصلیترین غذاهای حاضر در سفره ایرانی‌هاست و می‌گویند هر ایرانی هر روز تقریبا 400 گرم نان می‌خورد. اما نکته مهم این است که در اینجا کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت دارد. اگر شما نان درست را انتخاب کنید و البته آن را درست یعنی آرام و باتوجه بخورید، هیچوقت نمی‌توانید زیاد بخورید و طبعا چاق هم نمی‌شوید. این هم مهم است که به نانهایی که می‌خورید تنوع دهید. شما مجبور نیستید فقط نان گندم بخورید. نان جو و چاودار یا حتی نانهایی که ترکیبی از غلات مختلف هستند را هم امتحان کنید. بهترین انتخاب، نانهای کامل هستند و منظور از نان کامل نانیست که سبوس آن گرفته نشده باشد. یک چنین نانی می‌تواند از سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی هم پیشگیری کند. پس بهتر است نانهای کامل بخورید. فرقی هم نمی‌کند که این نان سنتی باشد یا صنعتی. نان سنگک یا نانهای ماشینی سبوسدار هر دو خوبند. اگر هم یک وقت خواستید نان سفید بخورید یادتان نرود در کنار آن سبزی و سالاد بخورید تا تعادل تغذیه‌ای را رعایت کرده باشید و بعد از خوردنش دوباره زود گرسنه نشوید.

3. ما نان را فقط به عنوان غذا نمی‌خوریم. نان برای ما نماد برکت و نعمت هم هست. نزد ما حرمت دارد. اگر تکه نانی روی زمین افتاده باشد خم می‌شویم و برش می‌داریم. حتی پدران ما به رسم دوستی با هم نان و نمک می‌خوردند. آیا نانهای صنعتی هم می‌توانند این معانی را در خود حمل کنند؟نباید انکار کرد نانهای صنعتی برتری‌های خود را دارند و قطعا بهداشتی‌ترند. اما نسبتشان با نان سنتی‌‌ همان نسبت فرش ماشینی با فرش دستباف است. اگر قرار است به سمت ماشینی شدن نان‌هایمان برویم کاش می‌شد صنایع غذایی، پیوندی بین سنت و مدرنیته برقرار کنند و روح نانهای سنتی را در نانهای ماشینی زنده نگه دارند. لابد می‌پرسید این مطالب چه ارتباطی با موضوع چاقی دارد؟ حقیقت این است که یک دلیل گسترش چاقی در دنیای امروز، تهی شدن انسان جدید از معنا و فاصله گرفتن از خود واقعی و گرفتار شدن در چنبره زندگی ماشینی است. یک چنین انسانی برای رفع کمبود‌ها و گرسنگی‌های روحی خود سراغ غذا می‌رود و اصطلاحا حفره‌های روحش را با غذا پر می‌کند. در این میان نان مخصوصا برای ما ایرانی‌ها می‌تواند نقش یک عامل متوازن کننده را ایفا کند. باید بپذیریم که نان ایرانی یک محمل فرهنگی هم هست و روح ما را هم تغذیه می‌کند. سنگک یا تافتون سفره ما را با سفره مادرمان پیوند می‌دهد. خاطرات شیرینمان را زنده می‌کند و به ما آرامش می‌دهد. بی‌دلیل نیست که وقتی یک بار از خانم فهیمه راستکار دوبلور معروف و همسر آقای دریابندری که با هم «کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز» را نوشته‌اند و برای نوشتن این کتاب همه غذاهای دنیا را در آشپزخانه منزلشان پخته و امتحان کرده‌اند، پرسیدند خوشمزه‌ترین غذای دنیا کدام است گفته بود نان سنگک داغ با کره.

کوچک کردن شکم در 6 هفته 

از تمام ورزش‌های هوازی به منظور چربی‌سوزی در این برنامه 6 هفته‌ای می‌توان استفاده کرد ، اما ورزش‌هایی که کارایی بهتری برای چربی‌سوزی شما دارد عبارتند از: پیاده روی خیلی تند، دویدن آرام، تردمیل و بایسکل ثابت

:تعجب نکنید واقعا می‌توانید ظرف 6 هفته چربی‌های شکمتان را آب کنید به شرط آنکه مطالب ذکر شده در زیر را کاملا مطالعه کرده و مو به مو رعایت کنید. پس اگر به سلامتی بدن و زیبایی آن اهمیت می‌دهید این مطلب را بخوانید تصمیم جدی بگیرید و از همین فردا شروع کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید .

در بیشتر آقایان و خانم‌هایی که مشکل چربی شکم دارند، یک باور غلط مشترک وجود دارد و آن باور این است که فکر می‌کنند برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو، باید حرکات ورزشی مربوط به این نواحی را انجام دهند در حالیکه کاملاً اشتباه است. شما برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو باید از تمرینات هوازی استفاده کنید. مثل تمرینات دویدن، پیاده روی تند، بایسکل ثابت ، تردمیل والبته انجام ورزش‌های شکم نیز لازم است اما در درجه دوم اهمیت قرار دارد. در واقع برای آب کردن چربی‌های شکم باید 3 کار را همزمان انجام داد که در ادامه مطلب بیشتر آنها را توضیح میدهیم .

