زردچوبه با یک دنیا خواص شفا بخش ..

زردچوبه در نواحي گرم آسيا و آفريقا كشت ميشود و مهمترين تركيبات زردچوبه پيگمانهاي زرد رنگي از دسته كوركومينوزيدها است كه اين مواد به ميزان 3 تا 5 درصد زردچوبه را تشكيل ميدهند و شامل كوركومين و دزوكسي كوركومين هستند.تركيبات ديگر شامل اسانس به ميزان 3 تا 7 درصد است كه مهمترين مواد آن شامل بيس آبولن، گواين، ژرماكرن، تورمرون، زينجيبرن و كورلون هستند.گياه دارويي زردچوبه در افغانستانكشت نميشود و از كشورهاي هند، اندونزي و چين وارد ميشود.

مصرف زردچوبه مشكلات صفرا را از بين ميبرد

خاصيت صفرا آوري از مهمترين خواص زردچوبه است. از ديگر خواص زردچوبه ميتوان به ضدالتهاب، ضد سم و مقوي معده، ضد سرطان، ضد نفخ، ضد سموم كبدي و ضد باكتري اشاره كرد و مصرف آن مشكلات صفرا را از بين ميبرد.

مصرف زردچوبه از بيماري قلبي و عروقي پيشگيري ميكند به دليل اينكه زردچوبه از چسبندگي پلاكتها جلوگيري ميكند و مصرف آن موجب كاهش كلسترول خون ميشود.

بخشي از اثرات زردچوبه مربوط به رايحه آن است و بر اثر حرارت يا مرور زمان كم ميشود و بايد دانست كه زردچوبه كهنه داراي خواص كمتري نسبت به زردچوبه تازه است.

زردچوبه سرشار از نياسين، ويتامين B3، كلسيم، آهن، روي، مس، پتاسيم و منيزيم است و داراي ماده اي به نام كوركومين است كه عامل رنگ زردچوبه و آنتي اكسيدان قوي است كه باعث سم زدايي در بدن ميشود.

كوركومين موجود در زردچوبه ضد سموم كبد، ضد التهاب و ورم، ضد دردهاي روماتيسمي و التهابي است.

زردچوبه يك اسيد چرب بلند و شاخه دار كه ضد آلزايمر است. كوركومين موجود در زردچوبه باعث كاهش چربيهاي بد خون ميشود و ضد گرفتگي عروق است.

زردچوبه صفرابر، تحريك كننده ترشحات پانكراس، هضم كننده غذا، خاصيت حل كننده و دفع كننده سنگ مثانه نام برد و براي درمان التهابات لثه ميتوان جوشانده زردچوبه را قرقره كرد.

متخصص تغذيه نيز اظهار كرد: زردچوبه قابض، ادرارآور، خلط آور، محافظ معده، بندآورنده خون، محافظ كبد، كاهش دهنده چربي خون و مقوي معده است.

براي نگهداري زردچوبه نبايد از ظروف پلاستيكي استفاده كرد. بهترين ظروف براي نگهداري آن ظروف آلومينيومي و شيشه هاي رنگي (قهوهاي) است. هم چنين در ظرف بايد كاملاً بسته باشد.،و براي نگهداري طولاني مدت آن بهتر است در جاي خنك نگهداري شود.

زردچوبه براي زنان حامله مضر است و افرادي كه به انسداد كيسه صفرا مبتلا هستند، كمتر از زردچوبه استفاده كنند..

 

شوربای پاچۀ گوسفند

مواد لازم: (پیمانه پیالۀ است که گنجایش 125 گرام مواد جامد را داشته باشد)

چهارعدد پاچۀ گوسفند پاک شده

آب جوش برای شستن پاچه ها

دو عدد پیاز بزرگ ریزه شده.
یک چهارم پیمانه روغن
یک پیمانه گندم بدون پوست که برای چهار ساعت تر شده باشد
یک پیمانه نخود که برای چهار ساعت تر شده باشد
دو قاشق غذا خوری سیر میده شده
یک و نیم قاشق چایخوری زرد چوبه
هشت پیمانه آب جوش
دو قاشق چایخوری نمک و یا بقدر ضرورت
مرچ سیاه آسیاب شده بقدر ضرورت
برگهای گشنیز برای تزیین
طرز تهیه: پاچه های گوسفند را در یک دیگ قرار داده و آب جوش را بقدر پوشانیدن آنها بالای آن اضافه کنید. پاچه ها را برای ده دقیقه به حرارت ملایم جوشانیده و صاف کنید و با آب سرد آبکش کرده و کنار بگزارید. در یک دیگ دیگر پیاز را در روغن بقدری چرخانده و سرخ کنید تا شروع به طلایی شدن کند. پاچه ها – گندم – نخود – سیر و زرد چوبه را علاوه کرده و چند چرخ بدهید تا بوی سیر به مشام برسد.(نمک را علاوه نکنید زیرا سبب بطی شدن عملیۀ پخت خواهد شد) هشت پیمانه آب جوش را علاوه کرده و سر دیگ را ببندید و پاچه ها را به حرارت مُرمُر برای شش ساعت و یا تا وقتیکه استخوان ها به سهولت از جلاتین و پوست جدا شوند بپزید. نمک را علاو کرده و و مواد دیگ را چرخ بدهید. برای پنج الی ده دقیقۀ بیشتر بپزید تا نمک در مواد جذب شود. استخوانهای جدا شده را بدور بریزید. شوربا و یا سوپ را به ظرف مورد علاقۀ تان انتقال داده و مرچ سیاه را بالای آن بپاشانید و با برگهای گشنیز تزیین کنید..

 

شيرپيره :
مواد لازم
سه صد گرام شير خشك full cream
سه گیلاس بوره سفيد
دوصد گرام چهارمغز كه خوب كوبيده شده باشد نه جوكوب
يك قاشق پر هيل ميده
يك قاشق عرق گلاب
يك گیلاس آب سرد
طرز تهيه
اول سه گیلاس بؤره را با يك گیلاس آب سرد جوش داده تا كف كند و قتيكه با قاشق بگيريدو دوباره به ظرف بريزيد غليظ معلوم شود در همين وقت عرق گلاب را علاوه كنيد ويكدقيقه ديگر بجوشانيد وحالا از سر آتش برداريد وشير هيل و چهارمغز را كه قبلاً خوب مكس كرده آيد آهسته آهسته بين مايع أضافه كنيد و زود زود بهم زنيد تاوقتى همه مواد خلاص شود و در پطنوسى كه يك بند انگشت عمق داشته باشد واز قبل چرب شده باشد بريزيد و برويش پسته ميده وكمى ديگرهيل ميده بپاشيد ودرجاى سرد نه يخچال بگذاريد تا سخت شود بعد به ذوق خود برش كنيد.

 

آلوده ترین بخش های آشپزخانه تان را بشناسید

آیا تصور می کنید آشپزخانه شما واقعا تمیز است؟ خیلی عجله نکنید. رطوبت و غذاها بهترین مکان برای رشد میکروب و باکتری هایی هستند که منجر به بیماری ها می شوند. اگر آنها را از بین نبرید، ده میکروب در عرض 24 ساعت به میلیون ها میکروب تبدیل می شوند.

در اینجا 10محل اجتماع آلودگی ها در آشپزخانه و راهکارهای از بین بردن آنها را نام برده ایم.

۱. سینک ظرفشویی

میلیون ها میکروب بیماری زا به سینک ظرفشویی، درپوش آبگذر و پلاستیک تفاله گیر چسبیده اند. با اینکه پخت و پز مناسب غذا، بیماری های موجود در آنها را از بین می برد اما میکروب هایی همچون باکتری سالمونلا که در بیشتر مرغ ها وجود دارند، هنگام شست و شوی مرغ به سینک ظرفشویی می چسبند. اگر بعد از دست زدن به سینک دستتان را به صورت خود بزنید، این باکتری در همه صورت شما پخش می شود.

راهکار: سینک ظرفشویی را بلافاصله پس از شستن گوشت، سبزیجات و ظرف ها بشویید و تمیز کنید. حتی هنگامی که این کارها را نمی کنید هم ظرفشویی را یکبار در روز بشویید. از اسپری های ضدعفونی کننده برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های شیرآب، کناره ها و کف سینک و صافی و آبچکان استفاده کنید. از این اسپری ها به درستی استفاده کنید. فقط اسپری نکنید و بلافاصله با دستمال پاک کنید. اجازه دهید چند دقیقه روی سطح باقی بماند و سپس آن را پاک کنید.

2.اسکاچ و سیم ظرفشویی

موسسه بین المللی NSF به تازگی کشف کرده است، بیش از 75 درصد از سیم و اسکاچ های ظرفشویی حاوی باکتری های بیماری زا همچون E. coli هستند. استفاده مداوم و هر روزه از این اسکاچ ها باعث انتشار این باکتری های می شود. اسکاچ کثیف همه سطوحی که با آنها در تماس است را آلوده می کند. به همین دلیل اگر در یکی از این ظرف ها غذا بخورید، بیمار می شوید.

راهکار: اسکاچ های خود را هر روز با آب داغ بشویید و روی سطح گرم خشک کنید. این کار باعث کشته شدن حجم زیادی از میکروب ها و باکتری ها می شود. هر چند روز یک بار اسکاچ را عوض کنید. البته دکتر بونوفریو از متخصصان موسسه بین المللی NSF می گوید: اسکاچ را هر روز برای مدت دو دقیقه در مایکروفر بگذارید البته پیش از این کار حتما آن را نمدار کنید تا آتش نگیرد.

3. دستان شما

اگر به پوست تخم مرغ، مرغ یا گوشت خام، ظرف غذای حیوان خانگی خود، مواد خام و نشسته و ... دست زده اید، دست های شما ناقل میکروب به سطوحی است که پس از آن دست می زنید.

راهکار: همه وسایل مورد نیاز خود همچون چاقو، تخته گوشت خوردکنی، قابلمه و ... را بیرون بگذارید تا هنگام لمس غذا، مجبور با باز کردن در کابینت ها و تماس با سطوح آلوده نباشید. پس از انجام کارهای خود، زیر و روی دست های خود، بین انگشتان و زیر ناخن هایتان را با دقت با صابون بشویید. حدود 20 دقیقه دستتان را بشویید. سپس آبکشی و با حوله تمیز یا کاغذی خشک کنید.

4. قهوه جوش

کارشناسان موسسه بین المللی NSF، می گویند، قهوه تنها چیزی نیست که درون قهوه جوش شما دم می شود. درون مخزن آب قهوه جوش قارچ های انگلی و مخمر نیز رشد می کنند. این موجودات زنده می توانند در برخی از افراد حساسیت ایجاد کنند و البته باعث بد شدن طعم قهوه نیز می شوند.

راهکار: هر ماه یکبار درون قوری و مخزن آب قهوه جوش خود سرکه بریزید و اجازه دهید برای مدت سی دقیقه بجوشد. پس از هر بار استفاده از قهوه جوش، همه قسمت های قوری آن را به خوبی بشویید و خشک کنید. این راهکار را برای چای ساز نیز می توانید انجام دهید.

5. کوله پشتی، کیف دستی و کیف لپ تاپ

شما این وسایل را روی هر سطح آلوده ای قرار می دهید. سپس، به محض ورود به خانه آنها را روی کانتر آشپزخانه می گذارید. این کیف ها همه آلودگی های بیرون از خانه را به خود جذب کرده اند و حامل میکروب هستند.

راهکار: از آنجایی که هیچ ماده ضدعفونی کننده ای برای پارچه وجود ندارد، بنابراین بهترین کار دور نگه داشتن این وسایل از محیطی است که در آن آشپزی می کنید. اگر کیف شما چرمی است، کف آن را هر هفته یکبار با مواد ضدعفونی کننده مخصوص پاک کنید. البته پیش از این کار، حتما مواد ضدعفونی کننده را روی قسمتی که دیده نمی شود آزمایش کنید، اگر جنس کیف را خراب نکرد، سپس این راهکار را انجام دهید.

6. دستگیره یخچال، کابینت ها، اجاق گاز و پریزهای برق

ما اصولا این مکان را فراموش می کنیم زیرا خیلی آلوده به نظر نمی رسند. اما هر جایی که بیش از یکبار در روز با آنها در تماس هستیم، بدون شک آلوده و ناقل میکروب هستند.

راهکار: هر باری که آشپزخانه را تمیز و ضدعفونی می کنید، این مکان ها را نیز ضدعفونی کنید. مواد و اسپری های ضدعفونی و تمیز کننده خود را در کابینت زیر ظرفشویی نگهدارید تا همیشه دم دست باشند. شما باید حداقل ماهی یکبار سطوح یاد شده را ضدعفونی کنید. همچنین زمان هایی که به مواد نشسته همچون مرغ و گوشت خام دست زده اید و سپس این سطوح را لمس کرده اید نیز باید این تمیزکاری را انجام دهید.

7. سطل زباله

مهم نیست که شما چقدر تمیز و با دقت هستید، سطل زباله انبار خرده غذا، آب گوشت و دیگر مواد کثیف و آلوده است. به همین دلیل است که همیشه بو می دهد. این بو در نتیجه جمع شدن انواع باکتری ها و قارچ ها به وجود می آید. دست زدن به در سطل آشغال و سپس لمس سطوح دیگر موجب انتشار آلودگی ها می شود.

راهکار: هر هفته یکبار سطل زباله خود را بیرون ببرید یا آن را با فشار آب زیاد بشویید. مواد ضدعفونی کننده را داخل و بیرون سطل اسپری کنید، اجازه دهید چند دقیقه روی سطح باقی بماند و در معرض هوا خشک شود. اگر سطل زباله شما درون کابینت قرار دارد، فراموش نکنید دستگیره ها و در کابینت را نیز ضدعفونی کنید.

8. کانتر آشپزخانه

اگر هر روز هم کانتر را دستمال بکشید، دلیل بر پاکیزه بودن آن نیست. هر چیزی که روی کانتر می گذارید همچون مواد و محصولات شسته نشده، کیسه های خرید، ظرف ناهار، کیف و ... می توانند باعث انتقال آلودگی شود. تحقیقات نشان داده است حدود یک سوم کانترهای آشپزخانه حاوی باکتری های کولیفورم است.

راهکار: قبل و بعد از تهیه مواد خام و پخته، کانتر آشپزخانه خود را ضدعفونی و تمیز کنید. اگر حیوان خانگی دارید، ظرف غذای آنها را روی کانتر نگذارید و به خودشان نیز اجازه ندهید روی کانتر راه بروند. این حیوانات ناقل باکتری Staph هستند. کیف های دستی خود که از صبح با شما بیرون بوده و همه آلودگی ها را به خود گرفته است را نیز روی کانتر قرار ندهید.

9. مایکروویو

بیشتر مردم تصور می کنند، گرما باعث از بین رفتن میکروب ها می شود اما مایکروفر محیط استریلی نیست. اگر مایکروویو را به طور مرتب ضدعفونی نکنید، باکتری ها می توانند در سطح آن جا خوش کنند.

راهکار: دست کم یک بار در هفته، داخل و بیرون مایکروویو را ضدعفونی کنید. همه قسمت های آن را به خوبی تمیز کنید تا منجر به رشد باکتری ها و میکروب ها نشود و بو نگیرد. غذاهایی که داخل مایکروفر می گذارید را حتما بادرپوشی ببندید تا بیرون نپاشد و موجب تجمع آلودگی ها نشود.

10. کیسه های پلاستیکی چندبار مصرف

تقریبا نیمی از کیسه های پلاستیکی که در نتیجه خرید از مغازه ها به خانه می آوریم و دوباره از آنها استفاده می کنیم، حاوی باکتری هایی همچون E. coli هستند. البته باید بدانید کیسه های پلاستیکی که هنوز استفاده نشده اند، به خودی خود حاوی میکروب نیستند. اما از آنجا که منافذ بسیاری در خود دارند، با قرار دادن وسایل داخل آنها، میکروب مواد خام را به خود می گیرند. بیشتر آنها نیز از موادی ساخته شده اند که نمی توان با آب داغ شست و شویشان داد.

 

راهکار: از کیسه هایی استفاده کنید که قابل شست و شو هستند. مثلا آنهایی که نخی هستند. کیسه های نخی را می توانید با آب داغ بشویید و خشک کنید، بنابراین این کار را هر هفته یکبار انجام دهید.

9 خوراکی مسمومی که روزانه مصرف میکنیم و ازخطرات آنها بیخبریم!

هنگام سفر، فراوان پیش میآید که به وعده ها و مواد غذاییای بربخورید که با آنها آشنا نیستید. این موضوع گاهی سبب میشود که کمی درنگ کنید. برای نمونه مرغ خام سنتیای را که در جاپان خورده میشود یا ماهی بادکنکی را که اندام هایی دارد که نوروتوکسینشان از سیانید قویتر است در نظر بگیرید. هر دو از خوراکهای لذیذ و گرانقیمت هستند. و ماهی بادکنکی باید پیش از مصرف کاملاً از سم پاک شود که به آن فوگو میگویند!

البته فقط با خارج شدن از کشور نیست که ممکن است به خوراکیهای رایج بسیار سمی بربخورید. شمار فراوانی از مواد غذایی خامی که در فهرست فروشگاه ها میبینید از میوه ها و سبزیجات گرفته تا حبوبات ومغزیها، ترکیباتی دارند که اگر کشنده نباشند به راستی خطرناک هستند. در این مطلب درباره 9 خوراکی بسیار رایج و مصرفی خواهید خواند که هرگز نمیدانستید میتوانند شما را بکشند

1بادام

کسانی که به رمانهای رازآلود علاقه دارند میدانند که سیانید، یک سم متداول، بویی مانند بادام تلخ دارد. علت اینهمانندی آن است که بادامهای تلخ و گرما ندیده دارای هیدروسیانیک اسید هستند که میتوانند مرگ آور باشند. خوردن حتی 10عددبادام تلخ خام (گرما ندیده) ممکن است یک کودک را بکشد

-جوز هندی

جوز هندی یکی از کاربردیترین و ضروریترین ادویه هاست و به بسیاری از دسرها و غذاهای اصلی خوشطعم افزوده میشود. اما میتواند توهمزا نیز باشد. جوز یک ترکیب روانگردان به نام میریستین دارد که اگر به میزان بالا مصرف شود، اثر بسیار بدی از خودش به جا میگذارد. دیگر عوارض جانبی آن عبارتاند از سردرد، حالت تهوع و پرتگویی. هنوز آشکار نشده است که دقیقاً چه مقدار جوز هندی را باید سمی دانست، اما گفته میشود که علائم اثرگذاری پس از خوردن دو قاشق غذاخوری از آن نمایان میشوند

 3-لوبیا قرمز

کالاهای خشک مانند برنج و لوبیا برای کسانی که میخواهند کمتر خرج کنند بسیار مقرون به صرفه تر هستند. ولی ما بازهم پیشنهاد میکنیم که از کنسرو لوبیا قرمز استفاده کنید. پیش از آنکه بتوان لوبیا قرمز نیمپز را با اطمینان مصرف کرد، باید آن را چند ساعت در آب خیس کرد و سپس به مدت 30 دقیقه جوشاند تا یک ماده سمی به نام فایتوهیمَکلوتینین یا لِکتین از آن بیرون برود. خوردن حتی یکمشت لوبیا قرمز نیمپز حالت تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد میکند. باقلا، سویا و دیگر انواع لوبیا هم لِکتین دارند، اما تراکم این ماده سمی در لوبیا قرمز از دیگر لوبیاها خیلی بیشتر است.

 

 4- عسل

 

از دیرباز میگفتند که اگر عسل را گرم کنید سمی میشود. اینطور نیست، اما اگر عسل پاستوریزه نشده باشد خوردن آن برای کودکان کم سن و سال و زنان باردار خطرآفرین است. پاستوریزه سازی فرایندی است که طی آن مواد غذایی در معرض گرمای پایین قرار میگیرند تا پاتوژن های آنها نابود شوند؛ و در مورد عسل یک ماده سمی به نام پیرولیزیدین آلکالوئید از بین برود. مصرف بیش از یک قاشق چایخوری عسل پاستوریزه نشده منجر به حالت تهوع، گیجی، سردرد و در کودکان خردسال یا زنان باردار حتی منجر به مرگ میشود. اما خیلی هم نگران نباشید، اگر بزرگسالان سالم روزانه یک قاشق عسل خام )پاستوریزه نشده) به چای داغشان اضافه کنند هیچ مشکلی برایشان پیش نمیآید.

 5-گیلاس

 

البته هسته گیلاس مد نظر است. هسته گیلاس دارای ترکیبی شیمیایی به نام آمیگدالین است که پس از هضم شدن به سیانید تبدیل میشود. در افرادی که هسته های خردشده خورده اند مسمومیت ناشی از سیانید گزارش شده است و مراکز کنترل مسمومیت میگویند که خوردن حتی دو هسته میتواند دوز مرگباری به شمار آید (گرچه معمولاً باید بیش از این مصرف شود). اگر اتفاقی یک دانه گیلاس کامل را قورت دادید نترسید، اما ممکن است به علائمی ازجمله تب، سردرد، حالت تهوع، بیحالی و بیخوابی دچار شوید. دانه سیب و هسته سخت میوه هایی مانند هلو و آلو نیز ترکیبات سیانوژنیک (تولیدکننده هیدروژن سیانید) مشابهی در خود دارند.

 6-سیبزمینی

 

سیب زمینی، بادنجان رومی و بادمجان همه از خانواده سولاناسه هستند و دارای سمی به نام سولانین میباشند. برای آنکه به مسمومیت ناشی از سولانین دچار نشوید، حواستان به سیبزمینی های سبز یا جوانه زده باشد. این سم در گیاه سیب زمینی ذخیره میشود و نباید برگها یا گلهای آن را بخورید، اما غده اولیه موجود در ریشه این گیاه یعنی سیب زمینی هم میتواند خطرناک باشد، چه هنگامیکه میخواهد تشکیل شود و چه هنگامیکه جوانه زدن را آغاز کرده است. سیب زمینی پیش از جوانه زدن کمی سبزرنگتر میشود و این نشانه وجود کلروفیل و درنتیجه سولانین است. سیب زمینی هایتان را دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید تا نور بیش ازحد به آنها نرسد و کلروفیل تولید نکنند.

 7- رواش

ریواس ترش و آبدار و خوش مزه است و مکملی عالی برای غذاهای شیرین و خوش طعم به شمار میآید. اما برگ رواش دارای اکسالیک اسید است که در صورت هضم باعث سوزش دهان و گلو، دشواری تنفس، سنگ کلیه یا حتی مرگ میشود؛ البته برای آنکه بتواند برای یک انسان بالغ مرگ آور باشد، باید حدود 5/4 کیلو یا بیشتر از آن مصرف شده باشد.

 

 8-بادام هندی

 

بادامهندی خام حاوی اوروشیول است؛ مادهای شیمیایی که در پیچک سمی نیز یافت میشود. پوست بادام هندی پوشیده از روغنی است که دارای آناکاردیک اسید میباشد. این اسید از هم خانواده های نزدیک اوروشیول است و میتواند روی پوست، دانه یا جوش ایجاد کند. بادام هندی هایی را که ما در فروشگاه میخریم معمولاً بخار یا گرما میدهند تا اوروشیول آنها از بین برود؛ ماده ای که اگر به مقدار بالا مصرف شود میتواند کشنده باشد. حتی اگر بادام هندی هایی را که روی بسته آنها تبلیغ شده است «بادام هندی خام» بیش از حد مصرف کنید کشنده خواهند بود.

 9- قارچ

 

قارچ های خوراکی خوش طعم و پرکاربرد هستند؛ میتوانید قارچ پورسینیز را به غذای ایتالیایی ریزوتو اضافه کنید یا ممکن است یک برگر (قارچ) پورتوبِلو را به بیف پَتی (نوعی کیک گوشت) ترجیح دهید. اما خوردن و هضم دیگر قارچها بسیار خطرناک است، مانند قارچ فریبنده دِس کَپ (یا قارچ کلاهک مرگ). برای یک فرد عادی تقریباً غیرممکن است که در جنگل فرق بین قارچ های خوراکی و سمی را تشخیص دهد و حوادث مرگبار مربوط به چیدن قارچ های اشتباه هرساله اتفاق میافتند. پس از آنجاییکه خریدن قارچ های صدفی و کرِمی موردعلاقه تان از فروشگاه مطمئن تر است، لطفی به خودتان بکنید و همیشه قارچ هایتان را از سوپرمارکت بخرید.

خجر کا حلوا

(Gajar ka halwa)

در مناطق شمالی هند در جشن های عروسی و فستیوال ها سرو می شود. این خوراکی به عنوان دسری که متشکل از زردک رنده شده است خورده می شود. روی آن را با بادرام و پسته وهیل تزئین می کنند.

بادنجان خط دار توگا و یا 

Solanum melongena 'Striped Toga
گیاه بادنجان خط دارتوگا و یا «
Eggplant striped Toga»، گونه ئی از بادنجان های بامزه و محبوب است، که متعلق به جنس Solanum بادنجان ها و بومی کشور هایی با آب و هوای « مدیترانه یی» میباشد. بادنجان خط دار گیاهیست یک سالانه و یا چندساله که در طول یک سال یا بشتر از آن چرخه حیاتش را کامل میکند و در حدود (
20/1 متر رشد میکند. گفتنیست که میوه های خوردنی، لذیذ و زینتی و نه تلخ بادنجان راه راه (3) اینچ طول داشته و دارای دورنگ سبز و نارنجی بوده و اما زمانیکه میوه ها پخته میشوند، رنگ نارنجی آنها پر رنگ تر میگردد. البته این نوع بادنجان از هرنگاه برای تهیه ترشی خیلی مناسب میباشند.

 کیک رشته :
مواد لازم:

·          ( آش رشته ): یک بسته

·         روغن مسکه: 50 گرم

·         شیرعسلی: نصف قوطی

·         خلال پسته و خلال بادام: به مقدار لازم
طرز تهیه 
1. ( آش رشته ) را باید از کوچه مروی یا فروشگاه‌هایی که مواد 
شیرینی‌پزی دارند، تهیه کنید، برای یک بسته ( آش رشته )، 50 گرم روغن مسکه و نصف شیرعسلی لازم است. ابتدا ( آش رشته ) را خرد کنید و داخل قابلمه با حرارت کم تفت می‌دهید تا رنگ آن کمی تغییر کند و از حالت خامی خارج شود، بعد آن را داخل یک ظرف پیرکس می‌ریزید
2. حالا در یک ظرف دیگر روعن مسکه  را آب کرده و با 
شیرعسلی مخلوط می‌کنید و آن را داخل ظرف ( آش رشته ):ها ریخته و خوب هم می‌زنید تا کاملا یکدست شود، بعد مواد را صاف کرده و روی آن را با خلال پسته و خلال بادام تزئین کنید. ظرف را به مدت یک ساعت داخل یخچال بگذارید. ( آش رشته )آماده است. می‌توانید آن را به تکه‌های کوچک برش دهید و در ظرف بچینید. نوش جان

 

دابلی (Dabeli)

در منطقه ای در غرب هند به نام Kutch به عنوان

صبحانه بسیار رایج است. ظاهر آن همانند یک برگر است اما به جای وجود گوشت در آن کچالو پخته شده وجود دارد که روی آن با طعم دهنده های تند، خرما، سیر، چیلی و دانه های انار و بادام زمینی رُست شده پوشانده می شود.

تزیین آشپزخانه با وسایل ساده :

با کمی ابتکار و خلاقیت می توانید وسایل ساده ایی که درآشپزخانه دارید به بهترین شکل تزیین نمایید و ازآنها برای زیباتر شدن آشپزخانه استفاده کنید. اقداماتی که دراین جهت می توان انجام داد شامل: تزیین بطری و شیشه های موجود درآشپزخانه، تزیین وسایل کاربردی آشپزخانه با روش های ساده وزیبا وهمچنین استفاده ازانواع وسایل تزیینی است که هر یک ازاین موارد می تواند تاثیرزیادی درزیبایی و تزیین آشپزخانه داشته باشد. درادامه چند مدل زیبا و جدید ازانواع تزیینات آشپزخانه را مشاهده می فرمایید.
سالاد ماکارونی جزو غذاهای سرد محسوب می‌شود.

این سالاد برای وعده شام یا به عنوان یک سالاد متفاوت و شیک برای پذیرایی در مهمانی‌ها گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود که طرز تهیه آن در قسمت زیر نوشته شده است.

مواد لازم

ماکارونی -  1 بسته

کالباس -- 500 گرم

ذرت --- نضف پیمانه

نخود فرنگی --- نصف پیمانه

بادرنگ شور --- نصف پیمانه

سس مایونز یا فرانسوی ---به میزان لازم

لیمو ترش --- 1 عدد

کچالو --- 2 عدد

طرز تهیه

۱. برای تهیه سالاد ماکارونی یا سالاد پاستا ابتدا پاستا‌ها را با کمی نمک و روغن در آب جوش بپزید، اما توجه کنید که مدت‌زمان جوشیدن پاستا در آب برای تهیه سالاد ماکارونی باید بیشتر از زمانی باشد که قصد تهیه ماکارونی را دارید و پاستا‌ها باید نرم‌تر از همیشه آبکش شوند.

کلچه  گل گلاب با مغز لیمو، یک کلچه شیک و ساده!!

کلچه های خانگی یکی از بهترین دسرهای خانگی برای پذیرایی از میهمانان است. این بار برای پذیرایی از میهمانان تان کلچه  گل گلاب با مغز لیمو درست کنید.

مواد لازم برای کلچه گل گلاب

خمیر آماده شده  
قالب های کوچک(مافین)
مارمالاد لیمو
قالب برش خمیر به شکل گل ( دقت کنید قالب گل باید تقریبا دو برابرا قالب مافین باشد )
پودر شکر

زرده تخم

طرز تهیه شیرینی یا کلچه گل گلاب مانند شکل

خمیر را روی یک پطنوس شیشه ای بزرگ همرا با آرد هموار کنید و با آش گز پستی و بلندی های آن را صاف نموده با قالب گل خمیرها را جدا کنید و داخل قالب های مافین بگذارید و لبه های گل ها را روی لبه   قالب مافین بگذارید.مارمالاد لیمو را داخل خمیرها بریزید و لبه ها خمیر جدا شده را با برس زرده تخم مرغ بزنید.قالب های آماده شده را داخل فر بگذارید تا خمیرها طلایی شوند.بعد از بیرون آوردن از فر لبه های گل ها را با پودر شکرتزیین کنید.

طرز تهیه کالبسه  یا رول مرغ با زنجفیل و هر میوه دیگر دلخواه

مواد لازم برای تهیه ی رول مرغ با زنجبیل

جعفری و گشنیز    :   2 قاشق سوپ خوری

سیه مرغ    :    250 گرام

مرچ سیاه   :   4/1 پیمانه

روغن مایه  :  2 قاشق سوپ خوری

نمک و مرچ   :   به میزان لازم

دالنخود  :   4/1پیمانه

لیموترش تازه   :   1 عدد

زعفران آب کرده   :   3 قاشق چایی خوری

پیاز   :  1عدد

گوشت چرخ کرده   :   3 قاشق سوپ خوری

رب رومی   :   1 قاشق چایی خوری

مسکه  :   50 گرام

روغن زیتون   : 4 /1 پیمانه

قرص عصاره مرغ (مساله مرغ)  :   1 عدد

میوه خشک   :   5 قاشق چایی خوری

زنجبیل تازه رنده شده   :   3 قاشق چایی خوری

طرز پخت رول مرغ با زنجبیل

1-پیاز را پوست کنده ، بشویید و به صورت خلالی خرد کنید بعد در ظرفی ریخته ، سینه های مرغ را هم اضافه کرده و آنقدر ورز دهید تا پیاز آب بیندازد.روغن زیتون و زعفران آب کرده را هم افزوده و خوب مخلوط کنید. روی مواد را با کیسه فریزر پوشانده و ظرف را به مدت حداقل شش ساعت در یخچال بگذارید تا سینه ها مزه دار شوند.

2-برای تهیه مواد میانی دالنخود را جدا بپزید. در تابه ای مقداری روغن مایع ریخته و روی حرارت بگذارید.   گوشت را در روغن تفت دهید تا رنگش عوض شود. قرص عصاره و رب را هم به گوشت افزوده و مخلوط کنید. حالا نوبت به اضافه کردن دالنخود های پخته ، جعفری و گشنیز خرد شده میرسد مواد را به مدت دو دقیقه تفت دهید.

مرچ سیاه را اضافه کرده و حرارت را خاموش کنید. آب لیموترش را به مایه گوشت اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مایه را کنار بگذارید تا از حرارت بیفتد.

3-سینه های مرغ مزه دار شده را از یخچال بیرون آورده روی سطحی قرار دهید و با بیفتک کوب بکوبید. بعد از اینکه سینه ها پهن و نازک شد روی هر کدام از آنها را به اندازه ی دو قاشق از مایه گوشت ریخته و از یک طرف شروع به لوله کردن فیله کنید.

وقتی همه ی فیله ها را به این صورت از مواد پر کردید دور آنها را محکم فویل ( کاغذ آلومینیوم ) بپیچید. قابلمه ای پر از آب کرده و روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید.

4-فیله های فویل پیچ را داخل آب جوش انداخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بعد از این مدت آنها را از     آب جوش بیرون آورده و صبر کنید تا کمی خنک شوند. بعد از اینکه فیله های مرغ حرارت شان را از دست دادند فویل دور آنها را باز کرده و در تابه ای به همراه کمی کره و زعفران به مدت یک دقیقه حرارت دهید. حالا زنجبیل را هم افزوده و دو دقیقه دیگر تفت دهید. در کنار این غذا میتوانید سبزیجات هم سرو کنید. 

•    مدت زمان آماده سازی رول مرغ با زنجبیل و 6 ساعت است.

طرز تهیه کهیر (یک نوع پودین هندی)
مواد لازم:
شیر دو گیلاس
برنج جوش داده شده یک گیلاس
بوره نظر به میل تان
زعفران چند تار
کشمش مقدار لازم (10 الی 12 دانه)
کاجو 10 الی 12 عدد
هیل کوبیده شده نیم قاشق چایخوری
پسته میده یک قاشق غذا خوری
شیر غلیظ (در قوطی نیز در بازار موجود است) نیم قوطی
طرز تهیه:
1. در یک دیگ شیر را جوش داده بعداً برنج جوش داده شده را که قبلاً صاف کرده اید به آن اضافه کنید.
2. بعداً بوره را اضافه ساخته و با کفگیر بو ره و برنج را خوب شور دهید اگر شور ندهید میسوزد. برای 10 الی 15 دقیقه آنرا جوش دهید.
3. بعداً زعفران را به آن اضافه کرده و چمچه زده بروید برای 5 دقیقه.
4. بعداً شیر غلیظ، کشمش و کاجو را به مواد اضافه کنید .
5. باز هم برای 5 الی 7 دقیقه بگذارید جوش بخورد. به یاد داشته باشید بزنج برنج شیر را در خود جذب میکند در صورت ضرورت شیر اضافه کنید تا کهیر خود را لخته نسازد و یک اندازه شیر داشته باشد.
6. حالا کهیر هندی شما آماده است میتوانید گرم و یا بعد از کمی سرد شدن آنرا نوش جان کنید.

دالنخود پلو

مواد لازم

برنج شش پيمانه

دالنخود يك و نيم پيمانه

گوشت گوسفندي 750 گرام

پياز يك عدد

روغن مايع سه قاشق غذاخوري

مسکه 50 گرام

زعفران دم‌كرده دو قاشق غذاخوري

نمك، مرچ و زردچوبه به ميزان لازم

طرز تهيه

گوشت را ريز خرد كرده و با پياز خلال شده و روغن تفت مي‌‌دهيم. سپس مرچ، زردچوبه و آب را اضافه كرده و با حرارت ملايم گوشت را می ‌‌پزيم. دالنخود را جداگانه پخته و به گوشت اضافه مي‌‌كنيم تا 10 دقيقه با هم بپزند و دالنخود طعم گوشت بگيرد.برنج را آبكش مي‌‌كنيم، مواد آماده شده را با زعفران، مرچ و نمك مخلوط كرده و لابه‌لاي برنج آبكشي مي‌‌ريزيم و دم مي‌كنيم. وقتي برنج به بخار افتاد مسکه آب‌ شده را نيز روي آن اضافه مي‌‌كنيم.اگر مسکه يا روغن را قبل از به بخار افتادن برنج اضافه كنيم برنج، مسکه و روغن را جذب نكرده و ته قابلمه مي‌‌رود.