: شرط اول: رژیم غذایی

هرگاه اسم رژیم می آید ممکن است در ابتدا چیز سختی به نظر برسد در صورتی که اصلا اینگونه نیست. منظور از رژیم، نخوردن نیست که کاری سخت باشد بلکه رژیم یعنی درست خوردن. لازم نیست خیلی رژیم سفت و سختی را رعایت کنید، چراکه در این برنامه 6 هفته‌ای برای آب کردن شکم از ورزش هم استفاده می‌شود. پس صرفاً کارهای زیر را ظرف این 6 هفته انجام دهید.

اول: سرخ کردنی و روغن را به مدت 6 هفته فراموش کنید  .                                                                                                         دوم: از هر نوع ماده قندی مصنوعی مثل آب نبات، قند و شکلات پرهیز کنید .

سوم: مصرف مواد نشاسته‌ای مثل نان، برنج، کچالو و... را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداکثر برسانید .

چهارم: هنگام گرسنگی سعی کنید بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید.

شرط دوم: ورزش هوازی

ورزش‌های هوازی اثرات بسیار مفیدی در سلامت قلب و عروق دارند وهمچنین باعث از بین بردن چربی‌های بدن می شوند. ما در این برنامه 6 هفته‌ای بیشتر نیازمند اثرات چربی‌سوزی آنها هستیم .

در این 6 هفته کافی است شما حداقل هفته‌ای 5 روز به مدت یک ساعت ورزش‌های هوازی انجام دهید. اگر در ابتدای کار روزی یک ساعت برایتان دشوار است از روزی 15 دقیقه شروع کنید و هر یک تا دو روز یکبار مقدار آن را 5 تا 10 دقیقه افزایش دهید تا به روزی یک ساعت برسید. از تمام ورزش‌های هوازی به منظور چربی‌سوزی در این برنامه 6 هفته‌ای می‌توان استفاده کرد ، اما ورزش‌هایی که کارایی بهتری برای چربی‌سوزی شما دارد عبارتند از: پیاده روی خیلی تند، دویدن آرام، تردمیل و دوچرخه‌ثابت

 شرط سوم: تمرینات شکم

هدف این قسمت از برنامه این است که عضلات شکم شما فرم زیبایی بگیرند و قوام آنها افزایش یابد. بنابراین وقتی چربی‌های شکم شما (توسط رژیم غذایی وبرنامه ورزشی هوازی) آب شدند، عضلات زیر آنها فرم یافته و زیبا می‌شوند و این همان چیزی است که بنام عضلات 6 تکه ای شکم یا Six Packs نامیده می‌شود. پس برای قوام گرفتن و زیبا کردن عضلات شکم هفته‌ای 4 نوبت و در هر نوبت تمرینات زیر را انجام دهید  دراز و نشست: روی زمین به پشت دراز بکشید در حالیکه دست‌هایتان پشت سر است، از کمر خم شده و تا حدی بالا بیایید که آرنج‌تان به زانوهایتان که خم هستند بخورند. این حرکت را هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تکرار انجام دهید .. پا بایسکل: روی زمین دراز بکشید، دست ها پشت سر، زانو خم و ساق موازی با سطح زمین باشد. سپس حرکاتی شبیه به بایسکل سواری را در هوا با پاها انجام دهید. این حرکت را نیز هر جلسه 3 نوبت و هر نوبت 3 دقیقه انجام دهید .

-بالا آوردن پاها در حالت خوابیده: در حالت خوابیده به پشت پاهایتان را به صورت مستقیم بالا بیاورید تا حدی که استخوان باسن از زمین بلند شود. سپس به آرامی پاها را به موقعیت اول برگردانید. این حرکت را نیز هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تکرار انجام دهید.

با انجام دقیق برنامه‌های بالا مطمئن باشید که ظرف 6 هفته و چه بسا کمتر، چربی‌های شکم را به میزان زیادی از دست خواهید داد و این موضوع را به وضوح در سایز دور کمر شلوارتان مشاهده خواهید کرد .شاید بسیاری از شما عزیزان از دست دادن چربی شکم و پهلو برایتان بیشتر از جنبه زیبایی مهم باشد اما چیزی که اهمیت بیشتری دارد مسئله سلامتی است تا زیبایی. اگر شما چربی‌هایتان را از بین نبرید رفته‌رفته و با افزایش سن نه تنها از بین بردن آن ها سخت‌تر می‌شود بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های زیادی مثل دیابت، فشار خون، بیماری قلبی، سرطان و... در شما افزایش می‌یابد. پس از همین فردا شروع کنید، اراده به خرج دهید، مصمم و جدی باشید تا به نتیجه برسید.