  انواع تزیین برنج با زعفران

چگونه یک پلو را با رنگ های طبیعی تزئین کنیم؟

اغلب بانوان ترجیح می دهند پلو های خود را با زعفران که قیمت بالایی دارد تزئین کنند ولی ما یک روش ساده و ارزان را برای به دست آوردن یک پلو با رنگ های بنفش، قرمز، نارنجی وسبزآموزش می دهیم.

 ، دردنیای رنگارنگ امروزکه چشمها را با رنگ مجذوب خود می کنند

روش تهیه رنگ های خوراکی:

رنگ قرمز

برای داشتن رنگ قرمز یک لبلبو تازه سرخرنگ لازم است . آن را خوب می شوییم و پوست می کنیم و بخارپزمی کنیم .مواد بدست آمده  پس از سرد شدن برای تزیین آماده است .سعی کنید اب کمی در ته ظرف باقی بماند.

رنگ سبز

اگر چند برگ تازه پالک را اگر اندکی حرارت دهیم برای کار تزیین و رنگ آمیزی آماده است .آب به دست آمده را از برگ جدا کنید.

رنگ بنفش       

یک برگ کلم سرخ را در یک ظرف مناسب گذاشته و با ریختن مقدار کمی آب روی آن و حرارت دادن، رنگ  بنفش به دست می آید.

رنگ نارنجی  

از یک زردک خوشرنگ با اضافه کردن کمی آب و دادن حرارت و بخار لازم می توان رنگ نارنجی را به دست آورد.

نکات مهم و لازم :

می توانیم رنگ را یکجا تهیه کرده و در فریزر برای مواقع لازم نگهداری کنیم اما اگر تازه مصرف شود برای سلامتی بهتر و دارای کیفیت بالاتری است.

می توانیم برای خوش عطرشدن رنگ از اندگی گلاب استفاده کنیم.

-اندازه دلخواه خود را  برای تزیین در نظربگیرید و مواظب باشید برای تزئین پلو زیاد آبکی نشود.

با زعفران آب کرده کمی پلو زعفرانی تهیه کرده و با آب ترشی کلم سرخ کمی پلو بنفش رنگ تهیه می‌کنیم. با استفاده از یک گیلاس، روی پلو سفید را تزئین می‌کنیم

با زعفران آب کرده کمی پلو زعفرانی تهیه می‌کنیم. روی یک کاغذ روغنی شکل یک گل را بریده، آن را روی پلو سفید قرار می‌دهیم و دور آن پلو زعفرانی می‌ریزیم تا تزئین کامل شود.

با زعفران آب کرده کمی پلو زعفرانی تهیه کرده و با آب ترشی کلم قرمز کمی پلو بنفش رنگ تهیه می‌کنیم. با استفاده از یک لیلاس روی پلو سفید نیم دایره‌هایی با پلو زعفرانی در می‌آوریم و بعد با پلو بنفش تزئین را کامل می‌کنیم.

فواید برنج

منبع عالی انرژی:

از آنجا که برنج سرشار از کربوهیدارات است، می‌توان از آن بعنوان سوخت بدن استفاده کرد و به عملکرد طبیعی مغز نیز کمک می‌کند.

فاقد کلسترول:

خوردن برنج فقط به این دلیل که فاقد چربی‌های مضر، کلسترول و سدیم است، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. برنج می‌تواند بخش مهمی از یک برنامه‌غذایی متعادل را تشکیل دهد.

سرشار از ویتامین: 

برنج منبع عالی از ویتامین‌ها و موادمعدنی مثل نیاسین، ویتامین D، کلسیم، فیبر، آهن، تیامین و ریبوفلاوین به شمار می‌رود.

 ماهی آردی

عنوان اصلی و فرانسوی ماهی آردی به یک ضرب المثل شباهت دارد و به معنی آردی است که بر سر و روی آسیابان نشسته است. منظور مقدار آردی است که قبل از سرخ نمودن به ماهی میپاشند.

مواد لازم جهت تهیه ماهی آردی :

· آرد معمولی : 4 قاشق غذاخوری

·  نمک : 1 قاشق چای خوری

·  ماهی پهن تمیز شده و پوست شده : 4 تکه , 400 گرامی

·  مسکه : 150 گرام

·  آب لیمو : 3 قاشق غذاخوری

·  جعفری (پتروشکه )تازه خرد شده : 1 قاشق غذاخوری

·     مرچ : به اندازه ضرورت

  برش های لیمو ترش جهت تزیین : مقداری

طرز تهیه ماهی آردی :

1. آرد را با نمک مخلوط نمایید و در بشقاب یا پطنوس  بزرگی پهن نمایید. ماهی را یکباره درون آرد فرو ببرید و آن را خوب تکان دهید تا آرد اضافه آن گرفته شود . 40 گرام  مسکه را در دیش  آب نمایید و با استفاده از برس مویی مخصوص آشپزخانه روی ماهی را کاملا چرب نمایید .

2. ماهی را در کباب پزی که از قبل گرم شده حرارت دهید و بگذارید هر طرف آن 5 دقیقه بپزد.

3. در همین فاصله, باقی مانده  مسکه را در یک شیر جوش کوچک آب نمایید. داخل کاسه ای بزرگ که قطر آن گنجایش کف شیر جوش را داشته باشد , آب سرد بریزید و آن را کنار دستتان بگذارید .

4.  مسکه  را گرم نمایید تا طلایی شده و بوی عطر آن بلند شود, بلافاصله مسکه را از روی حرارت بردارید و ته دیش را داخل آب سرد قرار دهید تا از ادامه پخت جلوگیری شود.

5. ماهی را در بشقاب های مخصوص پذیرایی بگذارید و روی آن آب لیمو, جعفری و لیمو بریزید.  مسکه طلایی را روی ماهی ریخته , با برش های لیمو تزیین نمایید .اشتهای خوب . .

کیک جواری

یک کیک آسان و بسیار خوشمزه .از آرد جواری با تشکر از دوست خوبم مرجان عزیز.

مواد لازم :

بوره .......................... نصف گیلاس

-تخم مرغ .................. 3 عدد

مسکه- آب شده ...... 150 گرام (یا 100 گرام روغن مایع )

-گلاب ....................... یک چهارم گیلاس

- هیل ساییده شده.... 1 قاشق چایخوری

-بک پودر .................... 1 قاشق چایخوری

-آرد- جواری................ 1 گیلاس

-بادام اسیاب شده ... 1 گیلاس

-ماست ........................1 گیلاس

مواد لازم برای شربت:

- بوره ................... 1 گیلاس

- اب ..................... یک سوم گیلاس

- عسل ................. 1 قاشق سوپخوری

- گلاب .................. یک چهارم گیلاس

 بوره و تخم را مکسر میزنیم که رنگ آن روشن شود بعدا روغن را اضافه میکنیم میکسر می نمایم ماست  را اضافه میکنم آرد و بک پودر راهم مخلوط مینمایم سپس گلاب و هیل را اضافه کنید.

 سعی کنید زیاد هم نزنید.

مواد را در یک قالب 20 در 30 که قبلا چرب کرده اید بریزید و در داش  با حرارت 180 بمدت 45 دقیقه قرار دهید تا رویه کیک طلایی شود.

کیک پخته را از داش خارج کنید و بگذارید خنک شود.

شربت:

شکر و آب را روی حرارت قرار دهید وقتی شکر حل شد عسل را اضافه کنید و بعد گلاب را وقتی مواد یکی دو جوش زد شربت آماده است.  حالا کیک را بصورت لوزی برش کنید و بعد شربت داغ را روی کیک سرد شده بریزید.

1 : من خودم حدود 5 دقیقه کیک رو میگذارم کف داش زیر داش رو خاموش میکنم و بالای داش رو روشن میکنم تا روی آن بهتر طلائی شود .

2 : تجربه ثابت کرده اگر کیک را برش کنید و بعد شربت را روی آن بریزید هم شربت بهتر به خورد کیک می رود و هم کار برش کردن آسان می شود.

پکورۀ کچالو:

مواد لازم :

کچالویجوش خورده و رنده شده دو عدد

نصف سينه مرغجوشخورد ه شده

تخم مرغ بين يك تا دو عدد

نمك و مرچ كمي

گشنیز تازۀ خورد شده كمي ( سبزيجات معطر به دلخواه )

پنير چدار كمي ( ضرورت ندارد )

زعفران كمي

پودر سير كمي

طرز تهيه : تمام مواد را با هم مخلوط مي كنيم سپس به مدت يك ساعت در يخچال قرار مي دهيم و بعد از آن در روغن سرخ مي كنيم

خربوزه

بیخود نیست که یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: در میان میوه‌ها، شاه انگور است و سلطان خربزه؛ چرا که خربزه دارای خواص درمانی فراوانی است که شاید خیلی از ما آنها را ندانیم. این میوه تابستانی دارای ویتامین‌های آ، سی و دی فراوان است به همین دلیل در ترمیم و تجدید سلول‌های بدن نقش دارد. خربزه با داشتن خاصیت ادرارآور بودن در بیماری‌های سنگ کلیه و مثانه مفید است و به علت دارا بودن خاصیت ملین، برای معالجه یبوست تجویز می‌شود.

اگر گوشت خربزه را هموار کنید و به صورت مرهم روی سوختگی‌های سطحی پوست بدن بگذارید، آن را معالجه خواهد کرد.

تخم خربزه بو داده طبیعت گرم دارد و برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تب‌های شدید مفید است.

این میوه موجب افزایش شیر در زنان شیرده می‌شود .خربزه برای اشخاص مبتلا به سل ریوی و کم‌خونی مفید است.رنگ چهره را روشن می‌کند و بیماری استسقاء (احساس تشنگی دائمی) را درمان می‌کند.خوردن ۸ گرام دمکرده پوست خشک شده خربزه، سنگ مثانه را دفع می‌کند. مصرف  زیاد خربزه باعث نفخ می‌شود، در نتیجه در ناحیه معده و روده ایجاد درد می‌کند.

باید خربزه را بعد از غذا مصرف کرد، زیرا در غیر این صورت تولید اسهال و ورم روده می‌کند.

کسانی که معده ضعیف دارند، تولید اسهال می‌کند. همچنین خلط را می‌افزاید و برای سینه درد و سرماخوردگی مضر است پوستی زبر و زرد دارد

راه‌های طولی آن به رنگ سبز کمرنگ است.

طالبي

دربعضی نقاط بنام خربوزه گرمه یاد میشود .

شاید شما هم لذت نوشیدن یک گیلاس  آب طالبی سرد را در فصل تابستان تجربه کرده‌اید! این میوه یکی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان است.

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامین A است و مملو از بتاکاروتن بوده که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. بتاکاروتن یک آنتی اکسیدان بسیار عالی است که از سرطان پیشگیری می کند، کلسترول را کاهش می دهد و درصد بیماری های قلب و عروق را به طرز چشمگیری کم می کند.

این ویتامین در بهبود بینایی و حفظ سلامت و طراوت پوست، نقش ارزنده ای دارد.

 به علاوه بتاکاروتن بالای طالبی، مانع بروز آب مروارید در سالمندان می شود.

 طالبی همچنین حاوی ویتامینC و علاوه بر آن، مواد مغذی دیگری مثل پتاسیم، اسید فولیک، فیبر، منیزیم، ویتامین های B6 است.

وجود مجموعه‌ای از ویتامین ها، به خصوص ویتامین های گروه B در این میوه، آن را به ماده ای بسیار خوب برای تنظیم متابولیسم در بدن تبدیل کرده و از این رو میوه ای بسیار مفید برای افزایش وزن کودکان و نوجوانان و افراد لاغر است.طالبی میوه ای خنک و اشتها آور ازلحاظ  مواد معدنی مناسب، ادرارآور است. مصرف این میوه همچنین به افرادی که از کم خونی رنج می برند، توصیه می شود.

 افرادی که از آسم رنج می برند، در صورت استفاده از میوه هایی که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارند، کمتر دچار حملات تنفسی می شوند.از این رو مصرف طالبی برای کسانی که سل ریوی دارند، مفید است.

 از آنجا  که کلسترول، فشارخون و هموسیستیئن بالا، زمینه ساز بروز بیماری های قلبی هستند، مصرف طالبی یا گرمک به دلیل دارابودن مواد مغذی برای کنترل این سه فاکتور، مفید است و در سلامت قلب نقش کارآمدی دارد.  البته افرادی که از بیماری قند رنج می برند در مصرف طالبی باید جانب احتیاط را رعایت کنند.

که پوست این میوه‌ها می تواند منبعی برای مسمومیت غذایی.

طرز تهیه حلیم

گندم را از شب قبل تر کنید. گندم را همراه گوشت و نمک به مدت 5 الی 6 ساعت بعد از به جوش آمدن آب بگذارید بپزد...

مواد لازم برای

گندم پوست کنده 3 کیلوگرم

گوشت گوسفند 1 کیلوگرم

مسکه 250 گرم

نمک 2 قاشق غذاخوری

آب 3 برابر گندم

طرز تهیه:

گندم را از شب قبل تر کنید. گندم را همراه گوشت و نمک به مدت 5 الی 6 ساعت بعد از به جوش آمدن آب بگذارید بپزد. آنقدر هم می زنیم تا کاملاً لعاب پس دهد. گوشت باید ریش ریش شود ولی بقیه مواد را باید با گوشت کوب کوبید. مرتب هم بزنید وگرنه ته می گیرد. 1.5 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد.

حلیم را بعد از برداشتن از روی حرارت، مدتی در ظرف بماند تا خودش را بگیرد و سپس تزیین کنید. 3 قاشق شکر و 1 قاشق دارچین پسته را در کاسه ای با هم مخلوط کنید و برای تزیین حلیم استفاده می شود. مسکهو روغن را دور شکر تزیین شده بریزید.

شولهء غوربندی

در ولسوالی غوربند شولهء پخته می کنند که به نام شولهء غوربندی ياد می شوداين شوله را از برنج، ماش و قورمهء دال نخود دار گوشت گوسفند تهيه ميکنند

مواد لازم

 یک -برنج لک یک کیلو

 دو- ماش میده شده ۳۰۰ گرام

 سه - سیر سه حبه

 چهار - روغن بقدر لازم

شله باید روغنی باشد

 پنج -شبت خشک یک قاشق کلان

 شش- پیاز ۲۵۰ گرام

 هفت - مرچ سرخ و نمک قدر کفایت

 هشت -گوشت گوسفند قورمه ای نیم کیلو یا بیشتر

 نو - آلوبخارا ۱۰۰ گرام

 ده - دالنخود ۱۰۰ گرام

 یازره - بادنجان رومی ۲۵۰ گرام

 دوازده - نعنای خشک بقدر کفایت

 یک - طرزتهیه قورمه

اول در بین دیگ که گنجایش گوشت را داشته باشد .مناصفه روغن را داغ نموده پیاز میده شده را در بین آن برنگ بادامی سرخ کنید  همین پیاز مذکور سرخ گردید . مناصفه آن را از دیگ کشیده برای  آب و روغن برنج نگهدارید! سپس دربین دیگ مذکور گوشت راعلاوه نموده معه ء پیازسرخ کنید  بعدا بادنجان رومی ریزه شده را بالای گوشت انداخته شود . تا رومی بروغن بیاید و آب خود را خشک نمود و پیاز و رومی حل گردید   بقدر کفایت نرم شدن گوشت آب انداخته شود.

 دو- طرز تهیه شله

در بین دیگ گنجایش پخته شدن شله را داشته باشد . روغن انداخته ماش را در بین آن سرخ کنید  همین که ماش خود را از کفگیر جدا کرد . شبت و مصالحه را افزوده  و مقدار آب انداخته شود . بعد از ۲۰ دقیقه برنج را بالای آن علاوه  نموده و پیاز سرخ را قبلا کوبیده با دو ملاقه لعاب قورمه ، نمک  و آب انداخته شود حین دم نمودن شوله دانه برنج و ماش دیده شود . خام نباشد  سرپوش یا دستمال پاکیزه پیچانده بالای دیگ گذاشته و آتش را خفیف  کنید . تا شوله مذکور دم بگیرد.

 سوم - دالنخود و آلوبخارا

دالنخود را شسته آب پـز طبـخ نماید . آلوبخارا شستـه تر کـنید  چند دقیقه قبل ازین که غذا را سرویس کنید و دالـنخود و آلـوبخارا  بـالای قـورمه گـوشت افـزوده بـرای چـنـد دقـیقـه جـوش دهـیـد.

 چهارم - سفره آرایی 

شوله را در بین غوری ها کشیده به قسم کیچری هموار نموده  رویش قـورمه آراستـه ، مرچ سرخ و نعنـاع پاش داده و باقی مانـده ء قـورمه را دربین کـاسه ها کـشیـده شوله غوربندی را   سرویس کنید.

دلمه برگ تاک

مواد لازم

ـ گوشت چرخ کرده يا قيمه ۳۰۰ گرم

ـ برنج1 پیمانه

ـ ( دالنخود )لپه 1 پیمانه

ـ سبزی خرد شده ( ترخون ، مرزه ، ریحان ، جعفری ، شوید ، گشنیز و پیاز چه ) ۱ پیمانه

ـ زرشک قرمز ۳ قاشق غذا خوری

ـ نمک و زرد چوبه و مرچ  سياه و قرمز به اندازه لازم

ـ خلال پوست نارنج یا مالته  تلخی گرفته شده ۴ قاشق غذا خوری

ـ روغن حيواني به اندازه لازم

ـ پیاز سرخ شده ۳ قاشق غذا خوری

ـ زعفران دمكرده به ميزان لازم

- برگ تاک به اندازه لازم

- سركه و شكر به اندازه لازم ( تقريباً نيم ګیلاس سركه و يك ګیلاس شكر )

طرز تهیه 

گوشت را با یک ګیلاس آب و نمک و زرد چوبه بپزید. 

برنج را با 2 پیمانه آب وکمی نمک و زرچوبه روی حرارت بصورت دم خورده  در آورید.

 لپه (دالنخود )را با آّب ونمک بپزید.

گوشت ، لپه و برنج دم کرده  را با سایر مواد { سبزي خرد شده و پياز سرخ شده و خلال پوست مالته و یا نارنج و زرشك قرمز و پودرمرچ مخلوط کنید.

 برگ تاک را تمیز بشویید و درظرفی آب بریزید و برگ ها را در آن قرار دهید و روی حرارت بگذارید تا به جوش آید و برگ ها نرم شود بعد از روی حرارت بردارید و روی صافی بریزید.

تهيه و استفاده چاشني : سركه و شكر را با هم مخلوط كرده و هم بزنيد و بعد بچشيد ميزان چاشني را در صورت لزوم تغيير دهيد و در صورتي كه شيريني آن كم بود شكر بيفزائيد واگر ترشي آن به دلخواهتان نبود ميزان سركه را تغيير دهيد واگر از آب گوشت باقي مانده بود به آن اضافه كنيد واگر نه دو ګیلاس آب اضافه كنيد يك سوم آنرا با مواد مخلوط كنيد تا در ضمن پيجيدن مواد ،كاملاً مزه دار شود بعد به شكل كه در تصوير ميبينيد برگها را با مواد پر كنيد و دوباره كمي چاشني در داخل هر برگ روي مواد ريخته و بپيچيد

 بعد از اينكه روغن كف ديگ ريختيد و با يك لايه برگ آنرا پوشانديد دلمه ها را كنار هم روي آ ن چيده و به ترتيب رديفهايي در روي آن بچينيد تا تمام دلمه ها در دیش یا دیګ تقریبا هموارچيده شود بقيه چاشني را روي دلمه هادردیګ بريزيد واگر چاشني كم بود مجدداً با شكر و سركه و آب تهيه كنيد و نصف ګیلاس چاشني اضافه كنيد تا در هنگام دم افتادن دلمه ها نسوزد درب دیګ را گذاشته و روي شعله كم بگذاريد و سه ربع الي يك ساعت بعد وقتي كه كاملاً بخار كرده و چاشني زير آن به جوش آمده و احساس كرديد كه دم افتاده دلمه ها آماده و ميتوانيد در ديش كشيده و روغن حيواني و زعفران دم كرده روي آن بريزيد و سر ميز غذا ميل كنيد.

بعضي از خانمها از برگ نجوشيده و يا برنج تر خورده در تهيه دلمه استفاده ميكنند و براي اينكه دلمه ها باز نشود با گذاشتن يك شي سنگين روي آن دلمه را دم مي اندازند اين روش به نظر من جالب نيست چون اولاً چاشني بعضي از دلمه ها به علت همين برگها سفت و نجوشيده از آن خارج ميشود و دلمه ها بي مزه ميشوند و محتويات دلمه يكسان نمي پزد و فرم نا هنجاري هم دارد ولي با روشي كه من توضيح دادم دلمه ها را مدل بقچه ويا مدل سيگار برگ ويا مدل سه گوش ميتوانيد بپيچيد و خيلي زيبا از آب در ميآيد و چاشني دلمه ها عين هم شده و از يك  عدد برگ براي پيچيدن استفاده ميكنيد و دلمه ها نقلي و لقمه اي ميشود.

 چند غذای معروف افغانی

بولانی

بولانی يکی از غذا های مشهور و مزه دار افغانی می باشد که خمير ذغاله شده را گندنه و يا کچالو پر نموده به شکل نيم دايره بالای تابه انداخته در روغن سرخ می کنند. بولانی را در تندور .نيز پخته می کنند که بنام بولانی تندوری ياد می شود.

منتو

َيکی از خوراکه های لذيز افغانی می باشد که در بخار آب پخته می شود. خمير منتو را به شکل دايره های کوچک قطع نموده از گوشت سرخی، دنبه، پياز، سير، گشنيز و مرچ سياه پر نموده در ظرف مخصوص می چينند.

قابلی پلو

قابلی پلو افغانی بسيار مشهور می باشد و تقريباً اکثر کشور های جهان و کشور های همسايه به نام آن آشنا هستند که از برنج باريک، گوشت يخنی گوسفند، زردک، کشمش، خسته و پسته تهيه می گردد.

کچری قروت

چيستان: از در آمد حيدری قباء سفيد لنگی زری

جواب چيستان فوق کچری قروت يکی از غذاهای مشهور و مزه دار افغانی می باشد که اکثراً در زمستان پخته می شود. روز اول زمستان مردم صندلی و يا بخاری می گذارند، کچری قروت پخته می نمايند. کچری قروت از برنج لک، قروت و کوفته تهيه می شود.

سمنک

سمنک را در ميله های بهاری پخته می کنند و يکی از غذا های هوسانهء مردم افغانستان می باشد که گندم را در ظرفی انداخته در روز های بارانی در زير باران می گذارند. وقتی سمنک سبز شد آنرا کوبيده و جوش ميدهند. در ديگ آن هفت بار آب مياندازند و با تبخير شدن آن، چارمغز های زنده را با قدری خسته و پسته علاوه کرده بعد از آماده شدن بالای آن خشخاش را انداخته نوش جان می کنند.

برانی بادنجان

بادنجان سياه را ورق، ورق بريده در روغن سرخ می کنند، بعداً با لعاب تهيه شده يکجا دم داده با قروت و نعنای خشک آن را تزئين می کنند. برانی بادنجان يکی از غذا های بسيار لذيذ و مزه دار افغانی می باشد که همه فاميل ها آنرا خوش دارند.

شوربای کله

شوربای کله يکی از غذا های مخصوص زمستان مردم با ذوق افغانستان می باشد که کله گوسفند را پاک کرده خوب می شويند، بعداً در ديگ انداخته جوش ميدهند تا کف آن گرفته شود. پس گندم نخود، پياز، زردچوبه با قدری دنبه را به آن علاوه می کنند، وقی پخته شد در کاسه ها کشيده و در آن نان را ميده کرده تناول می کنند.

شوربای ديگ سنگی

شوربای سنگی يکی از غذا های محلی افغانستان بوده که در ديگ سنگی پخته می شود. اين شوربا دارای لذت خاصی می باشد که همراه گوشت گوسفند، دنبه، دالنخود، مرچ و سير را علاوه داشته مقداری آلوبخارا را به آب آن می اندازند. سپس قدری آتش در گوشهء تندور انداخته ديگ را در پهلوی آن قرار ميدهند. بعد از آماده شدن نان را در کاسه ها ميده کرده و صرف ميدارند.

دلمهء برگ تاک انگور

اين غذای مزه دار را طوری آماده می کنند که برگ های تازهء تاک انگور را ميده در بين آن کوفته قبلاً تهيه شده را گذاشته و با تار می بندند و در بين لعاب بادنجان رومی، سير و پياز می گذارند تا پخته شود.

آشک

خمير را سخت آماده نموده و به شکل دايره های کوچک قطعه می کنند، سپس در بين آن گندنهء ميده شده را پر نموده جوش ميدهند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند.

کباب تندوری 

مردم افغانستان مردمان مهمان نواز و بسيار خراج هستند. در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زياد تر از پنج نفر ميداشته باشند، يک راءس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می شويند، بعداً مقداری سير و نمک را آماده ساخته تمام گوسفند را خوب سير و نمک می زنند. بعداً آتش کافی در تنور می افروزند و يک کاسه مسی را در روی آتش گذاشته گوسفند را مکمل توسط سيخ تندور در تندور پائين می کنند، طوريکه دنبهء گوسفند آهسته، آهسته در بين همان کاسه آب شده و بعد از دو الی چهار ساعت گوسفند پخته می شود. البته پخته شدن آن مربوط به چاقی و کلانی گوسفند می باشد.

کباب کوبیده 

مواد لازم برای ١۲ سیخ

۲ عدد تخم‌مرغ

١ کیلو گرم گوشت چرخ کرده

٠ نیم کیلو گرم پیاز

١ قاشق چای خوری نمک و کمی مرچ

ظروف و وسایل لازم

١۲ عدد سیخ پهن مخصوص کباب کوبیده دیگ برای مخلوط کردن گوشت و رنده.

طرز تهیه

پیاز را رنده کنید اگر آب پس انداخت آب آنرا خالی کنید. گوشت چرخ کرده را با پیاز داخل دیگ بریزید و تخم مرغ‌ها را در داخل آن بشکنید نمک ومرچ بزنید  در ی حرارت بسیار بسیار کم قرار بدهید و با دست خوب مخلوط کنید. مخلوط کردن را معمولا باید هفت تا ده دقیقه انجام بدهید تا گوشت، پیاز و تخم مرغ خوب مخلوط شود در ضمن مخلوط نرم شود. گوشت را از  روی حرارت بردارید باز هم کمی مخلوط کنید.

گوشت را به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید و با دست به سیخ بکشید. برای به سیخ کشیدن کباب دست خود را در آب سرد بزنید تا کار با گوشت راحتر شود. هر سیخ تقریبا120 گرم وزن دارد.  معمولا ۱۳۰ گرم را در دست می‌گیرم و به سیخ می‌کشم و بعد از اینکه خوب صاف شد سر و ته آن را با دو انگشت مثل قیچی قطع می‌کنم. این کار مهم است تا سر و ته کباب خوب به سیخ بچسبد، معمولا کباب که از سیخ می‌افتد بهمین خاطر است که سر و ته آن خوب به سیخ نچسبیده، در ضمن مهم‌تر از این باید گوشت را یکی دو ساعت قبل از کباب کردن به سیخ بکشید و آنرا به حال خود رها کنید تا مقداری از آب گوشت تبخیر شود در این حالت دیگر گوشت از سیخ در هنگام کباب کردن جدا نخواهد شد. اگر یخچال شما به اندازه کافی بزرگ است گوشت را بعد از به سیخ کشیدن داخل یخچال قرار دهید در غیر این صورت میتوانید در جای سرد نگهدارید. 

کباب کردن کباب کوبیده هم با کباب های دیگر کمی فرق دارد به این صورت که آتش  زیاد لازم دارید تا کباب با حرارت زیاد و سریع کباب شود شما بلافاصله بعد از قرار دادن سیخ ها روی آتش باید شروع به پشت و روی کردن انها بکنید و این را را دوامدار انجام دهید مخصوصا در دقایق اول تا گوشت از سیخ جدا نشود سعی کنید آب آن زیاد خشک نشود در غیر آن کباب خشک خواهد شد همراه کباب کوبیده شده بادنجان رومی را نیز کباب کنید و تا ختم کباب کوبیده شده بادنجان رومی را درظریفی کنار حرارت قرار دهید تا سرد نشود.

جیلی ، ژله

دسر دلخواه اطفال

Götterspeise waldmeister

 مواد لازم

 اول - سه پاکت جیلی  ( ۳۵،۷ گرام

 دوم - 15 قاشق کلان بوره ، شکر

 سوم - کمتر از یک ونیم لیتر آب

 چهارم - کاکوی میده

 پنجم - فروم پودین (۲۵ سانتی باشد .) و قالب یخ

طرز تهیه

ابتدا مناصفه آب مذکور را در بین دیگ ریخته و  پودر جیلی و بوره(شکر ) را با آن مخلوط نموده  دیگ را روی حرارت بگذاریدو مواد مذکور را شور دهید تا کاملا حل گردد . ولی آب بجوش نیاید سپس متباقی آب سرد را بالای اش ریخته بعد از شور دادن موادمذکوررا در بین قالب هایکه  قبلا با آب سرد تر شده باشند بریزید

 قالب پودیم و قالب یخ جیلی ریخته شده در قالب ها را بعد از کمی سرد شدن در یخچال و یا جای سرد ،برای چند ساعت بگذارید  یعنی شب تهیه و برای فردا سپس قالب را از یخچال بیرون کرده بگذارید با حرارت محیط  توافق حاصل نمادیدسپس جیلی را یک مرتبه با     آب سرد آبکش کنید . و دسته قاشق دورا دور جیلی.

 را از قالب جدا کنید . سپس قالب را اینطرف و انطرف دوردهید . همین که ازجدا شدن جیلی از قالب  مطمین شدید

 ظرف مدنظر را روی قالب گذاشته سپس قالب را عقب دور دهید اطراف جیلی را با میده گی کاکو آراسته و همچنان جیلی را از قالبیخ را هم با سرد شرد تر نموده  به احتیاط بیرون آورده به جایمناسب  ظرف   بگذارید.

پودین

   مواد لازم

  . یک ونیم لیتر شیر چربی دار

۰ گرام پودر پودین (  دو پاکت260 ) بامزه توت زمینی

 . خلال پسته و بادام بقدر لازم

. یک قاشق کلان پودر ناریال

 . رنگ سرخ مواد خوراکی با نوک قاشق

 قالب کیک  شما به تصویر مشاهده میکند .

طرز تهیه 

شیر سرد در در بین دیش ریخته پودر پودین را بالای آن علاوه کنید . مواد را با هم مخلوط کنید . سپس با اضافه نمودن مقدار کم ، رنگ مواد خوراکه رنگ دلخواه خویش را تعیین کنید دیش را روی حرارت گذاشته متواتر شور دهید . مدت زمان تهیه پودین ۵ الی ۶ دقیقه میباشد . همینکه پودین غلیظ گردید  قالب را با آب سرد آبکش نموده پودین را داخل آن بریزید  برای چند ساعت در جای سرد بگذارید که پودین سرد گردیده و بسته شود . قبل از آراستن پودین را چند دقیقه قبل از یخچال بیرون نموده   با دور دادن قالب بکوشید پودین را  جدا کنید هنگام سرویس  نمودن دسر ، ظرف مورد نظر را بالای قالب گذاشته با احتیاط پودینگ  تغیر جا دهید دور ا دور پودین را با خلال آراسته پودر ناریال یا  کـریـم را تهـیـه و در حـصـه وسـط ریخـته پـودیـن را پس از غـذا نوش جانکنید.

نام علمی آنAnanas comosus

En = Pineapple

اناناس نوعی میوه است. که ریشه آن از جنوب برازیل و پاراگویه است.

ترکیب شیمیایی:

میوهٔ رسیدهٔ آناناس حاوی مواد زیر است : ویتامینA، ویتامینC، ویتامین‌های گروه B،کلسیم، فسفر، آهن ،اسید سیتریک، اسید مالیک ، بعلاوه میوهٔ خام و رسیدهٔ آناناس حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک بنام بروملین یابروملائین است که اولین مرتبه درسال۱۹۸۱از آن استخراج شده و در در پایین ساقهٔ آن نیز فراوان است.

کاربرد دارویی  آناناس

بروملائین که از میوهٔ آناناس به دست می ‌آورند برای درمان بیماری‌های زیر مصرف می ‌شود.

بـعـنوان ضد آمـاس پس ازاعـمال جـراحی دنـدان، جـراحی زنـان، جـراحـیعمومی، برای درمان کوفتگی‌ها ، خونمردگی‌ها و زخم‌های بعداز تصادفات، آبسه‌ها بکارمی رود از میوهٔ آنـاناس و عصارهٔ آن نیز در گیاه درمانی درموارد زیر استفاده می ‌شود قبل از زایمان برای تحریک انقباضات رحم و کوتاه کردن مدت زایمان درمان زخم‌ ها و بیماریهای دهان بیماریهای دستگاه ادراری بیماری‌های زنان امراض دوران پیری درمان سوختگی‌ها درمان آماس وریدهاخیز یا ورم روده هاپیشگیری از سرطان‌ها پیشگیری از بروز زخم‌ها درمان سینوزیتدرمان حساسیت ها (آلرژی‌ها)

پودینگ دو رنگه

 مواد لازم

۱- شیر یک لیتر

۲- وانیل  پودینگ دو پاکت

در افغانستان از کاسترد  استفاده کنید .

۳- بوره بقدر لازم

۴- عرق گلاب دو قاشق کلان

۵- سندی  جیلی

در افغانستان تک جیلی های بازاری  استفاده کنید .

 ۶- رنگ غذایی ارغوانی و زرد روشن  نوع هندی اند

طرز تهیه

شیر را در بین دیگ ریخته و مقدار پنچ قاشق را بر دارید . به عوض دو قاشق عرق گلاب را علاوه کنید

بوره ، شیر و پودر پودینگ  رابا هم  مخلوط کنید سپس آن را به دو حصه نامساوی تقسیم کنید

برای تهیه پودینگ دو رنگ ، شیر نسبتا کم بود آن را برای طبقه یبالایی انتخاب و گلابی رنگ ساختم .  و مقدار بیشتر شیر را برای طبقه  دومی گذاشته و رنگ زرد علاوه نمودم  هر دوظرف را همزمان بالای حرارت بگذارید . البته مقدارشیر بیشتر را حرارت تند تر و مقدار کم را با حرارت حفیف و پودینگ آماده بسازید قالب را با آب سرد تر نموده پودینگ گلابی را داخل قالب کیک ریخته کمی حرکت دهید جابجا گردد سپس پودینگ زرد را بالایش ریخته و برای چند ساعت در جای سرد بگذارید حین سرویس پودینگ را چند دقیقه قبل از یخچال بیرون کنید قالب را با آب تر کنید . پودینگ را با احتیاط از  قالب به وسیله دوردادن جدا نموده و ظرف مد نظر را بالای قالب گذاشته با حرکت سریع پودینگ را بر ظرف برگردانید . با جیلی تزیین نموده و سرو نماید.

طرز تهیه پنیر

موادلازم

1 - شیر چهارلیتر

2 - ماست چرب یک کیلو

3 - سرکه نیم گیلاس

4 - کشمش بقدر لازم 

طرز تهیه

اول شیررا جوش بدهید بعداَ ماست انداخته سپس سرکه انداخته آهسته شور بدهید تا شیر شکل بریده بریده گردد . آب جداو مواد جدا  گردد و متوجه باشد که نسوزد . بعداَ شیردرتکه پاکیزه انداخته رویش کمی آب انداخته بریزید. تکه رادو بار تاب داده باز کرده بعد بار سوم تاب داده سپس در بین کاسه در یخچال برای ۴-۵ ساعت میگذاریم بعداَپنیر تهیه شده را تو ته  کرده همراه کشمش نوش جان کنید.

طرز تهیه پنیر با تصاویر

 چهارلیتر شیر چربی دار ، یک کیلو ماست چربی دار و نیم گیلاس سرکه

  نمای حالت شیر بعد از علاوه نمودن ماست وسرکه به خود گرفته

  طریقه بر طرف کردن آب از پنیرمهم است تکه نخی  باشد .آب اضافی به راحتی عبورکنید

   واین هم  پنیر تهیه شده باکشمش صرف   کنید

کوفته همرای کچالو

این کوفته خیلی ساده است هم سفره تان زیبا میشه هم خیلی زحمت نداره 

کوفتـــه مواد لازم

کـــــــــچالو..................................5 عدد متوسط

تخم مرغ .......................................1 عدد

نمک و زردچوبه................................به مقدار لازم

گوشت چرخ کرده.............................200 گرم

مرچ دلمه ای رنگی......................... کمی در چند رنگ

طرز تهیه

ابتدا کچالو هارو می پزیم و 1 عدد تخم مرغ را به آن اضافه کرده به همراه مساله خیلی خوب مخلوط می کنیم گوشت چرخ کرده را باپیاز سرخ می کنیم و مرچ دلمه ای را نگینی ریز کرده و داخل گوش ریخته و کمی تفت می دهیم کمی از مواد را در دستمان گرد می کنیم و داخل آن را خالی می کنیم.

و مقداری از گوشت را داخل آن ریخته و لبه های کچالو را به هم نزدیک کرده و گرد می کنیم و در روغن فراوان سرخ می کنیم سعی کنید کوفته خوشمزه شما آماده است.

من تاحال نمی دانستم که قهوه اینقدر مفید است.

قهوه لحظات استراحت دلچسب و دلپذیری را برای ما با خود به همراه می‌آورد.خواص قهوه از آنتی اکسیدان ها ناشی می‌شود،اولین فایدۀ قهوه، مطمئناً به لطف کافین موجود در آن، مقابله با ضربات شلاقی است. قهوه، هوشیاری، تمرکز و توجه را افزایش می‌دهد. و به طور خلاصه، به بیدار و هوشیار ماندن کمک می‌کند اما فواید قهوه به این موارد خلاصه نمی‌شود. در واقع، قهوه حاوی آنتی اکسیدان های متعدد، خصوصاً پلی فنول است. آنتی اکسیدان ها بدن را در مقابل اکسیداسیون محافظت می‌کنند.این پدیدۀ طبیعی و اجتناب ناپذیر نابودی مولکول های سازندۀ بدن ما را به دنبال دارد. پیری و ظهور سرطان ها از دیگر پیامدهای اکسیداسیون است. اما همان طور که می‌دانیم یک فنجان قهوه ۲۰۰ میلی لیتر بیشتر از یک سهم میوۀ سرشار از آنتی اکسیدان، مانند زغال اخته یا گیلاس آنتی اکسیدان در خود دارد. آنتی اکسیدان ها تنها برگ برنده ای نیستند که قهوه در آستین خود دارد. این مادۀ مفید، منبع بسیار خوبی برای تأمین منیزیم، ویتامین B2، B3 و مس است.به خاطر همین خواص است که قهوه عملکرد پیشگیرانه و درمان جدی در مقابل بسیاری از بیماری ها دارد. بیماری هایی چون:سرطان گرده، سرطان کولون و مهمتر از همه سرطان سینه  و دیگر بیماری های گرده (خصوصاً سیروز)،بیماری پارکینسون، دیابت،نقرس..

خواص دیگر دارویی قهوه

۱) قهوه محرک است و هضم را آسان می‌کند.

۲) تب بر است مخصوصا تب‌های نوبه‌ای را برطرف می‌کند.

۳) به بدن نیروی کاذب می‌دهد.

۴) برای برطرف کردن تب یونجه مفید است.

۵) مسمومیت‌های ناشی از مصرف الکل زیاد را درمان می‌کند.

۶) از کرم خوردگی دندان جلوگیری می‌کند.

۷) در درمان سرفه ای که با بلغم همراه باشد موثر است.

۸) دردهای عصبی را درمان می‌کندو سردرد را برطرف می‌کند.

۹) در درمان سیاه سرفه مفید است.

۱۰) ضد عفونی کننده است و ادرار آور است.

۱۱) گرد قهوه برای سوختگی‌ها مفید است.

۱۲) قهوه ضد افسردگی است.

۱۳) مقاومت ورزشکاران را زیاد می‌کند.

۱۴) برونش‌ها را باز می‌کند برای مبتلا‌یان به بیماری آسم مفید است.

۱۵) نتيجه تحقيقات دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا نشان داده که قهوه مي‌ تواند تا 70درصد خطر بروز ديابت نوع دو را در افراد مستعد کم کند و افرادی که دیابت دارند مصرف روزی یک و یا دو فنجان قهوه میتواند قندخونشان را تاحد بسیار زیادی کاهش دهد..(البته اگر با شکر ميل نشود!)

۱۶)خاصيت ديگر قهوه که شايد با آن آشنا باشيد، جلوگيري از سنگ گرده است. اين خاصيت از کافئين موجود در قهوه سرچشمه مي‌ گيرد که ادرار آور است و جلوي جمع شدن ادرار و در نتيجه رسوب سنگ در گرده را مي‌ گيرد.

۱۷)پژوهشگران در پي بررسي‌ هاي فراوان دريافتند كافئين بسيار سريع‌ تر از انواع مسكن‌ها باعث از ميان رفتن سردرد مي‌شود .

*خوشمزه ترین دارو برای پیشگیری و کنترل سرطان سینه!!

براساس جدیدترین تحقیقات مصرف دو فنجان قهوه در روز خطر بازگشت مجدد سرطان سینه را در زنان مبتلا تا 50 درصد کاهش می دهد.همچنین زنانی که برای جلوگیری از بازگشت سرطان، داروهای خاص مصرف میکنند،نوشیدن قهوه عاملی بازدارنده در رشد تومورهای سرطانی است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان تنها مصرف دو فنجان قهوه و نه بیشتر را در مهار بیماری سرطان سینه بسیار مفید دانسته‌اند.

این یافته‌ها حاصل بخشی از تحقیقات محققان سوئدی و انگلیسی و براساس تحقیق بر روی بیش از هزار و صد زن مبتلا به سرطان سینه در عرض 2 سال بوده است.همچنین تحقیقات دانشگاه لوند نشان داده است که نوشیدن قهوه می‌تواند سبب کوچک شدن تومور سرطانی و جلوگیری از رشد آن شود.

پژوهشگران اعتقاد دارند کافئین و اسید کافئیک که دو جزء اصلی در قهوه هستند باعث تحریک پذیری شدید در سلول‌های سرطانی می‌شوند.

براساس مطالعات دانشمندان، نوشیدن قهوه گرم همچنین می‌تواند باعث محافظت از بدن در مقابل ابتلا به سرطان گرده شود.همچنین در یک تحقیق همسو پژوهش‌های پژوهشگران دانشگاه هاروارد نشان داده است زنانی که روزی دوفنجان قهوه در طول روز می‌نوشند 30 درصد کمتر از سایر افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند.همچنین محققان آلماني تأثير قهوه در کاهش سرطان روده بزرگ را کشف کرده‌اند. يک آنتي‌اکسيدان قوي به نام "متيل پيريدينيوم" ،‌آنزيم‌هاي ضد اين سرطان را تقويت مي‌ کند.

اگر پا به سن گذاشته‌ايد...قهوه مي ‌تواند محافظ خوبي براي قلب زنان يائسه باشد. يک مطالعه 15 ساله که در مجله تغذيه باليني آمريکا به چاپ رسيده، نشان مي ‌دهد خانم‌هاي يائسه‌اي که روزانه حداقل سه فنجان قهوه مي‌ خورند، -   -درصد کمتر از بقيه زنان در اين سن، دچار بيماري‌هاي قلبي و ساير بيماري‌هاي التهابي غير سرطاني مي ‌‌شوند. دانشمندان معتقدند، اين خاصيت ناشي از آنتي‌اکسيدان‌هايي است که از التهاب و بيماري قلب جلوگيري مي ‌کند و قهوه سرشار از آنهاست.

اگر ورزشکاريد...حتما بخوانید..

نوشيدن دو فنجان قهوه قبل از ورزش، مي‌ تواند تا 48 درصد درد عضلاني پس از ورزش را کاهش دهد. اين يعني قهوه در تسکين درد حتي از آسپرين هم قوي‌تر است! ناپروکسن 30 درصد و آسپرين 25 درصد درد عضلاني را کم مي‌ کند. البته محققان دانشگاه جورجيا که اين تحقيق را انجام داده‌اند، معتقدند، هنوز براي نتيجه‌گيري کلي زود است و فعلاً مي‌ توان گفت قهوه فقط در خانم‌هايي که خيلي قهوه خور قهار نبوده‌اند، چنين خاصيتي داشته است (يعني کساني که زياد قهوه مي ‌خورند، نبايد چنين توقعي از آن داشته باشند).

علاوه بر اين، به نظر مي ‌رسد قهوه در افرادي که تازه ورزش را شروع کرده‌اند، بيشتر کمک ‌کننده است تا در ورزشکاران حرفه‌اي. به همين دليل، اين افراد مي ‌توانند با استفاده از قهوه برنامه ورزشي خود را طولاني‌تر کنند . البته مراقب باشيد كه زياده روي نکنيد! دو فنجان قهوه در کنار روش‌هاي کم‌ کننده درد عضلاني، مانند نرمش‌هاي کششي، ماساژ و حمام سرد، براي تسکين درد‌هاي پس از ورزش کافي است.

در ضمن، چون قهوه باعث افزايش دفع ادرار مي ‌شود، بايد مراقب از دست دادن آب بدن، به خصوص بعد از ورزش باشيد.

بوي قهوه از بين برنده استرس: دانشمندان کره جنوبي در تحقیقات آزمايشگاهي کشف کردند استشمام بوي قهوه باعث از بين رفتن سریع استرس و اضطراب مي‌شود. با بو کردن یک دقیقه عطر قهوه درست شده و یا پودر آن استرس را به حداقل ممکن برسانيد تا شادماني بيشتري را به سمت خودتان جذب کنيد.

*زياده روي ممنوع!: با تمام خواصی معجزه آسای که در قهوه وجود دارد دليل بر اين نمي ‌شود که بخواهيم در مصرف قهوه زياده‌ روي کنيم ! قهوه هم ممکن است براي بعضي افراد مناسب نباشد.مانند: قهوه فشارخون را بالا‌ می‌برد و آنهایی که فشارخونشان بالا‌ست و یا مشکلات قلبی دارندو یا کلسترول خونشان بالاست ،و یا مبتلا به رفلاکس معد-مری، ورم معده یا زخم معده هستید،بایدحواس تان به میزان قهوه ای که می‌نوشید،باشد و از نوشیدن بیش از یک فنجان قهوه در روز خودداری کنند،زنان باردار نیز نبایدقهوه مصرف کنند زیرا برای جنین ضرر دارد.ضمنا درصورتی که به خاطر مشکلات ریتم قلبی، دارو می‌خورید،حواس تان به میزان مصرف قهوه تان باشدبیش از یک فنجان قهوه در روز خودداری کنند و در آخر به شما توصیه می کنم که نوشیدن قهوه را به یک و یا دو فنجان قهوه دم کرده در روز محدود کنید.”محققان مي ‌گويند، اگر کسي به طور منظم روزانه یک فنجان قهوه بخورد،60 تا 80 درصد کمتر از سايرين دچار بيماري های ذکر شده ميشود و بهترین زمان نوشیدن قهوه صبح ناشتا قبل از صبحانه میباشد.

با آرزوی سلامتی برای تک تک شما دوستان..

مربای کیوی

مواد لازم

کیوی تقریباً رسیده و سفت= سه کیلو

شکر= ۵/۲تا ۳ کیلو

آب= سه لیوان

وانیل =یک سوم قاشق چایخوری

کیوی ها را شسته و پوست آنها را خیلی نازک برمی داریم و هر یک را به قطر یک سانتی متر برش می زنیم. شکر و آب را دردیش نسبتاً بزرگی ریخته و می گذاریم بجوشد تا شربت غلیظ شود. سپس می گذاریم خنک شود. کیوی ها را در شربت خنک شده قرار می دهیم و آن را روی حرارت ملایم می گذاریم تا بجوشد. این مربا برای پخت به زمان زیادی نیاز ندارد و بعد از جوش آمدن۲۰- ۲۵ دقیقه کافی است. شربت آن را امتحان کرده، آبلیمو را اضافه می کنیم . بعد از یکی دو جوش دیگر، ظرف را از روی حرارت برمی داریم و می گذاریم مربا خنک شود. سپس آن را در شیشه ریخته و در یخچال نگهداری می کنیم.

یادآوری: در صورت تمایل می توانید برای خوش رنگ شدن این مربا، ۲ قطره رنگ سبز مجاز خوراکی به آن اضافه کنید نکات تغذیه ای  :عده ای از متخصصین بر این عقیده اند که برای پیشگیری از تب، ناراحتی های معده و روده، بی حالی و خستگی، سرفه های شدید و زکام که در اثر وجود باکتریها بروز می کند، مصرف کیوی ، سیستم حفاظتی بدن را تقویت می کند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید .وجود استرس ، مواد مضر محیط اطراف و کمبود خواب در زندگی روزمره، روی بدن انسان اثرات بدی می گذارد. هر کس که می خواهد به این وضع گرفتار نشود، در روز ۴ عدد کیوی بخورد.

ترشی و چتنی

مواد لازم چتنی ترشی

 زردک ۷۵۰ گرام

گلپی ۷۵۰ گرام

 بادرنگ ۷۵۰ گرام

من از بادرنگ شور استفاده کردم

مرچ دلمه رنگ ها مختلف 500گرام

 گشنیز یک دسته

 مرچ سبز تند قدری خواهش

 برگ بو دو سه برگ

  مرچ سرخ سنجد مانند استفاده کردم

آب جوش داده سه لیتر

 سرکه یک گیلاس

 نمک به قدر ضرورت

طرزتهیه 

ترکاریهاخوردریزه کرده پاکیزه بشویدسپس هرکدام راجداگانه برای مدت ۱۰ دقیقه ترکاری ناخنگیرگردد تفت میدهیممرچ دلمه کمتر تفت دهیدآب ترکاریهاذریعه چلو صاف بر طرفمیکنم.وبرای چندساعت دربین چلو صافبگذارید کاملا آب ترکاری ها برطرف گرددسپس ترکاری هادر بین ظرف زنگی نباشدانداخته آب وسرکهءراجوش داده ونمک را بالایش علاوه کنید گشنیز و مرچ و سیر رااز ماشین گوشت ردکنید. باترشی مخلوط نموده چند حبه سیر وبرگ بو را علاوه کنید همه موادباهم مخلوط گرددنمک چشیده شود سردیگ را بسته برای یک هفته در جای سردبگذاریدیعد ترشی را در بین مرتبان ویا ظروف شیشه یی نگهداری نموده موقع لازم مصرف کنید.

با هر بار مصرف لاغرتر شوید

این سوپ علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی باعث تمیز شدن سیستم هاضمه می شود

 مواد لازم

 چهارلیتر آب

  چهار عدد پیاز درشت خرد شده

چهارحبه سیرمیده شده

چهارعددزردک خرد شده نگینی

 چهار عدد کدو سبز خرد شده نگینی

 دوصد گرام گل کلم خرد شده

 دوعدد مرچ دلمه ای خرد شده

 دوشاخه کرفس ریز شده

 شش عدد بادتجان رومی پوست گرفته--         یک گیلاس شوربای مرغ بدون روغن

 طرز تهیه

مواد را داخل دیگ ریخته نمک،مرچ و پودر کاری را به دلخواه اضافه کنید. سپس سر ظرف را بسته تا مواد حدوداً ۱۵ دقیقه به خوبی پخته و نرم شوند. بهتر است اززیاد  نرم شدن مواد جلوگیری شود تا ویتامین سبزیجات حفظ شود. هر بار که احساس گرسنگی کردید از این سوپ میل کنید 

خاصیت این سوپ باعث می شود که با هر بار مصرف لاغرتر شوید. این رژیم غذایی در مورد بیماران قلبی یا کسانی که عمل جراحی دارند توصیه می شود تا وزن آنها کمتر شود و خوشبختانه برعکس برخی رژیم های لاغری هیچ ریسکی در برنخواهد داشت. این سوپ علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی باعث تمیز شدن سیستم هاضمه می شود

پکـــــوره

مواد لازم

آرد نخود     1گیلاس و نیم

خمیر مایه    1 قاشق غذاخوری

سیر           4 حبه – رنده شده

پیاز ( یا پیازچه )  2 عدد متوسط – ریز خورد شده

کلم سفید  خورد شده: اختياري

نمک –مرچ و زرد چوبه: به اندازه نياز

مرچ سبز قلمی خورد شده تند به مقدار دلخواه  آرد نخود  و پودر خمیر مایه را مخلوط کرده آب را اضافه می کنیم و هم میزنیم تا حدی که مایه نسبتا رقیقی بدست بیاد ( نباید خیلی رقیق و نه خیلی غلیظ باشد ) طوری که با گیلاس یا ملاقه گرد بتوانیم بریزیم در بین  روغن این مایه رو میگذاریم تا ور بیاد ، حدود 1 ساعت (در هوای گرم کمتر از یک ساعت  سپس پیاز خورد شده و سیر رنده شده ؛ مرچ، نمک ، مرچ سبز خوردشده و در صورت تمایل کلم خورد شده را اضافه کرده ، هم میزنیم    توسط گیلاس کوچک یا ملاقه گرد از موادآماده شده  داخل روغن داغ میریزیم و سرخ می کنیم تا دو طرف آن طلایی شود

نکته :طبق معمول غذاهای هندی باید کمی تند باشد

با سس انبه ویا سس قرمز تند ویا کچاپ بیشتر میچسبد.

منظور از آرد نخود آرد نخودچی نیست بلکه آرد نخود خام میباشد(نخودها را چند ساعت درآب می تر میکنیم و بعد اجازه میدهیم کمی خشک شود بعد با آسیاب حسابی پودر میکنیم 

در بسته های آماده هم این آرد بفروش میرسد هم از نوع وطنی و هم خارجی.

چند تکنیک برای آشپزی بی خطر

همه دوست دارند در آرامش و بدون خطر آشپزی کنند. اتفاقات بد آشپزی را بیشتر از

همه بریدن دست و سوزاندن آن تشکیل می دهد و اگر از آن ها جلوگیری کنید جلوی خیلی از اتفاقات ناگوار گرفته می شود. برای یک آشپزی بی خطر این ۴ تکنیک را استفاده کنید؛ ایمنی شما تا درصد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

 لباس مناسب بپوشید

  پوشیدن بوت مناسب فقط برای محافظت پای شما از سقوط چاقو یا ریختن آب جوش نیست. بوت مناسب باعث می شود شما در اثر سر پا ایستادن کمردرد نگیرید. سعی کنید از بوتی استفاده کنید که کمی کری داشته باشد. علاوه بر این وقتی با فر یا آب جوش کار می کنید بهتر است لباس آستین دراز بپوشید تا جلوی سوختن بند دستان تان را با بخار آب بگیرد. در ضمن یادتان باشد موقع آشپزی، موهای تان را هم ببندید.

آلودگی را محدود کنید

  همیشه علاوه بر مایع ظرفشویی یک صابون هم بگذارید و قبل از آشپزی دست های خود را بشویید. بهتر است ۲ تخته برای برش داشته باشید که یکی از آن ها فقط مخصوص گوشت باشد. آلودگی از گوشت می تواند به موادی مثل سبزی ها که قرار است خام مصرف شوند منتقل شود. جاهایی از آشپزخانه که دست شما مدام با آن برخورد می کند، می توانند منبع باکتری ها باشند. مثلا دستگیره یخچال یا دستگیره فر که علاوه بر تماس مستقیم با دست شما با مواد غذایی هم در ارتباط هستند؛ آن ها را مرتب تمیز کنید.

 از منطقه خطر دوری کنید

رشد باکتری های مضر در دمای ۴ تا ۶۰ درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. به همین دلیل، دمای یخچال تان را کنترل کنید که حتما زیر ۴ درجه باشد. تا وقتی که شعله زیر غذا روشن است فاسد نمی شود اما به خصوص در تابستان است باید بلافاصله بعد از خاموش کردن زیر غذا و خنک شدن، آن را در یخچال بگذارید. اگر غذای شما بیشتر از ۴ ساعت بیرون ماند باید نگران خراب شدن آن باشید. علاوه بر این سعی کنید، بعد از بیرون آوردن از فریزر ماده غذایی تان را زود مصرف کنید.

 وقتی آتش سوزی می شود

  اگر چیزی در آشپزخانه شما آتش گرفت قبل از هرکاری، هول نشوید. نه باید روی آتش آب بریزید اما این کار خطرناک است. مخلوط آب و روغن شعله ور می تواند باعث فاجعه در آشپزخانه شما شود. به جای این کار، قبل از نگران شدن می توانید با یک حوله خشک آتش را خاموش کنید. راه دیگر استفاده از یک ظرف بزرگ برای خاموش کردن آتش است. ظرف را سر چپه روی آتش بگذارید تا آتش خفه شده و خاموش شود.

 برای این که یک کباب خوب بپزید

  یکی از لذ ت های سفر درست کردن و خوردن یک کباب خوشمزه است. درست کردن یک کباب خوب، گوشت خوب و آتش خوب لازم دارد. گوشت خوب که بحثش جداست اما آتش خوب و منقل مناسب هم به جای خود در درست کردن یک کباب حسابی مهم است. شما با کمی سلیقه می توانید یک منقل درست و حسابی داشته باشیدمعمولا منقل ها مکعب های فلزی هستند که درون آن ها زغال ریخته می شود و برای کباب کردن هر چیزی باید آن را به سیخ بکشید اما اگر یک توری فلزی به اندازه منقل پیدا کنید یا سفارش دهید می توانید چیزهای بیشتری روی منقل درست کنید. چیزهایی مثل ماهی، بادنجان، کچالو، استیک یا چیزهای دیگر که به سیخ کشیده نمی شوند. با این روش، دیگر از خوردن مرغ کباب تکراری در سفر خسته نخواهید شد

مربای زردک

مواد لازم 

زردک:1 کیلو

بوره   :1 کیلو

دارچین یا حل پودر شده

آب لیمو ترش تازه : 1 عدد

آب :4 پیمانه

برای تزیین پودر پسته یا خلال پسته

زردک ها رو رنده کنید یا خلال کنید من با تراشه مخصوص به شکل گل درست کردم و با خلال دندان ثابتش کردم, 

مثل قلم تراش هست این تراشه زردک رو میتراشه دیدید وقتی مداد رو میتراشید چطوری گل میشه اینم دقیقا همون کارو میکنه با زردک - زردک ها روداخل قابلمه بریزید آب رو روی زردک ها بریزید و شکر رو هم همینطور و بزارید بجوشد وسط های پخت بهش دارچین یا حل اضافه کنید - چون طعم مربای زردک با دارچین فوقالعاده هست میتوانید از چوب دارچین استفاده کنید و در آخر چوب رو در بیارید بندازید بیرون بزارید مربا بجوشد و غلیظ شود 15 دقیقه قبل از خاموش کردن مربا آب لیمو ترش رو بهش اضافه کنید,آب لیمو ترش باعث میشه مربای شما شکرک نزند اگر مربا رو قبل از غلیظ شدن بردارید مربا درمدت زمان کوتاهی کپک میزنه و اگر زیاد آب مربا غلیظ باشه شکرک میزنه پس باید بدانید آب مربا چطور باید باشه تا به مشکل بر نخورید موقع سرو برای تزیین میتوانید از پودر پسته یا خلال پسته بر روی مربا استفاده کنید.

 میوه ها را داخل کیسه های نایلونی در یخچال نگذارید

 در برنامه غذایی روزانه استفاده از ۵ گروه غذایی اصلی توصیه شده است. این گروه ها شامل نان  ، میوه ها، سبزی ها، شیر و لبنیات و گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها (دانه ها) است. در سال های اخیر در پروگرام غذایی، سبزی ها و میوه ها به دلیل اهمیتی که در سلامت انسان دارند در دو گروه غذایی جداگانه به نام گروه سبزی ها و گروه میوه ها قرار گرفته اند

گروه میوه ها شامل انواع میوه ها است و مصرف روزانه ۲ تا ۴ واحد از آن توصیه می شود. هر واحد میوه شامل یک عدد میوه متوسط، نصف لیوان میوه های دانه شده مانند انگور، نصف لیوان آب میوه تازه و طبیعی و یک چهارم گیلاس میوه خشک است -

هر واحد میوه حاوی ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۶۰ کیلوکالری انرژی است. در هر واحد از میوه تازه، منجمد و خشک شده حدود ۲ گرم فیبر وجود دارد. آب میوه نسبت به میوه تازه مقدار کمتری فیبر دارد. میوه های تازه کامل، بیشتر از آب میوه ها حالت سیری ایجاد می کنند و برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، مناسبترند. زیاده روی در مصرف میوه ها اگر موجب دریافت کالری زیاد شود، می تواند موجب چاقی شود

سبزی ها نیز شامل انواع سبزی ها است و مصرف روزانه ۳ تا ۵ واحد از آن توصیه می شود. هر واحد سبزی شامل یک گیلاس از انواع سبزی های خام، نصف گیلاس سبزی های پخته، نصف گیلاس آب سبزی ها و یک عددکچالو متوسط است. همچنین هر واحد از سبزی ها حاوی ۵ گرم کربوهیدرات، ۲ گرم پروتئین و ۲۵ کیلوکالری انرژی است. هر واحد سبزی دارای ۲ ۳ گرم فیبر غذایی است. سبزی ها منبع خوب ویتامین ها و مواد معدنی هستند -

نقش میوه و سبزی در پیشگیری و درمان بیماری ها -

میوه ها و سبزی ها به علت داشتن ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر نقش مهمی در پیشگیری و درمان انواع سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و چاقی دارند -

میوه ها و سبزی ها به علت داشتن آنتی اکسیدان ها و فیبرها از رسوب چربی در دیواره رگ ها و گرفتگی عروق جلوگیری می کنند -

فیبرها باعث افزایش حجم مدفوع و افزایش حرکات روده شده و از یبوست جلوگیری می کنند -

فیبرها باعث کاهش فشار درون روده می شوند و از بیماری هایی مانند هموروئید (جگرسوزی)  پیشگیری می کنند -

فیبرها باعث کاهش سطح کلسترول خون شده و از بیماری های عروق قلب و مغز جلوگیری می کنند -

فیبرها تخلیه محتویات معده به درون روده و جذب آنها را به تاخیر می اندازند و با این کار مانع افزایش ناگهانی قند خون می شوند و به همین علت در کنترل بیماری دیابت یاشکر مفیدند

فیبرها با ایجاد حس سیری، باعث کاهش مصرف غذا شده و به کاهش وزن کمک می کنند -

میوه ها و سبزی ها نقش محافظتی در ابتلا به سرطان کولون و رکتوم دارند -

میوه ها و سبزی ها غنی از پتاسیم بوده و مصرف آن ها برای کنترل فشار خون و جلوگیری از ریتم های قلبی نامنظم موثرند -

میوه ها و سبزی ها به علت داشتن آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در مقابله با عوارض آلودگی هوا دارند -

نکات صحی در استفاده از میوه و سبزی

باقی مانده سموم دفع آفات بر روی میوه ها و سبزی ها می تواند احتمال بروز سرطان ها را افزایش دهد -

سبزی ها معمولا از طریق مدفوع انسان یا حیوان آلوده می شوند و علت آلودگی تماس با خاک یا آبیاری با آب آلوده است. بنابراین سبزی ها میوه ها را باید قبل از مصرف کاملا شسته و ضدعفونی کرد -

میوه ها و سبزی ها مانند و باد رنگ باید به دقت شسته شوند و حتی الامکان به صورت پوست شده مصرف شوند -

برای نگهداری میوه ها در یخچال باید توجه داشت هوا در اطراف همه قسمت های میوه جریان داشته باشد. بنابراین نباید میوه ها را داخل کیسه های نایلونی در یخچال گذاشت

برای نگهداری سبزی ها بعد از پاک کردن، شستن و ضد عفونی کردن، آنها را داخل یک پارچه تمیز بپیچید و بعد داخل یخچال بگذارید-

موقع جا به جا کردن و شستن میوه ها و سبزی ها باید مراقب بود پوست آنها زخمی نشود و ضربه نخورد. این کار باعث می شود که سبزی ها و میوه ها زودتر فاسد شوند

نکات تغذیه ای در استفاده از میوه و سبزی

تا جایی که ممکن است میوه ها و سبزی ها را به صورت خام مصرف کنید. زیرا حرارت، به ویژه اگر طولانی مدت باشد می تواند باعث از بین رفتن ویتامین های میوه ها و سبزی ها شود

سالادی را که با وعده های غذایی مصرف می کنید با فاصله کمی از سرو غذا آماده کنید. زیرا ویتامین های موجود در اجزای آن در معرض هوا تخریب می شوند

استفاده از چاشنی هایی مانند آب لیمو، آب نارنج، آب غوره و روغن زیتون برای سالاد بسیار بهتر از استفاده از سس های مایونز است. این سس ها حاوی مقدار زیادی چربی هستند که می توانند موجب اضافه وزن و چاقی شوند. می توان سس سالاد را در منزل با مخلوط کردن مقداری ماست کم چرب، آب لیمو یا آب نارنج یا سرکه، کمی فلفل و روغن زیتون تهیه کرد

از جوانه غلات و حبوبات مانند جوانه گندم و ماش همراه سالاد استفاده کنید. جوانه ها غنی از ویتامین ها به خصوص                                                           ویتامین C و املاح هستند

از میوه ها به عنوان میان وعده استفاده کنید. مصرف میوه های کامل بهتر از آب آن هاست -

در تهیه کمپوت ها از شکر اضافی استفاده می شود، بنابراین استفاده از میوه ها تازه به خصوص برای افراد دیابتی بهتر از کمپوت است

اگر از کنسرو سبزی ها مانند کنسروسمارق و … استفاده می کنید، آنها را با آب بشویید تا نمک اضافی آنها از بین برود -

از مصرف مقادیر بیش از اندازه فیبر در یک وعده غذایی بپرهیزید زیرا باعث دفع کلسیم، آهن، مس، منیزیم، روی و سلنیوم می شود -

با افزایش مقدار فیبر رژیم غذایی، باید آب بیشتری هم بنوشید

 

بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت صحت، مصرف ناکافی میوه و سبزی ها علت ۳۱ درصد بیماری های ایسکمیک قلب و ۱۱ درصد سکته های مغزی در دنیاست

باخوراک کوفته ‌ریزه پاستا

مواد لازم برای خوراک کوفته‌ ریزه با پاستا:

450 گرم گوشت ماشین شده  - یک عدد پیاز بزرگ-یک حبه سیر (له‌شده یا رنده‌شده)- 50 گرم یا یک پیمانه جعفری تازه خردشده- یک عدد تخم‌ مرغ -2 قاشق سوپ‌خوری روغن زیتون- 4 قاشق سوپ‌خوری پنیر پارمسان رنده شده-2 پیمانه از هر نوع پاستایی که آبکش‌شده-یک پیمانه خمیر تازه داخل نان فانتزی فرانسوی

مواد لازم برای سس خوراک کوفته‌ریزه با پاستا:

یک عدد پیاز خرد شده- 400 گرم بادنجان رومی خرد شده- 5 قاشق سوپ‌خوری ربب ادنجان رومی یک قاشق چای‌خوری پودر آویشن - 2 عدد فلفل سبز - نمک و مرچ به مقدار لازم

 طرز تهیه:

گوشت ماشین شده، سیر، پیاز، جعفری خرد شده، خمیر نان و نمک و مرچ را با هم مخلوط کرده و با دست خوب ورز دهید. سپس تخم‌مرغ زده‌شده را به آن اضافه کرده و دوباره مخلوط کنید.با این میزان مواد، 20 عدد کوفته‌ریزه آماده می‌شود. پس از اینکه مخلوط گوشتی را به صورت کوفته درآوردید، روغن زیتون را داخل تابه‌ای ریخته و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا کمی داغ شود، سپس کوفته‌ریزه‌ها را در روغن تفت داده و بپزید. کوفته‌ها را حین سرخ شدن، مرتب هم‌بزنید تا همه جای آنها کاملا سرخ شود و بعد آنها را به ظرف مخصوص فر منتقل کنید.

برای آماده کردن سس کافی است همه مواد مورد نیاز برای آن را با هم مخلوط کرده و روی کوفته‌ریزه‌ها بریزید. در ظرف را بگذارید و آن را داخل فر قرار دهید. فر را روی 200 درجه سانتی‌گراد یا 400 درجه فارنهایت یا شماره6 قرار دهید. مدت زمان لازم برای پخت این خوراک یک ساعت است. پس از پایان پخت، پنیر را روی خوراک بریزید و همراه پاستای آبکش‌شده سرو کنید. 

نکته: پس از گذشت نیم‌ساعت از پخت خوراک، یک بار مواد را هم بزنید.

چای سبز چگونه باعث کاهش وزن میشود؟ 

چای سبز به چهار روش شگفت‌انگیز باعث کاهش وزن می‌شود که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم

اگر در فرهنگ‌های آسیای باستان روی مصرف چای سبز تاکید فراوان می‌شد به خاطر خواص مفید و متعددی است که این نوشیدنی داراست.

طی جدید‌ترین نتایج حاصله محققان، چای سبز جدا از کمک به بیماران مبتلا به سرطان برخی دیگر از بیماری‌ها،‌ اضافه وزن را از بین برده و باعث تناسب اندام می‌شود

چای سبز به چهار روش باعث رسیدن به وزن ایده‌آل شما می‌شود.

روش اول

این نوشیدنی قدیمی دارای خواصی است که باعث سوزاندن چربی‌های اضافی در بدن خواهد شد. برای افرادی که دارای اضافه وزن بوده و از چاقی رنج می‌برند نوشیدن چای سبز نتایج قابل توجهی به همراه خواهد داشت چرا که از انتقال قند در میکروارگانیسم‌های چربی پیشگیری کرده و همزمان با کاهش سطح LDL، مقدار HDL را افزایش می‌دهد.

روش دوم

لازم است بدانیم متابولیسم بدن ما چگونه کار می‌کند. اگر دارای متابولیسم تنبلی باشیم به راحتی استعداد چاقی خواهیم داشت و اگر متابولیسم ما از سرعت بالایی برخوردار باشد تقریبا می‌توانیم هرآنچه می‌خواهیم بخوریم بدون آن که وزنی به ما اضافه شود. چای سبز سرعت متابولیسم را افزایش داده و از این طریق باعث کاهش وزن در شما خواهد شد.

روش سوم

با افزایش سن، میزان قند در بدن افزایش می‌یابد. این عامل هیپوگلیسمی (افت قند) در بدن به سلول‌های چربی تبدیل می‌شودخوشبختانه چای سبز به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌های فراوان در خود نه تنها به کند شدن روند پیری کمک خوبی می‌کند بلکه به خاطر وجود پلی فنول‌ها و پلی ساخاریدها، به کاهش سطح قند خون نیز کمک موثری می‌کند.

روش چهارم 

معمولا در فراز و نشیب‌های زندگی مواقعی بوجود می‌آید که بسیاری افراد را دچار استرس می‌کند و کم نیستند کسانی که در شرایط استرس‌زا به خوردن روی می‌آورند غافل از این که دچار اضافه وزن می‌شوند. در این شرایط با یک راه طبیعی یعنی نوشیدن چای سبز می‌توانید با این مشکل مبارزه کرده و از استرس خود بکاهید.

 این نوشیدنی را خود در خانه میتوانید تهیه کنید

شیر یا آب نارگیل دارای خواص بسیاری بوده که تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن از جمله آن‌ها به شمار می‌رود

شیر نارگیل از آن دسته میوه‌های مغذی است که بسیاری از درد‌های داخلی و خارجی بدن را درمان می‌کند. این نوشیدنی را می‌توانید خود در خانه نیز تهیه کنید.

خواص تغذیه‌ای و دارویی شیر نارگیل عبارتند از دارای مواد مغذی است.

شیر نارگیل حاوی مقادیر بسیاری ویتامین، مواد معدنی و الکترولیت شامل پتاسیم، کلسیم و کلرید است

دارای چربی‌های اشباع شده است.

چربی‌های اشباع شده در شیر نارگیل از اسیدهای چرب زنجیره متوسط و کوتاه تشکیل شده که بدن، خیلی سریع آن‌ها را به جای ذخیره کردن به عنوان چربی به انرژی تبدیل می‌کند. از این رو با این که این نوشیدنی سرشار از چربی‌های اشباع شده است به کاهش وزن کمک می‌کند.

دارای اسید لوریک است

نیمی از اسیدهای چرب با طول زنجیره متوسط در شیرنارگیلاز اسید لوریک تشکیل شده که ضد ویروس، ضد باکتری، ضد میکروب و ضدپوپنکهاهستند. شیر نارگیل موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

تسکین دهنده بسیاری از دردها است شیر نارگیل نشانه‌های بسیاری از بیماری‌ها از جمله گلودرد و زخم معده را تسکین می‌دهد. برای مراقبت از پوست و مو به کار می‌رود از شیر نارگیل در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و مو به عنوان مرطوب کننده و درمان کننده پوست‌های خشک و نیز دانه‌های پوستی استفاده میشود.

 

آشنایی با خواص 10 ماده غذایی برای تقویت هوش

بهتر است از غذاهایی که ارزش غذایی ندارند پرهیز شود. غذاهایی که تنها باعث چاقی می‌شوند نه تنها حافظه را تقویت نمی‌کنند، بلکه کلسترول خون را نیز افزایش می‌دهند

به گزارش ایسنا، 10 ماده غذایی وجود دارد که می‌تواند برای تقویت هوش شما و فرزندان‌تان بسیار مفید باشدج

اسفناج به دلیل برخورداری از بافت‌های گیاهی از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که از اسفناج و سبزی‌های سبز دیگر استفاده می‌کنند، پیر شدن سلول‌های‌شان را به تاخیر می‌اندازند. اسفناج به دلیل آنزیم‌های موجود در برگ‌هایش، سیناپس بین سلول‌ها را تسهیل می‌بخشد و هوش را تقویت می‌کند.اسنفاجاز ماده دارویی به نامفولیک  اسید برخوردار است که در جهت تقویت حافظه موثر است. اسفناج همچنین برای مبتلایان به عارضه قلبی بسیار مفید است. اسفناج حاوی مواد آنتی اکسیدان نیز است.ه

قهوه از موادی مانند آنتی اکسیدان‌ها، آمینو اسید، ویتامین و مینرال برخوردار است؛ به ویژه اگر دانه‌های قهوه را دم کنید و بخورید در جهت تقویت حافظه بسیار مفید است. کافئین قهوه در جهت تقویت حافظه مفید است. قهوه همچنین ضد آلزایمر است و با مصرف مداوم آن دچار آلزایمر نخواهید ش

غلات مانند لوبیا،نخود فرنگی و عدس از روغن بسیار مفیدی برخوردارند که در جهت تقویت حافظه لازم استسبزیجات

میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان‌های بسیار مفیدی هستند. میوه و سبزی‌جات بسیار برای تقویت حافظه مفیدندغ

تخم مرغ ماده بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه است؛ به ویژه این که مادران باردار هنگام بارداری و زمانی که جنینی را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف کنند در هوش فرزندشان بسیار موثر استماست

آیا می‌دانید یک پیاله ماست  دارای امگا 3 و دی اچ ای است. امگا 3 و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه است. اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف کند، تاثیر بسیاری بر روی رشد او داردبه

این میوه ماده دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید است. با این که انبه میوه‌ای چرب است و دارای بافت‌های چربی است اما باعث می‌شود که گردش خون تسریع یابد. هنگامی که گردش خون سریع‌تر شود باعث می‌شود خون بیشتری به مغز برسدو

محققان استرالیایی به تازگی دریافته‌اند موادی مانند کربوهیدرات‌هایی که به وفور درکچالویافت می‌شود، باعث تقویت حافظه می‌شوند

ماهی نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که باعث تقویت و رشد سریع‌تر سلول‌های مغز و در نتیجه باعث تقویت حافظه می‌شود. ماهی برای عارضه قلبی نیز مفید استت

 

شکلات نیز یکی دیگر از موادی است که باعث تقویت حافظه می‌شود. البته بهتر است شکلات‌هایی را مصرف کنید که یا تلخ هستند و یا حاوی شیر باشند

 

 کبابی ازگوشت  دال نخود

مواد لازم

گوشت چرخ كرده 300 گرم

پیاز درشت 1 عدد

آرد نخود  300 گرم

نمك ومرچ و زردچوبه به اندازه لازم

آب به میزان لازم

روغن جهت سرخ كردن به اندازه لازم

تخم مرغ 3 عدد

زعفران 1/2قاشق چایخوری

  طرز تهيه

 

گوشت چرخ كرده را با پیاز و تخم مرغ و آرد نخود و زعفران و نمك و مرچ و زردچوبه مخلوط كرده آب را اضافه می كنیم تا مایه نسبتاٌ شلی مانند ماست سفت بدست آید . سپس روغن را داغ كرده و با ملاقه یا قاشق كمی از مایه را در روغن انداخته می گذاریم یك طرف آن طلایی شود و بر می گردانیم سپس طرف طرف دیگر را سرخ می كنیم

سبزی با سینه مرغ 

مواد لازم

نود سبزيجات= يک بسته

سينه مرغ و کدو و مرچ دلمه ای و تخم مرغ= از هر کدام يک عدد

آرد سوخاری= چهار قاشق سوپخوری

نمك و مرچ و آرد سفید= به ميزان لازم

طرزتهيه

خيلي‌ها درست كردن  را سخت مي‌دانند اما اصلا اين‌گونه نيست با من همراه شويد تا براي‌تان  سبزيجات با مرغ‌سوخاري را آموزش دهم. آن موقع خواهيد ديد چقدر راحت است و از دست‌ پخت خود لذت مي‌بريد

 

سينه مرغ را به قطعات مكعبي برش زده و به آنها نمك ومرچ مي‌زنيم. ابتدا در آرد سفيد بعد تخم‌مرغ و سپس در آرد سوخاري غلتانده و در كمي روغن سرخ مي‌كنيم و كنار مي‌گذاريم. كدو را نگيني خرد كرده و در مقداري روغن سرخ مي‌كنيم و مرچ دلمه‌اي خردشده را هم به آن افزوده و كمي تفت مي‌دهيم.  سبزيجات را با دو ليوان آب‌جوش مخلوط مي‌كنيم و به مدت سه دقيقه حرارت مي دهيم تا نرم شود و سپس آبكشي مي‌كنيم. مي‌توانيد  را با مرغ و كدو مخلوط كرده و سرو كنيد يا ابتدا سبزی را در ظرف سرو كشيده و روي آن فيله مرغ و كدو بريزيد

رولت گوشت و سمارق

مواد لازم

پیاز 1 عدد متوسط

گوشت رست بیف 250 گرم

سمارق ورقه شده 400 گرم

جعفری خرد شده 10 شاخه

نعناع خرد شده 5 شاخه

رب بادنجان رومی 1 قاشق غداخوری

تخم مرغ 4 عدد

آرد سفید 4 تا 5 قاشق غداخوری

پنیر پیتزا 100 گرم

زعفران به میزان لازم

نمک ومرچ سیاه به میزان لازم

طرز تهيه

پیاز را به صورت خلال شده سرخ میکنیم و سپس گوشت را اضافه کرده به همراه کمی نمک ومرچ سیاه تفت میدهیم . در مرحله بعد سمارق  های ورقه شده را می افزاییم . شعله گاز باید زیاد باشد تا سمارق آب نیاندازد . سپس نعناع و جعفری خرد شده و رب را اضافه کرده و کمی تفت می دهیم . نصف گیلاس آب را به مواد افزوده و شعله گاز را کم میکنیم . کمی زمان میدهیم تا آب مواد تقریبا کم شود

برای درست کردن خمیر رولت ، آرد را در کاسه گودی ریخته و توسط کمی آب سرد رقیق می کنیم تا مایع صاف و یکدستی حاصل شود . تخم مرغ ها را شکسته مقداری نمک و زعفران افزوده و با همزن میزنیم تا حباب های ریز روی سطح مایع دیده شود . سپس مخلوط حاصل را در یک ماهی تابه مستطیل شکل ریخته و درب آن را میگذاریم

توچه داشته باشید که این مرحله بسیار کوتاه است و زمانی که مخلوط کمی خود را گرفت از روی گاز بر میداریم . اکنون مخلوط سمارق و گوشت را روی خمیر رولت پهن کرده و پنیر پیتزا روی آن می پاشیم 

از یک سمت خمیر را رول کرده و توسط خلال لبه آن را محکم می کنیم . سپس برای چند دقیقه کوتاه داخل فر یا روی گاز برشته می کنیم

 

امیدوارم لذت ببرید

کلوچه گوشت

مواد لازم

سیر 2حبه – مغز نان باگت 1/2پیمانه – شیر 1-2 پیمانه – پیاز متوسط یک عدد – تخم مرغ یک عدد – گوشت چرخ کرده 500گرم – جعفری خرد شده 2قاشق سوپخوری – رب بادنجان رومی 1 قاشق سوپخوری – روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم – نمک و مرچ و ادویه جات به مقدار کافی – پنیر گودا و یا پنیر پیتزا 100گرم

طرز تهیه

مغز نان باگت را در شیر خیس می کنیم . پیاز را درشت رنده کرده و در کمی روغن تفت می دهیم ، سیر را ریز خرد کرده و به آن اضافه می کنیم. گوشت چرخ کرده را ورز داده تا چسبندگی پیدا کند بعد مواد سرخ شده و مرچ و ادویه و مغز نان خیس شده با تخم مرغ را به گوشت اضافه کرده و ورز می دهیم . مواد که خوب با هم آغشته شد مقدار کمی از آن را برداشته و به شکل کلوچه در می آوریم که حدوداً 10 تایی می شود با این مواد درست کرد، بعد کلوچه ها را در سینی فر قرار داده و رویشان پنیر رنده شده می ریزیم بعد سینی را در فری که قبلاً روشن کرده و با 350 درجه فارنهایت گرم نموده ایم  در طبقه وسط می گذاریم و بعد از 15 الی 20 دقیقه از فر در آورده و تزیین می کنیم . اکنون کلوچه گوشت آماده خوردن است

دلده

طوریکه شما میدانید  دلده  را میتوانم با حبوبات مختلف مانند

 لوبیا ، نخود ، ماش  و  ترکاری ها  مانند کچالو، زردک

 ، شلغم با گوشت قاق ودنبه و بدون گوشت شکل عادی و قاشقی

  طبخ کنی  

 مواد لازم

۱- گندم دستاز شده 

 ۲- روغن  بقدر لازم

۳- پیاز بریان یک قاشق کلان

۴- رب رومی یک قاشق کلان

۵- مرچ نمک و مساله به قدری ضرړرت

۶- چکه و سیررا مخلوط کنید .

طرز تهیه

 دلده را زیرداغ طبخ نموده . گندم را آبکش نموده چند ساعت

 قبل تر کنید . سپس ابتدا روغن را داغ کنید

 رب رومی و مساله را علاوه کنید . سپس به قدرلازم آب بیاندازید

مرچ ونمک و گندم را علاوه کنید . الی نرم شدن گندم مواظب باشد

حرارت را خیلی ملایم بگذارید . همین غذای مطمین شدید نرم شده

قدری آب ریخته بگذارید . دم بگیرید . و به روغن بیاید

سپس دلده را به غوری ها کشیده رویش چکه ریخته و قدری روغن

زرد یا نباتی  را داغ کنید و رویش بی اندازید 

مواظب باشید ته دیگ نچسپد . زیرا دلده زود ته دیگ میچسپد    

 دوپیازه

مواد لازم

۱- گوشت گوسفند یک کیلو

(ران  ، کمر،  دست )

۲- پياز سفید اندازه متوسط دوکیلو الی دونیم کیلو

۳- روغن بقدر لازم

۴- مرچ سیاه

۵- نان خاصه گرم 

۶- ۱۰۰ گرام  دنبه بهتر است .

طرز تهیه دوپیازه

گوشت را شسته پرده اضافی اش را دور کنید . با پیاز و نمک یخنی با آب کم  ) طبخ نماید . گوشت نرم گردد اما  نشاردپیازسفید را پوست گرفته به اندازه های یک برابر حلقه حلقه توته نماید  روغن را داغ نموده پیازو دنبه توته شده را علاوه کنید قدری حرارت دهید همین که پیاز روغن را به خود گرفت  روی به گلابی شدن بود

 ابتدا تنها گوشت را بالای روغن انداخته کمی بگذارید . گوشت وروغن حرارت بیبند . بعداً قدری از آب یخنی تیره باشد . بالای دوپیازهریخته و حرارت را کم نماید . و برای۲۰ الی ۳۰ دقیقه مانند برنج

بگذارید دم بگیرید . در جریان اگر آهسته آهسته دیگ را چرخ دهیدحرفی نیست . ته دیگ نسوزد

دوپیازه را به غوری ها کشیده رویش مرچ سیاه پاش دهید چند برگ گشنیز تازه هم برای زینت غذا روی غوری بگذارید و با نان گرم نوش جان نماید

اشتها خوب  در موسم سرما از ظرف های گرم کننده استفاده کنید

نوت

دوپیازه غذای لذیذ ماست به شکل گرم و سرد سرویس میشود دوپیازه گرم به مهمانی ها تعداد زیاد نباشد و یا روزانه طبخ وصرف میکنند دالنخود دار و بدون دالنخود تهیه میدارند و دو پیازه سرد غذایست در محفل های رسمی یا عصریه سرویسمیگردد

بریانی

مواد لازم

  برنج باسمتی ۵ پیمانه -نظر به کیفیت اش شسته ،خیس کنید

  سینه مرغ یک کیلو  - روغن مایع  ۱۷۵ الی ۲۰۰گرام

  روغن مایع  ۱۷۵ الی   -  ۲۰۰گرامروغن آفتابپرست

  پیازدو عددکلان، پیازمتوسط   سهالی چهار عدد  -رومی تازه ۴ عدد ی

 ( رب رومی یک قاشق کلان)( سیر کوبیده گی یک قاشق خورد - ماست ۲۰۰ گرام - نوک قاشق زعفران ساییده گی

با یک گیلاس آب = ۲۰۰ ملی لیتر دم کنید

مصالحه بریانی پلو ۵۰ گرام - نمک به قدر لازم

 - آب برای ابکش برنج

طرزتهیه

برنج رادوالی سه ساعت قبل پاکیزه شسته ، تر کنیددر بین دیگ گنجایش آن را داشته باشد معه آب و نمک جوشانیده صاف کنیدالی نرم شدن برنج از وقت استفاده کردهسینه مرغ لقمه یی توته کرده برای مدت پنج دقیقه  سرخ کنیدسپس سیر را علاوه کنیدسپس رب رومی بعدا مصالحه بریانیبعد از چند سر دور دادن ماست و پیازبرای مدت ۵ دقیقه بگذارید سپس زعفراندم شده را علاوه کنیدآب روغن بریانی پلو ما آماده گردیدبرنج را فراموش نکنیدهمین به اندازه کافی نرم گردید آب آن راصاف کرده دوباره بین دیگ ریخته آب و

روغن تهیه شده رابالایش ریخته آهستهکفگیر بزنیدسرپوش دیگ رابا ستک پیچانیده برنج رابرای مدت ۳۰الی ۴۰دقیقه باحرارتملایم دم دهید

مصرف شکلات سیاه

 در مصرف شکلات، سلیقۀ فرانسوی ها متفاوت از مردم بقیۀ کشورهاست چرا که 30% از شکلات مصرفی فرانسوی ها، شکلات سیاه است، در حالی که مصرف این نوع شکلات در سایر کشورها تنها 5% است

علاوه بر علاقه به مصرف شکلات سیاه، شکلات ورقه ای چهارمین خوراکی عمده در بازار مواد غذایی فرانسه محسوب می شود. مصرف متوسط روزانه، شکلات ورقه ای، برای کودکان 5/3 گرم و برای بزرگسالان 6/5 گرم است

می دانیم که شکلات سیاه از خمیر کاکائو، روغن کاکائو، شکر وعموماً لسیتین ( که قابل  جایگزینی روغن کاکائو است) تهیه می شود

فواید بسیار شكلات سیاه

پروتئین شکلات در خمیر کاکائو یافت می شود، با این که مقدارش بسیار ناچیز است، در تأمین سهم پروتئین روزانه نقش دارد

لیپیدها در ماده چرب شکلات وجود دارند. آنها از روغن کاکائو که در خمیر کاکائو وجود دارد، حاصل شده اند. کیفیت لیپیدها و ترکیب اسیدهای چربشان بسته به درصد کاکائو و وجود داشتن یا وجود نداشتن شیر متفاوت است. کلسترول که در چربی های حیوانی به مقدار فراوانی وجود دارد، درروغن کاکائو میزانش بسیار اندک است

در شکلات سیاه، مقدار چربی بسیار کمتر است زیرا شیر ندارد. در بین دیگر چربی های شکلات، فیتُسترول یافت می شود که در کاهش میزان کلسترول خون نقش دارد

کربوهیدرات های شکلات سیاه ناشی از شکر اضافه شده به آن است (شکلات سیاه با 70% کاکائو، حاوی 30% شکر است) و در خمیر کاکائو نیز اندکی شکر وجود دارد

ضمناً، شکلات ها تعادل دیابت را برهم نمی زند. اگر به میزان منطقی مصرف شود، می تواند با اندازۀ شکر مجازش احساس لذت از شیرینی را بعد از غذا به افراد دیابتی بدهد

فیبر، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها

مواد لازم

۱- برنج باریک اعلی ۴ پیمانه  

۲- روغن ۲۰۰ گرام

۳- یک قاشق کلان بوره

۴- مصالحه دیگ

۵- آب

۶- نمک

طرز طبخ

هنگام طبخ آب برنج را صاف میکنمدیگ  را معه آب و نمک روی حرارت گذاشتهمیگذاریم آب بجوشسپس برنج راعلاوه میکینم.آب باید زیادباشد دانها برنج باهم نچسپدهمین که دانه ها برنج مغز نداشت .آب آنرا ذریعهء چلو صاف، برطرف میکنمروغن را داغ نموده  بوره را بالای روغنریخته و با حرارت خفیف میگذاریم

بوره رنگ نصورای را به خود  بگیریدبوره  تهیه شده را در وسط برنج و روغنرا به تمام حصه ها برنج                      می اندازیمحصه بوره ریخته گی را کمی شور دادهرویش رابا برنج سفید میپوشانیممقداری  آب و  نمک   در بین کرایی روغنتهیه نموده روی برنج می اندازیمگرممصالحه را اضافه نموده روی برنج  حفره

ها ایجاد نمایدسر دیگ را با دستمال پاکیزه و یا ستکپیچانیده سر دیگ را محکم ببندیدناگفته نماند بعداز پنج دقیقه به ته دیگتوجه کنید.آواز ترق ترق را شنیدیدحرارت را خفیف کنیدکم از کم برای مدت ۳۰ دقیقه بگذاریدبرنج دم بکشدهنگام سرویس برنج را شورداده در بینغوری ها میکشیم طرز تهیه چلو با تصاویر 

 برنج آبکش شده

قابلی پلو

قابلی پلویکی از مهم‌ترین اقلام آشپزی افغانی است. این پلو ظاهراً از هنر آشپزی ترک‌تباران افغانستان سرچشمه گرفته و به‌تدریج در بین اقوام دیگر این کشور جایگاه خود را یافته است. امروزه تمامی مردم افغانستان با این غذای لذیذ آشنا هستند.

طرز تهیه:

قابلی پلو یک غذای سنتی افغان‌هاست که از برنج باریک، گوشت یخنی گوسفند، زردک، کشمش، خسته و پسته تهیه می‌شود. قابلی پلو در سمت شمال افغانستان بیشتر رواج دارد و به‌طرز متفاوت پخته می‌شود. برنج قابلی پلو ازبکی صاف نمی‌شود و آن را در دیگ‌های چودنی می‌پزند در پختن قابلی ازبکی از روغن کنجد و زغر استفاده می‌شود که مزه و طعم خاص دارد.

تزئین برنج

 امروزتزیین برنج سه رنگ را برای شما عزیزان مینوسم

چلو سفید است با زرده پلو و یاقوت چلو تزیین  گردیده است

 مواد لازم

۱- برنج باریک اعلی باسمتی یا لونگی چهار گیلاس

۲- روغن بقدر لازم

۳- پیاز دو عدد متوسط

۵- زعفران

مقدار کم زغفران را یا سه قاشق آب دم کنید .

۶- مساله برنج

۷- نمک

۸- آلوبالو بدون خسته

۹- بوره  نیم گیلاس

۱۰ - آب

۱۱- خلال پسته و بادام

در صورت خواهش  برای مدت کوتاه با روغن تفت دهید .در غیردر گوشه دیگ   به طور جداگانه روی برنج بگذارید .

طرزتهیه

برنج را چند ساعت قبل شسته و تر میکنیم . سپس دیگ گنجایشبرنج را داشته باشد . آب ونمک دو قاشق روغن ریخته بالایحرارت قرار دهیدهمین که جوشید.  آب برنج را صاف کرده بالایش علاوه میکنیم

زمان صاف کردن برنج وقتی است روی آب قف کند و دانه هایبرنج  مغز نداشته باشند -  خیلی نرم هم نباشد

و برنج صاف و به سه حصه تقسیم کنید .  دو حصه را دوبارهداخل دیگ انداخته بالای مناصفه آن زغفران دم        کرده را علاوهکرده مخلوط میکنیمسپس آب و روغن و مساله را علاوه میکنیمو برنج را دم میدهیم 

یا قوت چلو

با گوشت مرغ در محفل ها رسمی  طبخ میگردد تهیه اش میگذاریم برای پست های بعدی

 اگر با آلو بالو رنگ بدهیمآلوبالو را هسته گرفته رویش بوره ریخته و برای چند ساعت بگذارید

آب جدا کند . اگراز البالو فریز شده استفاده نمایدهم میشود قدری روغن را داغ میکنیم . آلوبالو تهیه شده را                علاوه میکنیمبرای چند دقیقه تفت میدهیمبرنج متباقی رادر دیگ جداگانه با آلوبالومخلوط و دیگ را دم میدهیم موظب باشید آلوبالو و برنج را طوری باهم کت کنید که آلوبالو ها به ته دیگ نرسند

بعد از اینکه برنج ها دم کشیدند . اول برنج سفید و اطرافش یاقوت چلو

میکشیم . با زرده آراسته رویش خلال می اندازیم   

ماش پلو

ماش پلو غذا مزه دار افغانی است . به چند طرق مختلف  برای ذایقه های مختلف تهیه میگردد. از جمله میتوان ماش پلو گوشت دار ، ماش پلو اشق دار ، ماش پلو خرما دار ، ماش پلو رومی دار ، را یاد آورنمود . ماش پلو به طریق صافی و دم پخت طبخ میگردداینـک من پـلو تخـم دار را برای شما عـزیـزان میـنـوسـم و طرز طبخ متباقی را در پست های آینده انشالله برای شما عزیزانمیگذارم  

ماش پلو تخم دار

 مواد لازم

 ۱- برنج باریک اعلی ۴ پیمانه

 ۲- ماش یک پیمانه

 ۳- روغن بقدر لازم طی  دو مرحله

 ۴- پیاز دو عدد  بریان گردد

 ۵- نمک بقدر لازم

 ۶- چهار مساله

 ۷- تخم  نظر به تعداد فامیل و یا سر دو نفر یک عدد تخم !

طرز تهیه ماش پلو

 . برنج را قبلا چند آب پاکیزه شسته و تر نماید . ماش را شسته وکمی حرارت دهید . کاملا نرم نگردد

 . تخم ها آبپز کنید . کاملا سفت شوند پیاز را معه روغن در بین دیگ طلایی بریان کنید . پیاز رااز روغن

کشیده بگذارید سرد گردد . و بکوبید بالای روغن آب و نمک  و بقدر که برنج لازم دارد ریخته  بگـذاریـد . به جوش بیایـد . پیاز بریـان را نیز اضافـه کنید آب برنـج و ماش را بر طرف نموده بالای آب جوش بی اندازید بگذارید  . آب برنج خشک شودبرنج را پهلو گردان نمودن روی برنج حفره ایجاد  مقدارآب برای دم گرفتن  برنج انداخته و  مساله را ریخته برنج را برای نیم ساعت باحرارت خفیف  دم دهیدحین سرویس غذا مقدار روغـن را داغ نموده روی مـاش پلوبی اندازید    و برا ی چند دقیقه بگذارید برنج را با غوری ها کشیده تخم را پوست کنده به شکل دلخواه توته نموده روی برنج بگذارید

 

غذا را سر سفره با ماست و سالند ها دیگر لازم میداند .با عزیزان تان نوش جان کنید  

طرز تهیه نرگس کباب

مواد لازم

۲۵۰  گرام گوشت  سرخی  گاو

تخم مرغ 10 عدد

 پیاز متوسط دو عدد

 چهار قاشق آرد نخود

 سه چهار حبه سیر

 نمک و روغن بقدر ضرورت

 تخم گشنیز  یک قاشق نان خوری

 مرچ تازه یا خشک

  یک مقدار دالچینی اگر دوست دارید در غیر آن لازم نیست

طرز تهیه نرگس کباب

ابتدا تخم ها در بین ظرف با آب سرد روی حرارت بگذارید   کاملا سخت گردد  تخم را به حال خودش گذاشته شما پیازو سیر و گوشت را  کوفته ـ چرخ ) نمایدیک قاشق نان خوری تخم گشنیز نمک و چهار قاشق آرد نخود را با گوشت کوفته شدهخوب مخلوط نماید زمانیکه از سفت شدن تخم مطمین گردید ، تخم را از آب  جوش گرفته بگذارید سرد شوند و یا آب سرد روش بی اندازید. پوست تخم را برطرف نموده  مطابق تصویر

اطراف آن را با گوشت بپوشانید در کرایی  کوچک قدری روغن بریزید . روغن بالاتر از نرگس ها باشد . همین سرخ نمودننرگس های تمام شده از وسط دو حصه نموده به شکل دل خواه تان با سلاد و ترکاری ها

آراسته به روی سفره بیاورید  

مکرونی لوبیا دار

 مواد لازم

  مکرونی ۲۰۰ گرام

 گوشت مرغ ۲۰۰ گرام

  روغن دلخواه

  رومی یا رب رومی  یک قاشق کلان البته از رب ها غلیظ

  سیر دو سه حبه

  متر( پلی ) ۱۰۰ گرام

 زردک یک دو عدد

 جواری کانسرو ۱۰۰ گرام

 آب

 مساله کوری نیم قاشق خورد

اگر موجود نباشد حرفی نیست . باز هم سوپ ما خوشمزه است 

طرز تهیه

در بین بادیه روغن را بگذارید . داغ گردد . سیر ، رومی را علاوه نموده بگذارید . به روغن بیاید گوشت مرغ  را هر حصه را دوست دارید . علاوه برای ۱۰  دقیقه بگذارید. اگر از ران و بال ها استفاده میکنید . بهتر است قدری آب نیز

 علاوه نماید . سینه مرغ خودش آب  می اندازد سپس مقدار آب را بیشتر نموده بگذارید به غلیان بیاید . مکرونی،

زردک خورد شده  را  نمک  و مساله راعلاوه نماید . اجازه دهید مکرونی نسبتا نرم گردد .  در آخرین لحظات غذا ما رو به پخته شدن باشد متر را علاوه برای ۵ دقیقه بگذارید مکرون و مترنرم شوند . حین سرویس نمودن جواری کانسرو را علاوه و غذا را سرویس نماید . غذا ما که سوپ مکرونی . بود آماده است      

   سوپ را خیلی کم روغن تهیه میکنید. اکثرا از رب رومی استفاده میکنند . سوپ خیلی کم  روغن ولی خوشمزه تهیه شود  وهمچنان در سوپ اگر پیاز را مورد استفاده قرار دهم . ازپودر پیاز و یا  پیاز طلایی بریان شده باشد  استفاده کنید

  متر  یا پلی گوشت مرغ  ران مرغ کانسرو جواری  زردک ماکرونی

طرز تهیه شعله زرد

 مواد لازم :

 ۱- برنج لک ۱۰۰۰  گرام

۲ بوره (شكر  ۱۳۰۰  گرام

۳- رنگ شیرین به قدر ضرورت

۴- نمك بسیارررر کم

۵- گلاب  يك گیلاس

و یا هیل چای یک قاشق چای خوری

۶- خلال بادام ۱۰۰  گرام

۷- پودر پسته یا خلال پسته

۸ و دارچين بقدر ضرورت

۹- آب هفت لیتر

طرز تهيه شله زرد

برنج را شب قبل خواب بشوييد تا آب آخرين بار آن كاملاً صاف و زلال باشد . وبا آب که  بالاتر از سر برنج باشد تر نماید فردا در بین دیگگنجایش برنج شکر و آب را داشته باشد هفت لیتر آب و رنگشیرین به اندازه ی که رنگ دلخواه ی شما حاصل گردد . را  ريخته و بگذاريد. جوش بيايد، بعد برنج را اضافه كرده و آن را هم بزنيد تا بجوشد و مرتب برنج را به هم بزنيد تا تهنگيرد. همین دانه های برنج رو به نرم شدن رفت شعله را ملايم كنيد  تا دانه های برنج  به آهسته گی  نرم شود .  و مغزنداشته

باشد .  شكر را در اين مرحله اضافه كنيد. و شله را کفگیر بزنید. بوره مخلوط گردد. خلال بادام را شسته، با هیل پودر شده  و یا گلابنیز علاوه نموده بگذارید دم راست نماید چون شله زرد معمولاً زود ته مي گيرد، بعد از اضافه كردن شكر بايد مرتب هم بزنيد. كه اين مشكل پيش نيايد. اگر احساس كرديد شله زرد شما كمي سخت شده، مي توانيد كمي آب جوش به آناضافه كنيد يا آن كه  دیگ  و درداخل داش (فر ) با حرارت ملایم   قرار دهيدهنگام میخواستید شله را در ظرف ها کشید

. بعدا  شله زرد آماده شده را در ظرف بزرگي كشيده و بعد ازده دقيقه سطح آن را با پودر پسته و دارچين تزئين كنيد 

 و بگذاريد خنك شود

 طرز تهیه کریم  ، کریم لول

یک پاکت را با یک گیلاس مقدار بوره و هیلتوسط مکسر تا وقتی مخلوط میکنیم که کریم آماده گردد کریم را به رول ها از قسمت سر وآخرش داخل نماید باید بگویم گاهی با مکس نمودن کریم به شکل چرب مسکه مانند و آب تقسیم میگردد. آب اش دور و کریم اش را مورد استفاده قرار دهید و اگر هیل و بوره را از اول  یکجا مکس نکنیم . کریم نورمال بدست میاید به هر دو طریق خوشمزه است کریم رول های بسیار لذیذ آماده نوش جان نمودن است

روت

 مواد لازم

 آرد سفید ۱۰۰۰ گرام  =   به هفت گیلاس

  تخم ۴ عدد

 بوره  ۲ گیلاس  =   به ۴۰۰ گرام

  روغن مایع یک ونیم  =  به ۳۰۰ ملی لیتر

 یک پاکت  ‌بک پلور

 و یا یک قاشق ماست خوری  سودا پولی

 شیر گاوی یک برسه حصه گیلاس

  خاشخاش

  سیاه دانه

طرز تهیه روت

  بعد از این از سالم بودن تخم اطمینان حاصل کردیم آن را در بین ظرف مناسب انداخته برای مدت  ۲ دقیقه مکس میکنیم  چهارقاشق  کلان از آن برداشته علیحده نگهمیداریم

( در اخیربه روی روت میمالیم )

   سپس  بوره علاوه نموده مکس نماید  در این مرحله   شیر داغ را اضافه کرده مکس میکنم که بوره  کاملا حل گردد .-    روغن را  اضافه نموده باز هم مکس میکنیم .  مواد مایع خمیر کاملا اماده است . نوبت آرد و بک پلور است. -  آرد را کم کم اضافه کرده مکس میکنیم. قبل از اینکه مواد خمیر غلیظ گردد بک پلور ریخته سپس متباقی آرد را کم کم  علاوه میکنم وقتی دیدم دیگر مکس به راحتی دورنمیخورد مکسر را کنارگذاشته کم کم با دست آرد ریخته و خمیر را مشت میزنیم ـ خمیر روت باید خوب مالش داده شودـ روی خمیر را پلاستیک گرفته برای ۲۰ دقیقه الی گرم شدن داش  اجازه دهید خمیر استراحت کند کاغـذ مخصوص  کیک پزی را به پتنوس داش هموار نموده روغن چرب کنید خمیر را به طور منظم و یکسان روی پتنوس داش چهارکنج پهن کرده روی روت را بانقش دلخواه ی خویش  تزیین نموده فراموش نکنید باید هر مرتبه کوبه را به آرد باید فرود ببرید .این کار باعث میشود کوبه به روت نچسپیده و نقش ظریفتر میاید رویش خاشخاش سیاه دانه ؛ خلال بادام ؛ یا دانه کنجد پاش میدهیم  پتنوس داش را به طبقه وسطی داش قرار میدهم . طرز تهیه کیک روت  مرحله به مرحله با تصاویر که با شما  حرف میزند

 روت کم روغن

مواد لازم

۱- آرد ترمیده یک کیلو گرام

۲- تخم سه عدد

۳- بوره یک و نیم گیلاس

۳- روغن یک گیلاس

۴- شیر یک گیلاس

۵- بک پلور داکتر هوتکار یک پاکت

۶- هیل یک قاشق خورد

طرز تهیه

دو عدد تخم را مکس میکنم . کف کند . سپس بوره را علاوه میکنم و مکس میکنم . بعدا یک گیلاس شیر( در هوای سرد شیر را داغ کنید ! ) می اندازیم

و مکس  میکنیم . بعدا روغن  علاوه میکنم سپس  آرد و بک پلور را اضافه میکنیم

تا وقتی مکس میکنیم که مکسر دیگر  به راحتی دور نخورد بعدا  کم کم آرد علاوه نموده با دست خمیررا مشت کنید خمیر باید نرم باشد به راحتی هموار گردد داش به درجه 200 داغ میکنم الی گرم شدن داش خمیر را به قالب هموار نموده نقش میدهیم

و از همین مقدار خمیر دو عدد روت میپزیم . و یا هم یک روت چهارکنجه همین روت ها پخته شد در لحظات آخیر تخم سومی را با قدر آب بهم  میزنیم .روی روت ها میمالی

بغلاوه

مواد لازم

  خمیر تازه دوبسته

  چار مغز ۲۰۰ گرام

  هیل یک قاشق چای خوری

  پسته کوبیده گی ۱۰۰ گرام

  بوره  دو گیلاس / شکر

  آب سه  گیلاس

۷ یک مقدار بسیار کم جوهر لیمو یا دو سه قطره آب لیمو

طرز تهیه

قالب داش را کاغذ هموار نموده خمیر تازه را به منظم به رویآن قرار دهید.  بالای خمیر چار مغز میده شده کاملا پودر نشدهباشد. با یک مقدار بوره  به تمام حصه به طور مساویانه پاش دهید. بسته خمیرتازه دومی باز نموده  بالای خمیر تازه اولی که روی آن بوره وچار مغزانداخته ایم  گذاشته توسط دست کمی بالای خمیر فشار وارد کنید تا خمیر اولی با خمیر دومی بچسپد . خمیر هارا توسط کارد به شکل لوزی یا

 چارکنجه برش نموده برای ۳۰ دقیقه به در طبقه وسطی داش به حرارت   ۱۷۵ سانتی گریت درجه میگذاریم بعد از اینکه ازپخته گردید. قبل از سرد شدن قیام آماده شده

را بروی آن انداخته اول هیل و بعدا پسته پودر شده را بروی بغلاوه پاش میدهیم. در بین داش یا به جای محفوظ میگذاریم. که سرد گردد

طرز تهیه شربت بغلاوه

سه  گیلاس آب و  دو  گیلاس  بوره را بالای حرارت میگذاریم تا بجوش بیاید . همین که نسبتا غلیظ گردید . و روی شربت کف نمود .  جوهر لیمو به مقدار بسیارکم با نوک کارد  بالای آن علاوهنموده بعدا از جوش کوتاه حرارت را خموش نماید قیام ما آماده است بغلاوه آماده نوش گردن است. اشتهای خوب

 نوت 

جوهر لیمو از بوره کک گردیدن قیام  جلو گیری مینماید